W związku z niepogodą wycieczka do Bałtowa przeniesiona na 16.06.2017r.
W związku z niepogodą wycieczka do Bałtowa przeniesiona na 16.06.2017r.
HARMONOGRAM WYCIECZKI DO BAŁTOWA:
6:00 – 6:20 – zbiórka w przedszkolu
6:30 – wyjazd do Bałtowa
8:00 – postój, toaleta, śniadanie przygotowane przez rodzica,
9:30 – przyjazd do Bałtowa, toaleta, II śniadanie przygotowane przez rodzica
10:00 – Jura Park, Muzeum Jurajskie, warsztaty plastyczne, zwiedzanie z przewodnikiem i podziałem na 3 grupy
12:30 – 13:15 – Obiad w Zajeździe Przystocie
15:00 – toaleta i wyjazd w drogę powrotną
17:00 – postój, toaleta, podwieczorek przygotowany przez rodzica
18:00 – 18:30 – przyjazd do przedszkola
Prosimy o odpowiednie ubranie dzieci w zależności od pogody: obuwie sportowe, spodnie, koszulka z krótkim rękawem, bluza, cienka kurtka z kapturem, nakrycie głowy odpowiednie do pogody. W małym plecaku: woda mineralna niegazowana, śniadanie, II śniadanie, podwieczorek (np. bułka, drożdżówka, kanapka, jabłko, banan, herbatniki, paluszki, precelki).
5 maja w naszym przedszkolu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Dzieci z wszystkich grup wzięły udział w III Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków "SPRINTEM DO MARATONU" organizowanym przez miesięcznik "Bliżej Przedszkola". Celem tej imprezy biegowej jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Wszystkie przedszkolaki wraz z paniami udały się na stadion. Tam nastąpiło przydzielenie numerów startowych oraz wyznaczenie linii startu i mety. Odbyła się solidna rozgrzewka, po której wszyscy przebiegli wyznaczony dystans. Uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale potwierdzające przynależność do grona "Przedszkolnych Maratończyków".
Aby dobrze wychować dzieci w duchu patriotyzmu i związanymi z nim wszelkimi wartościami, wskazanym jest, aby już od najmłodszych lat dzieci miały możliwość uczestniczenia bezpośrednio, bądź pośrednio w różnych uroczystościach o charakterze patriotycznym. Przy takich okazjach dzieci uczą się szacunku dla symboli narodowych oraz poczucia dumy z przynależności narodowej. W piątek, nasze przedszkolaki obchodziły ŚWIĘTO FLAGI, które przypada na 2 maja. Jak co roku dzieci udały się z flagami w dłoniach pod ratusz aby złożyć kwiaty pod tablicami upamiętniającymi tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. Dzieci zaśpiewały piosenkę :Jesteśmy Polką i Polakiem" oraz recytowały wiersz W. Bełzy "Katechizm polskiego dziecka".
W dniu 27 kwietnia dwie dziewczynki z naszego przedszkola wzięły udział w Międzyprzedszkolnym Konkursie muzycznym "Jaka to melodia?" pt. "Wiosna, wiosna, ach to ty". Organizatorem konkursu było Publiczne Przedszkole nr 2 im. J. Korczaka w Sędziszowie Młp. Dzieci rozpoznawały piosenki po melodii, nazywały instrumenty muzyczne, układały "puzzle-nutki", szukały różnic na obrazkach. Za każdą poprawną odpowiedź i wykonane zadanie otrzymywały punkty nutki. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
W czwartek 27 kwietnia gościliśmy w przedszkolu pana Grzegorza Kozek z Salonu Rowerowego "Rower" w Ropczycach. Przybliżył On dzieciom historię powstania roweru, a także pokazał współczesne modele. Opowiedział jak odpowiednio dobrać wielkość roweru oraz co jest niezbędne do bezpiecznej jazdy na nim. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały gościa. Na koniec spotkania przedszkolaki otrzymały kupony rabatowe do sklepu rowerowego.
W dniu 27 kwietnia gościliśmy w naszym przedszkolu bardzo ważnego gościa, panią doktor D. Grabowską. Celem spotkania było propagowanie zachowań prozdrowotnych tj.: zdrowe odżywianie, korzystanie z ruchu na świeżym powietrzu, uprawianie sportu oraz dbałość o czystość i higienę osobistą, jak i przestrzeganie zakazu samodzielnego zażywania leków. Przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca lekarza i zapoznały się z podstawowym sprzętem lekarskim. Oglądały: stetoskop, szpatułki, otoskop, ciśnieniomierz. Dzieci aktywnie uczestniczyły w rozmowie z gościem. Na koniec pani doktor badała chętne dzieci, sprawdzała gardła, słuchała bicia ich serduszka przez słuchawki lekarskie przełamując w ten sposób strach dzieci przed wizytą u lekarza. Na koniec pani doktor podziękowała dzieciom za cierpliwość i żywe zainteresowanie tematem spotkania oraz wręczyła dzieciom kolorowe naklejki Dzielnego Pacjenta. Przedszkolaki w podziękowaniu za przekazanie wielu cennych uwag na temat zdrowego trybu życia wręczyły pani doktor dyplom. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że w przyszłości wizyta dzieci w gabinecie lekarskim nie będzie budziła nieprzyjemnych uczuć.
W środę 26 kwietnia, w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pod hasłem "Przedszkolne smyki recytują ulubione wierszyki". Dzieci zaprezentowały znane wiersze z klasyki literatury dziecięcej autorstwa: Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima. Przedstawiane wiersze były zabawne, a tym samym wpadające w ucho. Każdy z recytatorów zachwycił swym wdziękiem. Założeniem konkursu było rozwijanie u dzieci właściwej wymowy, recytacji i interpretacji utworu oraz możliwość prezentacji przed publicznością, ale także popularyzowanie poezji dziecięcej, zachęcanie do występowania na scenie, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Konkurs, to również okazja do wzmacniania wiary we własne siły, to wspaniała zabawa posiadająca wiele aspektów nie tylko dydaktycznych ale wychowawczych i społecznych.
Komisja dokonała oceny przedstawionych utworów według kryteriów, były to: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie; natężenie głosu; dostosowanie siły, wysokości i intonacji głosu do treści wypowiadanych słów oraz wyrazistość mowy.
I miejsce zajęła Ola z grupy "Wiewiórek", II miejsce – Michałek z grupy "Jeżyków" i III miejsce – Matylda z grupy "Jagódek". Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz dyplomy.
Gratulujemy naszym małym artystom oraz ich rodzicom. Życzymy również dalszych sukcesów.
W środę 26 kwietnia 2017r. w Szkole Podstawowej im. ks. Wł. Świdra w Czarnej Sędziszowskiej miało miejsce ogłoszenie wyników Finału Wojewódzkiego Konkursu "LEŚNE OPOWIEŚCI". Dzieci rywalizowały w konkursach wiedzy przyrodniczej, poezji o tematyce przyrodniczej oraz plastycznych, których głównym motywem była fauna i flora polskich lasów. Z radością informujemy, że Kasia Skoczek z gr. "Jagódek" i Adaś Michoń z gr."Wiewiórek" swą pracą plastyczną zdobyli wyróżnienie. Cieszymy się, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W ŚRODĘ 26.04.2017 r. O GODZ.16:00
odbędzie się zebranie Rodziców dzieci 6 - letnich z gr. "Wiewiórek".
Plan zebrania:
1. Przestawienie wyników II diagnozy gotowości szkolnej
2. Rozdanie informacji o Gotowości Dziecka do Podjęcia Nauki w Szkole Podstawowej
3. Spotkanie z nauczycielem klasy pierwszej SP nr 2 w Sędziszowie Młp.
Serdecznie zapraszamy!!! Liczmy na Państwa obecność.
W poniedziałek 24 kwietnia nasze przedszkolaki miały okazję obejrzeć bajkę ekologiczną pt.: „Kosmiczne kłopoty” w wykonaniu Agencji Artystycznej „FIKU-MIKU” z Rzeszowa. W czasie przedstawienia dzieci wspólnie z aktorami i pacynkami Eko-ludków – Fibi i Zibi próbowały odpowiedzieć na pytania: Co to są śmieci?, Skąd się biorą?, Co robimy ze śmieciami i odpadami? Dzieci doszły do wniosku, że każdy z nas jest na co dzień „producentem śmieci”, tak jak Eko-potwór w bajce. Aktorzy wraz z pacynką jeża i gąsienicy zachęcili dzieci do segregowania odpadów w domu i w przedszkolu, wykorzystując worki na szkło, plastik i papier. Spektakl się wszystkim bardzo podobał.
"Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona wśród innych dalekich planet.
To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, więc musi być bardzo zadbany".
W piątek w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, który przypada na 22 kwietnia. W tym dniu, dzieci ubrane przyszły na zielono na znak tego, że wszyscy chcemy aby nasza planeta była czysta i zielona. Celem tych obchodów było podnoszenie świadomości ekologicznej, a także kształtowanie właściwych postaw związanych z ochroną środowiska wśród najmłodszych, pobudzianie poczucia odpowiedzialności wobec przyrody oraz zwrócenie uwagi na wszelkie zagrożenia środowiska naturalnego. Dzieci przypomniały sobie jak segregujemy śmieci, rozwiązywały zagadki, a także brały udział w różnych konkurencjach. Zatańczyły wspólnie do piosenki "Ziemia - wyspa zielona" oraz zaśpiewały piosenkę "Duszki, duszki". Na zamkończenie zajęć przedszkolaki otrzymały odznakę przyjaciela przyrody.
21.04.2017r (piątek), zgodnie z harmonogramem, w holu naszego przedszkola zostanie podana do wiadomości lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do rekrutacji.
Zakwalifikowanie nie oznacza przyjęcia dziecka do przedszkola.
W dniach 24 i 25 kwietnia (poniedziałek, wtorek), w godzinach pracy placówki, rodzice dzieci zakwalifikowanych pisemnie oświadczają potwierdzenie woli przyjęcia kandydata do dalszego etapu rekrutacji w wybranej placówce.
Szanowni Państwo!
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi
przesyłamy najserdeczniejsze życzenia:
W czwartek 13 kwietnia dzieci udały się w odwiedziny do Ratusza z życzeniami oraz wykonanymi przez nie ozdobami wielkanocnymi. Pan Burmistrz Bogusław Kmieć zaprosił nas do swojego gabinetu oraz pokazał wielki obraz przdstawiający panoramę naszego miasta. Każde dziecko mogło usiąść na fotelu pana Burmistrza i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Na koniec spotkania dzieci zostały poczęstowane słodkościami oraz otrzymały pamiątkowe gadżety.
W środę 12 kwietnia gościliśmy w przedszkolu p. Dorotę Żak pasjonującą i zajmującą się w wolnym czasie malowaniem różnych obrazów oraz pisaniem ikon. Pani Dorota przybliżyła dzieciom zawód malarza, opowiedziała co przedstawiają ikony, pokazała sztalugi malarskie, pędzle oraz farby stosowane do ich wykonania. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i oglądały prace przez nią wykonane.
6 kwietnia w Publicznym Przedszkolu w Wolicy Piaskowej odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski Przedszkolaków pod hasłem „Mali artyści w poezji”. Udział w nim wzięły dzieci z naszego przedszkola. Jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż mali artyści bardzo się starali i pięknie recytowali przygotowane wiersze. Przedszkolaki wystąpiły w trzech kategoriach wiekowych: Ola z grupy "Wiewiórek" zajęła 1 miejsce, Michałek z grupy Jeżyków 2 miejsce, Matylda z grupy "Jagódek" otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy naszym małym artystom!
Szczypta klasyki - skąd znamy tę muzykę?
28 marca - już po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu muzyków Filharmonii podkarpackiej, którzy przygotowali dla nas audycję muzyczną, której tematem przewodnim były znane dzieciom melodie z bajek.
Czy wiemy, jak często muzyka Bacha, Mozarta czy Vivaldiego pojawia się jako ilustracja telewizyjnych bajek, filmów, reklam, czy nawet jako sygnał telefonu komórkowego? Dziś, wszyscy wspólnie odgadywaliśmy najbardziej popularne utwory wykorzystywane w tym celu. Rozegrano więc teleturniej „Jaka to melodia” tym razem w wersji klasycznej.
Na początek spotkania przedszkolaki wysłuchały utworu "Wiosna" Cztery pory roku A. Vivaldiego. Poznały również twórczość A.Mozarta - słuchały utworów, serenady wykorzystywanych do reklam i bajek, S. Bacha "Badinerie", E. Griega "Poranek", „W grocie króla gór", J. Brahmsa "Taniec węgierski nr 5". Dla dzieci przygotowane zostały również zagadki muzyczne: rozpoznawały tytuły bajek, w których występuje dana melodia.
W poniedziałek 27 marca obchodziliśmy Dzień Teatru.
Teatr w życiu dziecka jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym jego rozwój, uaktywnia fantazję, a także marzenia i zainteresowania. Dzieci z grupy "Wiewiórek" pod przewodnictwem pani wychowawczyni przygotowały spektakl pt. "O wiewiórce Łupiskórce", na który zaprosiły młodsze grupy. Przedszkolaki otrzymały bilet wstępu na przedstawienie, dzięki czemu mogły się poczuć jak w prawdziwym teatrze. Dzieci miały okazję posłuchać o organizacji teatru (także o tych, którzy piszą scenariusze, tłumaczą teksty sceniczne, oświetlają scenę i przygotowują dekoracje), spektaklach teatralnych i aktorach scenicznych. Przedszkolaki wykazały znajomość zagadnienia, wypowiadały się na temat swoich doświadczeń z teatrem i dobrze kojarzyły symbole teatralne – maski, kostiumy, rzeźby.
Zgodnie z Zarządzeniem nr 39/2017 Burmistrza Sędziszowa Małpolskiego z dnia 24 marca 2017r. wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola można będzie składać w terminie od 7 do 13 kwietnia. Wniosek do pobrania w przedszkolu lub ze strony internetowej przedszkola. Szczegółowy harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2017/2018 w zakładce rekrutacja.
W piątek, 24 marca przedszkolaki udały się na wycieczkę do Zespołu Szkół Agro - Technicznych w Ropczycach, gdzie wzięły udział w warsztatach cukierniczych. Na dzieci czekały stoły z wyznaczonymi stanowiskami pracy dla małych cukierników. Uczniowie szkoły przygotowali ciasto piernikowe w kształcie baranków i wielkanocnych pisanek. Zadaniem przedszkolaków było samodzielne ozdobienie sylwet białym, żółtym, różowym i błękitnym lukrem oraz udekorowanie wybranymi elementami, według własnej pomysłowości. Celem zajęć było wprowadzenie radosnej atmosfery oczekiwania przed zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi oraz dostarczenie nowych doświadczeń, rozwijanie zainteresowań i umiejętności. Uczniowie szkoły pomyśleli również o zaproponowaniu dzieciom wyjatkowych przekąsek w postaci owocowych babeczek, koktajlu jagodowego i soku marchwiowego z dodatkiem jabłek i pomarańczy. Rzadko się zdarza, by dobra zabawa była równie pyszna, zdrowa i inspirująca. Serdecznie dziękujemy gospodarzom warsztatów za miłe przyjęcie, pomoc, opiekę i niezapomniane wrażenia!
22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup przybyły do przedszkola ubrane na kolor niebieski. Już od rana przygotowywały opaski z kropelkami wody, które wycinały i kolorowały. Postanowiliśmy połączyć zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. Dzieci poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się skąd się bierze deszcz.Podczas wspólnego świętowania – dzieci utrwaliły sposoby oszczędzania wody w domu i w przedszkolu, dowiedziały się do czego służy woda oraz jaki ma wpływ na życie i zdrowie człowieka, roślin, zwierząt. Poznawały właściwości wody wykonując szereg doświadczeń m.in. co się w wodzie rozpuszcza, jak powstają bańki mydlane, z czego jest kostka lodu i co powstanie, gdy lód się rozpuści. Rozwiązywały zagadki słuchowe: pod hasłem: Odgłosy Wody. Na zakończenie dzieci zatańczyły do "deszczowej" piosenki.
We wtorek 21 marca nasze przedszkolaki przywitały wiosnę! W przedszkolu od rana się zieleniło – dzieci ubrane w kolorach wiosny, śpiewem i tańcem żegnały zimę. Jesteśmy pewni, że głośno śpiewane piosenki usłyszała Pani Wiosna i zimie już wrócić nie pozwoli. Dzieci ze wszystkich grup przygotowały wokalne prezentacje, które towarzyszyły podczas spaceru, na którym wspólnie szukaliśmy oznak wiosny. Nowa pora roku zawitała ciepłymi promykami słońca i pierwszymi wiosennymi kwiatami. W drodze powrotnej dzieci obserwowały gniazdo bocianie, które niestety jest jeszcze puste. Codzienne spacery na pewno pozwolą nam zaobserwować kiedy pojawią się jego mieszkańcy. Po powrocie do swoich sal, dzieci wykonały prace plastyczne o tematyce wiosennej i wesoło bawiły się przy muzyce i pląsach.
Wojskowa Akademia Techniczna Wydział Logistyki Instytut Systemów Bezpieczeństwa i Obronności w Warszawie mając na uwadze bezpieczeństwo naszego kraju, rozpoczęła cykl projektów w obszarze bezpieczeństwa energetycznego społeczności lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem obrony jej podmiotowej (prosumenckiej) niezależności. W związku z tym Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego zwraca się z prośbą do mieszkańców gminy o wypełnienie ankiet dotyczących energii elektrycznej i cieplnej.
Wyniki badań ankietowych będą wykorzystane w pracach naukowych, a w sposób szczególny posłużą do realizacji projektu na terenie naszej gminy. Udział w ankiecie jest dobrowolny i anonimowy. Ankiety są dostępne na stronie internetowej, a także w Urzędzie Miejskim, w ratuszu, w pokoju nr 9. Można je składać do 31 maja 2017 r. w ratuszu, w pokoju nr 9.
Ankiety dostępone są również w wersji elektronicznej:
https://ankieta.osial.pl/index.php?r=survey/index&sid=696491&lang=pl&encode=
https://ankieta.osial.pl/index.php?r=survey/index&sid=656912&lang=pl&encode=
https://ankieta.osial.pl/index.php?r=survey/index&sid=691644&lang=pl&encode=
Pliki:
http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkole-wolicalugowa/anikietaenergiacieplna.docx
http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkole-wolicalugowa/ankietaenergiaelektryczna.docx
W dniu 27.03.2017r. (tj. poniedziałek) będą rozdawane deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamjejscowym w Wolicy Ługowej w roku szkolnym 2017/2018. Zwracamy się z prośbą o niezwłoczne zwrócenie wypełnionych druków do dnia 28.03.2017r.
"PRZEDSZKOLNE SMYKI RECYTUJĄ ULUBIONE WIERSZYKI"
Dzieci pewnie czujące się podczas wystąpień, dysponujące dobrą pamięcią i wyrazistą mową zachęcamy do przygotowania w domu, pod kierunkiem rodziców, wiersza- niespodzianki. Prosimy, by wiersz miał co najmniej 12 wersów i nie wynikał z przedszkolnego programu.
Chętnych do udziału zapraszamy do zgłoszenia się u nauczycielki "Wiewiórek" - p.Bernadki Przypek i podanie tytułu oraz tekstu utworu, w celu wykluczenia powtórzeń repertuaru. Jeśli dany utwór został już zgłoszony, prosimy o wybranie innego.
Konkurs odbędzie się w ostatni tydzień kwietnia.
Liczymy na duże emocje i niepowtarzalne przeżycia! Powodzenia!
W piątek, 10 marca wszystkie przedszkolaki pod opieką wychowawców uczestniczyły w bardzo wartościowej wycieczce do Teatru Maska w Rzeszowie, gdzie obejrzały spektakl "Skarpety i papiloty, czyli o tym co zaszło w rodzinie lisów".
"Widziałaś moje skarpety? Te w szkocką kratę. Ciepłe. Są tylko trzy. Przecież nie pójdę na zebranie Zarządu Lasów i Borów z gołą łapą!". Tymi słowami Tatalis zaczyna poranek w rodzinie lisów. W ślad za ojcem Natalis wykrzykuje "Nie chcę tych kokardek!", a Bobolis wtóruje "Mamalisie, jestem głodny!". Tak, te i wiele innych spraw ma na głowie "niepracujący" Mamalis. Ten scenariusz powtarza się każdego dnia. Dlatego też dzień, w którym Mamalis ma dość i postanawia, że pójdzie do pracy, jest dniem WIELKICH ZMIAN. Dzieci po raz pierwszy mają spędzić cały dzień z ojcem. Ta pozornie zwyczajna sytuacja przynosi wiele perypetii i przygód, niektóre z nich są zabawne, inne wręcz niebezpieczne. Tatalis i dzieci uświadamiają sobie jak niewiele dotąd robiły i ile rzeczy wykonywał za nich Mamalis. Nauka nie idzie jednak w las. Nasi bohaterowie ze zrozumieniem i dobrą wolą przyswajają nowe obowiązki, a mama może odetchnąć i spokojnie już, z powodzeniem realizować się w domu i w pracy. Bajka ma więc szczęśliwe zakończenie. Dzieci się na niej świetnie bawiły. Mamy nadzieję, że pozostanie w nich przeświadczenie, że warto zdobywać nowe umiejętności, należy pomagać mamie w codziennych domowych pracach a w zamian czerpać satysfakcję i radość z samodzielności i rosnącej niezależności. Przecież dobrze jest umieć poradzić sobie w różnych sytuacjach. Uśmiech i zadowolenie Mamy będą największą nagrodą!
W dniu wyjazdu do rzeszowskiego Teatru MASKA, tj w piątek- 10.03.2017r., śniadanie będzie podane o godz 7:30. Prosimy rodziców o punktualne przyprowadzenie dzieci. Wyjazd o godz.8.00, początek spektaklu o godz.9.00.
Podsumowując akcję Książka dla szpitala, z przyjemnością informujemy, że dzięki Państwa zrozumieniu, zaangażowaniu i dobrej woli, udało nam się zebrać i przekazać małym pacjentom oddziału dla dzieci dębickiego szpitala : pluszaki, wiele układanek i gier edukacyjnych, książki dla dzieci, kolorowanki i zestawy papierów kolorowych, kredki i flamastry oraz plastelinę. Serdecznie dziękujemy Darczyńcom w imieniu własnym i dzieci przebywających w szpitalu ! Mamy nadzieję, że trudny okres choroby i pobytu w szpitalu, stanie się choć trochę milszy, weselszy i mniej stresujący. Życzymy im i Państwu dużo zdrowia !
Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego zwraca się z prośbą do mieszkańców gminy m.in. do rodziców naszych przedszkolaków o wypełnienie ankiet dotyczących energii elektrycznej i cieplnej. Wyniki badań ankietowych będą wykorzystane w pracach naukowych, a w sposób szczególny posłużą do realizacji projektu na terenie naszej gminy. Udział w ankiecie jest dobrowolny i anonimowy.
http://ankieta_energia_elektryczna.docx (139.7 KB)
Wypełnione ankiety można składać do 10 marca 2017 r. w ratuszu, w pokoju nr 9.
Wszelkie informacje na stronie urzędu http://sedziszow-mlp.pl/pl/wydarzenia/wypelnij-ankiete.html
We wtorek 28 lutego gościliśmy muzyków Filharmonii Podkarpackiej, którzy zabrali nas w "Karnawałową podróż dookoła świata". W muzycznej wyprawie towarzyszyły nam mi.in. samba, cha -cha, pasodoble. Przedszkolaki poznały również wygląd oraz budowę klarnetu, saksofonu, bębna, a także sposób wydobywania na nich dźwięku. Dzieci miło spędziły czas, było muzycznie, rytmicznie i bardzo wesoło!
W poniedziałek 27 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy święto znanych prehistorycznych stworzeń. W tym dniu dzieci przyniosły różne przedmioty związane z tematem: figurki dinozaurów, pluszaki,, a także albumy oraz książki o dinozaurach. Dzień Dinozaura upamiętnia wszystkich dawnych władców lądów i wód, zarówno tych łagodnych jak i groźnych. Aby mali odkrywcy mogli poznać życie tych fascynujących gadów, nasi nauczyciele przygotowali wiele ciekawych propozycji zajęć i zabaw. Dzieci wykazały olbrzymie skupienie i zainteresowanie podczas prezentowania im wiadomości o Dinozaurach, oglądania albumów i wykonywania prac plastycznych. Uwieńczeniem całego dnia było kolorowanie sylwet różnych dinozaurów. Zajęcia w tym dniu z pewnością pogłębiły wiedzę uczniów, a w niektórych rozbudziły nową pasję.
SZANOWNI RODZICE
Każdy miesiąc w przedszkolu jest pełen niespodzianek, a także okazji do zdobywania wiedzy o świecie...
„DZIEŃ DINOZAURA”
27.02. (poniedziałek)
Dzień Dinozaura jest doskonałą okazją do przypomnienia sobie wiadomości o tych niezwykłych mieszkańcach Ziemi, o ich zwyczajach oraz cechach szczególnych.
Prosimy o ubranie dzieci tego dnia w kolorze zielonym, ewentualnie brązowym. Mile widziane będą dowolne akcesoria na ubraniu, przyszyty ogon dinozaura, papierowa opaska z jego sylwetą itp. Liczymy na Państwa kreatywność!
Każdy przedszkolak może w tym dniu przynieść do przedszkola swoje ulubione zabawki-dinozaury (figurki, pluszaki, puzzle, książki) itp.
W dniu 20. 02. 2017 r., gościliśmy w przedszkolu tatę Zuzi z grupy "Wiewiórek" - pracownika firmy budowlanej "Keller". Dzieci wysłuchały pogadanki na temat prac wykonywanych przez tą firmę na całym świecie. Oglądały akcesoria pracownicze: kask, kamizelki odblaskowe, okulary ochronne, buty z metalową wkładką oraz poznały ich przeznaczenie. Duże zainteresowanie - szczególnie wsród chłopców wzbudziły prospekty przedstawiające maszyny budowlane i prowadzone przez w/w firmę prace budowlane. Przedszkolaki miały również okazję zadawania pytań, na które p. Dominik chętnie i z zaciekawieniem odpowiadał. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały firmowe gadżety. Dziękujemy za miłe spotkanie.
W dniu 17 lutego, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Od samego rana dzieciom towarzyszyły piosenki o kotach, których słuchały zarówno podczas zabaw, jak i spożywania posiłków. Przed śniadaniem odbyło się malowanie twarzy oraz zakładanie kocich opasek. Na główną uroczystość zaproszono dzieci do sali „Wiewiórek”, gdzie powitały je panie również przebrane za wspaniałe kocice. Po krótkim przedstawieniu celu spotkania i odśpiewaniu piosenki pt. „Dzień Kota” przyszedł czas na głośne czytanie opowiadania E. Lechowicz pt.„Skąd się wzięły koty?” i kocie zabawy, wśród których nie mogło zabraknąć: zwijania kłębka wełny, rysowania kotka, rozwiązywania zagadek o kotach oraz śpiewania kocich piosenek. Na zakończenie uroczystości każda grupa otrzymała pamiątkowy upominek w postaci kolorowanek przedstawiających różne koty i kotki, które dzieci ochoczo kolorowały po obiedzie.
W naszym przedszkolu gościliśmy Pana Kazimierza Czapkę. Ten wyjątkowy gość pokazał naszym dzieciom rzeźby i płaskorzeźby. Dzieci miały okazję zobaczyć pracę artysty od podstaw, począwszy od wyboru odpowiedniego drewna, poprzez rozplanowanie dzieła na materiale, aż do dobrania odpowiedniego dłuta. Nauczyły się jak rozpoznać, które drewno nadaje się do rzeźbienia oraz rozmaite dłuta i sztukę rozplanowania pracy, którą chce się wykonać. Spotkanie bardzo spodobało się dzieciom, wzbudziło w nich podziw i zachwyt. Następnie Pan Kazimierz przedstawił dzieciom fragmenty fraszek swojego autorstwa, a dzieci miały za zadanie odgadnąć ich tytuły. Była to dla dzieci świetna zabawa i miały ogromną satysfakcję, gdy udawało im się odgadnąć tytuł. Przedszkolaki dzięki temu spotkaniu mogły poznać nowy zawód artysty rzeźbiarza i specyfikę jego pracy wymagającą sprawnej ręki i ogromu cierpliwości przy realizacji dzieła sztuki.
Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Początki walentynek sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. Jego patron, czyli św. Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda. Walentynkowe wyznanie można ukradkiem włożyć do kieszeni, wsunąć do skrzynki lub wysłać pocztą. W tym roku w naszym przedszkolu dzieci przygotowały sercowe bileciki, które własnoręcznie ozdabiały. Gotowe „walentynkowe serca” wręczały sobie wzajemnie, niektóre z nich powędrowały do brata, siostry, mamy, czy taty naszych przedszkolaków. Dzień Walentynkowy w Przedszkolu na pewno można zaliczyć do udanego o czym świadczyły ogromne uśmiechy i zadowolenie dzieci.
W piątek przedszkolaki omawiały na zajęciach bardzo ważny temat związany z bezpieczeństwem. Bowiem 11 lutego we wszystkich krajach Europy obchodzony był Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Dzieci przypomniały sobie co to za numer i do czego służy oraz kto go obsługuje. Dowiedziały się, że można na niego dzwonić zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórek, którym w tym celu nie potrzeba odblokowywać klawiatury. Przedszkolaki dowiedziały się, że jeden europejski numer alarmowy został wprowadzony po to, by umożliwić wszystkim Europejczykom wezwanie pomocy używając 112 bez względu na to w jakim kraju się znajdujemy wiedząc, że należy wtedy podać: rodzaj zagrożenia, określić miejsce i nie rozłączać się do czasu wyraźnego polecenia dyspozytora. Dzieci odgrywały scenki i uczyły się prosić o pomoc, utrwalając numer alarmowy 112. Teraz wszystkie wiedzą jak należy zachować się zgłaszając zagrożenie. Wiedzą także, że na numery alarmowe NIE MOŻNA dzwonić bez potrzeby.
9 lutego, w czwartkowe przedpołudnie zawitali do nas prawdziwi cyrkowcy: Pani Natalia i Pan Czesław z Agencji Artystyczno - Cyrkowej "Cascada". Wszystkie dzieci - począwszy od maluchów aż do starszaków, z zapartym tchem śledziły występy pary cyrkowców. Pokaz artystyczny zawierał m.in. pokaz żonglerki, akrobacje, iluzję, taniec z obręczami, było też chodzenie po kawałkach szkła oraz pokaz z ogniem. Przedszkolaki były zachwycone zabawnym i trochę nieporadnym clownem Cześkiem, a także jego wspaniałą pomocnicą. Zaprosili także nasze przedszkolaki do wspólnych występów. Szczególnie dużo emocji wzbudził królik, którego dzieci mogły dotknąć.Uśmiechnięte lub otwarte ze zdziwienia buzie naszych Przedszkolaków mówiły same za siebie. Tyle wrażeń i emocji jakie dzieci przeżyły podczas występ Cyrku Cascada nie doświadczyliśmy już dawno!Przedszkolaki doskonale się bawiły, oglądając występy cyrkowców i nagrodziły artystów gromkimi brawami!
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
Jan Paweł II
Szanowni Państwo,
w związku ze zbliżającym się okresem rozliczeniowym przypominamy, że istnieje możliwość przekazania 1% podatku na rzecz naszego przedszkola.
Wystarczy podczas wypełniania formularza PIT wpisać KRS: 0000270261 oraz poniższy cel szczegółowy: PP1 SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI 6359.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym darczyńcom, przekazującym 1% podatku na rzecz naszego Przedszkola.
Zebrana kwota w 2016 roku ogółem wynosi: 2 077,43 zł.
Rada Rodziców na najblizszym zebraniu zadecyduje o sposobie wykorzystania zebranych środków.
D Z I Ę K U J E M Y ! ! !
Przyłączmy się ze swoimi dziećmi do akcji Książka dla szpitala!
Aby czytać – potrzebne są książki…
Aby rysować – trzeba mieć kredki, mazaki, farby…
Aby się bawić – przydałyby się układanki, klocki……..
Aby wspierać małych pacjentów – wystarczy odrobina dobrej woli!
Już ponad 200 placówek wspiera małych pacjentów szpitali poprzez organizację zbiórek przedmiotów, które są przekazywane oddziałom dziecięcym w całym kraju. Akcja wchodzi w skład inicjatywy Książka dla malucha i objęta jest patronatem fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.
W naszym przedszkolu akcja potrwa przez cały miesiąc luty. W tym okresie można przynosić do placówki książki oraz inne artykuły plastyczne, układanki, które przekażemy małym pacjentom oddziału dziecięcego Dębickiego szpitala. W ten sposób chcemy zaszczepić w dzieciach chęć dzielenia się z innymi oraz rozwijać poczucie empatii. Dziękujemy również rodzicom za włączenie do akcji.
Mamy nadzieję, że „Akcja Książka dla szpitala” spotka się z dużym zainteresowaniem i odzewem wśród całej społeczności przedszkolnej.
Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. W dniu 14 stycznia odbył się długo wyczekiwany przez dzieci Bal Karnawałowy. Wszystkie przedszkolaki były przebrane w piękne stroje balowe i zamieniły się w królewny, wróżki, biedronki, pszczoły, myszki Miki, kowboje, supermanów, batmanów, piratów oraz wiele innych postaci z bajek. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, rodziców oraz pań nauczycielek. Podczas zabawy wybrano Króla i Królową Balu. Na zakończenie imprezy zrobione zostały pamiatkowe zdjęcia grupowe. Bal dostarczył wszystkim wiele radości. My, dorośli, patrząc na zabawę dzieci, możemy uczyć się od nich spontaniczności i radości życia. Następny bal karnawałowy już za rok... ! Zapraszamy do galerii zdjęć.
W środę 11-go stycznia odwiedził nas niezwykły gość: pisarz, fotograf, poeta i malarz – Wojciech Ulman, który chętnie opowiadał o swojej pasji pisania, fotografowania, malowania. Spotkanie prowadzone było w formie interaktywnej. Podczas prezentacji zdjęć własnego autorstwa recytował do nich wierszyki, przy okazji zadawał mnóstwo pytań i opowiadał ciekawostki dotyczące przyrody. Poeta, prezentował również bajki niezwiązane z fotografią tworząc razem z dziećmi inscenizacje do nich. Dzieci z ciekawością i zainteresowaniem słuchały artysty. Na zakończenie spotkania wszystkie przedszkolaki otrzymały książeczki z dedykacją autora.
W środę 4 stycznia wszystkie przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Młp., gdzie zostały wystawione „Jasełka” w wykonaniu naszych absolwentów, a obecnie uczniów klasy II i III. Dzieci z zainteresowaniem oglądały scenki mówiące o narodzinach Bożej Dzieciny. Aktorzy za swoje występy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na zakończenie wszyscy razem śpiewali kolędy. Spotkanie „jasełkowe” było wspaniałą okazją do wspomnień dotyczących lat spędzonych w przedszkolu.
We wtorek 3-go stycznia gościliśmy muzyków Filharmonii Podkarpackiej, którzy zapoznali dzieci ze znaczeniem słowa "opera". Opowiedzieli o tym niezwykłym połączeniu sztuki muzycznej, baletowej, teatralnej i plastycznej. Przedszkolaki wzięły udział w audycji muzycznej, podczas której wysłuchały m.in. Marsz Torreadora z opery Carmen, "Jezioro Łabędzie" P.Czajkowskiego, fragm.opery "Cud mniemany - czyli Krakowiacy i Górale", a także Kankan J.Offenbacha. Na zakończenie spotkania muzycy wraz z przedszkolakami zaśpiewali znane kolędy.
W dniu 6-go stycznia 2017 r. (piątek) przypada Święto Trzech Króli. Nasze miasto po raz kolejny włącza się w ogólnopolską organizację Orszaku Trzech Króli. Zapraszamy wszystkie dzieci z naszego przedszkola wraz z Rodzicami do włączenia się w Orszak. Infrormujemy, że w przedszkolu można wypożyczyć stroje - decyduje kolejność zgłoszeń.
Prosimy o wpłacanie drugiej raty składki na Radę Rodziców. Wpłaty można dokonać na konto bankowe Rady Rodziców: Rada Rodziców Publicznego Przedszkola nr 1 w Sędziszowie Młp. z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej Nr konta: 64 8642 1139 2013 3933 8969 0001. W tytule przelewu proszę wpisać imię i nazwisko dziecka oraz nazwę grupy.
W piątek 16 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr Bazyl. Przedszkolaki miały okazje obejrzeć spektakl pt. „Rosyjska Baśń”. Jest to opowieść o pełnym pychy Iwanie, który przez swoje zachowanie obraża Dziadeczka Mroza- władcę Zimy. Mróz wraz ze swoją córką - Wichrem postanawia ukarać Iwana Stiepanowicza odbierając mu to co w życiu kocha najbardziej, żonę Kalinkę. Iwan będzie musiał przejść długą drogę i odmienić swoje serce aby odzyskać ukochaną. Baśń uczy dzieci oceny postaw moralnych: dobrej i złej oraz wyciągania konsekwencji z podjętych przez bohaterów decyzji. Ukazuje również, że przy odrobinie dobrej woli można się zmienić i naprawić wyrządzone krzywdy. W przedstawienie wplecione zostały ludowe pieśni aby jeszcze mocniej oddać klimat i pokazać najmłodszym tak różną od naszej kulturę rosyjską.
Serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy uatrakcyjnili zawrtość paczek mikołajkowych:
P.U.H. Rymut, ul. Kolejowa 12, Sędziszów Młp.
Firma Handlowa "Madlen" ul. Rynek 12, Ropczyce
"MIRAF" Teresa Osetkowska - Sklep Meblowy Al.1000-lecia 37, Sędziszów Młp.
Wydawnictwo AMEET Nowe Sady 6, 94-102 Łódź
EPEE Polska sp z. o.o. Jagiellońska 29a ,70-365 Szczecin
Delikatesy Centrum ul. Fabryczna, Sędziszów Młp.
Świąteczny nastrój zapanował w przedszkolu 22 grudnia, kiedy to dzieci i wszyscy pracownicy przedszkola spotkali się na wspólnej Wigilii. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem , składanie sobie świątecznych życzeń i śpiewanie kolęd. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.
PIECZEMY ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI
20 grudnia we wtorek dzieci z naszego przedszkola zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekły pyszne świąteczne pierniczki. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Przedszkolaki w każdej grupie mieszały składniki, wygniatały i wałkowały ciasto według przygotowanych wcześniej przepisów. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów przy pomocy foremek– choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w przedszkolnej kuchni. Po przedszkolu zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne.
W dniu 14.12.2016 r. w ramach kampanii edukacyjnej pt. "Naładowani ekologią" organizowanej przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, dzieci z grupy "Wiewiórek" spotkały się z przedstawicielem Stowarzyszenia "Ekoskop". Obejrzały teatrzyk kukiełkowy uczący prawidłowego postępowania ze zużytymi bateriami i akumulatorami. Dowiedziały się, dlaczego baterie to niebezpieczny odpad. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy odblask oraz kartonowe pudełko na zużyte baterie.
W dniu 13.12. 2016r. gościliśmy ratownika medycznego. Celem przeprowadzonych zajęć było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Na samym początku Pan RatowniK wyjaśnił na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych a następnie uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe oraz co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego (trzeba się przedstawić, powiedzieć, ile ma się lat, gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy).
Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem warsztatów były ćwiczenia praktyczne. Dzieci nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona (inaczej zwana bezpieczną) i pod okiem instruktora ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Przedszkolaki miały okazję przeprowadzić na fantomie sztuczne oddychanie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek, naśladowały sztuczne oddychanie. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami".
Na zakończenie spotkania przedszkolaki zadawały pytania dotyczące m.in. zachowania się podczas skaleczeń oraz chciały wiedzieć, jaką szkołę należy skończyć, by móc wykonywać w przyszłości zawód ratownika medycznego.
To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie. Mamy nadzieję, że dzięki niemu udało się zaszczepić ideę konieczności niesienia pomocy osobom potrzebującym. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
Warsztaty dla dzieci zostały sfinansowane z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" - projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".
W piątek 9 grudnia dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do pobliskiej piekarni. Podczas tej wizyty przedszkolaki miały możliwość przyjrzenia się jak pracuje piekarz oraz jak organizowana jest praca w piekarni. Poznały proces powstawania chleba, zapoznały się z wyglądem różnorakich maszyn służących do wyrobu pieczywa, a także miały okazję zobaczyć w jaki sposób powstają bułki oraz chleb. Obejrzały maszyny, które wyrabiają ciasto, formy i piec w którym wypieka się pieczywo. Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały smaczne bułeczki i drożdżówki.
Wycieczka odbyła się w ramach realizacji Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" - projektu przedszkolanego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".
Jak co roku nasze przedszkole bierze udział w akcji „GÓRA GROSZA”, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Jej głównym celem jest zebranie funduszy dla najbardziej potrzebujących dzieci i rodzinnych domów dziecka.
Ważnym celem akcji jest uświadomienie przedszkolakom, że najmniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
Akcje takie jak „Góra grosza” pozwalają wychowawcom poświęcić czas i nauczyć dzieci dbać o innych i być osobą pomocną. Akcje charytatywne pozwalają także nam dorosłym uzmysłowić sobie, że w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia warto pomyśleć o innych. Musimy pamiętać, że kilka groszy nie pozwoli nam nic kupić, ale zbierając pieniądze wspólnie możemy podarować komuś piękny prezent.
Wtorek 6 grudnia już od samego rana zapowiadał się niezwykle – wszystkie przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonków Św. Mikołaja. Kiedy już przybył w asyście aniołów z wielkim workiem prezentów, dzieci powitały go śpiewając piosenki, recytując wiersze, grając na instrumentach perkusyjnych. Mikołaj pytał dzieci, czy były grzeczne, czy zjadają wszystkie posiłki, a szczególnie owoce, surówki i sałatki. Wszystkie przedszkolaki otrzymały z rąk Św. Mikołaja prezenty i pozowały do pamiątkowego zdjęcia. Wszystkie dzieci zaprosiły Św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!
Tym razem znana grupa teatralna "Zielony Melonik" zaprosiła przedszkolaki do obejrzenia nowej propozycji scenicznej, poruszającej, współcześnie często przedstawiany temat samodzielności dzieci. Od najmłodszych lat uczymy dzieci podejmowania mądrych, odpowiedzialnych decyzji, bo przecież później, jako osoby dorosłe powinny potrafić decydować o sobie. Bogaty aranż muzyczny, piękne kostiumy i scenografia stanowiły uzupełnienie spektaklu. Przedszkolaki w aktywny sposób, z pełnym zaangażowaniem brały udział w historii. Spektakl miał za zadanie w sposób przykładowy ukazać i skonfrontować ze sobą zachowania samodzielne i roszczeniowe oraz ich konsekwencje. Teatrzyk został sfinansowany z programu rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" i projektu "Przedszkolne Smyki trenują zdrowe nawyki".
1 grudnia nasze przedszkolaki miały bardzo wyjątkowych gości. Zawitały do nas egzotyczne węże i jaszczurki. Nasze dzieci z zaciekawieniem słuchały historii o każdym z nich. Przedszkolaki poznały gekona Sebastiana, węża pseudokoralowego Maćka, węża zbożowego Andrzeja, nerodię florydyjską Magdę, węża siatkowego Kasię oraz boa dusiciela Marysię. Przedszkolaki dowiedziały się co stanowi ich pokarm oraz mogły je dotknąć. Pan przyrodnik wytłumaczył jak powinniśmy się zachować podczas spotkania z tymi zwierzętami. Dzieci wykazały się nie lada odwagą, trzeba przyznać iż nie jeden z dorosłych nie powitał by miło węża na swojej szyi. Wrażenia po spotkaniu z takimi okazami jeszcze na długo pozostaną w naszej pamięci. Taka lekcja dała przedszkolakom okazje do bezpośredniego kontaktu z egzotycznymi zwierzętami i rozbudziła zainteresowania przyrodnicze.
W środę 30 listopada po raz kolejny gościliśmy muzyków Filharmonii Podkarpackiej. Tym razem w naszym przedszkolu zabrzmiały pieśni patriotyczne i słynne marsze wojskowe. Audycja zatytuowana " Za mundurem panny sznurem" miała na celu wyjaśnić dlaczego śpiew ma zdolność łączenia ludzi i dlaczego muzyka towarzyszy nam w ważnych chwilach. Dzieci poznały także dwa instrumenty muzyczne - puzon i trąbkę: ich budowę oraz sposób wydobywania z nich dźwięków.
Miś jest nie tylko do przytulania, bardzo często ma wiele przygód, przyjaciół i prowadzi bardzo ciekawe życie. Pojawia się w książkach, w radiu, w telewizji. Miś stał się postacią nieporównywalną do niczego. To chyba jedyna „postać” z dzieciństwa, którą zachowujemy w pamięci przez wiele lat. Dlatego 25 listopada, już po raz kolejny, tak hucznie obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Pluszowego Misia. Na początku opowiadaliśmy o naszych misiach, następnie dzieci słuchały historii powstania Pluszowego Misia, potem rozwiązywały zagadki. Tego dnia, podczas zajęć przedszkolaki opowiadały o swoich przyniesionych przytulankach, rozwiązywały zagadki obrazkowe o znanych misiach, słuchały wierszy oraz fragmentów bajek o przygodach pluszowych bohaterów. Przedszkolaki ze swoimi misiami tańczyły przy dźwiękach piosenek „Pluszowy miś”, „Jadą, jadą misie” itp., wykonywały prace plastyczne, których bohaterem był Pluszowy Miś. Kulminacyjnym momentem zabaw z okazji Święta Pluszowego Misia był konkurs na największego i najmniejszego misia. To był bardzo ekscytujący, pełen wrażeń i radości dzień.
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych to zadanie przyjęte do realizacji w Rocznym Planie Pracy naszej placówki w bieżącym roku szkolnym. Łączą się z nim różnorodne działania, mające na celu upowszechnienie systematycznego obcowania z literaturą za pośrednictwem rodziców, nauczycieli oraz w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy. Stąd wizyta przedszkolaków w Bibliotece Publicznej w Czarnej Sędziszowskiej, gdzie z uśmiechem i życzliwością gościła nas Pani Dorota Przydział. Pokazała dzieciom księgozbiór, przedstawiła książki jako źródło wiedzy na różne, interesujace dzieci tematy oraz przyjemności czerpanej z ich fantastycznego i bajkowego świata. Wyjaśniła, jak zakłada się kartę biblioteczną, jak wypożycza się, dba i oddaje książki. Dzieci miały możliwość przekonania się jak wiele pięknych, kolorowych pozycji, dostosowanych do różnych gup wiekowych, na nich czeka. Pozwoliła również pożyczyć wybrane pozycje do czytania w przedszkolu.
Odwiedziny przedszkolaków w Gabinecie Stomatologicznym Pani Katarzyny Jasińskiej odbyły się w ramach realizowanego i finansowanego programu rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" oraz projektu "Przedszkolne Smyki trenują zdrowe nawyki". Spotkanie miało na celu promowanie zachowań prozdrowotnych, uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zęby i higienę jamy ustnej jak również przestrzegania zdrowej diety. Pani higienistka przyjęła nas bardzo serdecznie. Zapoznała z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego. Wyjaśniła jak się kontroluje i leczy zęby. Pokazała działanie sprzętu medycznego, urządzeń i akcesoriów potrzebnych przy wyganianiu z buzi "Robaczka- Próchniaczka". Następnie przeprowadziła na tzw. "dużej szczęce" pokaz prawidłowego mycia zębów. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe naklejki. Niektóre z nich były w gabinecie po raz pierwszy i mamy nadzieję, że przełamały lęk przed nieznanym, nabrały zaufania i będą go systematycznie odwiedzały podczas wizyt kontrolnych.
W ramach realizowanego w roku szkolnym 2016/17 projektu "Jestem Eko- przedszkolakiem", finansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wychowankowie naszego przedszkola wybrali się autobusem do Osady Myśliwskiej "Podgorzałka" w Porębach Krzywskich. Dzieci z ciekawością oglądały oraz dotykały zgromadzone myśliwskie eksponaty: m.in. kaczkę krzyżówkę, łyskę, bażanta, kuropatwę, mysikrólika oraz lisa, dzika, wydrę, bobra i jenota. O zwierzętach tych, ze znawstwem prawdziwego miłośnika przyrody, opowiadał przedszkolakom dyrektor Szkoły Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej, Pan Tomasz Kozak. Wyjaśniał, że lusterko to grupa piór na skrzydle ptaka, ubarwiona mocno kontrastowo, będąca istotną cechą rozpoznawczą. Przedszkolaki poznawały i utrwalały wiedzę na temat drzew iglastych oraz sposobów rozpoznawania i rozróżniania sosny, jodły, świerka i modrzewia. Dowiedziały się, że gospodarowaniem lasami zajmują się leśnicy, natomiast gospodarowanie zwierzętami leśnymi to domena myśliwych. Patronem jednych i drugich jest Św. Hubert, którego figurka znajduje się na terenie Osady. Po interesującej prelekcji dzieci pożegnały się nowopoznanym pozdrowieniem "Darz bór!" i przeszły z gospodarzem "Podgorzałki" do woliery dla ptaków, gdzie miały możliwość obserwacji licznego stada skromnych samic i pięknie ubarwionych samców bażanta, jednego z największych, polnych, grzebiących ptaków Europy.
Zapraszamy Rodziców na spotkanie z panią stomatolog Katarzyną Jasińską - specjalistą stomatologii dziecięcej, które odbędzie się w przedszkolu 28 listopada ( poniedziałek) o godz. 16:30.
Każdy, kto się dzieckiem czuje,
Dzisiaj wielce się raduje.
Mały człowiek, duża sprawa
Mały człowiek ma swe prawa.
Strzegąc praw tych należycie
Układamy dziecku życie.
Dziś w przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który przypada na 20 listopada. Z tej właśnie okazji, w każdej z grup odbyły się pogadanki na temat praw dziecka, o ich potrzebach oraz roli rodziców. Przedszkolaki dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu wśród dzieci, a także o tym co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Przedszkolaki wiedzą już, że mają prawo do uśmiechu, radości, zabawy, spokojnej nauki, ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Ten dzień był także okazją do tego, abyśmy My dorośli nigdy o tym nie zapominali. Jako przedszkole wierzymy, że dobrze ugruntowana wiedza dziecka, poczucie jego własnej wartości oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem i obywatelem.
24 listopada ( czwartek) przedszkolaki wyjadą autobusem do Gabinetu Stomatologicznego w Czarnej Sędziszowskiej na spotkanie z panią stomatolog K.Jasińską, odwiedzą Bibliotekę Publiczną i Osadę " Podgorzałek" w Porębach Krzywskich. Rodziców prosimy o podpisanie zgody na wyjazd.
W czwartek 17 listopada, w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty cukiernicze, które poprowadziła pani Małgorzata Kalemba - Drożdż - dr biochemii, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dzieci poznały smak dzikiej róży, zapach lawendy, smakowały konfitury z fiołka, piły sok z czarnego bzu. Na postawie przedstawionych ilustracji, poznały jadalne odmiany kwiatów, którymi samodzielnie udekorowały pyszne babeczki nadziewane serkiem mascarpone z dodatkiem konfitury z płatków z dzikiej róży. Przedszkolaki zajadały storczyki, stokrotki, a także bratki. Dowiedziały się również, że jadalne kwiaty służą nie tylko jako dekoracja, ale również jako przyprawa lub jeden z głównych składników dania.
Warsztaty dla dzieci zostały sfinansowane z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" w ramach projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".
W ramach realizowanego projektu "Przedszkolne Smyki trenują zdrowe nawyki", w naszym przedszkolu odbyło się zebranie Rodziców, podczas którego pani mgr inż. technologii żywienia Dorota Dudzińska, omówiła "jadłospis przedszkolaka" zwracając szczególną uwagę na urozmaiconą dietę dziecka w wieku przedszkolnym, jak również jakość kupowanych do spożycia produktów. Poruszyła również problem otyłości. Następnie, w ramach współpracy z Poradnią Pedagogiczno - Psychologiczną w Ropczycach zabrała głos pani Mariola Gątarska logopeda - pedagog z PPP w Ropczycach z prezentacją na temat "Autyzmu dziecięcego".
Prelekcja dla rodziców została sfinansowana z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" w ramach projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".
14 listopada w Krakowie miał miejsce XIV Regionalny Zjazd Szkół dla Ekorozwoju. Tego dnia, podczas uroczystej gali zostały wręczone międzynarodowe certyfikaty. Wśród nagrodzonych znalazło się Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej. Kapituła Programu Szkół dla Ekorozwoju, zatwierdziła aplikacje o certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej tylko 22 placówkom w kraju.
Program Szkoły dla Ekorozwoju realizowany jest w Polsce od 2001 roku przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Skierowany jest on do szkół, przedszkoli i społeczności lokalnych w całej Polsce. W celu otrzymania certyfikatu, placówki oświatowe opracowują ciekawy projekt dotyczący ochrony środowiska i propagowania postaw proekologicznych, a następnie sumiennie go realizują.
Aplikując o certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności, nasze przedszkolne spełniło tzw. siedem kroków. Nauczyciele wspólnie stworzyli projekt. Następnie w przedszkolu przeprowadzony został audyt, który miał na celu wykazać jak wyglądała sytuacja ekologiczna przed przystąpieniem do realizacji projektu. Aby ocenić skuteczność podjętych działań, audyt powtarzany jest tuż po wdrożeniu projektu. Przez cały czas jego realizacji placówki są monitorowane, poddawane ocenie ekspertów, także pod kątem integracji z programem nauczania oraz włączenia w działania społeczności lokalnej.
Projekt realizowano w trakcie roku szkolnego 2015/2016. Działań wspólnie podjętych przez dzieci i nauczycieli było wiele, a wśród nich znalazły się m.in.: zbiórka baterii, makulatury, nakrętek, elektrośmieci, organizacja konkursów ekologicznych dla dzieci i rodziców, stworzenie eko-kodeksu, prelekcje o sposobie segregacji śmieci przedstawiciela firmy „Dezako” z Dębicy, zakup filmu edukacyjnego „Kropelka”, udział w akcji „Mamo, tato wolę wodę”, realizacja programu własnego „Mali przyrodnicy”, zajęcia otwarte dla rodziców o roli wody w życiu człowieka. Podsumowaniem projektu był Lokalny Dzień Akcji, który miał miejsce w ogrodzie przedszkolnym Oddziału Zamiejscowego naszego przedszkola.
Ubieganie się naszej placówki o certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej umożliwiło otrzymanie grantu w wysokości 1500 zł w ramach Kampanii Litter Less – Śmieci mniej! Pozyskane fundusze zostały przeznaczone na sfinansowanie wyjazdu edukacyjnego do Paszczyny - Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami, wykonanie ekologicznych toreb dla każdej mamy, zakup książek o tematyce ekologiczno-przyrodniczej do przedszkolnej biblioteczki. Z pozyskanej dotacji sfinansowano wodę do picia dla dzieci oraz zakupiono stroje do występów. Niewielką cześć dotacji przeznaczono na organizację imprez i nagrody dla dzieci i ich rodziców.
Dzięki takim działaniom nasze przedszkole ma szansę nie tylko wpłynąć na edukację dzieci, ale również na wzrost świadomości ekologicznej wśród dorosłych. Wiemy przecież, że to rodzinny dom, we współpracy ze szkołą, kształtuje młodego człowieka. Współpraca rodziców przy realizacji projektu, zapewnia przenoszenie pozytywnych rozwiązań do domów przedszkolaków, a następnie - na całą okolicę. Zapewnia to możliwie najszerszy efekt, jaki mogą dać małe projekty realizowane w lokalnej skali. Dzięki takim małym krokom podejmowanym na rzecz ekologii, możliwa jest zmiana społecznych zachowań.
10 listopada w naszym przedszkolu odbyły się obchody Święta Odzyskania Niepodległości. W tym dniu dominowały barwy biało - czerwone zarówno w pracach plastycznych, jak i ubiorze. Przedszkolaki recytowały "Katechizm małego dziecka", omawiały symbole narodowe, śpiewały piosenkę " Jestem Polakiem", " Polska mój kraj". Wielką niespodziankę sprawił przedszkolakom ksiądz Artur Michalski, który jest porucznikiem 20 pułku ułanów Króla Jana III Sobieskiego.Przybył na spotkanie w swoim pięknym mundurze, budząc wsród dzieci zdziwienie i zachwyt. Przedszkolaki dowiedziały się, że przed II wojną światową ułani byli najlepiej wyszkoloną formacją na świecie, każdy ułan posiadał trzy konie, na których spędzał minimun 6 godzin dziennie. Ksiądz opowiadał, że gdyby nie braki w uzbrojeniu i wyposażeniu wojsk, to jego zdaniem, Polacy wyszliby zwycięsko z kampanii wrześniowej. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ułańską czapkę- rogatywkę, buty- oficerki z błyszczącymi ostrogami i wojskową pelerynę. Na koniec spotkania wszyscy odśpiewali Hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego. To było pełne wrażeń spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy księdzu za tą żywą lekcję historii!
W związku z obchodzonym 10 listopada Międzynarodowym Dniem Jeża nasze przedszkole uczestniczy w ogólnopolskiej akcji dotyczącej wsparcia programu ochrony jeży i edukacji dzieci. W ramach prowadzonych zajęć zaplanowaliśmy również zbiórkę pieniędzy na zakup desek przeznaczonych na budowę domków dla jeży.
Cena jednej deski wynosi 2 zł. Liczymy, że przy Waszej pomocy uda nam się zbudować domki dla wielu jeżyków.
Zbiórka prowadzona jest do skarbonki znajdującej się w szatni przedszkolnej.
W całej Europie w dniu 8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W naszym przedszkolu dzień ten obchodzony był po raz pierwszy. Po warsztatach kulinarnych w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Ropczycach przyszła pora na warsztaty kulinarne w przedszkolu, pod okiem przedszkolnej kucharki pani Agnieszki. Wszystkie dzieci, nawet te najmłodsze, w tym dniu zamieniły się w kucharzy. Warsztaty rozpoczęła grupa "Jagódek", która przygotowała smaczne i zdrowe śniadanie zgodnie z hasłem "Śniadanie daje moc". Drugie śniadanie "owocowe co nieco", czyli szaszłyki z owoców wykonała grupa "Jeżyków". Najstarsza grupa "Wiewiórek" zasmakowała w kapuście białej. Pani Agnieszka pokazała jak z główki kapusty białej robimy kapustę kiszoną będącą skarbnicą witamiy C. Proces kiszenia kapusty przedszkolaki będą obserwować na bieżąco. W tym dniu w przedszkolnym jadłospisie królowały owoce i warzywa oraz pełnoziarniste pieczywo. Każdy mały kucharz brał udział w przyrządzaniu, a później w degustowaniu przygotowanych potraw. Warto dodać, że nikt nie grymasił. Podczas zajęć przedszkolaki poznały zalety zdrowego odżywiania, Piramidę Żywieniową, oraz utrwaliły nawyk mycia owoców i warzyw oraz rąk bawiąc się przy tym świetnie. Nieocenione okazały się fartuszki zakupione w ramach realizowanego w przedszkolu projektu pt. " Bezpieczna i przyjazna szkoła". Królową przedszkolnych warzyw została marchewka, a królem owoców jabłko. Brawo!!! Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został przygotowany w ramach innowacji pedagogicznej "Przedszkolne Smyki opanowują zdrowe nawyki".
Nie od dziś wiadomo, że bajki nie tylko powinny umilać dzieciom czas, rozweselać i bawić, ale także uczyć i pokazywać sytuacje, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Dzięk bajkom, dziecko może wczuć się w sytuację głównego bohatera, zobaczyć jak radzi sobie z problemami, czy też przeanalizować jego postępowanie i wyciągnąć wnioski na przyszłość. W piątek (4 listopada), nasze przedszkole zamieniło się w bajkową krainę. Można było w nim spotkać m.in. Czerwonego Kapturka, Królewnę Śnieżkę, Myszki Miki, Żółwia Franklina, Spidermena, Rycerzy, Krasnoludki, Smoka, Tygrysa, Śpiącą Królewnę, Piratów, Czarownicę i wiele innych bajkowych postaci. Aby uczcić ten dzień, zorganizowaliśmy bajkowe spotkanie, w którym udział wzięły wszystkie przedszkolaki. Spotkanie rozpoczęliśmy odczytaniem listu zaadresowanego do dzieci od Królowej Bajek, następnie dzieci prezenowały swoje bajkowe przebrania. Później odbyły się zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie, brały udział w zabawach ruchowych oraz improwizacjach tanecznych do melodii z bajek. Podczas poobiedniej relaksacji słuchały bajek czytanych przez swoje panie, kolorowały ulubionych bohaterów, a także układały puzzle z postaciami z bajek. Na koniec spotkania Amelka z grupy "Jagódek" przy pomocy swojej czarodziejskiej różdżki przygotowała magiczną miksturę, co wywołało u przedszkolaków wielki zachwyt. Międzynarodowy Dzien Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
W piątek (4 listopada) będziemy obchodzić Dzień Postaci z Bajek.W związku z tym prosimy tego dnia o przebranie dzieci za bajkowe postacie.
We wtorek 25 października gościliśmy w naszym przedszkolu Teatrzyk Zielony Melonik, który przedstawił spektakl pt. "1,2,3 Start!". Współcześnie często poruszany jest temat samodzielności dzieci. Od najmłodszych lat uczymy je podejmowania decyzji, bo przecież później, jako osoby dorosłe powinny potrafić decydować o sobie. Głównym zadaniem aktorów było ukazanie i skonfrontowanie ze sobą zachowań samodzielnych i roszczeniowych. "1,2,3 Start!" to również opowieść pokazująca, dlaczego warto słuchać rad starszych. Dzieci w wielkim skupieniu oglądały przedstawienie i brały aktywny udział w historii. Występ uświadomił im, jak ważne jest bycie samodzielnym zarówno w domu jak i w przedszkolu.Teatrzyk został sfinansowany z programu rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" i projektu "Przedszkolne Smyki trenują zdrowe nawyki".
W piątek 21 października grupa Wiewiórek jako ostatnia odwiedziła warsztaty Kulinarne zorganizowane przy współpracy z Zespołem Szkół Agro - Technicznych w Ropczycach. Przedszkolaki ujawniły swoje zdolności do ozdabiania, wycinania, wałkowania, ciast, które robiły z ogromnym skupieniem i zaangażowaniem. Dzieci oprócz praktycznych zajęć kulinarnych miały również okazję odwiedzić Ochotniczą Straż Pożarną w Ropczycach. Obejrzały min. wóz strażacki oraz sprzęt służący do gaszenia pożarów, usuwania skutków powodzi, wypadków drogowych i innych katastrof. Obserwowały też ćwiczenia strażackie związane z udzielaniem pierwszej pomocy, a także podziwiały umiejętności dzielnych strażaków przy gaszeniu pożaru. Podczas rozmowy przedszkolaki dowiedziały się wielu cennych informacji o niebezpieczeństwie jakie mogą napotkać w życiu codziennym.
Warsztaty dla dzieci zostały sfinansowane z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" w ramach projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".
18 października grupa "Jagódki" wzięła udział w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przy współpracy z Zespołem Szkół Agro - Technicznych w Ropczycach. Dzieci z wielką pasją i zaangażowaniem przygotowywały różne przysmaki. Przy pomocy uczniów ZSAT przedszkolaki przygotowały pizzerinki, ozdabiały owocami przygotowane gofry, babeczki, smakowały soków ze świeżo wyciskanych owoców, ozdabiały warzywami kanapki. Grupa zwiedziła również Bibliotekę szkolną, a także pracownię komputerową. Wszystkie dzieci miło spędziły czas i świetnie się bawiły.
Warsztaty dla dzieci zostały sfinansowane z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" w ramach projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".
"...Bo gotować dobra rzecz zdrowo no i smacznie,
Każdy z nas też chciałby być kuchareczką właśnie..."
11 października grupa "Jeżyków" wzięła udział w pierwszych warsztatach Kulinarnej Akademii Malucha sfinansowanych z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" w ramach projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki". Warsztaty zorganizowane zostały przy współpracy z Zespołem Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach.
Maluchy w małych 15-osobowych grupach uczestniczyły w praktycznych zajęciach kulinarnych pod czujnym okiem Pani Magdaleny Charchut i jej wychowanków. Nasi opiekunowie - prawdziwi szefowie kuchni - nie tylko sami wyglądali profesjonalnie lecz również zadbali w najmniejszych szczegółach o estetykę podania i wygląd wszystkich przygotowywanych przekąsek. Przedszkolaki zostały poinformowane o zasadach bezpieczeństwa i higieny obowiązujących w kuchni. Starannie umyły ręce i zaopatrzone w stosowne fartuszki żwawo zabrały się do pracy. Ponieważ nic tak dobrze nie smakuje jak jedzenie, które się samemu przyrządza na początek nasi podopieczni przygotowali mini pizzerinki z warzywami. Kolejną zdrową przekąską był jogurt z owocami, mus owocowy, sok ze świeżowyciskanych owoców, sałatka owocowa i na koniec babeczka z kremem i owocami. Własnoręczne przyrządzanie posiłków z małą pomocą przesympatycznych uczniów ZSAT sprawiło maluchom wiele przyjemności i było świetną zabawą.
Podczas gdy pierwsza grupa gotowała, druga zwiedzała budynek szkoły. Dzięki uprzejmości nauczycieli i uczniów ZSAT dzieci odwiedziły bibliotekę, sale informatyczną, aulę , pokój nauczycielski. Zapraszamy do galerii zdjęć.
We wtorek, 4 października gościliśmy w naszym przedszkolu muzyków Filharmonii Podkarpackiej. Tytuł spotkania:"Dzień dobry, Pani Muzyko!" był wprowadzeniem w tajemniczy świat muzyki. Dzieci poznały całonuty, półnuty, a także inne wartości rytmiczne . Słuchały piosenki " Skaczące nutki", wysłuchały utwór "Menuet", a także "Jesień" z cyklu "Cztery pory roku" A.Vivaldiego. Muzycy zaprezentowali instrument muzyczny KLARNET oraz zapoznali dzieci z jego budową. Opowiedzieli jak się tworzy muzykę. Na koniec spotkania wykonali Marsz Radeckiego, do którego wszystkie przedszkolaki wykonały improwizację ruchową.
W piątek 30 września, grupa "Jagódki" świętowała Dzień Chłopaka. Tego dnia, dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów niespodziankę w postaci koron SUPER CHŁOPAKA, które od rana wycinały i ozdabiały. Po śniadaniu odbyła się uroczysta koronacja i złożenie życzeń. Wszyscy chłopcy byli mile zaskoczeni, a uśmiechy przez cały dzień nie schodziły im z twarzy.
Szanowni Rodzice, w dniu 23 września 2016r. odbyło się zebranie nowowybranej Rady Rodziców PP1, na którym ustalono, że tegoroczna składka na Radę Rodziców wyniesie 50zł.
I rata (30zł)- płatna w terminie do 31.10.2016r.
II rata (20zł)-płatna w terminie do 29.02.2017r.
Wpłaty rat lub całości składki można dokonać na konto bankowe Rady Rodziców: Rada Rodziców Publicznego Przedszkola nr 1 w Sędziszowie Młp. z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej 64 8642 1139 2013 3933 8969 0001. W tytule przelewu proszę wpisać imię i nazwisko dziecka oraz nazwę grupy.
Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na: teatrzyki,audycje muzyczne, zakup paczek mikołajkowych oraz zabawę karnawałową.
Zwracamy się zatem do wszystkich Rodziców z prośbą o wpłatę środków na ww. cel ponieważ realizacja wielu przedsięwzięć jest uzależniona od stanu konta RR.
Dziękujemy!
Rada Rodziców PP1
„Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki”- to tytuł projektu realizowanego od września 2016r do grudnia 2016r przez całą społeczność Publicznego Przedszkola nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej .
Przedszkole nr1 wzięło udział w otwartym konkursie projektów w ramach rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” na realizację działań w zakresie zwiększenia skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkołach i placówkach dla dzieci i młodzieży w województwie podkarpackim w 2016 roku ogłoszonym przez Wojewodę Podkarpackiego. Oceny formalnej i merytorycznej wniosków dokonał Wojewódzki Zespół Koordynacyjny. W wyniku przeprowadzonej oceny merytorycznej i analizy finansowej 9 wniosków zostało zarekomendowanych do otrzymania wsparcia finansowego wśród nich znalazł się przedszkolny projekt pn. „ Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki”. Wnioskodawcą projektu jest Gmina Sędziszów Małopolski. Zgodnie z Regulaminem konkursu minimalna kwota finansowania wynosiła: 10.000zł, maksymalna 50.000zł. Nasze przedszkole otrzymało dotacje w wysokości 18.000zł.
Głównym celem projektu pn. „PRZEDSZKOLNE SMYKI TRENUJĄ ZDROWE NAWYKI”, jest promowanie zdrowego stylu życia poprzez kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci w wieku przedszkolnym przy zaangażowaniu rodziców, nauczycieli oraz pracowników przedszkola. Cele szczegółowe dotyczą:
Planując zajęcia prozdrowotne, wybrano treści i metody wzbudzające ciekawość, która jest jednym z najlepszych sposobów na skłonienie „małych ludzi” do podejmowania decyzji, które służą ich zdrowiu. „Przedszkolne smyki” potrafią bardzo wiele zrobić, by zaspokoić swoją ciekawość. Zaplanowane zajęcia w formie warsztatów, szkoleń, wycieczek, wizyt adaptacyjnych, edukacyjnych spektakli teatralnych oraz urządzenie zielonej sali gimnastycznej w ogrodzie przedszkolnym w Sędziszowie Młp, zaintrygują dzieci a tym samym zmotywują do zmiany zachowań. Interwencje edukacyjne ukierunkowane na wzbudzanie ciekawości odciągną przedszkolaków od pokus, które uchodzą za niezdrowe, jak np. sięganie po słone czy słodkie przekąski. Ciekawymi formami zajęć dla „ małych smyków” będą:
W harmonogramie działań znalazły się wycieczki do piekarni i gabinetu stomatologicznego, teatrzyki. Dla rodziców zaplanowano spotkanie ze specjalistami na temat: „Żywienia dziecka w wieku przedszkolnym” oraz „Znaczenie higieny jamy ustnej dziecka w walce z próchnicą”oraz szkolenie dla intendentka na temat układania jadłospisów dla dzieci w wieku przedszkolnym. Doposażając ogród w Sędziszowie zbudujemy w nim „zieloną salę gimnastyczną”, gdzie przedszkolaki będą rozwijały takie umiejętności jak wspinanie, zwisanie, równowagę, koordynację ruchową, zwinność, płynność ruchów czyli ogólną sprawność ruchową. Przedsięwzięciem tym zapoczątkujemy nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu. Ogrodowe zajęcia ruchowe zaspokoją fizjologiczną potrzebę dziecka w wieku przedszkolnym, będą miały wpływ na szereg właściwości fizjologicznych, odpornościowych, adaptacyjnych jak również na prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Dla dzieci w wieku przedszkolnym właściwie użyty i dozowany ruch, łagodzi przebieg procesów rozwojowych, zwiększa odporność, koryguje wady postawy i kształtuje prawidłowe nawyki. Podjęta inicjatywa ma na celu stworzenie warunków i zachęcenie rodziców, a także dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz podniesienie świadomości w zakresie znaczenia ruchu dla prawidłowego rozwoju ogólnego.
Projekt pn. „PRZEDSZKOLNE SMYKI TRENUJĄ ZDROWE NAWYKI”, to przedsięwzięcie edukacyjne skierowane do społeczności Publicznego Przedszkola Nr 1
w Sędziszowie Małopolskim i Oddziału Zamiejscowego w Wolicy Ługowej, które ma charakter kompleksowy i angażuje przedszkolaków, rodziców, opiekunów, personel przedszkola: nauczycieli, kucharkę, intendentki. Ma na celu upowszechnianie wiedzy z zakresu zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej i stworzenie przestrzeni publicznej do promowania zdrowego stylu życia wśród przedszkolaków i ich otoczenia.
Przedszkole jest optymalnym miejscem dla rozpoczęcia działalności w zakresie edukacji zdrowotnej ze względu na liczne udogodnienia dla procesu dydaktyczno-wychowawczego, jak chociażby czas i zakres oddziaływania na podopiecznych. Przebywając w przedszkolu wiele godzin, dziecko „zdobywa podstawowe informacje i umiejętności niezbędne do wzmacniania zdrowia w sposób naturalny: w powiązaniu z zabawą, posiłkami, zabiegami higienicznymi, wypoczynkiem. Podstawą do osiągnięcia tego celu jest ścisła współpraca przedszkola z rodziną i najbliższym otoczeniem dziecka.
Krytyna Surman
W trzecim tygodniu września tematyka zajęć przedszkolnych dotyczy zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym oraz zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia. Wiek przedszkolny to dobry moment, by uwrażliwić dzieci na odpowiednie zachowanie w różnych sytuacjach zagrożenia.
W tym celu zaprosiliśmy do przedszkola tatę jednej z naszych wychowanek, który pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Sędziszowie Małopolskim. Panowie policjanci przypomnieli przedszkolakom zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, zachowania wobec obcych osób oraz numer alarmowe.Dzieci miały także okazję poznać umundurowanie i wyposażenie potrzebne w codziennej pracy policjanta. Następnie udaliśmy się na parking przedszkolny, gdzie czekał radiowóz. Przedszkolaki mogły usiąść w samochodzie policyjnym oraz posłuchać sygnałów.
Na zakończenie miłego spotkania dzieci podziękowały panom policjantom wręczając pamiątkowy dyplom.
W sobotę 17 wrzenia br. dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Na uroczystość, która miała miejsce w hali sportowej w Kawęczynie Sędziszowskim przybyli zaroszeni goście: zastępca burmistrza Sędziszowa Młp. Wiesław Wojdon, v-ce starosta powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Bernadeta Frysztak, sołtys Wolicy Ługowej Eleonora Żurad, dzieci i ich najbliżsi. Na początku dzieci odśpiewały oficjalny hymn przedszkola pt.„Jedyneczka”, a następnie dyrektor Krystyna Surman, poinformowała wszystkich o uzyskaniu przez naszą placówkę tytułu „Radosnego przedszkola”. Przyznawany jest on przedszkolom za kreatywność dzieci poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań, udoskonalanie i usprawnianie procesu dydaktycznego. Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy w imieniu reprezentowanych przez siebie władz złożyli życzenia wszystkim przedszkolakom, pracownikom przedszkola i przekazami drobne upominki.
Oczywiście z Okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka na dzieci czekały liczne niespodzianki. Wychowawcy i pracownicy przedszkola wystąpili w specjalnym przedstawieniu na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka” . Dzieci i rodzice mieli okazję zobaczyć nauczycieli i pracowników przedszkola w niecodziennych rolach i barwnych kostiumach. Inscenizacja wywołała na twarzach przedszkolaków wiele uśmiechu i zachwytu, żywe reakcje dzieci i liczne brawa zostały mile odebrane przez niecodziennych aktorów. W dalszej części na dzieci czekały zabawy z animatorami, których tematem przewodnim był Meksyk. Była to doskonała okazja do zacieśniania relacji pomiędzy dziećmi , ich rodzicami i pracownikami przedszkola.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ropczycach zaplanowanowała na rok szkolny 2016/2017:
Dla Rodziców 2 edycje warsztatów mających na celu podniesienie ich kopetancji rodzicielskich
EDYCJA I (pierwszy semestr roku szkolnego 2016/2017)
Godzina spotkań: 15:30-17:00
I spotkanie 17.10.2016 r. – „Techniki skutecznego wydawania poleceń”
II spotkanie 24.10.2016 r. – „ABC trudnego zachowania”
III spotkanie 07.11.2016 r. – „System pochwał i nagród”
IV spotkanie 14.11.2016 r. – „Wprowadzenie systemu norm i zasad domowych”
V spotkanie 21.11.2016 r. – „Kary i konsekwencje”
VI spotkanie 28.11.2016 r. – „Jak postępować z agresją dziecka”
VII spotkanie 05.12.2016 r. – „Nauka- podział obowiązków. Współpraca ze szkołą”
Zapisy na warsztaty do 14 października, grupa maksymalnie 15-osobowa, obowiązuje kolejność zgłoszeń (mogą brać udział obydwoje rodzice).
EDYCJA II (drugi semestr roku szkolnego 2016/2017)
Godzina spotkań: 15:30-17:00
I spotkanie 06.03.2017 r. – „Techniki skutecznego wydawania poleceń”
II spotkanie 13.03.2017 r. – „ABC trudnego zachowania”
III spotkanie 20.03.2017 r. – „System pochwał i nagród”
IV spotkanie 27.03.2017 r. – „Wprowadzenie systemu norm i zasad domowych”
V spotkanie 03.04.2017 r. – „Kary i konsekwencje”
VI spotkanie 10.04.2017 r. – „Jak postępować z agresją dziecka”
VII spotkanie 24.04.2017 r. – „Nauka- podział obowiązków. Współpraca ze szkołą”
Zapisy na warsztaty do 3 marca, grupa maksymalnie 15-osobowa, obowiązuje kolejność zgłoszeń (mogą brać udział obydwoje rodzice).
Warasztaty dla dzieci , które przejawiają trudności wychowawcze, emocjonalne i społeczne w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Nabór na warsztaty prowadzi Poradnia po przeprowadzonej wcześniej diagnozie dziecka. Dwie grupy po 10 spotkań.
Grupa I: dzieci w wieku 5-6 lat
Spotkanie organizacyjne z rodzicami dla powyższej grupy-27.09.2016 r., godz. 16:00. Spotkanie podsumowujące-19.12.2016 r., godz. 16:00.
Dni Otwarte Poradni - soboty konsultacyjne wszystkich specjalistów dla dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli, dyrektorów w roku szkolnym 2016/2017 03.12.2016 r. – sobota, godz. 9:00-13:00 i 25.03.2017 r. – sobota, godz. 9:00-13:00.
Dzień Przedszkolaka przeniesiony na halę sportową w Kawęczynie.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Serdecznie zapraszamy wszystkich przedszkolaków wraz z rodzicami na wspólne świętowanie w dniu 17.09.2016 (sobota) Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.
Impreza odbędzie się w godz. 14.00-17.00 w ogrodzie przedszkolnym w Wolicy Ługowej.
W przypadku niepogody zostanie przeniesiona na halę sportową w Kawęczynie.
Koszt imprezy 10 zł od przedszkolaka- płatne u wychowawców grup.
UBEZPIECZENIE - rok szkolny 2016/2017
Informujemy, że istnieje możliwość dodatkowego ubezpieczenia dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków .
Składka w bieżącym roku szkolnym wynosi 32 złote przy sumie ubezpieczenia 10 000zł. Ubezpieczenie to NIE JEST obowiązkowe.
Chętne dzieci prosimy zgłaszać u wychowawców grup do dnia 15.09.2016r.
Dzisiaj 1 września rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny 2016/2017.
Kadra Publicznego Przedszkola Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim życzy naszym przedszkolakom, aby osiągali same doskonałe rezultaty,
rozwijali swoje umiejętności i zainteresowania.
Niech przedszkole stanie się miejscem, w którym spotka Was wiele nowych przyjaźni oraz radosnych chwil.
Rodzicom natomiast, życzymy dobrej współpracy z gronem pedagogicznym.
Niech sukcesy Waszych dzieci przyniosą Państwu wiele satysfakcji.
2016/2017.
Poniżej znajduję sie lista z wyprawką. Uwaga przed zakupieniem wyprawki prosimy by skontaktować sie z przedszkolem odnośnie nowego podziału na grupy.
Wyprawka dla grupy „Jagódek”
1. Teczka biurowa – 2 szt.
2. Blok rysunkowy biały – 2 szt.
3. Blok rysunkowy kolorowy – 1 szt.
4. Blok techniczny biały – 2 szt.
5. Blok techniczny kolorowy – 1 szt.
6. Kredki ołówkowe trójkątne cienkie – 1 szt.
7. Klej w sztyfcie firma BIC – 2 szt.
8. Plastelina firma Astra
9. Ołówek, gumka, temperówka – po 1 szt.
10. Zeszyt czysty 60 kart. – 1 szt.
11. Zeszyt do religii 60 kart. – 1 szt.
12. Pantofle
13. Strój gimnastyczny w woreczku z materiału
14. Chusteczki higieniczne w pudełku - 1 duże opak.
15. Szczoteczka i pasta do zębów
Prosimy wszystko podpisać
Wyprawka dla grupy „Wiewiórek”
1. Teczka biurowa – 2 szt.
2. Blok rysunkowy biały – 3 szt.
3. Blok rysunkowy kolorowy – 1 szt.
4. Blok techniczny biały – 2 szt.
5. Blok techniczny kolorowy – 1 szt.
6. Kredki ołówkowe trójkątne cienkie – 1 szt.
7. Klej w sztyfcie firma BIC – 2 szt.
8. Plastelina firma Astra
9. Ołówek – 2 szt., gumka – 2 szt., temperówka – 1 szt.
10. Zeszyt czysty 60 kart. – 1 szt.
11. Zeszyt do religii 60 kart. – 1 szt.
12. Pantofle
13. Strój gimnastyczny w woreczku z materiału
14. Chusteczki higieniczne w pudełku - 2 duże opak.
15. Szczoteczka i pasta do zębów (pasta firmy Elmex)
Prosimy wszystko podpisać
Wyprawka dla grupy „Jeżyków”
1. Teczka biurowa – 2 szt.
2. Blok rysunkowy biały – 2 szt.
3. Blok rysunkowy kolorowy – 1 szt.
4. Blok techniczny biały – 1 szt.
5. Blok techniczny kolorowy – 1 szt.
6. Kredki ołówkowe trójkątne grube – 1 szt.
7. Klej w sztyfcie firma BIC – 2 szt.
8. Plastelina firma Astra
9. Ołówek, gumka, temperówka – po 1 szt.
10. Zeszyt czysty 60 kart. – 1 szt.
11. Zeszyt do religii 60 kart. – 1 szt.
12. Pantofle
13. Strój gimnastyczny w woreczku z materiału
14. Chusteczki higieniczne w pudełku - 1 duże opak.
15. Szczoteczka i pasta do zębów
Prosimy wszystko podpisać
Zgodnie z Zarządzeniem nr 13/2016 Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego z dnia 28.01.2016 dotyczączego harmonogramu rekrutacji do przedszkoli publicznych na rok szkolny 2016/2017 dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 informuje , że na dzień dzisiejszy przedszkole nie posiada żadnych wolnych miejsc.
W przypadku złożenia przez rodziaca pisemnej rezygnacji z przedszkola do dnia 16.08.2016r. zostanie ogłoszony nabór uzupełniający. Składanie wniosków w naborze uzupełniającym odbędzie się w terminie od 16.08-19.08.2016r.
W dniu 16 sierpnia na stronie przedszkola pojawi się informacja o ewentualnym naborze uzupełniającym. Informację na ten temat można będzie również uzyskać telefonicznie pod numerem tel. 17 22 16 019/ 17 74 53 438
Szczegółowy harmonogram uzupełniającego postępowania rekrutacyjnego znaleźć można w zakładce REKRUTACJA ( Zarządzenie nr 13/2016 Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego z dnia 28.01.2016r.)
Bardzo prosimy wszystkich rodziców, którzy zapisali swoje dziecko na dyżur wakacyjny również do pozostałych przedszkoli o obowiązkowe zgłoszenie się do dyrektorów poszczególnych placówek w celu podpisania umowy w dniach i godz.:
- Publicznym Przedszkolu nr 2 : 4,5,6 VII 2016.r. (tj. poniedziałek, wtorek i środa )
- Publiczne Przedszkole w Wolicy Piaskowej : 29,30 VI w godz. 8.00 – 12.00
- Publiczne Przedszkole w Górze Ropczyckiej: 22 VII w godz. 8.00 – 13..00
- Oddział Zamiejscowy Publicznego Przedszkola nr 1 w Wolicy Ługowej :1 VIII (dyżur w Wolicy Ługowej)
„Góry i lasy, morze i rzeka…
Tyle radości nas wszystkich czeka.
Tyle radości daje nam lato,
więc je serdecznie kochamy za to!
Drodzy Rodzice, kochane Dzieci!
Dziękując za wspólnie spędzony rok życzymy wszystkim słonecznych, bezpiecznych wakacji, miłego wypoczynku, udanych podróży i mnóstwa niezapomnianych przeżyć.
Do zobaczenia we wrześniu
DYREKCJA oraz PRACOWNICY PRZEDSZKOLA
W dniu 22.06.2016r. gościem w naszym przedszkolu był pan policjant – tatuś dziewczynki z grupy „Wiewiórek”. Wygłosił on pogadankę na temat : „Bezpieczne wakacje”. Nawiązując do przeczytanego wiersza przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego zachowania się na ulicy, nad wodą, w górach, podczas burzy, podróżowania samochodem, zachowania ostrożności w kontaktach z osobami obcymi itp. Przedszkolaki dzieliły się z panem policjantem swoimi przeżyciami dotyczącymi w/w tematów. Obejrzały kajdanki, czapkę i inne akcesoria policjanta. Chętnie pozowały do wspólnego zdjęcia z gościem. Na pamiątkę spotkania każde dziecko otrzymało elementy odblaskowe i lizaka.
„Dzień Rodziny” to wspaniały, choć krótki czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. Czas, który mogą spędzić tylko ze sobą, z dala od codziennych zmartwień.
Rodzice naszych przedszkolaków zostali zaproszeni na uroczystość z okazji Dnia Rodziny w dniu 21.06.2016r. Dzieci z grup „Jeżyków”, „Jagódek” i „Wiewiórek” po przywitaniu gości przedstawiły Rodzicom specjalnie dla nich przygotowany program artystyczny /montaż słowno - muzyczny, taniec, krótką inscenizację/ prezentując przy tym swoje talenty – recytatorskie, wokalne, aktorskie i taneczne. Słowami wierszy, piosenek wyraziły miłość i wdzięczność dla swoich Rodziców. Wręczyły im uśmiechnięte słoneczka z życzeniami : „Niech znikną wszystkie smutki, troski i kłopoty, niech słonko zawsze Wam świeci, te życzenia składają kochające dzieci”. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem w ogrodzie przedszkolnym.
W dniu 15 czerwca przedszkolaki przeżyły kosmiczna przygodę . Unikalne narzędzie dydaktyczne-Mobilne Planetarium przeniosło dzieci w odległy świat kosmosu. Seans rozpoczął się od zachodu słońca po którym niebo pokryło się gwiazdami. Wielki Ptak ( bohater Ulicy Sezamkowej) opowiadał dzieciom o gwiazdozbiorach zachęcając do wspólnej zabawy w odgadywanie „rysunków” na niebie. Przedszkolaki poznały między innymi zagadnienia takie jak: wielki wóz, gwiazda północy, komety. Następnie odbyły podróż na Księżyc wspólnie odliczając start rakiety i klaszcząc , by dodać jej sił. Z pomocą wyobraźni i Elmo zwiedziły Księżyc i sprawdziły w jakie zabawy można się bawić w przestrzeni kosmicznej. Wzbogaciły swoja wiedzę o planetach ze zwróceniem szczególnej uwagi na planetę Ziemię. Największy entuzjazm u wszystkich uczestników seansu wzbusził kilku minutowy pokaz urodzinowy Heca Planet, który zakończył prezentację.
Pokaz angażował dzieci do aktywnego uczestniczenia w czasie trwania seansu i pozwolił odbyć cudowna podróż w niezwykły świat astronomii.
Serdecznie zapraszamy Rodziców na krótki program artystyczny z okazji DNIA RODZINY, który odbędzie się w naszym przedszkolu w dniu 21 czerwca 2016r.
grupa „Jeżyki” – godzina 930
grupa „Jagódki” – godzina 1030
grupa „Wiewiórki” – godzina - 1300