Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim
Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. 3 Maja 21
Przejdź do strony: Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. Legionów Polskich 17

Aktualności

 

 

Zakończenie projektu edukacyjnego

Grupa "KRASNALE” zrealizowała wszystkie wyzwania w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „W zdrowym ciele zdrowy duch- wie to każdy mały Zuch”. Przedszkolaki miło i aktywnie spędziły czas podczas projektu promującego aktywność ruchową poprzez zabawy i ćwiczenia ogólnorozwojowe z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku.

  

Niespodzianka na zakończenie roku przedszkolnego.

  

Z okazji zakończenia roku przedszkolnego 21 czerwca na dzieci czekała niespodzianka przygotowana przez rodziców. Przedszkolaki z grupy „Krasnali” wybrały się na frytki do McDonald’sa natomiast dzieci z grupy „Zajączków” i „Świetlików” udały się na lody do lodziarni. Uśmiech i radość towarzyszył dzieciom podczas zorganizowanej niespodzianki. Zmęczone ale zadowolone dzieci wróciły do przedszkola, w którym czekała na nie jeszcze jedna niespodzianka- kino.

Dziękujemy serdecznie rodzicom za włączenie się w radosne zakończenie roku.

Zakończenie roku 2023/2024

Dnia 20 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste pożegnanie naszych najstarszych przedszkolaków z grupy „Krasnali” połączone z Dniem Rodziny. Był to ostatni wspólny występ pełen przeżyć i wzruszeń zarówno dla przedszkolaków, rodziców jak i pracowników przedszkola. Dzieci ubrane w piękne stroje podziękowały rodzicom za trud włożony w ich wychowanie. „Krasnale” przygotowały na tę okazję specjalny program artystyczny, podczas którego zaprezentowały wiersze, piosenki oraz układy taneczne. W drugiej części występów dzieci wspominały swoje pierwsze dni w przedszkolu oraz żegnały się ze swoimi paniami, całym personelem, a także młodszymi kolegami i koleżankami dziękując wszystkim za wspólnie spędzony czas, dobre serce, opiekę i przekazaną wiedzę. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy na zakończenie przedszkola oraz drobne upominki. Łza w oku się kręci, a duma rozpiera- czas spędzony razem minął bardzo szybko, jednak to, czego wspólnie doświadczyliśmy zostanie z nami na zawsze.

Kochani absolwenci życzymy Wam powodzenia w szkole, samych sukcesów i pięknych nowych przyjaźni!

 

Drewniany teatrzyk - Kamishibai

18 czerwca w naszym przedszkolu gościliśmy panią z Biblioteki Pedagogicznej w Sędziszowie Małopolskim. Podczas spotkania dzieci uczestniczyły w zabawie integracyjnej „Powiedz coś miłego o koledze” oraz poznały japońską sztukę opowiadania z wykorzystaniem drewnianego teatrzyku „kamishibai”. Przedszkolaki oglądnęły i  wysłuchały bajkę pt. „Mój przyjaciel Kemushi” oraz „Kotka Milusia”, a na zakończenie wspólnego spotkania dzieci otrzymały piękne kolorowanki z głównymi bohaterami opowiadania.

Dziękujemy bardzo serdecznie Pani Małgorzacie Malik za odwiedziny i poświęcony czas.

Spotkanie z Ratownikiem Medycznym.

14 czerwca nasze przedszkole odwiedził Pan Sebastian Dyło- ratownik medyczny.

Podczas tego spotkania dzieci miały okazję zobaczyć akcesoria niezbędne w pracy ratownika oraz zapoznać się z instrukcją udzielania pierwszej pomocy. Dowiedziały się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wezwać pomoc. Jednym z najciekawszych elementów spotkania były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Dzieci najpierw przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według wskazówek próbowały naśladować masaż serca. Utrwaliły także numery telefonów ratunkowych. Zajęcia zostały przeprowadzone bardzo ciekawy i profesjonalny sposób. Panu Sebastianowi udało się połączyć zabawę z przekazywaniem bardzo istotnej wiedzy.  Pamiętajmy, że jak mówił nasz gość, udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem i dlatego z tą tematyką należy oswajać dzieci już od najmłodszych lat. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie oraz wręczyliśmy ratownikowi piękne podziękowanie za przeprowadzone zajęcia.

Dziękujemy serdecznie Panu Sebastianowi Dyło za miłe spotkanie, poświęcony czas i przybliżenie specyfiki pracy ratownika medycznego.

Bonjour de France

Dnia 14 czerwca dzieci z naszego przedszkola miały przyjemność uczestniczyć w Dniu Polsko – Francuskim w Sędziszowie Małopolskim. Przedszkolaki ubrane w kolorach niebiesko- biało- czerwonym brały udział w obchodach Dnia Polsko – Francuskiego. Dzieci uczestniczyły w wesołych zabawach tanecznych i sprawnościowych prowadzonych przez panie animatorki, a największą atrakcją dla przedszkolaków było łapanie baniek mydlanych. Na zakończenie wspólnej zabawy dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z misiem oraz otrzymały drobne upominki związane z Francją.  

Teatrzyk

10 czerwca gościliśmy w naszym przedszkolu Teatrzyk „Zielony Melonik”. Przedszkolaki miały możliwość obejrzeć spektakl pt. „Mały”, który niósł za sobą bardzo ważne przesłanie o tym, że słowa mają ogromną moc i potrafią budować, ale mogą także niszczyć. Przesympatyczna myszka o imieniu Franio oraz zwierzęta mieszkające na sawannie pozwoliły naszym przedszkolakom spędzić miło czas oraz odkryć, że prawdziwa wartość tkwi wewnątrz nas. Główny bohater Franio, zmagał się z niskim poczuciem wartości ze względu na wzrost. Próbował coś z tym zrobić, ale ostatecznie zrozumiał, że rozmiar to tylko powierzchowność. Nawet jeśli na zewnątrz coś zmienimy, to wewnątrz pozostaniemy tacy sami. Kiedy zaakceptujemy siebie, łatwiej będzie nam zrozumieć i pokochać innych. Dzieci dowiedziały się także co to są komplementy, a gdy zadajemy komuś pytanie musimy poczekać na odpowiedź.

  

Dzień Sportu

W ramach  "Dnia Sportu" 7 czerwca wszystkie przedszkolaki wzięły udział w wycieczce na Stadion „Lechia” w Sędziszowie Małopolskim i uczestniczyły w zabawach sportowych prowadzonych przez animatorów. Dzieci brały udział w wesołych zabawach tanecznych, konkurencjach sportowych, przeciąganiu liny oraz zabawach z chustą animacyjną. Wśród wielu wspaniałych atrakcji było także łapanie baniek mydlanych. Na zakończenie wesołej zabawy, podczas odpoczynku na kocykach na dzieci czekała także słodka niespodzianka. Radość i uśmiech na twarzach dzieci były potwierdzeniem wspaniałej zabawy.

Dziękujemy serdecznie dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sędziszowie Małopolskim  Panu Markowi Antoszowi za zaproszenie i wspaniałą zabawę.

Wycieczka do piekarni

Dnia 6 czerwca dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do piekarni GS „Samopomoc Chłopska” w Sędziszowie Małopolskim. Przedszkolaki obserwowały kolejne etapy wytwarzania pieczywa od momentu przesiania mąki, poprzez wyrabianie ciasta, formowanie chleba i bułek oraz posypywania ziarnami, wyrastania cista w specjalnych komorach i jego wypiek w specjalnych, ogromnych piecach. Dzieci miały także możliwość oglądnięcia magazynu z różnego rodzaju mąkami wykorzystywanymi do produkcji pieczywa. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały poszczególne czynności wykonywane przez piekarzy. Wycieczka zakończyła się degustacją pysznych, świeżo upieczonych  bułeczek otrzymanych z piekarni.

DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają wszystkie dzieci. Z tej okazji Rada Rodziców zorganizowała dla dzieci wesołą zabawę prowadzoną przez animatora w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci uczestniczyły w zabawach tanecznych, zabawach z chustą animacyjną, konkursach sportowych h, a jedną z największych atrakcji dla dzieci było łapanie baniek mydlanych. Tego dnia na przedszkolaki czekała także słodka niespodzianka w postaci ciasteczek i lodów. Dzień ten był dla przedszkolaków pełen radości i niespodzianek, a uśmiech stale gościł na twarzach dzieci. Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w zorganizowaniu tego wyjątkowego dnia! 

FESTYN RODZINNY


Dnia 2 czerwca w ramach Dnia Dziecka, Festynu Rodzinnego i Dni Sędziszowa Małopolskiego na Małym Rynku – Placu Targowym dzieci  z naszego przedszkola
z grupy „Krasnali” i „Zajączków” wystąpiły na prawdziwej scenie prezentując montaż muzyczno-taneczny o historii naszego miasteczka.
Przedszkolaki z gr. „Krasnali” w pięknych strojach przy dźwiękach różnych piosenek zaprezentowały króla, rycerzy  oraz charakterystyczne miejsca i osoby związane 
z Sędziszowem Małopolskim.
Natomiast dzieci z gr. „Zajączków” w pięknych balowych sukniach  z dawnych czasów zaprezentowały „Taniec dworski”. Mimo niesprzyjającej pogody uśmiech towarzyszył dzieciom, a gromkie brawa, były nagrodą za piękny występ. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do występu.

 

Scena dla Malucha

28 maja przedszkolaki z grupy "Krasnali" wzięły udział w projekcie "Scena dla malucha". Był to VIII gminny przegląd twórczości artystycznej przedszkoli. Dzieci wystąpiły na scenie w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim. Grupa "Krasnali" w pięknych strojach zaprezentowała na scenie taniec hiszpański. Dzieci świetnie się bawiły oglądając występy swoich rówieśników oraz bijąc im gromkie brawa.

Audycja muzyczna

 

Nie tylko listopad jest miesiącem, w którym powinniśmy szczególnie pamiętać o sprawach dotyczących naszej ukochanej Ojczyzny. W maju również miały miejsce szczególne wydarzenia, dzięki którym Polska stała się pierwszym krajem w Europie i drugim na świecie z własną konstytucją. O tych właśnie wydarzeniach dowiedzieliśmy się w trakcie majowego – ostatniego w tym roku przedszkolnym spotkania z muzykami Filharmonii Podkarpackiej. Serdecznie dziękujemy muzykom  za tegoroczne audycje. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.

FESTYN RODZINNY

Zapraszamy naszych przedszkolaków wraz z rodzinami

na Festyn Rodzinny - Dni Sędziszowa Małopolskiego.

Podczas występów nasze przedszkole reprezentować będą grupy: Krasnale i Zajączki. 

 

 

Wycieczka

16 maja dzieci z grup: „Krasnali” i „Zajączków” wzięły udział w wycieczce autokarowej do „Zagrody Szmer” w Godowej. Celem wycieczki była wspólna zabawa, poszerzanie wiedzy o otaczającej nas przyrodzie oraz nabywanie nowych umiejętności. W czasie pobytu w Zagrodzie dzieci spędziły czas w wiejskim klimacie. Poznały  różne zwierzęta gospodarskie zamieszkujące zagrodę, uczestniczyły w pracach farmera ( karmienie zwierząt) oraz poznały budowę ula i zasady hodowli pszczół. Wzięły udział w wiosennych warsztatach ogrodniczych sadząc pomidorki, które mogły wziąć ze sobą do domu. Jedną z wielu atrakcji była przejażdżka bryczką, podczas której mogły obserwować piękno tamtejszej przyrody. Kolejną niespodzianką dla dzieci było ozdabianie wełną drewnianych owieczek. Największą atrakcją dla dzieci był także plac zabaw wyposażonym w zabawki drewniane z dawnych czasów. Przedszkolaki z wielką radością łowiły drewniane rybki z bali z wodą, uczyły się dojenia sztucznej krowy, rzucały kaloszem do celu, chodziły na drewnianych szczudłach oraz bawiły się w kuchni błotnej. Dzieci bardzo chętnie brały także udział w konkurencjach zręcznościowych takich jak przeciąganie liny oraz przenoszenia worków z sianem i słomą na wóz.
Wycieczka sprawiła dzieciom wiele radości i dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

OGŁOSZENIE- DYŻUR WAKACYJNY

Informujemy, że NASZE PRZEDSZKOLE pełni DYŻUR WAKACYJNY

w terminie od 12 – 30 sierpnia 2024 r.

Zapisy na w/w dyżur dla dzieci uczęszczających do naszego przedszkola trwają do 17 maja 2024 r.

 Zainteresowanych dyżurem prosimy o wpisanie się na listy dostępne w przedszkolu.

Bo ja jestem Polak mały...

W dniu 30 kwietnia całe nasze przedszkole tradycyjnie wybrało się pod Ratusz w Sędziszowie Małopolskim aby świętować Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę „Polak mały”. Uroczystość ta, jest doskonałą okazją do rozmów o patriotyzmie oraz znaczeniu ojczyzny w naszym życiu. Z okazji tych wyjątkowych świąt majowych  grupa "Krasnali" przygotowała dla młodszych przedszkolaków  inscenizację pt. "Ważne sprawy małego Polaka", której głównym celem było upamiętnienie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3maja,  poznanie symboli narodowych ale także rozwijanie poczucia przynależności narodowej u naszych małych Patriotów. W tym ważnym dniu przedszkolaki tańczyły, recytowały wiersze i śpiewały piosenki o naszej ojczyźnie. Z wielką powagą przyjmując postawę " na baczność" wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Polski " Mazurek Dąbrowskiego".

Rozstrzygnięcie konkursu piosenki ekologicznej -Śpiewająco dbam o środowisko.

Uprzejmie informujemy o rozstrzygnięciu konkursu organizowanego przez Nasze Przedszkole pt. „Śpiewająco dbam o środowisko”. Zadaniem konkursowym było zaśpiewanie piosenki o tematyce ekologicznej, a głównym celem było zainicjowanie wśród dzieci działań ekologicznych oraz rozwijanie wśród nich zainteresowań o charakterze umuzykalniającym. Po obradach komisji konkursowej wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce

Oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Szkodnej

II miejsce

„Grupa VI” z Publicznego Przedszkola Nr 2 im. J. Korczaka w Sędziszowie Małopolskim

III miejsce

Grupa „Pszczółki” z Publicznego Przedszkola w Górze Ropczyckiej

Wyróżnienia:

Grupa „Pszczółki” z Oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej

Grupa „Maluszki” ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sędziszowie Małopolskim

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zgoszenia, a laureatom serdecznie gratulujemy !

Gminny konkurs układania puzzli

Dnia 25 kwietnia przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w Gminnym Międzyprzedszkolnym Konkursie Układania Puzzli pod hasłem „W całość mnie złóż i już”, organizowanym przez Publiczne Przedszkole nr 2 im. J. Korczaka w Sędziszowie Małopolskim. Wszyscy uczestnicy konkursu dzielnie walczyli układając puzzle, a w przerwach pomiędzy poszczególnymi etapami kolorowały puzzlowe mandale oraz degustowały słodkości.

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa o zdobyciu przez naszych przedszkolaków głównych nagród w trzech kategoriach wiekowych.

Marysi z grupy "Zajączków" oraz Melanii z grupy "Świetlików" gratulujemy zdobycia I oraz II miejsca w kategorii wiekowej 4latków. 

Zosi z grupy "Zajączków" gratulujemy zdobycia III miejsca w kategorii wiekowej 5latków.

Hani z grupy "Krasnali" gratulujemy zdobycia III miejsca w kategorii wiekowej 6latków.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów !

Dzień Ziemi

W poniedziałek 22 kwietnia przedszkolaki wzięły udział w obchodach Światowego Dnia Ziemi. Po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi w Stanach Zjednoczonych 22 kwietnia 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu otaczającego nas środowiska. W tym roku hasłem przewodnim ekologicznego święta jest „Planeta kontra plastik”. Szczególnie tego dnia podejmowane są wszelkie działania mające na celu wzbogaceniu wiedzy na temat życia na naszej planecie, podniesienia świadomości ekologicznej dzieci oraz zapoznanie z problemem zanieczyszczenia i ochrony środowiska przyrodniczego. W ramach obchodu Dnia Ziemi dzieci uczestniczyły w różnych zabawach i zajęciach dydaktycznych związanych z tym tematem. Przedszkolaki rozmawiały na temat zanieczyszczenia środowiska oraz ich skutków dla rośli, zwierząt i ludzi. Zastanawiały się także jakie można podjąć działania, by dbać o swoją planetę, o czystość powietrza, gleby i wody, np. poprzez sadzenie drzew, pielęgnowanie roślin, oszczędzanie wody i prądu, segregowanie śmieci, ograniczania zużycia plastiku i sprzątanie swojego otoczenia.  Podsumowaniem tegorocznego obchodu Święta Dnia Ziemi w przedszkolu był „Pokaz mody ekologicznej”. Dzieci zaprezentowały przepiękne i bardzo pomysłowe propozycje strojów wykonanych z surowców wtórnych. Przedszkolaki mogły zaprezentować swoje stroje na specjalnie przygotowanym z tej okazji ekologicznym wybiegu. Wszyscy uczestnicy biorący udział w konkursie pt. „EKO- strój” zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz drobnymi upominkami i dyplomami.

Serdecznie gratulujemy dzieciom, a rodzicom dziękujemy za ogromne zaangażowanie w zaprojektowanie i wykonanie przepięknych ekologicznych strojów oraz propagowanie postaw proekologicznych.  

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

na rok szkolny 2024/2025 

- tylko 3 dni - 16, 17,18 KWIETNIA 2024r.

 

Drodzy Rodzice,  przypominamy, że od 16  do 18 kwietnia 2024 r. do godz. 15.00  trwa  REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA do naszego przedszkola. Wnioski należy wypełnić elektronicznie z wykorzystaniem programu NABÓR PCSS  https://nabor.pcss.pl/sedziszowmalopolski/przedszkole, wydrukować, podpisać i złożyć w  przedszkolu pierwszego wyboru  wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów.

Szczegółowe informacje w zakładce REKTUTACJA 2024/2025.

 

Podziel się Tradycją

9 kwietnia w ramach międzynarodowej wymiany uczniów AFS  akcji „Podziel się kulturą” nasze przedszkole odwiedzili Jeronimo z Argentyny oraz Ioane z Włoch. Nasi goście przygotowali bardzo ciekawą prezentację multimedialną oraz opowiedzieli przedszkolakom o swoich Ojczyznach, zwyczajach i tradycjach. Przedszkolaki były bardzo aktywne i zadawały mnóstwo pytań. To był niezapomniany poranek.

Warsztaty edukacyjne- Energia odnawialna

Dnia 5 kwietnia dzieci z grup „Zajączki” i „Krasnale” wzięli udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących energii odnawialnej. Przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę na temat źródeł energii, dowiedziały się także jak powstaje prąd elektryczny i jak trafia do naszych domów oraz utrwaliły zasady bezpiecznego korzystania z prądu. Dzieci poznały odnawialne, pochodzące z przyrody oraz nieodnawialne źródła energii, a także sposoby pozyskiwania energii. Podczas warsztatów  edukacyjnych zostały zaprezentowane modele elektrowni wiatrowej oraz słonecznej. Przedszkolaki brały aktywny udział w przeprowadzaniu eksperymentów i doświadczeń z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych oraz turbiny wiatrowej. Obserwowały zasilanie lampki za pomocą energii wiatrowej i słonecznej. Dzieci miały także możliwość obserwowania przemiany energii słonecznej w ruch wiatraka oraz sygnał dźwiękowy. Podsumowaniem bardzo ciekawych warsztatów edukacyjnych prowadzonych w formie zabawy były wyścigi samochodzików napędzanych panelami fotowoltaicznymi, które dostarczyły dzieciom wiele radości.

Z życzeniami świątecznymi.

  

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, przedszkolaki wyruszyły w tym tygodniu do zaprzyjaźnionych urzędów i różnych instytucji działających w naszym mieście- ze świątecznymi życzeniami i upominkami. Przedszkolaki zostały serdecznie powitane, a w ramach podziękowań otrzymały słodkie niespodzianki. Na zakończenie wspólnego spotkania dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia.
Mamy nadzieję, że sprawiliśmy wszystkim miłą niespodziankę. 
 

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca zgodnie z tradycją powitaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, a także obchodziliśmy „Dzień kolorowej skarpetki”, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Przedszkolaki z każdej grupy włączyły się w akcję zakładając skarpetki nie do pary jako symbol tego święta.
W tym dniu wszystkie dzieci uczestniczyły w grach i zabawach nawiązujących do rozpoczynającej się pory roku. Nasze starszaki przygotowały „Marzannę” symbolizującą pożegnanie zimy,  a następnie z całym przedszkolem wyruszyły barwnym korowodem w poszukiwaniu oznak wiosny.  Ponieważ po drodze odnalazły ich niemało, nie mogło stać się inaczej. Marzanna została odesłana do zimowej krainy na rowerze, natomiast przedszkolaki korzystając ze słonecznej aury ładowały swoje energetyczne akumulatory. Mamy nadzieję, że Pani Wiosna zagościła u nas na dobre.

Teatrzyk pt. "Pod lupą"

Dnia 18 marca gościliśmy w naszym przedszkolu Teatrzyk Zielony Melonik, który przybliżył dzieciom temat bakterii i wirusów. „Pod lupą” to opowieść o wędrówce zarazków. Główna bohaterka przedstawienia, ciekawa Marta chce dowiedzieć się prawdy na temat wirusów i bakterii. Z pomocą na nurtujące Martę pytania przychodzi tata, który wciela się w rolę detektywa i pomaga wyjaśnić trudne zagadnienia. W pracy detektywistycznej wykorzystywane są: szkło powiększające, lupa, mikroskop oraz światło ultrafioletowe. W końcu chora Marta z pomocą doktora Ampułki zostaje wyleczona. Poprzez teatrzyk przedszkolaki w ciekawy i zabawny sposób mogły dowiedzieć się jakie są różnice między bakteriami, a wirusami oraz jak postępować by uniknąć chorób. Teatrzyk wzbogacił wiedzę dzieci oraz sprawił im wiele radości.

Wizyta w Teatrze Maska

Dziś 13 marca dzieci z grup "Krasnale" oraz "Zajączki"  wybrały się na wycieczkę autokarową do teatru Maska w Rzeszowie na spektakl pt. "Jeż i cień". Profesjonalni aktorzy przedstawili historię jeża która, ukazała dzieciom ważne życiowe wartości. "Gromadzenie rzeczy nie jest receptą na szczęście, liczą się szczere, dobre relacje"- to główne przesłanie przedstawienia, w którym dzieci miały okazję uczestniczyć. Po spektaklu odbyła się lekcja teatralna prowadzona przez pracowników teatru, podczas której przedszkolaki poznały różne rodzaje lalek teatralnych oraz utrwaliły podstawową wiedzę o teatrze. Wycieczka miała na celu rozbudzenie zainteresowania kulturą, kształtowanie wrażliwości estetycznej oraz nawyków kulturalnego zachowania podczas spektaklu w ramach udziału w programie  "Z kulturą osobistą za pan brat, przedszkolaki idą w świat". Dzieci pełne nowych wrażeń i doświadczeń z uśmiechami na twarzach wróciły do przedszkola.

Dzień Kobiet

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże jak i te małe. Wszyscy chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten szczególny dzień uczynić wyjątkowo miłym. Jako mali dżentelmeni złożyli życzenia, wręczyli kwiaty oraz drobne upominki swoim koleżankom i Paniom. Wszystkie kobietki (małe i duże) dziękują chłopcom za pamięć i życzenia.

Przedstawienie Klubu Seniora

4 marca zawitali do naszego przedszkola członkowie z Klubu Seniora w Sędziszowie Małopolskim. Nasi mili goście przygotowali dla przedszkolaków niespodziankę w postaci przedstawienia teatralnego. W repertuarze teatralnym znalazły się znane i lubiane przez dzieci bajki Jana Brzechwy i Juliana Tuwima: „Na straganie”, „Samochwała”, „Kaczka Dziwaczka”, „Mucha”, „Kwoka”, „Stefek Burczymucha”, „Abecadło”, „Pstryk”, „Pan Hilary”. Dzieci z radością i wielkim zaciekawieniem oglądały występ i chętnie włączały się do wspólnego recytowania fragmentów wierszy.

Serdecznie dziękujemy Klubowi Seniorów za piękny występ!

Obchody nadania praw miejskich.

27 lutego dzieci z naszego przedszkola miały wyjątkową okazję uczcić 541 rocznicę nadania praw miejskich naszemu miastu. Odwiedziły w tym dniu ratusz by na ręce burmistrza Sędziszowa Małopolskiego złożyć najserdeczniejsze życzenia oraz zaśpiewać gromkie „Sto lat”. Przedszkolaki wykonały laurkę oraz wspólnie z całą społecznością przedszkola dmuchały świeczki na specjalnie przygotowanym z tej okazji torcie. Na pamiątkę wizyty gospodarz gminy obdarował dzieci upominkami. Ten dzień był wspaniałą okazją do budowania poczucia świadomości patriotycznej wśród najmłodszych i pogłębienia wiedzy na temat naszego miasta.

 
 

Audycja muzyczna

26 lutego w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna pt. "Miłość w muzyce klasycznej". Na tym spotkaniu z filharmonią przedszkolaki wysłuchały kilku utworów lirycznych z twórczości naszego największego kompozytora– Fryderyka Chopina, ale także innych twórców epoki romantyzmu.
Dzieci dowiedziały się, że od zarania dziejów ludzie wykorzystywali muzykę do wyrażania swoich uczuć, dlatego wielu kompozytorów posługiwało się dźwiękami aby wyrazić swoje uczucia do ukochanej osoby. To była wyjątkowa lekcja muzyczna.

 

 

 

 

 

 

 

 

26 lutego w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna pt. "Miłość w muzyce klasycznej". Na tym spotkaniu z filharmonią przedszkolaki wysłuchały kilku utworów lirycznych z twórczości naszego największego kompozytora– Fryderyka Chopina, ale także innych twórców epoki romantyzmu. Dzieci dowiedziały się, że od zarania dziejów ludzie wykorzystywali muzykę do wyrażania swoich uczuć, dlatego wielu kompozytorów posługiwało się dźwiękami aby wyrazić swoje uczucia do ukochanej osoby. To była wyjątkowa lekcja muzyczna.

 

Przekaż 1,5%

Drodzy Rodzice, Sympatycy naszego przedszkola 

zwracamy się z ogromną prośbą o przekazanie 1,5% podatku na rzecz naszej placówki. W poprzednich latach Państwa wsparcie pomogło nam doposażyć sale w podłogę interaktywną oraz pomoce edukacyjne wykorzystywane w codziennej pracy z dziećmi.

Prosimy o rozpropagowanie naszej akcji wśród znajomych i przekazanie chetnym osobom danych do wypełnienia deklaracji podatkowych.

Liczymy na Państwa wsparcie:)

Walentynki

14 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Walentynki. Przedszkolaki w tym dniu poznały historię życia św. Walentego, tradycję i ciekawostki obchodzenia tego pełnego serdeczności dnia, dowiedziały się jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatii. Dzieci wyklejały, rysowały i kolorowały serduszka, wykonywały laurki i prace plastyczne aby potem wrzucić je do „poczty walentynkowej”. Przedszkolaki uczestniczyły także w wielu zabawach walentynkowych, które rozgrzały serca wszystkich.

REKRUTACJA

REKRUTACJA

2024/2025

 

I. DEKLARACJE O KONTYNUOWANIU dla dzieci uczęszczających do naszego przedszkola

DEKLARACJĘ O KONTYNUOWANIU z wykorzystaniem systemu elektronicznego Nabór PCSS wypełniają Rodzice dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. Wypełnioną deklarację należy pobrać z systemu, wydrukować, podpisać i złożyć w przedszkolu w terminie od 12 do 16 lutego 2024r. (do godz. 15.00).

Przypominamy , że złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w dotychczasowym przedszkolu uniemożliwia wzięcie udziału w rekrutacji do innego przedszkola.

 

II. WNIOSEK O PRZYJĘCIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

WNIOSEK O PRZYJĘCIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA z wykorzystaniem systemu elektronicznego Nabór PCSS wypełniają Rodzice dzieci, którzy chcą zapisać dziecko do przedszkola na rok szkolny 2024/2025.

Wniosek można składać elektronicznie w terminie od 21 lutego od godziny 12.00 do 6 marca 2024r. do godziny 20.00. 

Wypełniony wniosek należy pobrać z systemu, wydrukować, podpisać i złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru w wersji papierowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów rekrutacyjnych w terminie od 21 lutego do 7 marca 2024r. (do godz. 15.00).

W rekrutacji biorą udział dzieci urodzone w latach 2018 - 2021. 

SZCZEGÓŁY REKRUTACJI W ZAKŁADCE   Rekrutacja 2024/ 2025

Bal Karnawałowy

 


Kolorowe stroje, odświętny wystrój i skoczna muzyka – tak wyglądał bal karnawałowy w naszym przedszkolu, który odbył się 25 stycznia. Dzieci z dumą prezentowały bajeczne stroje, z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach i  zabawach. W przerwie balu na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców.  Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie oraz przygotowanie pięknych przebrań karnawałowych.

Dzień Babci i Dziadzia - grupa Zajączki

W czwartek 25 stycznia w przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadzia. Grupa „Zajączki” przygotowała z tej okazji piękny program artystyczny. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i radością recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz zaprezentowały piękne układy taneczne do piosenek: „Nie chcę Cię znać”, „Twist dla babci i dziadka” oraz taniec „Podzielone serce”. Dużo radości i wzruszeń sprawiła Babciom i Dziadziom inscenizacja pt. „Dziadek, stołek i rosołek”. Humorystyczna scenka opowiadała o tym, jak babcia prosiła wielokrotnie dziadzia, by ten przestał naprawiać stołek i przyszedł wreszcie zjeść obiad. Dziadziu, jak to dziadziu ciągle zwlekał, a gdy w końcu przyszedł na pyszny obiad, okazało się, że rosołek „wyparował”. Występ dzieci wywołał dużą radość i wzruszenie. Na zakończenie uroczystości dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadziom laurki i drobne, słodkie upominki.

Serdecznie dziękujemy Babciom i Dziadziom za wspólnie spędzony czas!

Życzymy dużo zdrowia,

radości i spełnienia marzeń!

Jasełka

 


24 stycznia dzieci z grupy „Krasnali” zaprosiły swoich ukochanych dziadków do Domu Kultury  na przedstawienie Jasełkowe z okazji dnia Babci i Dziadka. Po występie przedszkolaki zaśpiewały gromkie „Sto lat” oraz obdarowały swoich Dziadków upominkami. 


Serdecznie dziękujemy wszystkim Babciom oraz Dziadkom za przybycie. 

Życzymy dużo zdrowia,

radości i spełnienia marzeń!

Mamy nadzieję, że te chwile pełne miłości , radości i wspólnego świętowania pozostaną na zawsze w sercach wszystkich uczestników. 


https://youtu.be/KWy2kLJ3_ds?si=000BEwK1LHd5Y7dq

 

 

Wycieczka- Kosmopark

18 styczna dzieci z grupy „Krasnale” wraz z rówieśnikami z oddziału naszego przedszkola udały się na wycieczkę autokarową do Rzeszowa. Przedszkolaki wzięły udział w interaktywnej wystawie i warsztatach zorganizowanych przez "Kosmopark - kosmiczna wystawa przygoda" w Millenium Hall. Podczas tej wyjątkowej podróży dzieci poznały historię lotów w kosmos oraz zobaczyły prawdziwe kombinezony astronautów. Miały okazję spacerować po Jowiszu, wysłać głos na inną planetę, uczestniczyć w szkole lotników, dowiedzieć się ile ważą na innej planecie, a także poczuć energię kosmosu. Dzięki licznym atrakcjom przedszkolaki stopniowo poznawały tajemnice wszechświata. Wystawa ta była doskonałym źródłem wiedzy, niezapomnianych wrażeń i pozwoliła nam na chwilę oderwać się od ziemi.

"Moje ulubione miejsce w Sędziszowie Małopolskim "- rozstrzygniecie konkursu

Z przyjemnością informujemy, że przedszkolny konkurs fotograficzny „Moje ulubione miejsce w Sędziszowie Małopolskim” został rozstrzygnięty. Na konkurs zgłoszonych zostało 17 prac. Dziękujemy wszystkim przedszkolakom wraz z rodzicami za udział w konkursie. Jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące prace:

I miejsce Antoni Feret

II miejsce Tymon Feret

III miejsce Adam Ziobro


Wyróżnienia:

Nadia Kot

Szymon Kielar

Kornelia Zapart  

        

 

Wszyscy uczestnicy konkursu oprócz nagród,  pamiątkowych dyplomów otrzymali kalendarze, magnesy i odblaski przekazane przez Urząd Miejski w Sędziszowie Małopolskim.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Audycja muzyczna

 

15 stycznia nasze przedszkole po raz kolejny odwiedzili artyści z Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa. Dzieci wysłuchały audycji muzycznej pt. „W rytmach samby”. Podczas tego spotkania przenieśliśmy się na chwilę do gorącej Brazylii, gdzie jak wiemy króluje taniec o nazwie samba. Dowiedzieliśmy się również co to jest karnawał, gdzie powstał oraz jak wyglądają stroje karnawałowe. Zatańczyliśmy  sambę i posłuchaliśmy różnych przykładów muzycznych. Nie mogło też zabraknąć instrumentów, które w trakcie najsłynniejszego na świecie karnawału odgrywają najważniejszą rolę.

Wycieczka do Kosmoparku

Dnia 9 styczna dzieci z grupy „Zajączki” wraz z rówieśnikami z przedszkola z Wolicy Ługowej zaraz po śniadaniu udały się na wycieczkę autokarową do Rzeszowa do Millenium Hall na wystawę kosmosu.

Dbaj o naturę i zostań Królem


W grudniu dzieci z grupy Zajączków realizując projekt edukacyjny "Dnaj o naturę      i zostań Królem" zapoznały się z różnymi rodzajami drzew, poznały ich budowę oraz to dlaczego warto dbać o drzewa.
"Choinka"- drzewo z tradycjami. Dzieci wykonały pracę plastyczną oraz brały udział w zabawach sensorycznych. 
 

BAL KARNAWAŁOWY

Zapraszamy wszystkie dzieci na BAL KARNAWAŁOWY, który odbędzie się w naszym przedszkolu dnia 26 stycznia (piątek).


To doskonała okazja do wcielenia się przez dzieci w ulubione postacie.
Dlatego też prosimy rodziców o przygotowanie swoim pociechom kostiumów karnawałowych.

Życzenia

Kochani Rodzice,
Drodzy Sympatycy naszego przedszkola

Niech magiczna noc wigilijnego wieczoru przyniesie spokój i radość.
Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.

Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia,

życzy społeczność Publicznego Przedszkola nr 1

Wigilia przedszkolna

Tradycyjnie jak co roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy 21 grudnia Wigilię. W tym wyjątkowym dniu dzieci odświętnie ubrane dzieląc się opłatkiem składały sobie świąteczne życzenia. Zgodnie z symbolem i tradycjami Świąt Bożego Narodzenia do przygotowanego na tą okazję stołu nakrytego białym obrusem i siankiem zasiadły dzieci, na które czekały świąteczne przysmaki i pierniczki. Wigilia przedszkolna zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek wprowadzając nas w czas oczekiwania na narodzenie Bożego Dzieciątka.

Nasze osiągnięcia

 

Miło nam poinformować, że dzieci z grupy „Krasnali” zdobyły wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Na ekologii się znam i wodę oszczędzam” oraz specjalną nagrodę w konkursie wokalnym pt. „Sing the song about animals”.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów !

Z życzeniami świątecznymi...

  

W środę 20 grudnia przedszkolaki z grupy „Krasnali” udały się z życzeniami świątecznymi do Ratusza w Sędziszowie Małopolskim oraz do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pan Burmistrz Bogusław Kmieć oraz Pan Dyrektor MOPS-u Grzegorz Wszołek serdecznie powitali dzieci, a w ramach podziękowań poczęstowali przedszkolaków słodkimi niespodziankami oraz przekazali świąteczne życzenia dla całego przedszkola. Na zakończenie wspólnego spotkania przedszkolaki zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia.

 

Podziel się Tradycją

W ostatnim czasie mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu ucznia Sędziszowskiego Liceum Filippo Colombari. W ramach akcji „Podziel się Tradycją” mieliśmy możliwość poznania zwyczajów i tradycji obchodów Świąt Bożego Narodzenia we Włoszech. Bardzo pomogła nam w tym prezentacja multimedialna przygotowana specjalnie dla nas przez Filippo w języku polskim. Mnóstwo zdjęć i ciekawy sposób prezentowania tematu podobał się zarówno przedszkolakom jak i Paniom, które opiekują się poszczególnymi grupami. Istniała też możliwość zadawania pytań do naszego gościa, z której przedszkolaki bardzo chętnie skorzystały. W ramach spotkania odbyła się też druga akcja „Podziel się Opowieścią”, która miała na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Nasz gość przeczytał jedną z historii z cyklu „Winter Stories” w języku angielskim. Później wspólnie z naszymi wychowankami tłumaczył tekst na język polski a dzieci odpowiadały na pytania dotyczące utworu. Był to wspaniały czas, który mogliśmy spędzić razem i dowiedzieć się czegoś nowego o zwyczajach i tradycjach Włoch.
Mamy nadzieję, iż uda nam się jeszcze gościć Filippo w naszym przedszkolu.

Świąteczne przygotowania

  

Tradycyjnie jak co roku nasze przedszkolaki z wielką radością przystąpiły do pieczenia świątecznych pierniczków. Dzieci wykrawały ciasto w różnorodne kształty: choinki, serduszka, gwiazdki, dzwoneczki oraz próbowały wałkować ciasto. Mali cukiernicy pamiętali także o stosowaniu zasad obowiązujących w „kuchni”: myciu rąk, kolorowych fartuszkach i czapkach kucharskich. Wspaniały zapach pierników roznosił się po całym przedszkolu i przypominał nam o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem i radością uczestniczyły w wypiekach świątecznych, a także w ubieraniu choinki.

Teatrzyk

Dziś 14 grudnia do naszego przedszkola zawitał Teatrzyk „Zielony Melonik” prezentując spektakl pt. „Mimo wszystko”. Jest to opowieść o bezwarunkowej miłości jaką Święty Mikołaj darzy wszystkie dzieci.  Wraz z głównym bohaterem pingwinkiem Zdzisiem przenieśliśmy się na chwilę do lodowej krainy. Bohater nie miał pojęcia co to znaczy „być grzecznym” i czy św. Mikołaj też na pewno go odwiedzi. Najbliżsi pingwinka ukazali mu pełnię tematu rozwiewając wszelkie przedświąteczne wątpliwości. Dość nieoczekiwanie stanął też przed dylematem, gdy jego przyjaciółka potrzebowała pomocy. Pingwinek podjął decyzję by samodzielnie odnaleźć swoją przyjaciółkę, pomimo czyhających niebezpieczeństw.
Podczas spektaklu dzieci dowiedziały się czym jest grzeczność, prawdziwa przyjaźń oraz jak odróżnić dobro od zła. Aktorzy umilili przedszkolakom dzień pięknym występem, który dzieci oglądały z wielkim zaciekawieniem.

  

 

Audycja muzyczna

11 grudnia po raz kolejny zawitali do naszego przedszkola muzycy Filharmonii podkarpackiej. „Kolęda płynie z wysokości” to temat spotkania, podczas którego dzieci poznały tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia oraz dowiedziały się, czym różni się kolęda od pastorałki. Audycja muzyczna wprowadziła dzieci w piękny świąteczny nastrój dostarczając wiele radości. Przedszkolaki wspólnie z muzykami zaśpiewały najpiękniejsze polskie oraz zagraniczne kolędy i pastorałki. Na koniec muzycy złożyli wszystkim śpiewające życzenia.
Serdecznie dziękujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Wizyta Świętego Mikołaja w Przedszkolu to radosny i bardzo oczekiwany przez dzieci dzień w roku. 5 grudnia wszystkie przedszkolaki w swoich salach od samego ranka z wielką niecierpliwością oczekiwały na przybycie miłego Gościa, wypatrując go przez okno. Dzieci serdecznie powitały Świętego Mikołaja recytując wiesze i śpiewając piosenki specjalnie przygotowane jako niespodzianka dla Mikołaja. Po krótkiej rozmowie z przedszkolami Mikołaj wręczył dzieciom wspaniałe prezenty oraz życzył zdrowych i wesołych Świat Bożego Narodzenia. Radość przedszkolaków była ogromna, dzieci podziękowały Świętemu Mikołajowi za prezenty i poprosiły, by za rok ponownie ich odwiedził.  

"Dbaj o naturę i zostań królem"

 

W tym miesiącu grupa "Zajączków" wykonała listopadowe zadania w ramach projektu edukacyjnego "Przeszkole Bliżej Natury. Dbaj o naturę i zostań królem"
pt. "Powiem wam, co natura daje nam", "Co kryje w sobie las?".
Dzieci zrealizowały następujące zagadnienia: 
- Kogo domem jest las?
- Co daje nam las?
- Zwierzęta leśne - które z nich szykują się do zimowego snu? 
- Sowa - nocny leśny ptak. 
 

Warsztaty artystyczne dla dzieci

W czwartek, 30 listopada w naszym przedszkolu zostały poprowadzone przez panią Annę Kliś- Czarnik warsztaty artystyczne, w których  wzięły udział dzieci z wszystkich grup. Przedszkolaki poznały nową technikę plastyczną- lepienie z gliny. Podczas warsztatów dzieci tworzyły własne ozdoby choinkowe oraz dowiedziały się wielu ciekawostek na temat gliny. Prace dzieci zostaną poddane profesjonalnej obróbce czyli wypaleniu w piecu, malowaniu i szkliwieniu, a ich efekt końcowy będzie można podziwiać za około 2-3 tygodnie. Lepienie w glinie pozwoliło przedszkolakom się zrelaksować oraz wyciszyć, a także rozwinąć zdolności manualne, kreatywność, wyobraźnię i doświadczenia sensoryczne. Ten dzień dostarczył dzieciom mnóstwo wrażeń, a sama zabawa gliną była dla nich wielką przyjemnością. Dziękujemy Pani Aniu za warsztaty!

 

Dzień Pluszowego Misia

24 listopada przedszkolaki ze wszystkich grup w naszym przedszkolu uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Zabawka ta od prawie 120 lat towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną, ciesząc zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. W tym roku obchody Dnia Pluszowego Misia wyjątkowo połączone były z Dniem Życzliwości. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi i razem z nimi wzięły udział w wielu aktywnościach. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Poznały historię święta i wspólnie recytowały wiersze o misiach. Dla dzieci przygotowano również wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce. Przedszkolaki przygotowały także słodkie upominki dla najbliższych i pracowników przedszkola z wyjątkowymi cytatami z Kubusia Puchatka. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.

Ogłoszenie

Ogłoszenie


Drodzy Rodzice w piątek (24 listopada) obchodzić będziemy
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.
Zapraszamy wszystkie dzieci ze swoimi ulubionymi misiami.
W tym roku naszym głównym bohaterem dnia będzie Kubuś Puchatek.
Mile widziane żółte elementy ubrania.
Dziękujemy !

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada to wyjątkowy dzień – tego dnia obchodzona jest rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W tym szczególnym dniu uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Uchwalona w 1989 roku Konwencja o Prawach Dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane. Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie dzieciom ich praw pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem! Nasze przedszkole także aktywnie włączyło się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego przez UNICEF. Przedszkolaki w tym dniu miały przypięty niebieski kotylion, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Podczas zajęć wykorzystano ciekawe scenariusze i materiały przygotowane przez UNICEF, a także film edukacyjny, które przybliżyły dzieciom ich prawa. Działania w tym dniu zostały zakończone błękitnym marszem dzieci po terenie przedszkola z głoszonym hasłem:

Dziecka prawa, dziecka prawa to ważna sprawa, to ważna sprawa!

Audycja muzyczna

Dnia 20 listopada w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie muzyczne pt. "Muzyka z krainy Świętego Patryka, czyli spotkanie z kulturą irlandzko- celtycką". W trakcie naszej listopadowej filharmonii dzieci poznały podstawowe informacje o Irlandii, legendę o skrzacie, a także dowiedziały się jakie instrumenty wykorzystywane są w ich muzyce, która zaliczana jest do muzyki folkowej. Przedszkolaki usłyszały również najpiękniejsze piosenki z tamtej części świata. Dzieci poznały też brzmienie i budowę instrumentów muzycznych: gitara elektroakustyczna, bęben obręczowy, lira, skrzypce. Nie zabrakł również okazji do tańca i śpiewu.

Telefony zaufania- informacja z Departamenut Wychowania i Edukacji Włączającej

Drodzy Rodzice, przypominamy o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

Wszyskie nrumery telefonów pojawią się po kliknieciu "Czytaj więcej".

Narodowe Święto Niepodległości - występ dla Rodziców

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny oraz szacunku do symboli narodowych. Dlatego 10 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość upamiętniająca 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji cała społeczność przedszkolna o godzinie 11.11 odśpiewała uroczyście Hymn Narodowy. Grupa „Krasnali” przygotowała również program artystyczny na który zostali zaproszeni Rodzice, którzy mogli podziwiać piękny występ swoich pociech. Podczas występu przedszkolaki śpiewały patriotyczne piosenki i recytowały wiersze. Nie zabrakło pięknych improwizacji ruchowych, a także narodowego tańca „Mazura”. Na zakończenie przy akompaniamencie pianina wszyscy Rodzice mogli wspólnie zaśpiewać patriotyczne pieśni. Przeżyliśmy ten dzień w najpiękniejszych narodowych barwach, pełni dumy, radości i wdzięczności za wolną Ojczyznę.


Serdecznie dziękujemy Rodzicom za przybycie na uroczystość i wspólne uczczenie tego wyjątkowego dnia.

 

Projekt edukacyjny

 

Grupa "Zajączków" zrealizowała pierwszy moduł zadań z projektu edukacyjnego: "Przedszkole bliżej nautry. Dbaj o naturę i zostań Królem" na miesiąc październik. Dzieci zostały zapoznane z nową porą roku: jesienią. Dowiedziały się jakie dary niesie nam jesień - drzewa, pola, ziemia, zwierzęta. Ponad to wykonały zadania m. in.:
- policzyły ostre kloce Pana Jeża, rozwijając przy tym zdolności matematyczne,
- określały na jaką głoskę ropzoczyna się wyraz z kapelusza ksztanowego ludzika,
- ułożyły wieżę z jesiennych liści.

 

II Edycja Konkursu Piosenki Przedszkolnej

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że przedszkolaki z grupy „Krasnali” zdobyły I miejsce w II edycji Konkursu Piosenki Przedszkolnej organizowanym przez Szkołę Podstawową im. św. Jana Kantego w Będziemyślu. Mali artyści zaśpiewali piosenkę pt. "Małpia przygoda" i wprowadzili wesoły nastrój, prezentując swoje umiejętności wokalne.
 

Serdecznie gratulujemy wspaniałego występu. 

Bal Wszystkich Świętych

27 października tradycyjnie jak co roku w naszym przedszkolu obchodzony był „Bal Wszystkich Świętych”. Przedszkolaki w pięknych strojach nawiązujących do postaci świętych wspólnie bawiły się przy dźwiękach chrześcijańskiej muzyki. Dzieci podczas prezentacji swoich strojów, opowiadały o swoich świętych patronach. Dodatkową atrakcją podczas balu, były ciekawe gry i zabawy oraz konkurencje sprawnościowe związane z atrybutami świętych. Ideą balu była wspólna, radosna zabawa promująca wartości, którymi w życiu kierowali się święci. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów.

#SzkołaPamięta - Spacer na cmentarz

Dnia 30 października w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych oraz udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła Pamięta" dzieci z grup „Krasnale” i „Zajączki” udały się na cmentarz. Przedszkolaki zapaliły znicze na Grobie Nieznanego  Żołnierza i uczciły pamięć zmarłych żołnierzy wspólną modlitwą.

   

Bal wszystkich świętych

Drodzy Rodzice.

Corocznym zwyczajem naszego przedszkola,
zapraszamy wszystkie przedszkolaki na
Bal wszystkich Świętych,
który odbędzie się w najbliższy piątek t. 27.10.2023.
Zachęcamy do przybliżenia dzieciom postaci Świętych
oraz do ciekawego przebrania w tym dniu.
W programie: dobra muzyka, quiz wiedzy, gry i zabawy, konkursy.

Z A P R A S Z A M Y

KONKURS PRZEDSZKOLNY

Serdecznie zapraszamy przedszkolaków wraz z Rodzicami 

do udziału w PRZEDSZKOLNYM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

pt. „Moje ulubione miejsce w Sędziszowie Małopolskim”

Konkurs trwa od dnia 16.10.2023r. do dnia 31.12.2023r.

Jego celem jest:

1. Promocja miasta poprzez zachęcenie dzieci i ich rodziców do wspólnego odkrywania i podziwiania jego urokliwych zakątków .

2.Rozwijanie zainteresowań fotograficznych, zachęcanie do wspólnego aktywnego spędzania czasu w gronie rodzinnym.

3.Gromadzenie i popularyzacja najciekawszych zdjęć promujących Sędziszów Małopolski, piękno przyrody, ciekawe miejsca oraz tradycję i kulturę z okazji 541 Rocznicy Nadania Praw Miejskich.

 

Uczestnikami Konkursu mogą być włącznie dzieci uczęszczające do Publicznego Przedszkola nr 1 w Sędziszowie Małopolskim i ich rodzice.

 

Przedmiotem konkursu jest wykonanie przez rodzica/opiekuna fotografii przedstawiającej jego dziecko w ulubionym miejscu w Sędziszowie Małopolskim .

Wywołane zdjęcie o wymiarach minimum 13cm x18cm należy dostarczyć do Organizatora najpóźniej do dnia 31.12.2023r.

 

Koordynator konkursu :Sabina Gibała

By zapoznać się ze szczegółowym Regulaminem konkursu kliknij na CZYTAJ WIĘCEJ

Audycja muzyczna

Dnia 16 października przedszkolaki uczestniczyły w audycji muzycznej pt. ”Instrumenty świata”.  Tematem przewodnim audycji była prezentacja instrumentów pochodzących z różnych części naszego globu. Muzycy prezentowali na mapie świata miejsca takie jak: Brazylia, Kolumbia, Teksas, Hawaje, z których pochodzą przywiezione instrumenty: konga, bandżo i ukulele. Przedszkolaki z dużym zaciekawieniem wysłuchały audycji muzycznej i z niecierpliwością czekają na kolejne muzyczne przygody.

BohaterON w naszym Przedszkolu

Podobnie jak w poprzednich latach nasze przedszkole przystąpiło do akcji „BohaterON- włącz historię!”. Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Z tej okazji najstarsza grupa Krasnale wzięła udział w zajęciach na temat bohaterstwa, odwagi oraz rozwiązywania konfliktów. Przedszkolaki za pośrednictwem obrazkowego i humorystycznego języka w tekście E. Piotrowskiej pt. „Jak zostałem bohaterem” dowiedziały się, czy można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały opowiadanie w formie audiobooka oraz wykonały kreatywne zadanie tworząc pocztówkę ilustrującą najpiękniejsze miejsce jakie znają, które chciałyby pokazać nowemu przyjacielowi. Dodatkowo wysłaliśmy do powstańców Brązową kartkę on line z życzeniami.

"W zdrowym ciele zdrowy duch, wie to każdy mały zuch"

W środę 04.10.2023r. dzieci z grupy "Krasnale" rozpoczęły przygodę z Ogólnopolskim Projektem Edukacyjnym "W zdrowym ciele zdrowy duch, wie to każdy mały zuch". W ramach projektu będą realizowane różnorodne aktywności ruchowe podczas wspólnej zabawy. Celem projektu jest promowanie aktywności ruchowych poprzez zabawy i ćwiczenia ogólnorozwojowe, kształtowanie postaw prozdrowotnych z wykorzystaniem niekonwencjonalnych przyborów, a także profilaktyka wad postawy w toku zabaw ruchowych z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Podczas pierwszych zabaw przy wykorzystaniu parasola doskonaliliśmy umiejętność rzutu do celu, koordynację wzrokowo- ruchową oraz zręczność. Ćwiczenia sprawiły dzieciom wiele radości.

VI EDYCJA #SPRZĄTAMYDLAPOLSKI

Dziś 4 października 2023 roku dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w VI edycji #SprzątamyDlaPolski pod  honorowym  patronatem  Prezesa  Rady  Ministrów Mateusza  Morawieckiego. Głównym celem przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych. Nasze przedszkolaki  bardzo poważnie podeszły do tematu. Wyposażone w worki na śmieci oraz rękawice jednorazowe z wielkim zaangażowaniem wyruszyły na sprzątanie najbliższej okolicy. Przedszkolakom udało się zebrać pełne worki śmieci. Dzięki akcji dbamy o lokalne środowisko oraz kształtujemy postawę odpowiedzialności za wspólne dobro.

Międzynarodowy Dzień Empatii

Dnia 2 października obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Empatii. Przedszkolaki dowiedziały się, że  empatia to „umiejętność zobaczenia świata oczami drugiego człowieka - bez oceniania i stawiania gotowych rozwiązań”. Empatia to „pełne szacunku rozumienie tego, co w danym momencie doświadczają inni”. Symbolem empatii jest żyrafa – to zwierzę o największym sercu ze wszystkich ssaków lądowych, żyjącym w zgodzie z innymi zwierzętami.

W tym dniu dzieci aktywnie włączyły się do obchodów tego święta biorąc udział w różnego rodzaju zabawach integrujących grupę, rozwijających empatię i postawę życzliwości wobec innych oraz uczestniczyły w zabawach rozwijających umiejętność wczuwania się w stan emocjonalny drugiej osoby. Dzięki tego typu zajęciom i zabawą dzieci miały możliwość kształtowania umiejętności dostrzegania potrzeb innych osób i niesienia im pomocy.

 

Teatrzyk

02.10.2023r. do naszego przedszkola przybył Teatrzyk „Zielony Melonik” prezentując spektakl pt. „Licho nie śpi”. Dzieci z bardzo dużym zainteresowaniem oglądały przedstawienie, które dostarczyło im wiele radości ale było także wartościową lekcją. Dzieci dowiedziały się jakie są konsekwencje niesłuchania najbliższych oraz uświadomiły sobie, co może im grozić poprzez spoufalanie się z nieznajomymi. Przedszkolaki uświadomiły sobie, że zawsze powinny być ostrożne, rozważne i nie powinny zbaczać z drogi jak zajączek Gabryś. Dzieci wiedzą, że tylko takie zachowanie uchroni ich przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami.  Dziękujemy za piękny występ i czekamy z niecierpliwością na następne spotkanie.

Ogólnopolska Kampania Przytul się do drzewa

W miesiącu wrześniu dzieci z grup: „Krasnali” i „Zajączków” wzięły udział w Ogólnopolskiej Kampanii „Przytul się do drzewa” organizowanej przez Strażników Lasu. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lesie oraz ma uwrażliwić na to, co może być przyczyną pożaru. Dzięki tej akcji przedszkolaki poszerzyły wiadomości dotyczące roli drzew w przyrodzie oraz ich znaczenia w życiu człowieka. Uczestnicząc w kampanii „Przytul się do drzew” przedszkolaki pokazały, że los lasów nie jest nam obojętny i jednocześnie wraziliśmy nasz sprzeciw wobec celowemu podpalaniu lasów.

Spotkanie z policjantem

 

Dnia 26 września nasze przedszkole odwiedzili panowie policjanci: dzielnicowi Komisariatu Policji w Sędziszowie Małopolskim. Tematem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie dzieciom podstawowych zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Przedszkolaki utrwaliły także numer telefonu alarmowego oraz dowiedziały się kogo prosić o pomoc w razie niebezpieczeństwa. Policjanci wytłumaczyli również dzieciom jak należy zachowywać się w kontaktach z osobami obcymi. Dzięki uprzejmości panów policjantów dzieci miały możliwość przymierzenia akcesoriów wyposażenia policjanta, które  sprawiło im wiele radości. 

Serdecznie dziękujemy !!!

Audycja muzyczna

25 września zawitali do naszego przedszkola muzycy Filharmonii podkarpackiej. "Żegnajcie wakacje, witaj szkoło" to temat przewodni wrześniowej audycji muzycznej. Przedszkolaki wspólnie z muzykami zaśpiewały znane polskie piosenki żegnając lato i witając nowy rok przedszkolny. Dzieci poznały też brzmienie i budowę instrumentów muzycznych: schaker, chimesy i gitary elektrycznej. Audycja muzyczna wprowadziła dzieci w piękny nastrój.

 

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września to wyjątkowa data …. DZIEŃ PRZEDSZKOLKA!!!

Z tej okazji na dzieci czekało w przedszkolu wiele niespodzianek. Jedną z największych atrakcji dla dzieci był teatrzyk pt. „Trzy małe świnki”. W role bohaterów bajki wcielili się nauczyciele oraz pracownicy przedszkola. Każdy z bohaterów bajki, był dla dzieci prawdziwym zaskoczeniem, a największe wrażenie na dzieciach odegrał wilk, który po nieudanych próbach schwytania świnek, postanowił zjeść posiłek w „Makdonaldzie”. Przedstawienie zostało nagrodzone przez przedszkolaków gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla dzieci były zabawy w ogrodzie przedszkolnym przygotowane przez animatora. Dzieci uczestniczyły w wesołych zabawach tanecznych, ruchowych oraz zabawach z chustą animacyjną. Najwięcej radości i wrażeń dostarczyły dzieciom bańki mydlane oraz konkurencja sportowa przeciąganie liny, do której to zabawy włączyły się także Panie. Na zakończenie Dnia Przedszkolaka dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami. Dzień Przedszkolaka dostarczył dzieciom okazji do świętowania, wesołej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

Zmiana wysokości opłaty

 

Ogłoszenie

 

Informujemy, że od dnia 1 września 2023r. zgodnie z Uchawałą Nr LVIII/593/23 Rady Miejskiej w Sędziszowie Małopolskim z dnia 10 sierpania 2023r.  wzrasta wysokość opłaty za każdą dodatkową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu.  Za każdą rozpoczętą godzinę wykraczającą poza godziny realizacji podstawy programowej tj. przed godz. 8.00 i po godzinie 13.00 rodzic płaci 1,3zł.
 

Istnieje możliwość zwolnienia z części opłaty za przedszkole  dla rodziców:
- posiadających więcej niż jedno dziecko uczęszczające do naszego przedszkola,
- posiadających  aktualną  GMINNĄ KARTĘ DUŻEJ RODZINY swojego dziecka (zielona) - po dostarczeniu jej kopii

Wniosek o zwolnienie z części opłaty będzie dostępny w przedszkolu.

Przypominamy: Rodzice dziecka 6-letniego, które realizuje roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne nie ponoszą opłat za pobyt  dziecka w przedszkolu, w czasie przekraczającym wymiar gwarantowanego bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki.

WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2023 /2024

Witamy po wakacyjnej przerwie  wszystkie dzieci i rodziców !

W nowym roku szkolnym życzymy dzieciom samych pogodnych dni, wspaniałej zabawy, nowych przyjaźni oraz radości w zdobywaniu wiedzy.   

WAŻNE INFORMACJE:

Serdecznie zapraszamy Rodziców na  zebranie organizacyjne, które odbędzie się w przedszkolu 5 września o godzinie 16.00

Przypominamy, że w roku szkolnym 2023/2024 podobnie jak w latach poprzednich przedszkole nie ubezpiecza dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków. Przepisy ustawy Prawo oświatowe nie upoważniają dyrektora przedszkola, jak również innych organów przedszkola (w tym Rady Rodziców) do podejmowania czynności związanych z zawieraniem umów ubezpieczenia na rzecz dzieci uczęszczających do przedszkola. Rodzice sami podejmują wszelkie decyzje dotyczące ubezpieczenia NNW dziecka.

Wycieczka do wioski indiańskiej

Dnia 22 czerwca najstarsze grupy: Krasnale oraz Bystrzaki udały się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej "Fort Watipi" w Zalasowej. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji takich jak: oglądanie eksponatów z XIX wieku, strzelanie z łuku, rzuty włócznią, rzuty na bizonie rogi, wyścigi węży, malowanie twarzy, indiański tor przeszkód oraz łowienie ryb. Przedszkolaki nauczyły się indiańskiej piosenki a także indiańskiego tańca "aligatora". Na obiadek czekała na dzieci grillowana kiełbaska, która po tylu atrakcjach smakowała wyśmienicie. Przedszkolaki wzieły udział w warsztatach tworzenia indiańskich ozdób: naszyjników oraz drewnianych pamiątek. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wspomnień.

Filharmonia "Znów będą wakacje"

16 czerwca po raz ostatni w tym roku szkolnym przyjechali do naszego przedszkola muzycy z filharmonii rzeszowskiej z tematem przewodnim spotkania "Znów będą wakacje". Kończąc sezon artystyczny muzycy zabrali dzieci do świata marzeń , fantazji i przygód. Swoimi utworami zabrali przedszkolaków w przedwakacyjną podróż z piosenką dziecięcą.

Niech żyją wakacje!

Wyniki konkursu pt. "Morza i oceany oczami przedszkolaków"

Serdecznie gratulujemy wszystkim przedszkolakom, które wzięły udział w gminnym konkursie plastycznym organizowanym przez nasze przedszkole. W konkursie pt. "Morza i Oceany oczami przedszkolaków" wzieło udział 8 osób. Zapraszamy do galerii, aby obejrzeć wszystkie piękne prace konkursowe :) .

I miejsce zajęła Zofia Ździebło z Publicznego Przedszkola nr 2 w Sędziszowie Młp. im. Janusza Korczaka

II miejsce zajęła Iga Jeż z Publicznego Przedszkola przy SP2 im. W. Węglowskiego w Sędziszowie Młp.

III miejsce zajęła Marcelina Róg z  Publicznego Przedszkola w Górze Ropczyckiej.

Serdeczne gratulacje!!!

 

III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym

Serdecznie gratulujemy Mai Jędrysek zajęcia III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie plastycznym "Zakładka do książki" organizowanego przez Przedszkole nr 34  "Mali Odkrywcy" w Bydgoszczy.

Równie serdeczne gratrulacje kierujemy do Ritki Kazneckiej i Piotrusia Pieczonki za pomysłowość i udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.

 

Dyplomy dla małych artystek

Przedszkolaki z grupy Zajączków: Zuzia Kuman, Wiktoria Szczepanek, Blanka Matusik oraz Zosia Proczek otrzymały dyplomy za udział w konkursie plastycznym

pt. "Na początku była miłość" organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w Krakowie. Blisko 5000 najmłodszych uczestników wzięło udział w konkursie. Przedszkolaki odważnie podjeły się wyzwania i podzieliły się swoimi przemyśleniami na temat rodziny ukazując więzi wzajemnej miłości.

Serdecznie gratulujemy naszym przedszkolakom i życzymy dalszych sukcesów. 

MAM TALENT

Dnia 1 czerwca, w wielkie święto a mianowicie Dzień Dziecka odbył się przegląd artystyczny małych talentów "MAM TALENT". Wystąpiły dzieci z grupy średniaków oraz starszaków, wśród artystów znalazły się zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Dzieci pochwaliły się talentami: muzycznym, tanecznym,gimnastycznym, improwizacjami tanecznymi a także grą na gitarze. Jury zdecydowało, że zwycęzcami są wszystkie dzieci, które wzieły udział w pokazie. Mali artyści otrzymali gratulacje od Pani Dyrektor, medale oraz paczuszki z nagrodami...a także uznanie publiczności i gromkie brawa.

Wszystkim dzieciom gratulujemy odwagi oraz talentu oraz zapraszamy przedszkolaki do kolejnej edycji Mam Talent już w przyszłym roku!

WESOŁA CIĘŻARÓWKA

 

Z okazji Dnia Dziecka przedszkolaki wyruszyły pod Ratusz w Sędziszowie Małopolskim, gdzie na dzieci czekały wspaniałe atrakcje. Pan Burmistrz złożył dzieciom serdeczne życzenia w dniu ich święta oraz wręczył symboliczny KLUCZ DO MIASTA w tym szczególnym dniu. Do miasta przyjechała kolorowa, WESOŁA CIĘŻARÓWKA, a w niej postacie z bajek: Mario, Mickey Mouse, Świnka Peppa oraz Olaf z Krainy Lodu. Ze specjalnej wyrzutni wyleciały przepyszne cukiereczki, które wywołały wielkie uśmiechy u naszych przedszkolaków. Wszystkie dzieci zostały obdarowane lizakami. Dzieci radośnie powróciły do przedszkola.