Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim
Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. 3 Maja 21
Przejdź do strony: Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. Legionów Polskich 17

Archiwum

W karnawale same bale...
 
    W sobotnie popołudnie 23 stycznia 2016r. przedszkolaki wzięły udział w Balu Karnawałowym, który odbył się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2                     w Sędziszowie Młp. Naszą tradycja jest zapraszanie na bal rodzeństwa dzieci uczęszczających do przedszkola. Przepięknie przebrane przedszkolaki wraz                         z rodzeństwem z dumą prezentowały swoje stroje. Niezliczone księżniczki, wróżki, królewny, Indianki, czarownice, motylki, myszki, biedronki, pszczółki, policjanci, smoki, spidermani , kowboje, piraci i marynarze, a także inne postacie z bajek i kreskówek świetnie się bawiły. Dzieci z ochotą uczestniczyły we wspólnych zabawach według wskazówek wodzirejki Pani Jadzi. Cała impreza odbywała się pod bacznym okiem „Rodziny Smerfów”. Na twarzach małych tancerek i tancerzy malował się uśmiech, który nie znikał, mimo chwilowego zmęczenia. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić wody lub soczku. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie. W trakcie balu nie zabrakło również tańców z mamą, tatą lub smerfem. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały balową salę z pozdrowieniem : do zobaczenia za rok !
Zapraszamy do galerii zdjęć!!!
 
Przedszkolny konkurs plastyczny
 "ZIMA ACH TO TY"
 Zachęcamy wszystkie dzieci do udziału w przedszkolnym konkursie plastycznym. Przedstawcie w swoich pracach to, co dla Was jest oznaką prawdziwej zimy. Pracę wykonaną samodzielnie w domu należy złożyć w terminie od 25.01.2016r. do 04.02.2016r.u wychowawcy grupy. Ogłoszenie wyników  i wręczenie dyplomów odbędzie się w dniu 08.02.2016r.
 
Czekamy na Wasze prace!!!
Cele konkursu:
- promowanie talentów plastycznych dzieci;
- prezentowanie twórczości plastycznej dzieci w wieku przedszkolnym;
- rozwijanie wyobraźni dzieci i wrażliwości estetycznej, inspirowanej pięknem otaczającego nas świata;
- czerpanie radości dzieci z efektów własnych działań twórczych.
Regulamin konkursu:
1. Organizatorem konkursu jest Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej.
2. W terminie od 25.01.2016 do 04.02.2016r. prace konkursowe należy składać u wychowawców grup.
3. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci uczęszczających do Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej.
4. Praca: płaska, format A4, technika dowolna.
5. Prace w konkursie będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:
- I kategoria 3-4 latki;
- II kategoria 5-6 latki.
6. Prace powinny zawierać metryczkę : imię, nazwisko ,wiek dziecka, nazwę grupy.
7. Prace przechodzą na własność organizatora konkursu.
8. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych, laureatów konkursu oraz ich nauczycieli.
9. Laureaci zostaną wyłonieni w dwóch kategoriach wiekowych, każdy z uczestników otrzyma dyplom za udział, a laureat dodatkowo drobny upominek rzeczowy.
10. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 08 lutego 2016r. Jednego Laureata w każdej kategorii wiekowej wyłonią dzieci przez głosowanie.
11. Wyniki konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej naszego przedszkola.
12. Koordynator konkursu: Sabina Gibała
Wyniki ogólnopolskiego konkursu Bajeczki z przedszkolnej półeczki
Z przyjemnością informujemy, że zgodnie z regulaminem konkursu w dniu 15 stycznia Jury wyłoniło zwycięzców i wyróżniło najciekawsze prace.
Oto lista nagrodzonych w konkursie:
I miejsce otrzymują autorzy bajeczki pt. „Wróbelek ”- wykonanej przez dzieci i Panią Iwonę Jabłkowską z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Chełmie.
II miejsce otrzymują autorzy bajeczki pt. „ Bajka o myszce Pipi” –wykonanej przez dzieci i Panią Agnieszkę Dziedzic z Niepublicznego Przedszkola „Koralik” w Sochaczewie.
III miejsce otrzymują autorzy bajeczki pt. „Wyjątkowy dzień Jeżyka Piotrusia”- wykonanej przez dzieci i Panią Beatę Ćwiertnia z Samorządowego Przedszkola nr 110 w Krakowie.
Dodatkowo wyróżnienia w konkursie otrzymują bajeczki pt.:
„Księżniczka Alicja i motyl”, „W Pałacu Smoka Zgrywusa”, „Kalendarz”,” „Święta w ZOO”, „ Bajka o niedźwiadku”, „Bajka o pięknej księżniczce w różowej sukience”, „Świąteczny Prezent”, „Przyjaciele, magia przyjaźni” „Przedszkolandia”
GRATULUJEMY !!!
 
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił tworząc przepiękne „bajeczki do przedszkolnej biblioteczki”.
Nagrody i dyplomy wyślemy pocztą.
Wszystkim biorącym udział w konkursie prześlemy podziękowania drogą elektroniczną na wskazany adres mailowy.
 
 
Audycja Muzyczna
12 stycznia odbyła się po raz kolejny audycja muzyczna w wykonaniu artystów Filharmonii z Rzeszowa. Tematem przewodnim audycji byli „Wielcy kompozytorzy dzieciom” – utwory napisane z myślą o młodych słuchaczach i wykonawcach. Dzieci poznały również nowy instrument muzyczny
„obój”.
Święto Trzech Króli
W środę 6 stycznia 2016r. po raz drugi w naszym mieście został zorganizowany przemarsz Orszaku Trzech Króli. Wszyscy wierni wyruszyli z kościoła pw. Narodzenia NMP po mszy świętej o godz. 10:30 w barwnym korowodzie ulicami miasta udając się do Kościoła Miłosierdzia Bożego, by pokłonić się Dzieciątku Jezus. Jedną z atrakcji Orszaku było wykonanie przez naszych przedszkolaków ubranych w strojach koloru niebieskiego pastorałki „Hojka”.
 
 
 
 
Bal Karnawałowy
 ZAPROSZENIE 
  
„Drogie nasze przedszkolaki, 
dzień się zbliża do nas taki, 
gdy spotykać się będziemy, 
by potańczyć i poszaleć ,    
na balowej wielkiej sali.
 
23 stycznia wszyscy przybywamy,  
i punktualnie o godzinie 14.00  
BAL KARNAWAŁOWY zaczynamy. 
 
Do plecaka zabieramy:  
uśmiech, kapcie, stroje modne  
(tak by było nam wygodnie).
   
Dwie godziny potańczymy,  
coś smacznego przekąsimy, 
w poniedziałek do przedszkola 
z wspomnieniami powrócimy”
 
 
  
              Zapraszamy wszystkie przedszkolaki na BAL KARNAWAŁOWY, który odbędzie się 23 stycznia 2016r.(sobota)                         w godz. 14.00-16.00 w Szkole Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Młp. 
    Do zobaczenia ! 
 
 
Drodzy Rodzice!
 
Informujemy iż w najbliższą środę 6 stycznia odbędzie się Orszak Trzech Króli. Zbiórka dzieci w Przedszkolu nr 1 w Sędziszowie Młp. Od godz. 11.00. będą rozdawane stroje dla dziewczynek (do wyczerpania zapasów), dzieci przebrane za aniołyi pastuszków przygotowują stroje we własnym zakresie. Występ dzieci z pastorałką „Hojka” odbędzie się na schodach MGOPS (obok przedszkola). Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w Orszaku.
 
 
Wigilia w przedszkolu
We wtorek wszystkie grupy przedszkolaków spotkały się w sali „Wiewiórek” przy wigilijnym stole. Siostra Anna przybliżyła dzieciom zwyczaj dzielenia się opłatkiem oraz nawiązała do symboli i tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowany na tę okazję stół zgodnie ze zwyczajem nakryty był białym obrusem i zastawiony symbolicznymi przysmakami. Przy dźwiękach kolęd wszyscy dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. Przedszkolna wigilia zakończyła się wspólnym kolędowaniem.
 
Jasełka
W poniedziałek w przedszkolu zostały wystawione „Jasełka” w wykonaniu naszych absolwentów, a obecnie uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sędziszowie Młp. Dzieci z zainteresowaniem oglądały scenki mówiące o narodzinach Bożej Dzieciny. Aktorzy za swoje występy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na zakończenie wszyscy razem śpiewali kolędy. Spotkanie „jasełkowe” było wspaniałą okazją do wspomnień dotyczących lat spędzonych w przedszkolu. Nasi absolwenci opowiadali również o tym, jak wiedzie im się w szkole i odpowiadali na pytania zadawane przez przedszkolaków.
 
Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia
 
Na zbliżające się Święta
pragniemy złożyć życzenia
przeżywania Bożego Narodzenia
w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze.
A w nadchodzącym roku
by, udało się zrealizować to o czym marzymy
i zapobiec temu,
co wydarzyć się nie musi.
Mądrego lenistwa w sprawach
nieistotnych i zdrowego zatroskania
w tych najistotniejszych
 
życzą
pracownicy przedszkola.
 
Pieczenie świątecznych pierników
Święta bez pierniczków to Święta stracone;) Kierując się tym przesłaniem nasze przedszkole postanowiło zadośćuczynić tej tradycji. Od 7 grudnia w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia odbyło się pieczenie świątecznych pierniczków. Czyż to nie wspaniale, w przedszkolu zabawić się w prawdziwego cukiernika, piekarza? Wspólne wałkowanie ciasta na pierniki, a następnie wykrawanie różnych kształtów dzięki niezliczonej ilości foremek to dopiero była zabawa! Pełne blaszki gotowych do upieczenia ciasteczek d pod czujnym okiem Pani woźnej nabierały złocistej barwy. Gdy tylko pierwsze wypieki zostały wyciągnięte z piekarnika po przedszkolu unosił się wspaniały aromat pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Rzecz jasna pierwsza blaszka ciasteczek wylądowała w brzuszkach naszych małych cukierników. Zabawa była naprawdę świetna, a zachwycone dzieci nie mogły doczekać się ozdabiania, które zostało zaplanowane na kolejne dni. Wszystkie grupy z naszego przedszkola wraz ze swoimi paniami dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami. Oczywiście trudno się było oprzeć i nie skosztować choćby odrobinki. Pierniczki zostały spakowane w małe paczuszki aby ozdobiły stoły wigilijne w domach dzieci.
Zbiórka makulatury
Drodzy Rodzice!!!
Od poniedziałku (tj. 21.12.2015 r.)
w naszym przedszkolu
zorganizowana bedzie zbiórka makulatury.
Prosimy o zebranie i przynoszenie papieru
który mógłby być ponownie użyty
i składanie go do przygotowanego kartonowego pudełka.
Akcja potrwa do końca grudnia.
Serdecznie prosimy o wsparcie naszych dzialan! 
 
 
Zbiórka makulatury odbywa się w ramach projektu Litter Less „Śmieci mniej”
do którego zakwalifikowaliśmy się jako nieliczni (30 przedszkoli z całej Polski).
Jego celem jest wypracowanie dobrych praktyk w kwestii śmiecenia.
 
Audycja Muzyczna
We wtorek, 8 grudnia br. kolejny raz w tym roku gościli u nas muzycy z Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Tym razem miłym odwiedzinom przyświecało hasło "Hej kolęda, kolęda". Muzycy wykonali kolędy i pastorałki z całego świata. Dzieci poznały dwa nowe instrumenty - altówkę i kongo. Święta tuż tuż, więc nie mogło zabraknąć wspólnie śpiewanych kolęd i pastorałek. Po wyjeździe muzyków całe przedszkole nuciło melodie z tej wyjątkowej audycji.
 
AKCJA
4 - go grudnia zakończyła się XVI edycja akcji “Góra Grosza”. Przedszkolaki po raz kolejny bardzo chętnie włączyły się do akcji przynosząc drobne monety, aby móc podzielić się z dziećmi będącymi w trudnej sytuacji życiowej - wychowującymi się poza swoją rodziną - w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz innych formach opieki. Już niebawem zostaną zamieszczone rezultaty zbiórki w naszym przedszkolu.
 
Wycieczka do piekarni
„Przyszła mama z Dominiką po chleb świeży na śniadanie…
Chlebek pachnie, lśni skóreczka, że dziewczynka łyka ślinkę,
Więc z małego bocheneczka uskubała odrobinkę.
- Skąd codziennie tyle chleba przywozi się tu co rano?
Ludziom dużo go potrzeba. Skąd się chlebek bierze, mamo?”
Dzieci z grupy „Jagódki” również szukały odpowiedzi na powyższe pytanie. Wybrały się więc na wycieczkę do piekarni GS w Sędziszowie Młp. Przewodnikiem po pomieszczeniach piekarni była babcia jednej z dziewczynek. Przedszkolaki obserwowały proces wytwarzania pieczywa od momentu przesiewania mąki, poprzez wyrabianie ciasta, formowanie chleba, bułek, posypywanie ziarnami, wyrastanie ciasta w specjalnych komorach i jego wypiek. Dzieci z zainteresowaniem oglądały poszczególne czynności piekarzy zadając przy tym wiele pytań. Wycieczka zakończyła się degustacją pieczywa. Świeżo upieczone, pachnące bułeczki smakowały wszystkim.
 
 
 
Spotkanie ze Świętym Mikołajem
„Drogi Święty Mikołaju, wszyscy Cię witamy,
bo na Ciebie od zeszłego roku niecierpliwie tak czekamy.
Usiądź z nami Mikołaju, pewnie się zmęczyłeś,
żeby nas odwiedzić dzisiaj, szmat drogi przebyłeś”.
 
Takimi słowami dzieci powitały gościa, który 4 grudnia odwiedził nasze przedszkole w towarzystwie swojego pomocnika. Przedszkolaki zebrane w sali „Wiewiórek” recytowały dla Świętego Mikołaja wierszyki i śpiewały piosenki. Po krótkiej rozmowie z miłym gościem przyszedł czas na prezenty. Wręczanie upominków uwieńczone zostało pamiątkowymi zdjęciami. Dzieci podziękowały Świętemu Mikołajowi za prezenty i prosiły by nie zapomniał o nich za rok.
ZEBRANIE Z RODZICAMI
Serdecznie zapraszam na spotkanie Rodziców, które odbędzie się 9 grudnia w przedszkolu o godzinie 16.00. W porządku zebrania:
- zaopiniowanie projektu planu finansowego przedszkola na rok 2016,
- organizacja Orszaku Trzech Króli, Balu Przebierańców,
- przystąpienie przedszkola do programu Fundacji „Młodzi - Młodym”,
- sprawy różne, wniesione przez rodziców.
 
Ze względu na ważność omawianych spraw, liczę na Państwa niezawodne przybycie.
K. Surman
Uczymy przedszkolaków jak ratować życie
 
W poniedziałek 30 listopada w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy medycznej. Poprowadził je wykwalifikowany ratownik medyczny.
Bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie dlatego już od najmłodszych lat warto instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały sposoby zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pana ratownika mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły numery alarmowe.
Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy.
WIELKA WYGRANA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE WADERA!!!
 
     30 listopada 2015r. przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 1             w Sędziszowie Małopolskim otrzymały specjalną przesyłkę. Były nią klocki, auta, trasy edukacyjne, domki dla lalek, zestawy naczyń firmy WADER o łącznej wartości 1151,16zł.
Otrzymane zabawki są nagrodą za wygraną w ogólnopolskim konkursie plastycznym           pt.: „Fabryka zabawek – Jak według Ciebie ona wygląda?. Spośród ponad 500 nadesłanych prac organizator konkursu firma Wader-Woźniak nagrodziła 20 przedszkoli za kreatywność
i pomysłowość. Publiczne Przedszkole nr 1 z Sędziszowa Małopolskiego znalazło się na liście laureatów za sprawą 4 chłopców z grupy Wiewiórek – Michałka, Adasia, Alka              i Maciusia.
    Dzięki wygranej przedszkole po raz pierwszy bierze udział w IV edycji akcji Wadera pod hasłem „Sprawdzone przez przedszkolaków”. Przedszkolaki to najbardziej wymagający testerzy, żadne laboratorium nie daje tak miarodajnych wyników. Zabawki czekają więc srogie boje: zgniatanie, wyginanie, rozciąganie, a to zaledwie niektóre z prób wytrzymałościowych, którym zostaną poddane. Dzieci same ocenią czy zabawki są solidnie wykonane, interesujące i czy spełniają ich oczekiwania. Po okresie testowym przedszkolaki z pomocą nauczyciela przekażą producentowi własne wrażenia i uwagi dotyczące testowanych produktów.
 
           
TELEGRAM
Drogie Dzieci!
Bardzo mi się u Was podobało w dniu moich imienin. STOP
Przyjeżdżam do Was ponownie. STOP
Będę już 4 grudnia 2015r. STOP
Czekajcie cierpliwie. STOP 
                                                                         Mikołaj
                                 
 
Wycieczka do fabryki bombek w Rzeszowie
Ponieważ święta zbliżają się bardzo wielkimi krokami, najstarsze dzieci z naszego przedszkola wybrały się do fabryki bombek w Rzeszowie. Uczestnicy wycieczki obserwowali cykl ręcznej produkcji bombek choinkowych począwszy od dmuchania szklanych rurek poprzez srebrzenie, dekorowanie i pakowanie. Dzieci miały również okazję obejrzenia bombek z różnych stron świata produkowanych na specjalne zamówienia.
Na pamiątkę pobytu w fabryce dzieci otrzymały bombki z własnym imieniem. Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę świąt.
Dzień Pluszowego Misia
W dniu 25.11.2015r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, "Jadą, jadą misie”. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacja miodku. Na zajęciach plastycznych malowały sylwetkę misia wybranymi przez siebie kolorami. Odbył się również konkurs na największego i najmniejszego misia. Zwycięzcami zostali największy miś Kasi i najmniejszy Bartusia. Na zakończenie obchodów dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia ze swoimi ulubieńcami.
 
Tegoroczne święto różniło się od poprzednich tym, że dzieci poznały historię Misia Wojtka.
Opowieść rozpoczyna się w 1942 roku, gdy polscy żołnierze Armii Andersa w drodze z Iranu do Palestyny kupili od irańskiego chłopca małego niedźwiadka. Gdy miś Wojtek dorósł, został oficjalnie wpisany do ewidencji żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii. „Szeregowy” Wojtek Miś budził ducha walki w polskich żołnierzach. Uwielbiał przebywać w towarzystwie ludzi, pomagał w bitwach - pod Monte Cassino nosił ciężkie skrzynie z amunicją artyleryjską, kochał jazdę ciężarówką. Jako jedyny żołnierz miał dwie racje żywnościowe. „Szeregowiec” ważył 220 kg i miał 170 cm wzrostu. Po zakończeniu wojny niedźwiedź Wojtek znalazł się w Szkocji, trafił do Zoo w Edynburgu. Był tam celebrytą. Do końca pamiętał o swoich korzeniach – żywo reagował, gdy ktoś mówił do niego po polsku. Dawni żołnierze odwiedzali go i mimo ostrzeżeń pracowników Zoo, przechodzili przez kraty, by znów uprawiać zapasy ze swoich potężnym druhem.
W Zoo Wojtek przebywał aż do śmierci tj. 1963 roku (miał 22 lata). 7 listopada w Edynburgu odsłonięto pomnik misia żołnierza i jego opiekuna, kaprala Piotra Prendysza.
 
23.11.2015r. - Góra Grosza
 
 
Już po raz kolejny zaangażowaliśmy się w akcję pt. „ Góra Grosza 2015”. Podobnie jak w latach ubiegłych będziemy zbierać drobne monety do puszek znajdujących się w każdej grupie. Zebrane monety pozwalają na realną pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną i przebywającym w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka, domach dla dzieci oraz innych formach opieki.
Akcja „Góra Grosza”, której organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom jest lekcją empatii, zrozumienia, tolerancji oraz pokazuje, że choć jeden grosz nic nie może zmienić, to uzbierana „Góra Grosza” może przyczynić się do powstania wielu inicjatyw na rzecz dzieci. A najcenniejsze jest to, że to dzieci pomagają dzieciom.
Zbiórka monet potrwa od 23 listopada do 4 grudnia 2015 r. po czym nastąpi finał akcji czyli uroczyste sypanie „Góry Grosza”.
DZIĘKUJEMY ZA OKAZANE WSPARCIE I ŻYCZLIWOŚĆ
 
09.11.2015r. - Prelekcja o sposobie segregacji śmieci
9 listopada w poniedziałek do naszego przedszkola zawitał pan z Firmy „Dezako” z Dębicy.Od najmłodszych lat kształtuje się świadomość, dlatego też tak ważne są spotkania i rozmowy pozwalające dzieciom lepiej zrozumieć otaczający je świat.Podczas spotkania dzieci wysłuchały pogadanki na temat tego jak należy postępować z odpadami.
 
20.10.2015r. - Teatrzyk Zielony Melonik
Dnia 10 listopada dzieci z naszego przedszkola obejrzały bajkę pt. „Dżampo i Klementyna” w wykonaniu aktorów Teatru „Zielony Melonik” z Jarosławia. Historia misia Dżampo i lalki Klementynki w sposób zabawny i dostępny dla najmłodszych uczyła szacunku, bezinteresowności, przyjaźni i empatii.
 
„Bo kocham Ciebie jakim jesteś,
 
bo jesteś, bo jesteś, bo jesteś,
 
i wielkie szczęście, że Cię mam,
 
że mam, że Ciebie mam!”
 
05.11.2015- Pasowanie na Przedszkolaka
Dnia 5 listopada w Publicznym Przedszkolu Nr. 1 w Sędziszowie Młp. odbyło się Uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci zaprezentowały krótki program słowno-muzyczny: recytowały wiersze, śpiewały piosenki, były również pląsy i tańce. Na uroczystości Pasowania byli obecni rodzice, którzy obficie nagradzali swoje pociechy brawami. Po złożonych przyrzeczeniach nasza Pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasowała każde dziecko na Przedszkolaka. Na koniec uroczystości dzieci otrzymały dyplomy i upominki.
 
 
03.11. 2015r. - Spotkanie z artystami Filharmonii Rzeszowskiej
3 listopada odbyła się lekcja umuzykalniająca w wykonaniu artystów Filharmonii Rzeszowskiej. Tytułem audycji była „Muzyka w mundurze”- z repertuaru orkiestr dętych. Dzieci zostały zapoznane z takimi instrumentami jak: trąbka, werbel i keyboard. W rytmie wykonywanych melodii dzieci klaskały i maszerowały
.
03.11.2015r Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla PRZEDSZKOLAKÓW UCZYMY RATOWAĆ ŻYCIE
Poniżej przedstawiamy program szkolenia dla dzieci:
 
1.Zakres materiału: wezwanie pogotowia ratunkowego, pozycja bezpieczna, reanimacja, postępowanie podczas: omdlenia; zadławienia; duszności,krwotoku z nosa, urazy głowy, tematy wybrane przez dzieci.
2. Wykładowca: Ratownik Medyczny posiadający doświadczenie z pracy w PSPR.
3.Czas szkolenia: 30 minut dla każdej grupy.
4. Pomoce dydaktyczne: fantomy dorosłych oraz dziecka, sprzęt opatrunkowy.
5. Miejsce prowadzenia zajęć: przedszkole.
6. Dokument potwierdzający ukończenie szkolenia: certyfikat dla przedszkola.
7. Cena: 3 zł od dziecka (płatne u wychowawcy).
8. Termin: 30 Listopad 2015r.
30.10.2015r. - Kalendarz Przedszkolaka na miesiąc Listopad
3.11.2015 (tj. wtorek) - audycja muzyczna pt. „Muzyka w mundurze” prowadzona przez muzyków Filharmonii Podkarpackiej.
 
5.11.2015 (tj. czwartek) – Pasowanie na Przedszkolaka gr. Jeżyki, Jagódki i Wiewiórki (nowe dzieci).
 
09.11.2015r. (tj. poniedziałek) - Prelekcja na temat segregacji śmieci prowadzona przez firme Dezako.
 
10.11.2015 (tj. wtorek) – Spektakl pt. ,,Dżampo i Klementynka” w wykonaniu Teatrzyku Zielony Melonik. Jest to historia, która opowiada o wielkim słowie SZACUNEK w pryzmacie niepełnosprawności i inności osób drugich.
 
30.11.2015r. (tj. poniedziałek) - Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla PRZEDSZKOLAKÓW – UCZYMY RATOWAĆ ŻYCIE.
30.10.2015r. - Ogólnopolski konkurs Bajeczki z przedszkolnej półeczki
Regulamin:
 
1. Organizatorem konkursu jest Przedszkole Publiczne Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Odziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej.
2. Celem konkursu jest rozwijanie inwencji twórczej nauczyciela przy współpracy z dzieckiem i rodzicem, pobudzanie kreatywności prowadzącej do stworzenia bajeczki „innej od wszystkich”. Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.
3. Konkurs skierowany jest do nauczycieli, rodziców i dzieci z wszystkich grup wiekowych (3-6 lat).
4. Format prac: książeczka A5, technika dowolna, płaska.
5. Pracę należy wykonać z grupą:
ułożyć tekst,zilustrować treść min. 2-3 obrazkami (rysunek wykonany przez dziecko za pomocą dowolnego przyboru plastycznego np. ołówka, kredki, mazaka, farby lub w dowolnym programie komputerowym przeznaczonym do rysowania dla dzieci w wieku 3-6 lat)
złożyć książeczkę w całość razem z tekstem.
6. Każda praca powinna mieć metryczkę na odwrocie, zawierającą: numer lub nazwę grupy, nazwę i adres placówki, imię i nazwisko autorów prac oraz nauczyciela (wraz z adresem e-mail) pod kierunkiem, którego została wykonana.
7. Prace prosimy przesyłać do 31. XII. 2015 r.
8. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15. I. 2016 r. Wyniki ogłoszone zostaną 18. I. 2016 r. na stronie internetowej organizatora: www.przedszkole-jedynka.pl
9. Oceny dokona powołana przez organizatora komisja konkursowa.
10. Organizator przewiduje nagrody za I, II, III miejsce. Nagrody i dyplomy zostaną wysłane pocztą. Nauczyciele którzy zamieszczą swojego e-maila na metryczce pracy otrzymają podziękowanie za udział w konkursie drogą elektroniczną do końca stycznia 2016 r.
11. Organizator nie zwraca prac konkursowych i zastrzega sobie prawo do ich wykorzystywania. Nadesłanie prac jest wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestników konkursu.
12. Prace prosimy nadsyłać na adres:
Publiczne Przedszkole nr 1 w Sędziszowie Młp.Z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej
ul. 3 Maja 21 39-120 Sędziszów Młp. z dopiskiem "Bajeczki z przedszkolnej półeczki"
28.10.2015r. - SPRINTEM DO MARATONU
W dniu 28 października przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 1 w Sędziszowie Małopolskim wzięły udział w I Ogólnopolskim Maratonie. O odpowiednie przygotowanie do maratonu zadbał doświadczony, mający za sobą wiele startów maratończyk Arkadiusz Niemiec. Dzieci miały okazję zobaczyć profesjonalne obuwie wykorzystywane przez sportowców, numery startowe, prawdziwe trofea w postaci medali, a także zapoznać się z prawidłową dietą maratończyka.
Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Punktualnie o godzinie 10.00 przedszkolaki spotkały się na sędziszowskim stadionie LECHIA . Tam mali sportowcy otrzymali numery startowe, koszulki i usłyszeli gwizdek oznaczający start. Łączna liczba uczestników maratonu wyniosła 56. Każda grupa sprinterów przebiegła trasę około 100 metrów. Bieg dostarczył wielu pozytywnych emocji zarówno jego uczestnikom, jak i kibicom. Każdy „sprinter”, niezależnie od kolejności przekroczenia linii mety, otrzymał medal upamiętniający udział w maratonie.
22.10.2015r. - Rada Rodziców
Szanowni Rodzice zgodnie z ustaleniami jakie zapadły na zebraniu Rady Rodziców w dniu 23 września 2015r. składka na RR będzie wynosić 50 zł.
 
I rata- 30 zł-termin wpłaty do 31.10.2015r.
 
II- 20 zł-termin wpłaty do 29.02.2016r.
 
Wpłaty można dokonać w całości lub w ww. ratach na konto bankowe Rady Rodziców: Rada Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej 64 8642 1139 2013 3933 8969 0001
 
Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na: audycje umuzykalniające z Filharmonii Podkarpackiej, teatrzyki, mikołajki, zabawę karnawałową.
19.10.2015r. - ZAPROSZENIE Pasowanie na przedszkolaka
Kochana mamusiu i kochany Tato
 
będę przedszkolakiem co powiecie na to?
 
Podczas pasowania złożę przyrzeczenie
 
a teraz Wam daję ważne zaproszenie.
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców dzieci z grupy Jeżyków i Jagódek (dotyczy dzieci uczęszczających pierwszy rok do naszego przedszkola) na uroczystość "Pasowania na przedszkolaka" ,która odbędzie się w dniu 5 listopada 2015r. o godzinie 9.00.
19.10.2015r. - Różaniec
W imieniu siostry Anny i księdza Piotra serdecznie zapraszamy wszystkich przedszkolaków wraz z rodzicami na różaniec dla dzieci, który odbędzie się w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Sędziszowie Młp. w dniu 20.10.2015r. o godzinie 17.30.
Audycja muzyczna z Filharmonią
We wtorek miało miejsce niezwykłe spotkanie. Do naszego przedszkola zawitali znawcy muzyki z Filharmonii podkarpackiej. Tematem przewodnim audycji umuzykalniającej były: „Instrumenty z bajek”.
 
Dzieci miały okazję poznać różne instrumenty muzyczne oraz włączyć się do wspólnej zabawy i śpiewania piosenek „Zuzia – lalka nieduża”, „Lokomotywa”.
12.10.2015r. Święto Drzewa
W dniu 12 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Święto Drzewa”. Dzieci poszerzały wiadomości dotyczące roli drzew w przyrodzie oraz ich znaczenia w życiu człowieka. Zapoznane zostały także z tematyką ochrony środowiska naturalnego. Głównym celem obchodu Święta Drzewa było uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody, kształtowanie pozytywnego stosunku do niej oraz propagowanie idei ochrony przyrody.
 
Podczas obchodów ww. święta dzieci uczestniczyły w zabawach i grach związanych tematycznie z przyrodą oraz rozwiązywały zagadki o zwierzętach i roślinach leśnych. Dzieci z grupy „Wiewiórek” wykonały także pracę plastyczną pt. „Drzewo przyjaźni”. Podsumowaniem obchodów Święta Drzewa było uroczyste złożenie przyrzeczenia dotyczącego ochrony przyrody.
PRZEDSZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY pt. ?ZJAWISKA PRZYRODNICZE W OBIEKTYWIE?
Gorąco zachęcamy dzieci i ich rodziców do udziału w konkursie, którego przedmiotem są zjawiska atmosferyczne, meteorologiczne takie jak mżawka, deszcz, burza, mgła, rosa, szron oraz skutki oddziaływania pogody na otoczenie między innymi powodzie, susze, zniszczenia spowodowane przez wiatr, piorun, grad.
 
Jeśli będziecie świadkami takich zjawisk i zdarzeń podczas spaceru, wycieczki a nawet na własnym podwórku lub obserwując z okna, uwiecznijcie ten fakt na zdjęciu i podzielcie się nim z nami.
 
Fotografie o wymiarach 10x15, 13x18, 15x21 lub 21x30 należy złożyć u wychowawców grup do 12 kwietnia 2016r. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 22 kwietnia.
Światowy Dzień Zwierząt
W naszym przedszkolu Światowy Dzień Zwierząt obchodziliśmy 4 października, w dzień patrona zwierząt – św. Franciszka z Asyżu. Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w obchody tego święta. Przedszkolaki miały okazję poznać warunki życia, przyzwyczajenia oraz potrzeby zwierząt domowych i żyjących w różnych środowiskach przyrodniczych. Rozwiązywały zagadki o zwierzętach, naśladowały ich głosy, uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych oraz wspólnie śpiewały piosenki o zwierzętach. Podsumowaniem obchodu Światowego Dnia Zwierząt była wycieczka do sklepu zoologicznego. Przedszkolaki oglądały różne gatunki ptaków, rybek i chomików. Wzbogacały swoje wiadomości na temat życia różnych zwierząt.
 
Głównym celem obchodu Światowego Dnia Zwierząt było uświadomienie dzieciom, że posiadanie zwierząt w domu wiąże się z troską i odpowiedzialnością za nie, gdyż zwierzę, tak samo jak człowiek potrzebuje miłości i uwagi.
Z serii ciekawy zawód czyli spotkanie z policjantką
W środę nasze przedszkolaki odwiedził niezwykły gość, długo wyczekiwany szczególnie przez grupę maluchów. Była nim pani policjantka. Celem wizyty było przybliżenie dzieciakom podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach, przypomnienie numerów alarmowych oraz zasad zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Nasz gość opowiedział również przedszkolakom, jak zachować się podczas spotkania np. z nieznajomym psem, jak bezpiecznie podróżować oraz jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Dzieciaki zadawały mnóstwo pytań, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, aktywnie uczestniczyły w prelekcji. Spotkanie z policjantem wpisało się już na stałe w kalendarz wydarzeń przedszkolnych i ma charakter cykliczny.
Święto wszystkich Przedszkolaków
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka stał się nie lada okazją do uroczystego świętowania tego dnia wraz z naszymi przedszkolakami, jak również sprzyjającą okolicznością do ogłoszenia Publicznego Przedszkola nr 1 w Sędziszowie Młp. z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej mianem – Przedszkola z Pasją. Grono pedagogiczne wraz z pracownikami przedszkola, zaskoczyło również swoich podopiecznych – spektaklem pt. „Rzepka”. W główną postać wcieliła się Dyrektor Przedszkola – pani Krystyna Surman. Każdy z bohaterów wiersza Juliana Tuwima, był dla dzieci prawdziwym zaskoczeniem, budząc u naszych maluchów nie tylko zachwyt, ale także salwy śmiechu. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Dzień Przedszkolaka stał się również inspiracją do powstania i po raz pierwszy w historii przedszkola – publicznego odśpiewania Hymnu Przedszkola. Wszystkie przedszkolaki z przejęciem wyśpiewywały słowa: „Jedynka, Jedynka – przedszkolem z pasja jest. Jedynka, Jedynka – tu każdy chodzić chce”. Po części oficjalnej, dzieciaki, ich rodzice i opiekunowie – uczestniczyli w hucznej zabawie z Pszczółką Mają. Wszyscy świetnie się bawili, a parkiet pękał w szwach. Na zakończenie dzieciaki otrzymały kolorowe balony w postaci zwierzątek, a także pomalowały twarze na wybrane przez siebie postacie. W obchodach Dnia Przedszkolaka wzięli udział zaproszeni goście: burmistrz Sędziszowa Młp. Bogusław Kmieć, sekretarz gminy Jan Maroń, sołtys Wolicy Ługowej Eleonora Żurad oraz Dorota Sędłak, członek zarządu powiatu ropczycko – sędziszowskiego. Przedszkolaki zostały obdarowane koszami słodkości i upominków, o które zadbała również wicestarosta powiatu ropczycko sędziszowskiego pani Bernadeta Frysztak.
 
Relacja z uroczystości na stronie Telewizji Sędziszów pod adresem: http://sedziszowtv.pl/index.php/player/tv/dzien-przedszkolaka
19.09.2015r.- Ogłoszenie
Zgodnie z informacjąna plakatach dotyczących Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka z powodu niesprzyjającej pogody impreza przeniesionajest do Szkoły PodstawowejNr 2 w Sędziszowie Małopolskim (koło Ratusza).
15.09.2015r. - Komunikat
Serdecznie zapraszamy wszystkich przedszkolaków wraz z rodzicami na wspólne świętowanie w dniu 19.09.2015 (sobota) OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA PRZEDSZKOLAKA.
 
Impreza odbędzie się w godz. 14.00-17.00 w ogrodzie przedszkolnym w Wolicy Ługowej - w przypadku niepogody zostanie przeniesiona na salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Sędziszowie Młp.
 
Szczegóły na plakatach znajdująych się w przedszkolu.
 
8.09.2015r. – Zaproszenie na zebranie.
 
Serdecznie zapraszamy Rodziców na zebranie organizacyjne, które odbędzie się w naszym przedszkolu w dniu 9 września /środa/ o godzinie 1600.
25-26.08.2015r. Zajęcia adaptacyjne
We wtorek i środę odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych przedszkolaków. Dzieci wraz z rodzicami poznały sale przedszkolne, swoje panie i pracowników przedszkola, wzięły udział w zajęciach w grupie. Zajęcia miały na celu zintegrowanie dzieci i rodziców z przedszkolem, eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem roku szkolnego, tworzenie miłej i przyjaznej atmosfery, przybliżenie rodzicom form pracy z dziećmi, a także przełamanie pierwszych lodów na linii nauczyciel – dziecko. Czas spędzony w przedszkolu upłynął maluchom bardzo szybko. Czekamy na Was już 1 września… J Do zobaczenia.
03.11. 2015r. - Spotkanie z artystami Filharmonii Rzeszowskiej
3 listopada odbyła się lekcja umuzykalniająca w wykonaniu artystów Filharmonii Rzeszowskiej. Tytułem audycji była „Muzyka w mundurze”- z repertuaru orkiestr dętych. Dzieci zostały zapoznane z takimi instrumentami jak: trąbka, werbel i keyboard. W rytmie wykonywanych melodii dzieci klaskały i maszerowały.