Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim
Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. 3 Maja 21
Przejdź do strony: Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. Legionów Polskich 17

Aktualności

 

 

"Złoty Prym" zdobyty

W piątek 12 października 2018 podczas wojewódzkiej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, pięć najlepszych placówek oświatowych nagrodzono statuetką „Złotego Prymu”. Wśród wyróżnionych znalazło się Publiczne Przedszkole nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej.

Inicjatorem i zarazem organizatorem konkursu jest Podkarpacki Kurator Oświaty. Oceny wniosków dokonuje specjalnie powołana Komisja. Tegoroczna gala odbyła się w sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, podczas której statuetkę z rąk pani kurator - Małgorzaty Rauch, odebrała dyrektor przedszkola - pani Krystyna Surman.

Nagroda ta przyznawana jest placówce, która zrealizowała udokumentowane działania  w czasie ostatnich trzech lat szkolnych. Pod lupę brane są zatem: programy i projekty rekomendowane przez MEN, Kuratora Oświaty, innowacje edukacyjne, wolontariat, edukacja i kultura o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym, nieszablonowe inicjatywy na rzecz aktywizacji środowiska lokalnego lub współpracy z nim, działania profilaktyczne wszelkiego typu uzależnień, działania dotyczące współpracy szkoły z jednostkami systemu ochrony zdrowia, policją, organizacjami i stowarzyszeniami oraz rodzicami w zakresie zapobiegania, usuwania przejawów patologii społecznej i niedostosowania społecznego dzieci i młodzieży, inicjatywy dotyczące udziału rodziców w życiu szkoły, priorytetów polityki oświatowej MEN o działania na rzecz podniesienia jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.

Sędziszowska „Jedynka” stanęła przed nie lada zadaniem. Działania podjęte na przestrzeni ostatnich trzech lat wpisały się w powyższe wymagania idealnie. Na szczególną uwagę zasługują zdobyte przez przedszkole międzynarodowe certyfikaty związane z ochroną środowiska, ekologią i wolontariatem. Ponadto placówka zrealizowała dwie innowacje programowe dotyczące edukacji zdrowotnej i patriotycznej. Oprócz szeregu działań mieszczących się w ramach kształtowania w dzieciach tożsamości narodowej, na uwagę zasługuje złożenie przez sędziszowskie Przedszkole nr 1 wniosku do IPN-u o upamiętnienie postaci kpt. Franciszka Macha – lokalnego bohatera narodowego. Działania te zakończyły się wmurowaniem i poświęceniem tablicy pamiątkowej na budynku przedszkola. Komisja doceniła także działania podjęte w zakresie edukacji matematycznej i informatycznej, a także stale pozyskiwane przez przedszkole środki pozabudżetowe przeznaczane na rzecz wychowanków.

Powyższa nagroda wspaniale wpisuje się w obchodzony 14 października Dzień Edukacji Narodowej. Jest potwierdzeniem, iż realizowane działania nie pozostają bez echa, a podejmowane inicjatywy poszerzają horyzonty tych, dla których są przeznaczone. 

Do wspólnego sukcesu przyczyniła się wzorowa współpraca społeczności przedszkolnej z organem prowadzącym przedszkole, rodzicami i środowiskiem lokalnym.

Pani dyrektor składa szczególne podziękowania pani kurator – Małgorzacie Rauch – organizatorowi konkursu, Burmistrzowi Sędziszowa Małopolskiego – Bogusławowi Kmieciowi – za rekomendację wniosku, wszystkim pracownikom przedszkola, rodzicom, dzieciom oraz partnerom i beneficjentom zaangażowanym w zrealizowane działania.

 

Przedszkolny konkurs plastyczny

  REGULAMIN PRZEDSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

                    DLA DZIECI Z RODZICAMI PT. „MOJA MAŁA OJCZYZNA”

 

Serdecznie zapraszamy dzieci i ich Rodziców do udziału w przedszkolnym Konkursie Plastycznym
 pt. „Moja Mała Ojczyzna” realizowanego w ramach ogólnopolskiego projektu „Piękna Nasza Polska Cała”.

 

Organizatorem konkursu jest Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej.

Celem konkursu jest:

  • Uczczenie 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski.
  • Kształtowanie wśród dzieci patriotyzmu, poczucia świadomości narodowej oraz szacunku i miłości wobec Ojczyzny.
  • Utrwalenie symboli narodowych oraz dostrzeganie piękna krajobrazu naszego regionu.
  • Rozwijanie inwencji twórczej poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych (ciekawych materiałów i technik plastycznych).
     

Regulamin konkursu:

1. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej o tematyce „Moja Mała Ojczyzna”

2. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3 - 6 lat i ich Rodziców.

3. Technika wykonania prac: dowolna, płaska.

4. Format prac - A4.

5. Na konkurs można zgłaszać tylko prace indywidualne.

6. Każda praca powinna posiadać na odwrocie metryczkę zawierającą:

- imię, nazwisko oraz wiek autora pracy (dziecka)

-nazwa grupy,

oraz wypełnione oświadczenie i zgody na udział dziecka w projekcie „Piękna Nasza Polska Cała”

7. Prace należy składać u wychowawców grup w terminie od 15.10.2018r. do 31.10.2018 r.

8. Oceny prac  w czterech kategoriach wiekowych: 3-, 4-, 5- i 6-latki dokona niezależne jury. Oceniane będą walory artystyczne pomysłowość i oryginalność prac. Autorzy najciekawszych prac otrzymają dyplomy i drobne upominki.

9. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu 9.11.2018 r.
 

 

POSTANOWIENIA KOŃCOWE:

1.Decyzje Komisji Konkursowej są niepodważalne, ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.

2.Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie, jeżeli nastąpi taka konieczność.

3.Przypadki nieobjęte niniejszym regulaminem oraz ewentualne kwestie sporne, rozstrzygać będzie organizator.

4.Wszystkie prace zostają u organizatorów konkursu, zastrzegamy sobie prawo do wykorzystania ich
w celu promocji konkursu i placówki.

 

Pytania proszę kierować do koordynatora konkursu: Agnieszka Niedźwiedź.

Podkarpacka kultura dla przedszkolaków

Publiczne Przedszkole nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowymw Wolicy Ługowej w bieżącym roku szkolnym zastało zakwalifikowane  do udziału  w projekcie edukacyjnym  pt. „Podkarpacka kultura dla przedszkolaków”. Głównym celem  tego przedsięwzięcia jest wzrost świadomości dzieci i ich opiekunów w zakresie roli i wartości dziedzictwa kulturowego oraz rozwijanie postawy obywatelskiej.
W ramach projektu  w miesiącu wrześniu dzieci z naszej placówki mogły zaprezentować swoje umiejętności podczas III Przeglądu pt. „Podkarpackie wędrówki” w Centrum Plaza w Rzeszowie. Po występach na przedszkolaki czekały liczne atrakcje: zabawa z animatorem, słodki poczęstunek oraz konkursy z nagrodami. Przejazd na to wydarzenie został sfinansowany przez Urząd Miejski w Sędziszowie Małopolskim. Kolejnym etapem udziału w projekcie było szkolenie dla nauczycieli  na temat wpływu dziedzictwa kulturowego oraz jego wielowymiarowej wartości na rozwój dzieci. Nie lada atrakcją była możliwość udziału w warsztatach, podczas których została zaprezentowana gra wielkogabarytowa „Podkarpackie wędrówki”. Dzieci poprzez zabawę miały okazję do poznania  różnorodności dziedzictwa kulturowego na Podkarpaciu. Po warsztatach placówka otrzymała książeczki, gry i kolorowanki. W najbliższym czasie  dzieci z najstarszej grupy otrzymają  Podkarpackie Paszporty Rodzinne zachęcające do zwiedzania atrakcji kulturowych Podkarpacia. Po okazaniu książeczki bilety wstępu do wybranych instytucji będą tańsze. Dodatkowo po  zebraniu pieczątek Paszporty można będzie zarejestrować i wziąć udział w losowaniu nagród. Udział w tym projekcie z pewnością dostarczy nowych narzędzi i metod oraz informacji jak z nich korzystać, by przekazywać dzieciom rzetelną wiedzę dotyczącą dziedzictwa i jego wartości oraz zmotywuje całe rodziny do korzystania z wartości dziedzictwa kulturowego podkarpacia.

Spotkanie z muzykami Filharmonii Podkarpackiej

W dniu 4.10.2018r. gośćmi w naszym przedszkolu byli po raz pierwszy w br. szkolnym muzycy z Filharmonii Podkarpackiej. Dzieci wysłuchały audycji pt. „Muzyczne ABC - skąd się bierze muzyka?”. Poznały również takie instrumenty muzyczne jak: kahon /drewniane pudełko, fagot /instrument drewniany dęty/ oraz keyboard /instrument elektryczny/. Wesoło bawiły się przy piosence „Gumisie”. Na pożegnanie wspólnie z muzykami zaśpiewały piosenkę „Mucha w mucholocie”.

 

Spotkanie z policjantem

We wtorek 25.09 gościem w naszym przedszkolu był pan policjant, który wygłosił pogadankę na temat bezpiecznego  zachowania się dzieci na ulicy, w domu, na podwórku, czy na placu zabaw. Utrwalił również z nimi zasady bezpiecznego przechodzenia na drugą stronę ulicy. Zwrócił uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych oraz zachowanie ostrożności w kontaktach ze zwierzętami, zwłaszcza psami. Dzieci miały możliwość zadawania pytań i dzielenia się swoimi przeżyciami na w/w tematy. Spotkanie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Dzień Przedszkolaka

Z okazji obchodów Dnia Przedszkolaka dzieci z grup „Jeżyki” i „Zajączki” obejrzały w dniu 21.09.2018r. w kinie „Jedność” w Sędziszowie Młp. bajkę pt. „Miś Bamse i miasto złodziejów” przybliżającą dzieciom wartość przyjaźni, lojalności i wzajemnego zaufania. Potem przedszkolaki wszystkich grup wesoło bawiły się w ogrodzie przedszkolnym.

Teatrzyk MAŁA MYSZKA

W poniedziałek 17 września dzieci z naszego przedszkola oglądały przedstawienie teatralne pt. „Mała myszka” w wykonaniu aktorów Objazdowego Teatru Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza. Dzięki głównej bohaterce Kasi przedszkolakom zostały ukazane takie wartości jak: pracowitość, grzeczność, uczynność, wrażliwość i empatia. Aktorzy pożegnani zostali brawami.  

PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY "Podkarpackie Wędrówki"

W dniu 14.09.2018r. dzieci z grupy „Jeżyki” wzięły udział w Przeglądzie Artystycznym dla przedszkolaków – wydarzeniu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Imprezę zorganizowało Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzic w Centrum Handlowym Plaza Rzeszów. Przedszkolaki wspierane na scenie przez swoje panie i niektórych Rodziców recytowały 3 wierszyki z książek „Podkarpackie wędrówki” prezentujących dziedzictwo kulturowe na Podkarpaciu. Obejrzały również występy dzieci z innych przedszkoli związane z ciekawymi obiektami i miejscami w naszym województwie. Każdy uczestnik przeglądu otrzymał torebkę z nagrodami. Na zakończenie części artystycznej wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Następnie odbyły się zabawy przy muzyce. Dostarczyły one dzieciom również wiele radosnych przeżyć, o czym świadczył aktywny udział w tańcach i wesołe, głośne okrzyki. Wyjazd autokarem na występy na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci przyjemnym wspomnieniem.

Ogłoszenie dla Rodziców

Zapraszamy Rodziców wszystkich dzieci z naszego przedszkola na zebranie, które odbędzie się 05.09.2018r. /tj. środa/ o godzinie 1600. Ze względu na ważność omawianych spraw organizacyjnych prosimy o niezawodne przybycie.

Zajęcia adaptacyjne

W dniach 30 i 31 sierpnia w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci. Maluchy i te trochę starsze poznały swoje panie oraz przedszkole. Dziękujemy Rodzicom za liczne przybycie.

WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Serdecznie witamy kochane dzieci i ich rodziców na progu nowego roku szkolnego 2018/2019. Z zapasem sił i bagażem wakacyjnych przeżyć i masą ciekawych pomysłów ruszamy do pracy. Szczególnie ciepło witamy dzieci i rodziców po raz pierwszy przybywających do naszego przedszkola. Jesteśmy przekonani, że trudne chwile rozstania szybko ustąpią miejsca radosnej zabawie. Wszystkim naszym przedszkolakom życzymy w ciągu całego roku  samych pogodnych dni, nowych przyjaźni oraz radości we wspólnej zabawie.

Rodziców zapraszamy do współpracy i zaangażowania w życie przedszkola.

NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY 16-17 sierpnia 2018r.

Informujemy, że wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola ( nabór uzupełniający) można pobrać i złożyć w pokoju nr 26 w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sędziszowie Małopolskim w dniach 16-17.08.2018r. w godzinach od 7.00-15.00.

Harmonogram dyżurów wakacyjnych

Od 2 lipca do 17 sierpnia dyżur pełni przedszkole przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sędziszowie /budynek byłego gimnazjum/.

Przedszkole czynne w godzinach 6.30 – 16.00.

1.  02.07.2018r.- 13.07.2018 r. – nauczyciele i obsługa z przedszkola przy SP2

2.  16.07.2018r. - 27.07.2018 r. – nauczyciele i obsługa z przedszkola PP1 (Wolica Ługowa/Sędziszów Małopolski)

3.  30.07.2018r. - 03.08.2018 r. – nauczyciele i obsługa z przedszkola z Wolicy Piaskowej

4.  06.07.2018r. - 17.08.2018 r.- nauczyciele i obsługa z przedszkola przy SP2

Od 20 sierpnia do 24 sierpnia dyżur pełni przedszkole w Górze Ropczyckiej

5.  20.08.2018r. - 24.08.2018 r. –nauczyciele i obsługa z przedszkola z Góry Ropczyckiej

Od 27 sierpnia dyżur pełni przedszkole przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sędziszowie /budynek byłego gimnazjum/

6.  27.08.2018r. – 31.08.2018r. - nauczyciele i obsługa z przedszkola przy SP2

 

Bezpieczne Wakacje

W trosce o bezpieczeństwo dzieci, tato Patrycji z grupy "Jeżyków" przekazał na rzecz przedszkola kamizelki odblaskowe, które zapewnią dzieciom bezpieczeństwo podczas spacerów i wycieczek.

 

Święto Rodziny / Pożegnanie przedszkola w gr. Jagódek

W środę, 20 czerwca w grupie "Jagódek" odbyła się niecodzienna uroczystość, na której dzieci przywitały rodziców i bliskich, panią Dyrektor i swoje panie zatańczonym polonezem. W pierwszej części każde dziecko dziękowało mamusi i tatusiowi za miłość i opiekę recytując wiersze i śpiewając piosenki oraz przedstawiły inscenizację "W krainie baśni". W kolejnej części imprezy dzieci na wesoło pożegnały się z przedszkolem i odebrały z rąk pani dyrektor i wychowawczyń Dyplomy ukończenia przedszkola oraz swoje pierwsze słowniki ortograficzne. Wysłuchały również życzeń na dalszy etap edukacji w szkole; wielu sukcesów w nauce i sporcie, radości z osiąganych celów i wysokiego poczucia własnej wartości. 

 

Harmonogram dyżurów wakacyjnych

Od 2 lipca do 17 sierpnia dyżur pełni przedszkole przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sędziszowie /budynek byłego gimnazjum/.

Przedszkole czynne w godzinach 6.30 – 16.00.

1.  02.07.2018r.- 13.07.2018 r. – nauczyciele i obsługa z przedszkola przy SP2

2.  16.07.2018r. - 27.07.2018 r. – nauczyciele i obsługa z przedszkola PP1 (Wolica Ługowa/Sędziszów Małopolski)

3.  30.07.2018r. - 03.08.2018 r. – nauczyciele i obsługa z przedszkola z Wolicy Piaskowej

4.  06.07.2018r. - 17.08.2018 r.- nauczyciele i obsługa z przedszkola przy SP2

Od 20 sierpnia do 24 sierpnia dyżur pełni przedszkole w Górze Ropczyckiej

5.  20.08.2018r. - 24.08.2018 r. –nauczyciele i obsługa z przedszkola z Góry Ropczyckiej

W okresie od 27.08.2018r. – 31.08.2018r.  nie będzie dyżuru ze względu na przygotowania do kolejnego roku szkolnego.

DARMOWY BILET DLA DZIECKA- INWAŁD PARK

Drodzy Rodzice,

nasze przedszkole zarejestrowało swój udział w specjalnej promocji Parku Inwałd „Bilet na wakacje”. Dzięki temu, każdy przedszkolak otrzyma bezpłatny bilet wstępu do Parku Inwałd (1 lub na 2 następujące po sobie dni).

 

Bilet ważny jest od 22.06-02.09.2018r. Warunkiem jego wykorzystanie jest zakup biletu przez osobę dorosłą-opiekuna dziecka.

Wycieczka do Stępiny

W czwartek, 14 czerwca grupy Jeżyków i Jagódek wyjechały autokarem na wycieczkę do Stępiny. Pochmurne niebo nie psuło podróżnikom humoru, gdyż za cel obrały sobie zwiedzanie schronu kolejowego z okresu II wojny światowej. Po drodze z ciekawością oglądały mijane piękne tereny pól, sadów, ogrodów w pełni rozkwitu początków lata. Na miejscu powitał nas miły przewodnik- Pan Maciej, który opowiedział, że widziany przez nas olbrzymi obiekt militarny- bunkier o długości 400 metrów i grubości ścian 3 m, jest jedynym tego rodzaju na świecie. Dzieci miały możliwość odczuć niezwykłą atmosferę wnętrza budowli i na zdjęciach oglądać niemieckich, hitlerowskich żołnierzy pod wodzą samego Hitlera i Mussoliniego, korzystających z owego schronu. Zdziwione przemierzyły tam i z powrotem całą długość tunelu, odkrywając po drodze boczne korytarze, przeznaczone dla kwaterujących tam żołnierzy i pracowników obsługujących pociąg. Wizyta w Stępinie była ciekawą lekcją historii Polski. W drodze powrotnej zachęceni przez pana Macieja odwiedziliśmy park należący do posiadłości rodziny Mycielskich w Wiśniowej, znany z tego, że wśród imponującego drzewostanu rośnie 650-letni dąb Józef, który zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2017, uzyskując ponad 17 tysięcy głosów. Ciekawostką jest fakt, że w czasie II wojny światowej w jego pniu ukrywała się cała żydowska rodzina. Po długim spacerze dzieci ze smakiem zabrały się do pałaszowania zawartości swoich plecaków. Uważamy wyjazd za udany, a jego pamiątką jest pocztówka ze schronów kwatery "Anlage Sud".

 
Dzień otwarty w PSONI Koło

W dniu 13.06.2018 dzieci z grupy „Jeżyki” zostały zaproszone przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną  /PSONI/  Koło          w Sędziszowie Młp. na „Dzień otwarty dla przedszkolaków”. Po przywitaniu przez pracowników i niektóre przebywające tam osoby dzieci wzięły udział w różnych grach       i zabawach sportowych oraz zajęciach plastycznych i muzycznych. Największą atrakcją dla nich było próbowanie swoich możliwości fizycznych na różnych urządzeniach w sali rehabilitacji oraz gra „w piłkarzyki”. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Spektakl teatralny "Wakacjolandia"

29 maja dzieci z grupy Jagódek wzięły udział w akcji promującej wykorzystanie numeru alarmowego 112 organizowanej przez Wojewodę Podkarpackiego Ewę Leniart. W ramach wyżej wymienionej edukacji dla bezpieczeństwa w sali widowiskowej Domu Kultury w Sędziszowie Małopolskim odbył się spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru Arkanada. Podczas spektaklu przypomniane zostały podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku. Przedstawienie opowiadało o rodzeństwie, które zostało przeniesione do magicznej krainy "Wakacjolandia". Dzieci przeżyły tam wiele pouczających przygód i spotkań z ciekawymi postaciami, które przybliżyły im zasady stosowania numeru alarmowego 112 oraz pokazały jak należy zachowywać się podaczas wakacyjnych wypraw.  

DZIEŃ DZIECKA

Z okazji Dnia Dziecka 8 czerwca w piątek w słoneczny poranek dla wszystkich dzieci        w ogrodzie przedszkolnym po śniadaniu czekało mnóstwo niespodzianek. Przy dźwiękach przebojów prezentowanych przez Tosię i Dyzia – animatorów firmy „ANIMINEK” z Ropczyc przedszkolaki rozpoczęły wesołą zabawę. Bogaty program zabaw sprawił, że żadne dziecko się nie nudziło. Dzieci bawiły z Tosią chustą animacyjną, uczestniczyły w konkursie na najpiękniejszy taniec oraz chłopcy i dziewczynki jako dwie drużyny wzięły udział w konkurencji przeciąganie liny, która sprawiła dzieciom mnóstwo radości. Równie wielką atrakcją dla dzieci było powitanie MARSHALLA – pieska z bajki Psi Patrol. Podczas przerwy przedszkolaki były częstowane wodą mineralną i ulubionymi smakołykami: popcornem i watą cukrową. Kolejnymi niespodziankami dla dzieci były: bańki mydlane, śnieg oraz malowanie pięknych wzorów na rączkach. Na zakończenie wspólnej zabawy dzieci otrzymały baloniki oraz lizaczki. Uśmiech na twarzach dzieci i euforia były potwierdzeniem wspaniałej zabawy.

Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za zorganizowanie zabawy z okazji  Dzień Dziecka.

ZAJĘCIA PRZYRODNICZE

Dnia 6 czerwca w środę gościliśmy w naszym przedszkolu panią Monikę, mamę dziewczynki z grupy „Zajączki”. Najmłodsze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach          o tematyce przyrodniczej zorganizowanej w ogrodzie przedszkolnym. Pani Monika zapoznała przedszkolaki z pracą ogrodnika, narzędziami ogrodniczymi, z nazwami kwiatów oraz ich budową. Największą atrakcją dla dzieci było wspólne sadzenie do skrzynek tui i kwiatów. Przedszkolaki obiecały dbać i pielęgnować kwiaty, a dodatkową niespodzianką dla każdego dziecka, było otrzymanie od pani Moniki sadzonki poziomek. Dziękujemy serdecznie pani Monice za miłe spotkanie i żywą lekcję przyrody.

Wycieczka do klasztoru

30 maja /tj. środa/ dzieci z naszego przedszkola były na wycieczce w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Sędziszowie Młp. Zapoznały się z historią klasztoru, który jest cennym zabytkiem architektury sakralnej. Po krótkiej modlitwie przedszkolaki zwiedziły niektóre pomieszczenia oraz ogród klasztorny, w którym najbardziej podobały im się hodowane tam zwierzęta /gęsi i 2 owieczki/ oraz oczko wodne. Miały również możliwość pobiegać w części ogrodu przeznaczonej na boisko sportowe. W drodze powrotnej dzieci były na lodach.

Naukowe show

25 maja /tj. piątek/ nasze przedszkolaki obejrzały „Naukowe Show”, czyli magiczne eksperymenty z ciekłym azotem i suchym lodem. Były to efektowne doświadczenia chemiczne i fizyczne. Dzieci dowiedziały się, co to jest powietrze, jaką ma moc, że składa się głównie z tlenu, którym oddychamy, dwutlenku węgla i azotu. Oglądały, dotykały dwutlenek węgla w stanie stałym /tzw. suchy lód/, obserwowały, jak przechodzi w stan gazowy. Mogły również dotknąć baniek mydlanych wytworzonych przy udziale asystenta wybranego spośród przedszkolaków z płynu do naczyń, wody i suchego lodu. Największy zachwyt wzbudzała jednak kolorowa woda powstająca w cylindrach i menzurkach pod wpływem różnych odczynników chemicznych oraz tzw. „chemiczny kameleon” – ciecz zmieniająca barwę pod wpływem ilości tlenu. Ciekawe były również doświadczenia z ciekłym azotem /zamrażanie chrupek, parówki, kwiatów, banana – którym można było wbić gwóźdź, baloników kurczących się  w niskiej temperaturze itp./. Spotkanie z chemikami zakończyło się efektownym wybuchem ciekłego azotu. Wszystkie obserwowane doświadczenia bardzo się dzieciom podobały, a niektóre z nich postanowiły że w przyszłości zostaną właśnie chemikami.

Dzień Matki

Dzień Matki to wspaniały, choć krótki czas zarówno dla mam jak i ich pociech, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. Czas, który mogą spędzić tylko ze sobą, bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień. W naszym przedszkolu uroczystość ta odbyła się 24 maja. Zostały na nią zaproszone mamusie dzieci z grup „Jeżyki” i „Zajączki”. Przedszkolaki po przywitaniu gości przedstawiły mamom specjalnie dla nich przygotowany program artystyczny (wiersze, piosenki, inscenizację, taniec) prezentując przy tym swoje talenty wokalne, aktorskie, recytatorskie i taneczne. Słowami wierszy oraz piosenek wyraziły miłość i wdzięczność  za matczyną dobroć, cierpliwość i za serce, które tak wspaniałomyślnie wybacza. Wraz z życzeniami wręczyły laurki i własnoręcznie pomalowane kwiatki. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

NAUKOWE SHOW

Zapraszamy wszystkich przedszkolaków na niesamowite Naukowe-Show, które odbędzie się w najbliższy piątek tj. 25 maja.

W programie pokazu znajdą się efektowne doświadczenia chemiczne                                    i fizyczne.   Magiczne eksperymenty z ciekłym azotem i suchym lodem.

 

*Koszt pokazu w wysokości 600 zł pokrywa Rada Rodziców.

W dniach 17 i 18 maja dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w IV Gminnym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Przedszkoli „Scena dla Malucha” pod hasłem „Przedszkolaki dla Niepodległej”. Przegląd ten został zorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Młp. i Stowarzyszenie Dziedzictwa Filtracji             i Motoryzacji w Sędziszowie Młp. W imprezie udział wzięło ponad 20 grup z okolicznych placówek. Mali artyści już po raz czwarty mieli okazję zaprezentować na dużej scenie swoje zdolności, umiejętności i talenty, zarówno wokalne, taneczne jak i aktorskie. Dla wszystkich dzieci było to wielkie przeżycie pełne wrażeń i emocji. Grupa najmłodsza „Zajączki” przygotowała układ taneczny do piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Grupa „Jeżyki” zatańczyła „Warszawską poleczkę”. Najstarsze „Jagódki” zaprezentowały montaż słowno-muzyczny pt. „Niepodległość w oczach dziecka”. Ponadto każda grupa przygotowała wspólną pracę plastyczną pt. „Pocztówka dla Niepodległej”. Dzieci za swoje występy otrzymały pamiątkowe dyplomy, nagrody i słodycze.

INFORMACJA O DYŻURACH PRZEDSZKOLI W OKRESIE WAKACJI

 

Uprzejmie informujemy, że dla dzieci, które w roku szkolnym 2017/2018 uczęszczają do przedszkoli na terenie Gminy Sędziszów Małopolski., dyżury wakacyjne będą pełnić w określonych terminach następujące placówki:

2.07-30.07 - Przedszkole w Czarnej Sędziszowskiej

2.07-13.07 - Publiczne Przedszkole Nr 2 w Sędziszowie Młp

2.07-17.08 - Przedszkole przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Sędziszowie (budynek Gimnazjum)

20.08-24.08 - Przedszkole w Górze Ropczyckiej

Festiwal Piosenki Przedszkolnej

W dniu 10.05.2018 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim odbył się I Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolnej zorganizowany przez nasze przedszkole. Temat przewodni festiwalu to: „Polska w małym sercu przedszkolaka”. Jego celem było: włączanie środowiska przedszkolnego w obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości, kształtowanie u dzieci przynależności społecznej /jestem Polakiem/ jako elementu edukacji patriotycznej, prezentacja i promocja twórczości artystycznej przedszkolaków oraz integracja środowisk przedszkolnych. Festiwal rozpoczął się krótką przemową zaproszonego gościa –  pana Burmistrza Sędziszowa Młp., a całość prowadziła dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 – pani Krystyna Surman. W konkursie piosenek      i pieśni patriotycznych oraz żołnierskich wzięły udział dzieci z wszystkich przedszkoli naszej gminy. Soliści lub duety prezentowały przygotowany utwór, a ich występy nagradzane były gromkimi brawami licznie zgromadzonej publiczności. Każdy wykonawca za swój występ otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę. Ich opiekunowie również otrzymali pamiątkowe dyplomy. Festiwal ukazał, że dzieci już w wieku przedszkolnym interesują się swoją Małą i Dużą Ojczyzną oraz czują się Polakami.

Święto Flagi

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej. Dzieci z naszego przedszkola wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego słyszały nie jeden raz, podobnie jak „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy. Żeby rozbudzić i utrwalić poczucie tożsamości narodowej i szacunek dla narodowych symboli w naszym przedszkolu - 30 kwietnia, wszystkie dzieci wraz z paniami uczciły Święto Flagi przemarszem pod ratusz. Tego dnia przedszkolaki wspaniale prezentowały się w strojach biało – czerwonych z przypiętymi na piersi kotylionami. Aby uczcić ten dzień każde dziecko trzymało w ręku flagę, a starszaki zaprezentowały układ taneczny. Na koniec, przedszkolaki złożyły kwiaty pod tablicami poległych za ojczyznę. Dzień ten był wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.


 

Spektakl

W piątek 27 kwietnia odwiedził nasze przedszkole Koziołek Matołek, a dokładnie Teatr Art Concept z Radomia. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Koziołek Matołek" na motywach bajki Kornela Makuszyńskiego. Wspólnie z aktorami wyruszyły w podróż do Pacanowa i oczywiście nie zapomniały o podkuciu Koziołka Matołka. Była to dla dzieci fantastyczna i niezapomniana podróż. Przedszkolaki nie tylko oglądały przedstawienie ale wykonywały też różne zadania poznając polskie przysłowia o kozach. Na zakończenie wszystkie dzieci dołączyły do Klubu Koziołka Matołka otrzymując stosowne pieczątki. 

 

      

OGŁOSZENIE

W związku z obchodami Święta Flagi, prosimy Rodziców o ubranie dzieci 30 kwietnia (poniedziałek) w biało - czerwone stroje.

OGŁOSZENIE

Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci z grupy "Jagódek" na zajęcia otwarte, które odbędą się w czwartek - 26 kwetnia o godz. 9:00.

Audycja muzyczna

Piątkowy poranek - 13 kwietnia przedszkolaki spędziły wspólnie z muzykami Filharmonii Podkarpackiej. Tematem audycji było "Wiosenne muzykowanie". Dzieci zostały zabrane na muzyczny spacer w poszukiwaniu wiosny. Odgłosy przyrody i zwierząt zostały zilustrowane muzyką za pomocą instrumentów: kazoo, cajon, ukulele, gitary basowej, keyboardu. Uzupełnieniem muzycznej wyprawy były muzyczne piosenki. Wszystkie przedszkolaki miło i radośnie spędziły ten czas.

 

                   

Wyniki konkursu

Dziękujemy za udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym "NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA". Jury wybrało 3  laureatów:

I miejsce Michał Rusin 

"Bajkowe Przedszkole" Mielec

II miejsce Juliusz Tarnecki

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dłutowie

III miejsce Marta Keing

Przedszkole nr 34 z  Oddziałami Specjalnymi i Integracyjnymi w Zabrzu

Gratulujemy. Nagrody i dylpomy prześlemy pocztą wkrótce. 

Akcja Smyki Kodują

Nasze przedszkole bierze udział w akcji „Smyki Kodują”, która ma na celu popularyzację nauki programowania dla dzieci w wieku 5 – 6 lat. Program wzorowany jest na koncepcji Lindy Liukas, autorki „Hello Ruby”. Nauka kodowania ma za zadanie rozwijać umiejętności niezbędne w przyszłej nauce programowania w szkole podstawowej, zapoznać też dzieci z działaniem komputerów. Dzięki atrakcyjnej formie nauki poprzez zabawę, chcemy wzbudzić w dzieciach pasję do programowania i korzystania w sposób twórczy
z komputerów. Zajęcia będą odbywały sie w miesiącu kwietniu w grupach dzieci 5 i 6 letnich.

 

Życzenia Świąteczne

    Z okazji Świąt Wielkanocnych

Rodzicom oraz Dzieciom

składamy serdeczne życzenia:

Niech czas świąteczny przyniesie wiele

odpoczynku od codziennych obowiązków,

satysfakcji z chwil spędzonych w gronie rodzinnym

oraz radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego

życzą

Dyrekcja oraz Pracownicy i Dzieci

Publicznego Przedszkola Nr 1 w Sędziszowie Młp.

 

MAGICZNA PODŁOGA FunFloor

28 marca przedszkolaki miały możliwość zdobycia wielu nowych doświadczeń biorąc udział w zajęciach na interaktywnej podłodze. Dzięki nowym technologiom komputerowym pozwalającym na przygotowanie wielkoformatowej powierzchni dzieci uczestniczyły w różnorodnych zadaniach, które miały do wykonania. Każda z grup bawiąc się uczyła według programu opracowanego w oparciu o Podstawę programową wychowania przedszkolnego dostosowanego do wieku i możliwości dzieci. Dzięki interaktywnej podłodze dzieci rozwijały swoją sprawność fizyczną, zwinność, szybkość, spostrzegawczość, utrwalały również wiadomości z zakresu matematyki, języka polskiego, języka angielskiego oraz ogólnej wiedzy o otaczającym świecie. Główną istotą tej formy prowadzenia zajęć było zdobywanie przez dzieci wiedzy poprzez zabawę z łączeniem naturalnej potrzeby ruchu oraz rozbudzanie wśród przedszkolaków zainteresowania nowymi technikami komputerowymi. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem, radością i ciekawością  uczestniczyły w proponowanych formach zabaw dydaktycznych.

WIELKANOCNY KONKURS

We wtorek 27 marca odbyło się rozstrzygnięcie przedszkolnego konkursu plastycznego pt. „Wielkanocny konkurs” zorganizowanego przez Panie z Rady Rodziców. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami wykonały przepiękne, ciekawe, kolorowe i pomysłowe prace plastyczne takie jak: pisanki, baranki, koszyczki, dekoracje świąteczne i kartki wielkanocne, wkładając w ich wykonanie wiele serca. Uczestnicy konkursu otrzymali piękne książki ufundowane przez Radę Rodziców, za które w imieniu dzieci serdecznie dziękujemy, a wszystkie przedszkolaki dostały drobny upominek w postaci lizaka, co sprawiło dzieciom równie wiele radości.

Z ŻYCZENIAMI ŚWIĄTECZNYMI W RATUSZU

26 marca nasze przedszkolaki udały się do Ratusza w Sędziszowie Młp. aby złożyć świąteczne życzenia oraz drobne upominki w postaci wielkanocnych dekoracji. Pod nieobecność Pana Burmistrza zastępca Burmistrza serdecznie przywitał dzieci, a w ramach podziękowań poczęstował przedszkolaków słodyczami oraz przekazał świąteczne życzenia dla całego przedszkola.

 

                               

                        

KIERMASZ WIELKANOCNY

W piątek 23 marca wszystkie dzieci z naszego przedszkola udały się do Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Młp. w którym zorganizowano Kiermasz Wielkanocny przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Sędziszów Młp. oraz dzieci z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością.

Podczas wystawy prezentowane były przepiękne pisanki, baranki, koszyczki, plamy, stroiki i dekoracje świąteczne wykonywane ręcznie z różnych materiałów oraz różnymi technikami. Kiermasz wielkanocny  zachwycił dzieci pięknem, urokiem i różnorodnością wprowadzając w cudowny czas przedświąteczny. Miłą niespodzianką było częstowanie przedszkolaków domowymi ciasteczkami przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

 

                   

AUDYCJA MUZYCZNA

W piątek 16 marca po raz kolejny gościliśmy w naszym przedszkolu muzyków Filharmonii Podkarpackiej. Tematem audycji była rodzina instrumentów smyczkowych. Dzieci poznały: kontrabas, wiolonczelę, altówkę i skrzypce. Miały możliwość zobaczenia różnic nie tylko w wyglądzie tych instrumentów, ale także w ich budowie i brzmieniu. Przedszkolaki zostały także zapoznane z ciekawostką muzyczną dotyczącą największych skrzypiec na świecie, które mają 4 metry 22 centymetry wysokości i ważą 100 kilogramów, a do grania na nich potrzeba aż trzech osób. Na zakończenie wspólnego spotkania wysłuchały kilku utworów muzycznych granych na skrzypcach.

Przedszkolne Mistrzostwa w Grach Edukacyjnych

Gry edukacyjne to jedno z narzędzi wspierających rozwój intelektualny dziecka. Wspaniale rozwijają pamięć, spostrzegawczość, logiczne myślenie, koordynację wzrokowo-ruchową, umiejętność kojarzenia różnych faktów, skupiania uwagi itp. Ułatwiają dziecku poznanie siebie i swojego otoczenia, kształtują rozwój aktywności poznawczych m. in. z zakresu edukacji matematycznej, językowej oraz gotowości do nauki czytania i pisania. Wyrabiają również pozytywne cechy społeczne. Podczas gry przedszkolaki utrwalają, poszerzają zakres wiadomości  i umiejętności oraz doskonalą swoje kompetencje.

W dniach od 14 do 16 marca w naszym przedszkolu odbyły się finałowe rozgrywki Przedszkolnych Mistrzostw w Grach Edukacyjnych. W zmaganiach udział wzięło po troje zawodników z każdej grupy wiekowej. Oprócz gry edukacyjnej wykonywali oni różne zadania matematyczne, gdzie liczyła się poprawność i szybkość wykonania. Za każde dobrze wykonane ćwiczenie dzieci otrzymywały ustaloną wcześniej liczbę punktów. Ćwiczenia dostosowano do ich możliwości wiekowych. Zadaniem zawodników było m. in. policzyć różne przedmioty i narysować tyle kresek, ile przedmiotów /6l podpisać cyfrą/, rozwiązać wylosowane zadanie tekstowe, znaleźć 3 jednakowe piłki, wskazać przedmiot niepasujący w szeregu, ułożyć figury geometryczne według określanego kryterium.

Dla grupy 4 – latków zaplanowano grę „Patyczaki” – układanie wg podanego wzoru kolorowych patyczków + zadania matematyczne. W tej grupie bezkonkurencyjny okazał się Franuś, potem Patryk i Szymuś. Grupa 5-laktów w grze „Pory roku” dobierała elementy do poszczególnych pór. Wśród zawodników tej grupy wiekowej najlepiej poradził sobie Mikołaj, II miejsce zajęła Julka, a III miejsce - Nicolas. Grupa 6-latków układała historyjki obrazkowe – gra „A to było tak”. Pierwsze miejsce zajęła Oliwka, drugie Wernika, a trzecie Antoś. Przedszkolaki wszystkich grup cierpliwie dopingowały uczestników, a wykonane przez ich kolegów zadania nagradzali brawami. Zawodnicy otrzymali Medale Przedszkolaka Bystrzaka, pamiątkowe dyplomiki i książeczki ufundowane przez Radę Rodziców. Z radością również pozowali do pamiątkowych zdjęć.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZEM

                                            

 

W dniu 6 marca gościliśmy w przedszkolu żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej. Pan Romek opowiedział dzieciom, czym zajmują się żołnierze i jak ważna jest ich służba dla Ojczyzny. Przedszkolaki dowiedziały się również, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale pomagają też w różnych sytuacjach kryzysowych. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziło wyposażenie żołnierskiego plecaka oraz mundur. Chłopcy i dziewczynki chętnie przymierzali elementy umundurowania żołnierza i sprawdzali ciężar plecaka. Zadawane przez dzieci pytania dotyczyły „żołnierskiego życia”. Wszyscy też interesowali się tym, co trzeba zrobić, żeby zostać żołnierzem. Tematyka wojskowa zafascynowała nie tylko chłopców ale i dziewczynki, które także zapragnęły zostać żołnierzami.

Dzieci z uwagą wysłuchały także relacji naszego gościa z udziału w niedzielnym biegu Wilczym Tropem oraz obejrzały pamiątkowy medal. Spotkanie zakończyło się żołnierskim treningiem czyli musztrą, którą pan Romek przeprowadził wśród przedszkolaków. Wizyta żołnierza była dla dzieci ciekawym i niezapomnianym przeżyciem. Dziękujemy Panu Romkowi za spotkanie z naszymi przedszkolakami.

LEKCJA FOLKLORU

W poniedziałek 5 marca 2018r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w „Lekcji folkloru” zorganizowanej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp. Przedszkolaki z bardzo dużym zainteresowaniem oglądały tańce ludowe: „Lasowiak”, „Strach” oraz wiązankę tańców lubelskich w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Rochy” pod kierunkiem pani Krystyny Szczerbiak. Zostały także zapoznane z wyglądem dawnych strojów ludowych pochodzących z różnych regionów Polski. Dodatkową atrakcją dla dzieci było słuchanie „Kapeli muzycznej” pod kierunkiem pana Pawła Gnacka oraz pięknych piosenek ludowych „Lipka”, „Rozstanie się z Alicją”, „Po szerokim stawie pływają łabędzie” oraz przyśpiewek: „Matula moja” i „W moim ogródeczku”. Gromkie brawa oraz radość przedszkolaków świadczyły o dużym zainteresowaniu tą niezwykłą i ciekawą lekcją kultury ludowej.

Spotkanie z muzykami Filharmonii Podkarpackiej

16.02. tj. piątek po raz kolejny gośćmi w naszym przedszkolu byli muzycy Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa. Dzieci tym razem poznały polskie tańce narodowe: polonez, kujawiak, oberek, mazur i krakowiak oraz słuchały fragmentów melodii w wykonaniu muzyków. Dowiedziały się, w jakich strojach tańczy się poszczególne tańce (pokaz zdjęć) i czym się charakteryzują. Poznały również nowy instrument drewniany dęty (obój), jego budowę i sposób gry. Słuchając granej na oboju melodii naśladowały „zaklinanie węża”. Spotkanie z muzykami zakończyło się wspólnym śpiewaniem piosenki „Krakowiaczek”.

Informacja o rekrutacji

Przypominamy rodzicom, którzy złożyli wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola na rok szkolny 2018/2019 o obowiązku POTWIERDZENIA WOLI, tylko w jednym przedszkolu w dniach 15 i 16 lutego (czwartek, piątek)  w godzinach od 6.30 -16.00. Wzór oświadczenia jest dostępny w placówce i na stronie internetowej. 

Lista dzieci przyjętych zostanie podana do publicznej wiadomości 22 lutego 2018r.

Oświdczenie woli dostępne poniżej:

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkole-jedynka/potwierdzenie-woli.docx

MOJE WYMARZONE FERIE ZIMOWE

            

 

W piątek - 26 stycznia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moje wymarzone ferie zimowe". Dzieci włożyły dużo wysiłku i serca w swoje dzieła. Doceniamy je wszystkie i dziękujemy za ogromne zaangażowanie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali piękne książki i kolorowanki ufundowane przed Radę Rodziców, za które w imieniu dzieci serdecznie dziękujemy.

Bal Karnawałowy 2018

         

                                   

Karnawał to czas wspaniałej i radosnej zabawy. W czwartek 25 stycznia, po śniadaniu, w naszym przedszkolu odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyły wszystkie przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami. Na ten dzień sala „Jagódek” zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną balonami. Dzieci przybyły w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie. Na parkiecie pojawiły się księżniczki, piraci, wróżki, batmany, spidermany, aniołki, rycerze i różne zwierzątka. Wiele śmiechu było podczas tańca z balonami i bańkami mydlanymi. Przy błysku profesjonalnego oświetlenia i dźwiękach największych przebojów prezentowanych przez Tosię i Dyzia - animatorów firmy „ANIMINEK” z Ropczyc, wszyscy bawili się doskonale. Bogaty program zabaw sprawił, iż żadne dziecko się nie nudziło. Był pokaz strojów karnawałowych, zabawy z chustą animacyjną, rzucanie piłeczek do celu, przejście przez magiczny tunel, malowanie twarzy i wiele innych. Każde z dzieci otrzymało balonik. W przerwie, dzieci udały się do swoich sal na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. W tym dniu nie brakowało wielu emocji, radości, euforii. Tego typu bale są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki. Wspólna zabawa przy muzyce rozwija u nich inwencję twórczą i pozwala bardziej zintegrować środowisko przedszkolne. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

 

 

Wizyta Policjanta

W poniedziałek 22 stycznia gościliśmy w naszym przedszkolu pana policjanta. Celem wizyty było przedstawienie dzieciom zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw zimowych, korzystania ze sprzętów zimowych, zostały również przypomniane numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania  z osobami nieznajomymi oraz np. z nieznajomym psem. Dzieci z wielkim podziwem i uwagą słuchały pana policjanta. Dziękujemy za wizytę i cenne wskazówki.

Dzień Babci i Dziadka

                                      

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją, a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w piątek 19 stycznia w grupie „Jagódek” odbyło się uroczyste spotkanie z Babciami i Dziadkami. Pani Dyrektor witała ciepłymi słowami szanownych gości, składając im serdeczne życzenia. Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących tańce, wiersze oraz piosenki. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem i wielkimi brawami dziękowali za występy. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoje Babcie i Dziadków własnoręcznie przygotowanymi laurkami z życzeniami. Dopełnieniem uroczystego spotkania był słodki poczęstunek. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. 

 

K o m u n i k a t

Zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego Nr7/2018 z dnia 17 stycznia 2018r.

1. Wnioski do przedszkola  i „zerówki” na nowy rok szkolny 2018/2019  składa się  od 24.01.2018r.do 02.02.2018r.w wybranej placówce

2. Lista dzieci zakwalifikowanych  i niezakwalifikowanych  do postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2018/2019 będzie  dostępna w przedszkolu   14 lutego 2018r.

3. Rodzice dzieci zakwalifikowanych potwierdzają wolę zapisu dziecka do przedszkola  w formie pisemnego oświadczenia. Oświadczenie należy wypełnić w dniach  15.02.2018r.  i 16.02.2018r.  w godzinach od 6.30 do 16.00.

Nadmieniamy, że zakwalifikowanie nie oznacza przyjęcia dziecka do przedszkola.   

4. Listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych Komisja Rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości 22 lutego  2018r.

Informacja

Z przyjemnością informujemy, że nasza wychowanka Oliwka Świstak z grupy "Jagódek" zajęła I MIEJSCE w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Najładniejsza kartka świąteczna" organizowanym przez Publiczne Przedszkole Nr 2 im. Janusza Korczaka w Sędziszowie Młp. Oliwka otrzymała również WYRÓŻNIENIE w gminnym konkursie plastycznym "Kartka Świąteczna - Orszak Trzech Króli" organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Sędziszowie Młp. Cieszymy się wraz Tobą, gratulujemy chęci do pracy i rozwijania talentu oraz życzymy dalszych sukcesów! 

Zapraszamy do zakładki "NASZE MAŁE SUKCESY" oraz GALERII.

   

                  

Audycja muzyczna

W piątek, 5 stycznia gościlismy w naszym przedszkolu muzyków Filharmonii Podkarpackiej, którzy tym razem wprowadzili dzieci w "Karnawałowe obroty". Muzyczna wędrówka powiodła nas do gorących krajów Ameryki łacińskiej. W rytmie m.in. samby, tanga, salsy poznaliśmy Brazylię, gdzie podczas karnawału nosi się pióropusze, Wenecję - maski, Argentynę oraz Kubę. Dzieci poznały nowe, ciekawe instrumenty muzyczne: kontrabas, bandżo, akordeon. Największą atrakcją wśród przedszkolaków okazał się jednak kontrabas.

 

 

Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi dla naszego Przedszkola

Z wielką radością ponownie ogłaszamy, że nasza placówka zdobyła II stopień Międzynarodowego Certyfikatu Szkoły dla Ekorozwoju- ZIELONA FLAGA, potwierdzający najwyższą jakość działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nasze przedszkole dołączyło do sieci najbardziej zaangażowanych w działania ekologiczne i prozdrowotne szkół na całym świecie. 20 grudnia 2017r. Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej otrzymało  międzynarodowy certyfikat „Zielonej Flagi”.

 Tytuł ten  nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco Schools. Do tej pory 4.500 szkół uzyskało to prestiżowe wyróżnienie a uczestniczy w nim ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy, Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Rolę koordynatora krajowego w Polsce pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. Przyznany przez Kapitułę certyfikat „Zielonej Flagi” jest dla nas dużym wyróżnieniem i uhonorowaniem wytężonej pracy bowiem kryteria do nadania certyfikatu są bardzo wysokie.

 

Po przeprowadzonym audycie Eko Komitet składający się z Dzieci z naszego Przedszkola, grona pedagogicznego, obsługi przedszkola oraz przedstawicieli Rady Rodziców; uznał iż skupimy się na dwóch obszarach "Transporcie” " i "Bioróżnorodność". Kolejno wspólnie opracowany planu był skrupulatnie realizowany. Dzieci uczestniczyły w wielu zajęciach na temat  środków transportu i bioróżnorodności. Poznały gatunki zagrożone i korzyści płynące z poruszania się rowerem. Naszym przedszkolakom najbardziej przypadły do gustu: obchody Dnia Roweru, opracowanie kodeksu młodego rowerzysty, wycieczki do Mini Zoo w Sklepie Majster   w Sędziszowie Małopolskim i parku dinozaurów w  Bałtowie,  hodowla kiełków  w kącikach przyrody, założenie kącika ziół  i traw  oraz zbudowanie ścieżki sensorycznej  w ogrodzie przedszkolnym, udział w zorganizowanych konkursach plastycznych  o zasięgu ogólnopolskim i przedszkolnym pt.„Dobry spacerek, jeszcze lepszy rowerek" oraz na „Najpiękniejszy domek dla motyli”. Wszystkie działania związane z ubieganiem się o Certyfikat były zintegrowane z planem nauczania Przedszkola.

Aspirując o międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi nasza „jedynka” zrealizowała szereg zadań propagujących postawy przyjazne środowisku. Jakość i ilość zrealizowanych przez nasze przedszkole działań, programów, projektów o treściach przyrodniczych, ekologicznych w roku szkolnym 2016/2017 zaważyły na przyznaniu Certyfikatu naszej placówce. Zachęceni tegorocznym sukcesem będziemy starać się utrzymać ten prestiżowy Certyfikat i kontynuować nasze  działania na rzecz ochrony środowiska w kolejnych latach.
Przy tej okazji pragniemy podziękować wszystkim Rodzicom, Dzieciom oraz Instytucjom Lokalnym, za zaangażowanie w działania podejmowane w naszej placówce. Bez Waszej pomocy niemożliwe byłoby zdobycie tak prestiżowego wyróżnienia!

 

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W ORSZAKU TRZECH KRÓLI

 

Zapraszamy wszystkie dzieci  wraz z rodzicami do włączenia się  w Orszak Trzech Króli.  Istnieje możliwość wypożyczenia w przedszkolu  stroju    w kolorze niebieskim dla dziecka /do wyczerpania zapasów/.

Program Organizacji IV Orszaku Trzech Króli w Sędziszowie Małopolskim w dniu 6 stycznia 2018r.
 

Lp.

Miejsce

Godzina

Czas
 

Rodzaj przedsięwzięcia

Organizator

Uwagi

ROZPOCZĘCIE 10.30

1.

Kościół
Narodzenia NMP 10.30

60’

Msza Święta

Parafia
Narodzenia NMP

Rozpoczęcie godz. 10:30 Msza Św. w Parafii NNMP zakończona prośbą o włączenie się w Orszak

2.

Kościół
Narodzenia NMP

11.30-11.40

10’

Formowanie Orszaku Trzech Króli

- Trzej królowie ( Proboszczowie,
   Gwardian);
- Władze miasta , duchowieństwo,
   zaproszeni goście;
- młodzież szkolna;
- mieszkańcy miasta i gminy

Wspólnoty kościelne,

Harcerze,
Rycerze Kolumba, Strzelcy,

Straże grobowe

Na placu przed Kościołem formuje się Orszak: PIERWSZY KRÓL (asysta Straży grobowej) a razem
z Nim dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2, Przedszkola Nr 1 oraz dzieci ze Szkoły i Przedszkola w Zagorzycach, Szkoła w Szkodnej ubrane na niebiesko. DRUGI KRÓL
 a wraz
z nim grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Wolicy Piaskowej, Borku, Będziemyśla, Klęczan, Zespołu Szkół w kolorze zielonym. TRZECI KRÓL a z nim dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 3
i Przedszkola Nr 2, Szkoły Podstawowej w Krzywej , Czarnej, Góry Ropczyckiej w kolorze czerwonym. KRÓLOWIE  ruszają za gwiazdą z nimi dzieci z klas 4-6 samodzielnie w kolorach orszaku, oddzieleni chorągwiami w danym kolorze. Pozostałe dzieci  wraz  z rodzicami
i pozostali uczestnicy orszaku ruszają za nimi lub stoją po obydwóch stronach drogi obserwując idący orszak. Porządku pilnują Strzelcy, Rycerze Kolumba. Korony
i śpiewniki rozdają harcerki oraz ministranci. Wszyscy śpiewają kolędę.

3.

ul. Jana Pawła,
Rynek 1,
ul.3 Maja

11.40-11.50

10’

Przemarsz pod Urząd Miasta (główną ulicą)

Harcerze,
Rycerze Kolumba, Strzelcy

 

 

Przy Urzędzie Miasta w oknie pojawi się trębacz (p. Toton) który zagra hejnał. Następnie zostanie odczytany dekret (Marek Pająk) , za urzędu podjedzie bryczka (p. Bezara), do której wsiądą Królowie i tak pokonają dalszą drogę, Przy Ratuszu zostanie odpalona petarda symbolizująca gwiazdę za którą ruszy orszak. Nastąpi przeformowanie orszaku.
 

4.

Dom Strażaka
12.00-12.15

15’

Krótki występ uczniów Gimnazjum

Uczniowie Gimnazjum
w Zagorzyce Dolne

WALKA DOBRA ZE ZŁEM (Gimnazjum) chłopcy jako diabły, dziewczynki-aniołki ścierają się między sobą. Królowie godzą ich i zapraszają do wspólnej wędrówki. Do Orszaku włącza się Przedszkole nr 1 Śpiewamy kolędę.

5.

ul. 3 Maja
12.15-12.20

5’

Przemarsz w kierunku Domu Kultury

Harcerze,
Rycerze Kolumba, Strzelcy

Przemarsz orszaku

6.

Dom Kultury
12.20-12.30
 

10’

Krótki występ koło Domu Kultury

Panie i Panowie
z Koła Gospodyń, Związek Emerytów, Rencistów
i Inwalidów

Pod Domem Kultury (po obydwóch stronach drogi) KARCZMA -Panie
i Panowie z Kół Gospodyń, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów siedzą za suto zastawionym stołem przy głośnej muzyce. Królowie uciszają „towarzystwo” i zapraszają
do Orszaku. Śpiewamy kolędę wraz z ROCHAMI-GRUPĄ OBRZĘDOWĄ

7.

ul. 3 Maja
12.30-12.40

10’

Przemarsz ul. 3 Maja w kierunku Banku podkarpackiego

Harcerze,
Rycerze Kolumba, Strzelcy

Kwiatki Świętego Franciszka Śpiew kolęd

8.

ul. Wesoła
12.40-12.50

10’

Przemarsz ul. Wesoła do Kościoła Miłosierdzia Bożego

Harcerze,
Rycerze Kolumba, Strzelcy

Przemarsz orszaku

9.

Kościół Miłosierdzia Bożego
12.50-13.30

10’

Pokłon przed Panem Jezusem.

- życzenia noworoczne;
- wspólne kolędowanie
 

 

 

Parafia
Miłosierdzia Bożego;
Rycerze Kolumba

Dochodzimy do Kościoła Miłosierdzia. Oto cel naszej wędrówki. Królowie przy Szopce (wewnątrz Kościoła) składają dary,
częstują dzieci słodyczami, w tle słychać pieśń „Oj Maluśki, Maluśki”. Kolędą „Mędrcy Świata Monarchowie” rozpoczyna się wspólne kolędowanie.
Po koncercie odbędzie się Msza Św.

10.

Kościół Miłosierdzia Bożego
13.30-14.30

60’

Msza Święta

Parafia
Miłosierdzia Bożego

 

ZAKOŃCZENIE OKOŁO 14.30

Cały Orszak prowadzi ks. Mateusz

Planowany jest Konkurs Fotograficzny- zdjęcia przebranych uczestników Orszaku podsyłane będą na podany wcześniej email, wybrane zostanie zdjęcie , przewidziane będą nagrody min. umieszczenie tego zdjęcia  w kalendarzu wydanym przez urząd na kolejny rok.

 

WIGILIA W PRZESZKOLU

W piątek wszystkie przedszkolaki spotkały się w sali „Jagódek” przy wigilijnym stole. Pani katechetka Jadwiga Stysiał przybliżyła dzieciom zwyczaj dzielenia się opłatkiem oraz nawiązała do symboli i tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie ze zwyczajem przy stole nakrytym białym obrusem i położonym na nim siankiem, przy dźwiękach kolęd wszyscy dzielili się opłatkiem i składali sobie świąteczne życzenia. Przedszkolna wigilia zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorłek.

 

                        

Z kolędą w Ratuszu

We wtorek 19 grudnia, starszaki udały się w odwiedziny do Ratusza z życzeniami oraz upominkami - świątecznymi dekoracjami. Pan Burmistrz Bogusław Kmieć ciepło nas przywitał i zaprosił do swojego gabinetu, gdzie w ramach podziękowań poczęstował wszystkie dzieci słodyczami. 

 

                             

Nasze sukcesy

Z przyjemnością informujemy, że nasza wychowanka Amelka Kmieć z grupy "Jagódek" zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Wiewióreczka mała po lesie skakała". Cieszymy się wraz Tobą, gratulujemy chęci do pracy i rozwijania talentu oraz życzymy dalszych sukcesów! 

Zapraszamy do zakładki "NASZE MAŁE SUKCESY".

WYWIAD DLA RADIA RZESZÓW

W środę 20 grudnia gościliśmy w przedszkolu panią Iwonę Piętę dziennikarkę z Polskiego Radia Rzeszów, która przeprowadziła z dziećmi z grupy „Jagódek” wywiad o tematyce świątecznej. Przedszkolaki wykazały się dużą znajomością tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych. Największą frajdę sprawiło „Jagódkom” wypowiadanie się do mikrofonu. Dla wielu dzieci spotkanie to zostanie na długo w pamięci, jako fajna przygoda z radiem i niezapomniane przeżycie.

 

 

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

20 grudnia przedszkolaków odwiedzili byli wychowankowie naszego przedszkola, a obecnie uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sędziszowie Młp., którzy wraz z panią Agnieszką Bożek wprowadzili dzieci w świąteczny nastrój prezentując znane pastorałki i kolędy. Przedszkolaki chętnie włączyły się we wspólne kolędowanie z artystami.

 

CHOINKA PRZEDSZKOLNA

W tym roku z inicjatywy Rady Rodziców, przedszkolną choinkę w holu przystroiły własnoręcznie wykonane przez rodziców i dzieci oryginalne ozdoby choinkowe. Gratulujemy wszystkim wyobraźni i kreatywności!!!   

 

 

Dziękujemy również Rodzicom, którzy włączyli się w Kiermasz Bożonarodzeniowy i wykonali stroiki świąteczne. Pozyskane środki ze sprzedaży zostaną wykorzystane na cele statutowe placówki.

 

LEKCJA HISTORII W PRZEDSZKOLU

We wtorek 19 grudnia pan Maciej pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie przedstawił dzieciom z grupy najstarszej prezentację multimedialną na temat „Symbole naszej historii”. W przystępny i ciekawy sposób przybliżył dzieciom historię powstania państwa polskiego oraz utrwalił symbole narodowe naszego kraju. Towarzyszące tej prezentacji zainteresowanie i uwaga dzieci świadczą o tym, że lekcja historii nie musi zaczynać się w wieku szkolnym, gdyż ciekawi już przedszkolaków. 

 

Świąteczne życzenia

 

                                                                                                                                                                  

Świąteczne życzenia

W te grudniowe święta niech każdy pamięta

z serca płynące życzenia : marzeń spełnienia,

wiary, co góry przenosi, nadziei, która nie gaśnie,

miłości w każdej ilości od Bożej Dzieciny.

Niech ta gwiazda Betlejemska, gdy zaświeci w Wigilię o zmroku

doprowadzi Was do szczęścia w nadchodzącym Nowym Roku

 

PODZIĘKOWANIA

Serdeczne Podziękowania

dla naszych Darczyńców.

 

Paczuszki Mikołajkowe zostały dofinansowane  

dzięki hojności i życzliwości właścicieli lokalnych firm.

W imieniu Rady Rodziców z całego serca chcemy podziękować

  za bezinteresowną pomoc firmom:

 

H.P.U "KBM" Bartłomiej Kapusta  za wsparcie finansowe.

MIRAF Teresa Osetkowska za wsparcie finansowe.

PGKiM  Sp. z o. o. w Sędziszowie Młp. za wsparcie finansowe.

Cukromix Bis Ropczyce za ufundowanie lizaków i draży.

RYMUT za ufundowanie chrupek kukurydzianych.

Gospodarstwo Rolne Góra Ropczycka za ufundowanie lizaków i pluszowych świnek.

Delikatesy Centrum ul. Fabryczna za ufundowanie wafelków.

 

PODZIĘKOWANIA

Drodzy Rodzice

Tegoroczne spotkanie ze Świętym Mikołajem zostało zorganizowane przez Księdza Artura Michalskiego i katechetkę Jadwigę Stysiał. Wyjątkowy wóz, który przywiózł naszego Specjalnego Gościa do placówek zorganizował pan Dominik Lorenc. Rada Rodziców chce  serdecznie podziękować za poświęcenie czasu  i  stworzenie magicznego  6 grudnia  dla  naszych  dzieci.

 

SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

Wizyta Świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci i radosny dzień w roku. 6 grudnia wszystkie przedszkolaki już od samego rana z wielką niecierpliwością oczekiwały na przybycie miłego Gościa z Dalekiej Północy. Dzieci bardzo serdecznie powitały Świętego Mikołaja, który przyjechał do przedszkola wozem strażackim. Wspólnie recytowały wierszyki i śpiewały piosenki przygotowane jako niespodzianka dla Mikołaja.

Podczas spotkania Święty Mikołaj wręczył dzieciom wspaniałe prezenty oraz życzył wszystkim zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki podziękowały Świętemu Mikołajowi za upominki, które sprawiły im wiele radości i poprosiły, by nie zapomniał i odwiedził ich za rok. 

 

Akcja Pocztówka dla Marszałka

Piątego grudnia w całej Polsce obchodzony jest jubileusz 150 rocznicy urodzin marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego. Chcąc uczcić pamięć o wielkim Polaku wzięliśmy udział Inicjatywie  „Most Józefa Piłsudskiego w Magdeburgu”. Wspólnie stworzoną kartkę pocztową przez dzieci z 7 grup przedszkolnych zawierającą  ilustracje najważniejszych miejsc w Sędziszowie Małopolskim wysłaliśmy do Magdeburga. Była to doskonała okazja do przypomnienia przedszkolakom kim był Marszałek, a tym samym kolejna lekcja historii dla naszych małych patriotów.

Ogłoszenie

W środę (6 grudnia) nasze przedszkole odwiedzi Święty Mikołaj.  Jednocześnie informujemy, że z tej okazji będą robione zdjęcia grupowe ze Świętym Mikołajem.

Lekcja umuzykalniająca

1.12.2017r. po raz kolejny nasze przedszkole odwiedzili muzycy Filharmonii Podkarpackiej. Tematem przewodnim spotkania było „Staropolskie kolędowanie”. Dzieci zostały powitane piosenką „Białe sanie”. Następnie wprowadzone zostały w nastrój przedświąteczny słuchając kolęd i pastorałki „Skrzypi wóz”. Wspólnie z muzykami zaśpiewały pastorałkę „Świeć, gwiazdeczko”. Przedszkolaki poznały także budowę skrzypiec, które składają się m. in. z : smyczka, żabki, strun wykonanych z włosia końskiego, ślimaka – główki skrzypiec, kołeczka do naciągania strun, dwóch efów – otworków w skrzypcach oraz duszy. Wspólne spotkanie zostało zakończone zaśpiewaniem pastorałki.

Akcja Bliżej Pieska

W ramach ogólnopolskiego projektu „BLIŻEJ PIESKA” nasze przedszkole nawiązało kontakt ze schroniskiem „Przytul Psiaka” w Ropczycach. Przeprowadzono zbiórkę karmy dla psów i kotów. Zgromadzony pokarm przekazany został do w/w schroniska. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, który włączyli się do akcji. Odbyło się również spotkanie z panią weterynarz pracującą w schronisku. Wygłosiła ona pogadankę na temat opieki nad zwierzętami domowymi i konieczności pomagania im, szczególnie w okresie zimy. Dzieci miały okazję podzielić się swoimi doświadczeniami dotyczącymi opieki nad zwierzątkami mieszkającymi w ich domach.

Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej

W dniu 28.11.2017r. dzieci z grupy „Jagódki” i „Jeżyki” zostały zaproszone przez pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie z filią w Sędziszowie Młp.  na krótki program o Świętym Mikołaju. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki tematyczne i opisywały strój Mikołaja. Następnie wysłuchały ilustrowanego na dużym ekranie opowiadania E. Piotrowskiej pt. „Święty Mikołaj z Miry” (w/w. książeczka ukazała się w serii „Święci uśmiechnięci”). Poznały prawdziwą historię o Mikołaju, który rozdał swoje bogactwo potrzebującym i był biskupem Miry. Dzieci zostały poczęstowane cukierkami, które Mikołaj zostawił dla nich w „mikołajkowej skarpecie”.

Dzieci listy piszą

W ostatnich dniach ku uciesze dzieci wykonały ważne zadanie, a mianowicie samodzielnie wykonały listy do Świętego Mikołaja. Rysowanie swoich marzeń było świetną zabawą. Każdy list został włożony do osobnej koperty i zaadresowany. Wszystkie listy będą brały udział w akcji  w bicie rekordu Polski na największą ilość napisanych listów do Świętego Mikołaja! Spośród listów zostanie wylosowanych dziesięć, a marzenia ich autorów zostaną spełnione. Mamy nadzieje, że przyczynimy się do ustanowienia nowego rekordu.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

           

 

W dniu 24 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły ze swoimi ulubionymi pluszakami. Misie – i te całkiem malutkie, i bardzo duże,  szarobure i kolorowe towarzyszyły im przez cały dzień pobytu w przedszkolu. Brały również udział z właścicielami w różnych zabawach. Po zaprezentowaniu swoich misiów, dzieci poznały historię powstania pluszowego misia oraz przygody prawdziwego brunatnego niedźwiadka Wojtka zaadoptowanego w wieku 3 miesięcy przez polskich żołnierzy II Korpusu Armii Andersa w miejscowości Hamadan w Iranie. Wysłuchały również ciekawostek przyrodniczych o niedźwiedziach /brunatnym, polarnym, pandzie, koali/. Wspólnie śpiewały piosenki o misiu i bawiły się ze swoimi przytulankami przy muzyce. Na zajęciach plastycznych ozdabiały sylwetkę misia wybraną przez siebie techniką. Odbył się również konkurs na najsympatyczniejszego misia w każdej grupie, a jego jurorami były same dzieci. Na zakończenie obchodów wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia ze swoimi ulubieńcami.

 

Lekcja przyrody na żywo

We wtorek, 21 listopada dzieci miały okazję uczestniczyć w „Lekcji przyrody na żywo”. W tym dniu zawitały do naszego przedszkola różne gatunki owadów przywiezione aż z Krakowa. Przedszkolaki poznały różne ciekawostki o owadach, między innymi dowiedziały się, że na świecie jest jeden milion owadów, które zamieszkują różne miejsca na kuli ziemskiej. Największy owad w Polsce to konik polny, którego długość może wynosić do 14cm, natomiast największy owad na świecie to chrząszcz, który może mieć długość 32cm. Dużą atrakcją dla dzieci było bezpośrednie oglądanie, dotykanie i trzymanie na dłoniach żywych owadów m. in. larwy drewnojada, patyczaków, straszaka diablika (nazwa pochodzi od jego koloru), karaczana, świerszcza polnego i straszaka olbrzymiego. „Żywa” lekcja przyrody wzbogaciła wiedzę dzieci o owadach oraz rozbudziła ciekawość przyrodniczą.

 

              

 

OGŁOSZENIE

W piątek, 24 listopada obchodzić będziemy ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Z tej okazji we wszystkich grupach odbędą się zajęcia tematyczne, a dzieci prosimy
o przyniesienie do przedszkola swoich „pluszowych misiowych przyjaciół”.

W fabryce bombek

W dniu 20.11.2017 r. przedszkolaki z grup "Jeżyków" i "Jagódek" pojechały autokarem do fabryki bombek w Rzeszowie. Poprzez bezpośrednią obserwację poznały proces powstawania bombek choinkowych od dmuchania szklanych rurek poprzez srebrzenie, dekorowanie oraz pakowanie. Najbardziej podobały im się prezentowane przez pracownice firmy ROMEX gotowe już, ręcznie malowane duże bombki przedstawiajace różne zwierzęta - koty, żyrafę, pająka itp. oraz postacie bajkowe. Każde dziecko na pamiątkę pobytu w fabryce otrzymało bombkę z własnym imieniem. Wycieczka dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 

                                  

Zajęcia plastyczne

We wtorek, 14 listopada grupa "Jagódek" gościła na swoich zajęciach p. Agnieszkę - mamę Ani, która zapoznała dzieci z techniką decoupage. Jest to technika zdobnicza, polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Dzieci z wielkim zainteresowaniem brały udział w zajęciach plastycznych. Każde z nich wykonało swój lampion, który mogło ozdobić wg własnej inwencji twórczej. Były to bardzo ciekawe zajęcia. Dziękujemy p. Agnieszce za poświęcony czas oraz zapoznanie z nową techiką zdobniczą.

 

  

Lekcja matematyki

15 listopada dzieci z grupy "Jagódek" udały się do Szkoły Podstawowej nr 2 na lekcję matematyki do klasy drugiej. Dzieci z zaciekawieniem oglądały salę lekcyjną, przyglądały się starszym kolegom, absolwentom naszego przedszkola, którzy omówili i pokazali, jak wygląda dzień szkolny ucznia. Przedszkolaki sprawdziły również swoje umiejętności liczenia poprzez czynny udział w zajęciach. Wśród naszych przedszkolaków widać było duże zainteresowanie tą dziedziną nauk, jak również życiem szkolnym.


 

Poranek Patriotyczny

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli: godła i biało – czerwonej flagi, hymnu narodowego. Dlatego też w poniedziałek, 13 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wszystkie dzieci tego ważnego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście, a na ich piersi widniały kotyliony w barwach narodowych.

 

                         

 

Na początek uroczystości dzieci zaśpiewały Hymn Państwowy. Przedszkolaki z Grupy „Jagódki” od paru tygodni przygotowywały się do tego ważnego wydarzenia. Za pomocą pantomimy przedstawiły drogę Polski do niepodległości. Śpiewały pieśni patriotyczne, recytowały wiersze, a także zatańczyły Poloneza - polski taniec narodowy. Ich występ obejrzały wszystkie przedszkolaki wraz z zaproszonymi Rodzicami. Po akademii gościliśmy w przedszkolu ks. Artura Michalskiego, jak się okazało porucznika20 pułku ułanów Króla Jana III Sobieskiego. Przybył na spotkanie w swoim pięknym mundurze, budząc zdziwienie i zachwyt wśród przedszkolaków. Dzieci dowiedziały się, że przed II wojną światową ułani byli najlepiej wyszkoloną formacją na świecie, każdy ułan posiadał trzy konie, na których spędzał minimum 6 godzin dziennie. Ksiądz opowiadał, że gdyby nie braki w uzbrojeniu i wyposażeniu wojsk, to jego zdaniem, Polacy wyszliby zwycięsko z kampanii wrześniowej. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ułańską czapkę- rogatywkę, buty- oficerki z błyszczącymi ostrogami i wojskową pelerynę.

 

                       

Akcja Bliżej Pieska

Nasze Przedszkole przyłączyło
się do ogólnopolskiego projektu  „BLIŻEJ PIESKA”

Celem akcji jest zbiórka i przekazanie dla schroniska karmy dla psów i kotów. Zwracamy się z gorącym apelem
do wszystkich Rodziców o przyłączenie się do akcji!

AKCJA TRWA
OD 13.11.2017 DO 24.11.2017

Zabrana karma zostanie przekazana do schroniska „Przytul Psiaka”
w Ropczycach

 

PODZIĘKOWANIA

W imieniu całej społeczności przedszkolnej, serdecznie dziękujemy Państwu Machowskim z firmy "Lody tradycyjne Adam Machowski" za ufundowanie puzzli, gier edukacyjnych i układanek, które wzbogaciły kącik zabaw dla dzieci w naszym przedszkolu. DZIĘKUJEMY!

                                      Wdzięczne dzieci i nauczyciele przedszkola. 

 

       

Teatr "Bazyl"

We wtorek 7 listopada do naszego przedszkola zawitali aktorzy teatru BAZYL z Rzeszowa, którzy przedstawili spektakl teatralny pt. "Zaginiony.pl". Głównym bohaterem teatrzyku był chłopiec o imieniu Frank, który uwielbiał grać w gry komputerowe. Ciągłe, wielogodzinne siedzenie przed komputerem sprawiło, że nie miał czasu na wspólne zabawy z przyjaciółką Mery. Pewnego razu, chłopcu przyśniła się księżniczka z jego ulubionej gry komputerowej "Obudź księżniczkę". Tej właśnie nocy Frank zrozumiał, że to Mery jest jego najlepszą przyjaciółką, a komputer nigdy nie zastąpi przwdziwych przyjaciół. Dzięki tej bajce dzieci mogły poznać ogromną wartość przyjaźni, o którą należy zawsze dbać.

Ogłoszenie

 

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości, dlatego prosimy, aby w Poniedziałek
13 listopada
br.
 dzieci miały na sobie
strój  odświętny (biało – czarny
lub biało-czerwony)
.

 

Audycja muzyczna pt. Marszowy krok

W dniu 3.11.2017r. w naszym przedszkolu gościliśmy muzyków Filharmonii Podkarpackiej, którzy przedstawili dzieciom audycję muzyczną pt. „Marszowy krok”. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości audycja rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Przedszkolaki wysłuchały również kilku pieśni patriotycznych i żołnierskich. Zostały zapoznane z instrumentami dętymi oraz poznały budowę trąbki, puzonu i tuby. Na zakończenie spotkania dzieci uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych.

 

Pasowanie na Przedszkolaka

W dniu 26.10.2017r. w przedszkolu odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Na tę uroczystość zostali zaproszeni Rodzice dzieci z grupy „Zajączków” i „Jeżyków”, które od września pierwszy rok uczęszczają do naszego przedszkola. Nowoprzyjęte dzieci do tego dnia przygotowywały się od początku roku szkolnego. Dla wielu z nich był to bardzo trudny okres adaptacji w nowym środowisku. Łzy podczas porannego rozstania z rodzicami i dziesiątki razy zadawane pytania – „Kiedy przyjdzie po mnie mama?”, „Czy zadzwoni pani po mamę?” – ponad miesiąc towarzyszyły naszym milusińskim. Zanim dzieci oficjalnie zostały przyjęte do grona przedszkolaków zaprezentowały zaproszonym gościom krótki program słowno-muzyczny. Za swoje artystyczne występy nagrodzone zostały gromkimi brawami. Potem celująco zdały „egzamin na przedszkolaka” wykonując zadania sprawnościowe i odpowiadając na pytania dotyczące bliskiego im środowiska. Po odśpiewaniu „Hymnu Przedszkola” złożyły „Ślubowanie”. Ich Rodzice również złożyli „Przyrzeczenie”, że będą swoje pociechy mocno przytulać, mądrze wychowywać i akceptować takie, jakimi są. Następnie dzieci zostały pasowane przez panią Dyrektor symbolicznym ołówkiem na Prawdziwego Przedszkolaka. Otrzymały dyplomy oraz książeczki z opowiadaniami. Na zakończenie wszystkie ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia.

Kalendarz wydarzeń przedszkolnych na miesiąc Listopad

7.11 – Teatrzyk „Zaginiony.pl”

8.11 – Pasowanie Żabki

9.11 – Pasowanie Motylki

13.11 – Poranek Patriotyczny

24.11 – Światowy Dzień Pluszowego Misia

21.11 – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

29.11 - Spotkanie z Żołnierzem

Udział w konkursie Wadera pt. „Superbohaterowie w przedszkolu”  i w akcji pt. „Pocztówkowe przedszkole”

Zapobieganie grypie w szkołach i placówkach oświatowych

POMIESZCZENIA LEKCYJNE / SALE ZAJĘĆ

  • wszystkie pomieszczenia w budynku wietrzyć przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć przez co najmniej 20 minut
  • wietrzyć puste sale lekcyjne podczas każdej krótkiej przerwy przez co najmniej 5 minut, a podczas długiej co najmniej 10 minut
  • w salach lekcyjnych zapewnić awaryjne chusteczki jednorazowe dla uczniów, przypominać uczniom o myciu rąk (po przyjściu do szkoły, skorzystaniu z toalety, przed i po spożyciu posiłku, po kichaniu i kasłaniu oraz w innych sytuacjach w miarę potrzeb)
  • młodszym dzieciom zademonstrować prawidłową technikę mycia rąk dwukrotnie namydlając dokładnie dłonie i nadgarstki spłukując ciepłą wodą przez około 20 sekund (czas trwania jednej zwrotki piosenki „Wlazł kotek na płotek”)
  • w miarę możliwości codziennie organizować zajęcia na świeżym powietrzu

POZOSTAĆ W DOMU                               

  • uczulać dzieci i rodziców, aby w razie wystąpienia objawów grypopodobnych pozostać w domu, a w przypadku wystąpienia objawów chorobowych u ucznia w szkole natychmiast umieścić go w oddzielnym pomieszczeniu do momentu odebrania przez rodziców
Akcja "Światełko Pamięci"

Szanowni Rodzice zapraszamy do włączenia się w zbiórkę zniczy,  które harcerze  i uczniowie rozniosą na polskich cmentarzach we Lwowie.

Większość zniczy z Polski trafi na najstarszy lwowski cmentarz – na Łyczakowie. Świeczki zapłoną m. in. na mogiłach Orląt Lwowskich – młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 1918–1920, a także wybitnych Polaków, np.: Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, matematyka Stefana Banacha, czy malarza Artura Grottgera. Znicze znajdą się też na grobach zwykłych mieszkańców, którzy nie mają już nikogo bliskiego.

Zbiórka potrwa w przedszkolu do 23 października  do godziny 13.00.

Konkurs

Konkurs ogólnopolski „MALI SUPERBOHATEROWIE w przedszkolu ”

Zachęcamy rodziców i dzieci do wzięcia udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez firmę Wader. Forma pracy konkursowej to plakat  formatu A3 lub A4  wykonany techniką dowolną, dopuszcza się  wprowadzenie treści tekstowych do plakatu.

Temat pracy to supermoce, talenty, zdolności jakie mają dzieci będąc w przedszkolu. Przykładowe supermoce: pomaganie, dbanie o rzeczy, zabawki, opieka nad zwierzątkiem, budowanie z klocków, rysowanie, rozśmieszanie itp.

Wykonane prace prosimy o złożenie u wychowawcy grupy do dnia: 24.10.2017r.

Magik w przedszkolu

11.10.2017r. w naszym przedszkolu odbył się pokaz iluzji i magii. Dzieci spotkały się z magikiem Cypiskiem w programie pt. „Ziemia, zielona wyspa”. Oglądały magiczne sztuczki z chusteczkami, linką, obręczami, kartami, kolorowymi kwiatami itp. Niektóre przedszkolaki asystowały przy ich wykonywaniu. Pokazowi towarzyszyły znane dzieciom piosenki, mogły je więc śpiewać wspólnie z wykonawcą. Występ dostarczył wiele śmiechu, humoru i radosnych przeżyć. Bardzo się dzieciom podobał, o czym świadczyły gromkie brawa, jakimi zostali nagrodzeni magicy.

INFORMACJA

Szanowni Rodzice!

Na spotkaniu Rady Rodziców w dniu 5 października 2017 r. ustalono iż składka na RR będzie wynosić 60 zł.

I rata - 30 zł: termin wpłaty do 31.10.2017r.

II rata - 30 zł: termin wpłaty 28.02.2018 r.

 

Wpłaty można dokonać  w całości lub w ww. ratachna konto bankowe Rady Rodziców:

Rada Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej 

Nr konta: 64 8642 1139 2013 3933 8969 0001.

Tytuł przelewu: Imię i Nazwisko dziecka i grupa.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na: paczki mikołajkowe, bal karnawałowy z animatorem, Dzień Dziecka.

Spotkanie z muzykami Filharmonii Podkarpackiej

"Muzyczna układanka" - pod takim hasłem w dniu 6.10.2017r. odbyło się pierwsze w br. szkolnym spotkanie przedszkolaków z muzykami Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Dzieci dowiedziały się, że każdy utwór muzyczny, niezależnie czy jest to opera, symfonia, czy piosenka składa się z elementów, wśród których podstawowymi są – rytm, melodia, tempo i dynamika. Poznały takie instrumenty jak : klarnet, keyboard oraz gitarę basową. Wspólnie z zaproszonymi muzykami próbowały znaleźć odpowiedź na pytania – Czy może istnieć muzyka bez rytmu albo melodii? Jakie jest znaczenie poszczególnych elementów muzyki? Rozwiązywały również zagadki słuchowe typu – Z jakiej bajki pochodzi ta melodia? Na zakończenie audycji wysłuchały krótkiego koncertu muzycznego wykonanego na poznanych instrumentach.

 

Wycieczka do fabryki klocków COBI

                                                   

W środę, 27 września dzieci z grupy "Jeżyków" i "Jagódek"  odwiedziły Fabrykę klocków COBI w Mielcu. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć, jak wygląda produkcja klocków, zanim trafią one na sklepowe półki. W fabryce pani przewodnik oprowadzała nas po poszczególnych resortach fabryki. Pokazywa etapy powstawania klocków COBI - od kolorowego granulatu po całe zestawy klocków. Dzieci zauważyły, że większość czynności wykonują maszyny sterowane komputerowo, które z dostarczonego przez pracowników materiału produkowały, zgodnie z zainstalowanym programem, klocki o różnych rozmiarach, kolorach, kształtach i przeznaczeniu. Potem oglądaliśmy sposób nanoszenia farby na wybrane elementy w celu uzyskania specjalnych klocków z nadrukiem. Natomiast największym zainteresowaniem cieszył się dział kreacji, gdzie „architekci” tworzyli konkretne projekty - samoloty, czołgi, samochody, okręty, a także całe zestawy, gotowe plansze i konstrukcje tematyczne. Ta praca podobała się dzieciom najbardziej. Byliśmy także w pomieszczeniach, w których według instrukcji pakowane były do kolorowych, tekturowych pudełek małe, średnie i wielkie zestawy klocków, przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Na pamiątkę uczestnicy wycieczki dostali upominki w postaci klocków, które można zakupić w sklepach. Ta nietypowa wycieczka dostarczyła dzieciom wiedzę i wyobrażenie o nowoczesnych procesach, sposobach i etapach produkcji, rozbudziła zainteresowania techniką i poszerzyła zasób doświadczeń.