Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim
Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. 3 Maja 21
Przejdź do strony: Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. Legionów Polskich 17

Aktualności

 

 

Jesień, jesień, jesień już...

23 września przedszkolaki przywitały jesień. Z tej okazji dzieci ubrały stroje w jesiennych barwach: żółtym, zielonym, brązowym, pomarańczowym, czerwonym. Oprócz tego chętnie przyniosły jesienne dary takie jak: liście, kasztany czy jarzębinę. Podczas zajęć edukacyjnych zdobywały nowe wiadomości, tańczyły, śpiewały, rozwijały zdolności plastyczne. Korzystając z uroków jakże pięknej polskiej złotej jesieni, wybrały się na długi spacer w poszukiwaniu kolorowych liści, kasztanów i wielu innych skarbów, z których później powstały wyjątkowe kompozycje. Dodatkowo Pierwszy Dzień Jesieni uświetnił koncert muzyków Filharmoni Podkarpackiej pt. "Ahoj przygodo! od Irlandii aż po Dziki Zachód".

Spotkanie z Policjantem

Nasze przedszkole - jak co roku, we wrześniu zaprasza w swoje progi dzielnicowych policjantów. To właśnie oni, podczas wspólnego spotkania prowadzą z naszymi podopiecznymi pogadankę n.t. bezpieczeństwa. Takie spotkanie miało miejsce właśnie dziś. Policjanci zajmujący się sprawami prewencji rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie na drogach, przypominali jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas ktoś obcy i jak uniknąć ugryzienia przez psa.  Tematem numer jeden było zwrócenie uwagi na konieczność jazdy w fotelikach i zapiętych pasach, noszenia kasków podczas wypraw rowerowych, oraz dbania o swoje bezpieczeństwo podczas spacerów.  Nie obyło się bez wielu pytań maluchów dotyczących codziennej pracy policjanta. Naszym panom dzielnicowym

S E R D E C Z N I E   D Z I Ę K U J E M Y.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

19 września nasi milusińscy świętowali DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Nawet kapryśna pogoda nie stanęła nam na drodze do przygody.  Gdy dojechaliśmy na miejsce deszcz przestał padać, a zza chmur nawet na chwilę wyjrzało słońce.  W zagrodzie przedszkolaki karmiły zwierzęta-kozy, konie, króliki, owce, kury; jechały bryczką podziwiając jesienny krajobraz pogórza strzyżowskiego; wzięły udział w warsztatach robienia świec i warsztatach kiszenia kapusty. Nie zabrakło również swobodnej aktywności na placu zabaw- łowienia ryb, przeciągania liny, wożenia wózkami czy rzutu kaloszem. Przedszkolaki znalazły czas także na odpoczynek i posiłek w ogrzewanej, drewnianej chacie z wielkim apetytem spałaszowały „śniadanie mistrzów” bułeczkę i banana.

20 września w Dniu Przedszkolaka na wszystkich czekała wspaniała niespodzianka - NOWE ZABAWKI ufundowane przez Radę Rodziców naszego przedszkola.

Serdecznie dziękujemy !

Dzień Kropki

15 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Kropki – niezwykłe święto które ma pomóc nam - odkryć swoją pasję i zainteresowania. Motywem przewodnim dnia była oczywiście mała kropka, której poszukiwaliśmy we wszystkim i wszędzie, pobudzając kreatywność, ćwicząc odwagę i zachęcając do wspaniałej zabawy. Nasza mała bohaterka miała za zadanie przekonać dzieci, że w każdym z nich tkwi jakiś talent, trzeba tylko w to uwierzyć i go poszukać.

 

Zajęcia sportowe z Drużyną Kangura

Dziś nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach ruchowych „Hura! Hura! Drużyna Kangura! – projekcie upowszechniającym sport u najmłodszych. Razem z wesołym instruktorem, o „kangurzym głosie” ćwiczyli swoje umiejętności sportowe wykorzystując do tego piłki. Dzieci z grupy Bystrzaków i Krasnali wybrali się w aktywną podróż po Powerkuli z Kangurem i jego Zwierzo - Przyjaciółmi. Dziękujemy Drużynie Kangura za ten efektywnie spędzony czas.  

 

Narodowe Czytanie

Już po raz siódmy Sędziszów Małopolski włączył się do akcji „Narodowego Czytania”, które odbyło się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Nie mogło zabraknąc najmłodszych czytelników i słuchaczy, którzy zgodnie z hasłem jakie tego dnia im przyświecało - czyli "Od 3 roku bez książki ani kroku" - wsłuchiwali się w czytane pod Sędziszowskim Ratuszem „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Dla najstarszych grup Bystrzaków i Krasnali była to wspaniała lekcja uważnego słuchania, doskonalenia nawyków czytelniczych oraz pokazania, że czytać trzeba niezależnie od wieku. 

Zebranie z Rodzicami

W najbliższy poniedziałek (5 września) o godzinie 16.00 odbędzie się w naszym przedszkolu spotkanie organizacyjne. Serdecznie zapraszamy.

Witamy w Nowym Roku Przedszkolnym 2022/2023

Serdecznie witamy naszych Przedszkolaków oraz ich Rodziców w nowym roku Przedszkolnym!

Z pełnymi akumulatorami, nowymi pomysłami i zdwojoną energią zapraszamy już jutro w progi naszego przedszkola.

 

Informujemy, że nasza placówka otwarta jest w godzinach od 6.30 do 16.00. Zajęcia odbywać się będą w trzech grupach:

Grupa BYSTRZAKI wychowawca Agnieszka Niedźwiedź

Grupa KRASNALE wychowawca Joanna Róg, Anna Filipek

GRUPA ZAJĄCZKI wychowawca Ewelina Kania, Anna Filipek

 

Zmianie uległa stawka żywieniowa która od 1 września 2022 wynosić będzie:

- śniadanie 2,50 zł

- obiad 5 zł

- podwieczorek 2,50 zł

 

Przypominamy również, że nasze przedszkole nie prowadzi ubezpieczenia grupowego od następstw nieszczęśliwych wypadków. Rodzice mogą sami dokonać ubezpieczenia indywidualnego dziecka w wybranej przez siebie firmie ubezpieczeniowej.

WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA 2022/2023

WYPRAWK PRZEDSZKOLAKA (4,5,6-latki)                     

  • pantofle (najlepiej na rzepy)

  • 4-, 5- i 6-latki strój do ćwiczeń w woreczku (koszulka + spodenki)

  • 4-, 5- i 6-latki szczoteczka i pasta do zębów (bez kubka)

  • chusteczki higieniczne (duże opakowanie 3 szt.)

  • mokre chusteczki (1 opakowanie)

  • 2 komplety ubrań na zmianę (3-4 latki)

  • bidon z WODĄ

  • ręcznik o max. wymiarach 30cm x 50cm 

Wszystkie rzeczy dziecka prosimy podpisać.

Kampania Społeczna #PrzytulDziecko

 

 

Miło nam poinformować, iż nasze przedszkole bierze udział w akcji #PRZYTULDZIECKO. Celem kampanii jest zwiększanie świadomości związku przytulania z rozwojem. Misją: poprawa jakości życia dzieci.

Dlaczego warto?

  • Przytul dziecko, bo w ten sposób pomagasz mu budować poczucie własnej watości,
  • Przytul dziecko, bo to redukuje stres,
  • Przytul dziecko, bo dotyk jest niezastąpiony w rozwoju malucha
  • Przytul dziecko, bo to daje mu poczucie bezpieczeństwa,
  • Przytul dziecko, bo to czyni je wrażliwym i empatycznym,
  • Przytul dziecko, w ten sposób uczysz je tworzenia zdrowych relacji międzyludzkich,
  • Przytul dziecko, bo to sposób na obniżenie ciśnienia krwi,
  • Przytul dziecko, bo to wzmacnia jego zdrowie,
  • Przytul dziecko, bo dzięki temu jest szczęśliwsze.

„By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu.

By się rozwijać – dwunastu”.

- Virginia Satir

 

Wyróżnienie w konkursie Dobry Obywatel

 

Laureatom z grupy "Wiewiórek" gratulujemy wyróżnienia w konkursie "Dobry Obywatel", za grupową pracę plastyczną pt. "Flaga Dobrego Obywatela".

Flaga Polski w wykonaniu przedszkolaków składała się z kolażu prac plastycznych, stanowiących interpretację cech dobrego obywatela.

 

Serdeczna karteczka

PODSUMOWANIE PROJEKTU „Serdeczna Karteczka”

Projekt edukacyjny  „Serdeczna Karteczka”  został stworzony w oparciu o realizację podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 oraz realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Celem głównym działań nauczycieli w tym projekcie jest kształtowanie właściwych postaw społecznych u dzieci. Grupa Wiewiórek realizując tegoroczny program, przez cały rok przedszkolny tworzyła karteczki okolicznościowe skierowane do poszczególnych grup społecznych. I tak w popszczególnych miesiącach były to: pażdziernik - kartki dla Rolników i Sadowników  w ramach Światowego Dnia Owoców i Warzyw;  w listopadzie  - „Kolejarz, maszynista”,  w grudniu -  „Osoby samotne, starsze, bezdomne”- przebywające w ośrodkach pomocy oraz wsparcia, w styczniu -  „Ukochana Babcia, ukochany Dziadek”, w lutym – dla „ Radiowca”, w marcu – „Piekarz  i cukiernik”, w kwietniu - Lekarze Weterynarii” (pracownicy  schronisk dla zwierząt), w maju – dla „Strażaków”.

 

D Z I Ę K U J E M Y

Występ starszaków

Dnia 22 czerwca grupa "Wiewiórek" wystąpiła przed rodzicami z okazji dnia rodziny oraz zakończenia przedszkola. Starszaki przygotowały na ten dzień przedstawienie "Jak to dawniej było..." w oparciu o klimat ludowy. Dzieci ubrane w stroje rzeszowskie tańczyły do utworów ludowych takich jak "Maryneczka", "Drepce konik, drepce" oraz "Loboga dziewuszki". Podsumowaniem artystycznych wystąpień było wręczenie wyjątkowych toreb na zakupy dla swoich Super Rodziców. Występ nawiązywał również do zakończenia przedszkola i zrobienia kolejnego kroku w drodze rozwoju przez nasze kochane przedszkolaki- pójścia do szkoły. Wspólnie z rodzicami dzieci zaśpiewały "Wsiąść do pociągu"- w nawiązaniu do dalszej podróży edukacyjnej. Nie zabrakło czasu na wspomnienia oraz wzruszenia. Starszaki w biretach otrzymały od Pani Dyrektor Dyplomy zakończenia przedszkola. 

Przytul się do drzewa

W 2022 roku w tygodniu dobrych uczynków dla lasu nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej kampanii PRZYTUL się do DRZEWA.

"Przytul się do drzewa"-akcja ta ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Wiosna to czas kiedy w lasach pojawiają się pierwsze alerty przeciwpożarowe. Wraz ze wzrostem temperatur ściółka leśna wysycha i coraz łatwiej o pożar lasu.

 

Teatrzyk p.t. Nerwy do konserwy

Dziś w naszym przedszkolu gościł teatr Zielony Melonik  ze spektaklem pt. „Nerwy do konserwy”. Dzieci poznały historię małego Henia który, jak każde dziecko, toczy walkę z nudą. Gdy ta wkrada się, górę bierze złość. Psoty i niemądre pomysły skrywają się pod postacią kota Balerona starającego się zwieść Henia na manowce. Bajka opowiedziała przedszkolakom o splocie niefortunnych zdarzeń, z którymi mierzył się chłopiec a było to m.in. rozczarowanie i smutek. Szukając sposobów na nudę i gniew, z pomocą przyszła własna wyobraźnia i słuszne rady dzięki którym Henio dostrzegł zalety pozytywnych emocji.

Wycieczka do Szkoły Podstawowej nr 2

14 czerwca grupa Wiewiórek wybrała się w odwiedziny do swoich strarszych kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Małopolskim. Celem wycieczki było zapoznanie przedszkolaków, a po wakacjach już uczniów, z budynkiem, rozkładem korytarzy i poszczególnych sal lekcyjnych, biblioteki, szatni, jadalni i sali gimnastycznej. W szkole czekały na przyszłych uczniów same niespodzianki. Klasa 3 a której byliśmy gośćmi przygotowała dla zerówkowiczwó wiele zadań z zakresu czytania, matematyki, logicznego myślenia a nawet śpiewu. Za prawidłowo otrzymane zadania dzieci otrzymały od swoich starszch koelgów i ich Pani słodkie upominki. Największą atrakcją okazał się jednak szkolny plac zabaw, na którym dzieci miały okazję pobawić się podczas zabaw dowolnych. Dyrekcji i nauczycielom dziękujemy za uprzejmość i do zobaczenia po wakacjach!

Wyróżnienie w konkursie "Dobry Obywatel"

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Komisja Konkursowa Pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Dobry Obywatel oceniła prace konkursowe i spośród 1683 nadesłanych prac wyłoniła zwycięzców.

Praca Konkursowa pt. "Flaga Dobrego Obywatela" autorów: Filip Kurc, Martyna Mazan, Julia Maroń, Maja Jordan, Filip Gwizdała, Kornelia Iskrzycka, Zuzanna Majka zdobyła wyróżnienie w kategorii Dzieci w wieku przedszkolnym.

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród w Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie dnia 21 czerwca.

Wycieczka

               

W środę 8 czerwca najstarsza grupa „Wiewiórek” wyruszyła na wycieczkę do Rzeszowa. Podróż odbyła się pociągiem, co było dla przedszkolaków niezwykłym przeżyciem, ponieważ była to ich pierwsza okazja do jazdy koleją. Wycieczka rozpoczęła się spacerem wzdłuż ulicy 3 Maja oraz znakomitymi lodami „U Myszki”. Po tak przyjemnym przystanku wycieczka ruszyła Aleją Kasztanów pod Fontanny Multimedialne. Był to dobry czas na sesję fotograficzną oraz mały odpoczynek wśród szumu wody. Dzieci zwiedziły również rynek rzeszowski w akompaniamencie muzyki granej na pianinie podczas popisu artystycznego, które akurat miało miejsce w tym czasie. Spragnione wrażeń artystycznych „Wiewiórki” pomaszerowały do Teatru Maska na spektakl pt. „Czterej muzykanci z Bremy” . Inscenizacja oparta była na baśni braci Grimm i opowiadała o czwórce przyjaciół: osiołku, piesku, kotku i kogucie wyrzuconych z gospodarstwa. Towarzysze niedoli wyruszyli w poszukiwanie schronienia. „Jednak dokąd udać się wtedy, gdy już naprawdę nie wiadomo, gdzie iść? Najlepiej tam, gdzie gra muzyka!” . Barwna opowieść o przygodach przyjaciół otoczona była przyjemną oprawą muzyczną oraz przepiękną scenerią. Gromkie brawa mówiły same za siebie- dzieciom bardzo podobał się występ. Po obejrzeniu pięknego spektaklu grupa ruszyła na pyszną pizzę. Rozmowom i śmiechom nie było końca. Po obiedzie przedszkolaki wybrały się na pociąg powrotny. Na stacji PKP w Sędziszowie Małopolskim rodzice i dziadziowie czekali już na swoje pociechy. Wycieczka była bardzo udana i dzieci z uśmiechami wróciły do swych domów. Pogoda również nam sprzyjała. To był bardzo miły dzień pełen wrażeń.

        

Dzień Dziecka

W czwartek 2-ego czerwca przedszkolaki odwiedził wyjątkowy gość: Pan Bogdan, który jest animatorem. Dzieci z radością przywitały miłego gościa. Na świeżym powietrzu odbyły sie gry, zabawy oraz konkursy sportowe, a także pokaz puszczania baniek mydlanych. Dzieci w trakcie zabaw rozwijały myślenie, spostrzegawczość i reakcje na sygnał. To jednak nie koniec niespodzianek... przedszkolaki odwiedziała również Wicestarosta powiatu ropczycko- sędziszowskiego Pani Bernadeta Frysztak, która na ręce Pani Dyrektor złożyła prezent dla dzieci. Bardzo dziękujemy za piękny upominek i dużo praktycznych materiałów z których będzie można korzystać podczas pracy z dziećmi. 

Dzień Sportu z okazji Dnia Dziecka

1 czerwca nasze przedszkolaki wzięły udział w zoorganizowanym przez Pana Burmaistrza "Dniu Dziecka Sportu" na stadionie miejskim. Dla dzieci było przewidziane wiele atrakcji m.in. zabawy muzyczno- taneczne, dmuchane zjeżdżalnie, słodki poczęstunek. Największą atrakcją cieszyły się postacie Myszki Miki i Minionka, które rozbawiały dzieci i brały czynny udział w przygotowanych atrakcjach sprawiając, że uśmiech nie schodził z twarzy dzieci. 

Scena dla Malucha

31 maja przedszkolaki z grupy "Krasnali" wzięły udział w projekcie "Scena dla malucha". Był to VII gminny przegląd twórczości artystycznej przedszkoli. Dzieci wystąpiły na scenie w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim. Grupa "Krasnali" przebrana za żabki i bociany odśpiewała piosenkę o nieszczęśliwie zakochanym bocianie, który oddał swe serce żabce. Dzieci świetnie się bawiły i pięknie zaprezentowały się na scenie. Pozostałe przedszkolaki z grup "Zajączków" i "Wiewiórek" uczestniczyły w przeglądzie oglądając występy swoich kolegów i koleżanek oraz bijąc im gromkie brawa za piękny występ.

Planetarium

31 maja przedszkolaki przeżyły kosmiczną przygodę. Dzieci dowiedziały się czym jest planetaium, do czego służy oraz jakie panują w nim zasady bezpieczeństwa. Przedszkolaki miały okazję wejść do planetarium, by zobaczyć kształty występujące w kosmosie , poznać sposoby pomiarów kosmicznych odległości oraz zapoznać się z gwiazdozbiorami. Dzieci oglądały projekcje filmu o gwiazdach. Projekcja seansu astronomicznego na ekranie bardzo podobała się naszym przedszkolakom. 

Zdjęcie pobrane dzięki: <a href='https://pl.freepik.com/wektory/tlo'>Tło plik wektorowy utworzone przez brgfx - pl.freepik.com</a>

DYŻUR WAKACYJNY - przypomnienie

Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że  W MIESIĘCU LIPCU DYŻUR WAKACYJNY PEŁNIĆ BĘDĄ PRZEDSZKOLA :

-Publiczne Przedszkole Nr 2 w Sędziszowie Małopolskim
-Oddział Publicznego  Przedszkola  Nr 1 przy ul. Legionów Polskich 17 w Sędziszowie Małopolskim
-Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej

Zapisy do tych przedszkoli będą odbywać się od dnia 30 maja od godziny 15.00 do 3 czerwca 2022r. z wykorzystaniem systemu elektronicznego Nabór PCSS.  

https://nabor.pcss.pl/sedziszowmalopolski/dyzurywakacyjne/

Wniosek należy wypełnić, wydrukować, podpisać i złożyć niezwłocznie w naszym przedszkolu.

Dzień Dziecka

W dniu 2 czerwca (czwartek) Rada Rodziców zaprasza Wszystkich Przedszkolaków

na „PIKNIK” z okazji  Dnia Dziecka.
 

Stroje dowolne, modne, najważniejsze żeby były wygodne :)

Dzień Mamy w grupie Krasnali

    

Dnia 27 maja grupa "Krasnali" świętowała Dzień Mamy. Na ten dzień przedszkolaki i ich mamy czekają cały rok. Po wielu tygodniach prób dzieci wykonały przepiękny występ. Mamy zostały przeniesione na majową łąkę, gdzie panuje wielkie zamieszanie. Każdy mieszkaniec tej wyjątkowej krainy chce najlepiej jak potrafi wystąpić dla swojej mamy. Były tańce, piosenki, wiersze oraz gra na instrumentach. To wszystko w podziękowaniu dla wspaniałych mam za dobro i serce okazywane codziennie oraz za najpiękniejszą i najszczerszą miłość. Na zakończenie występów dzieci wręczyły swoim mamusiom własnoręcznie wykonane upominki. 

Dzień Mamy w grupie Zajączków

Dnia 26 maja najmłodsza grupa „Zajączków” zaprezentowała występ z okazji Dnia Mamy. Dzieci zaśpiewały piosenki „Całuski” , „Jest w maju dzień” oraz wspólnie recytowały wiersze dla swoich ukochanych mam. Przedszkolaki zaprezentowały także układ taneczny do piosenki „Wymarzona”. Dzieci przedstawiły taniec z serduszkami do piosenki „Mama najlepsza jest”. Na zakończenie uroczystości pociechy wręczyły swoim mamom własnoręcznie wykonane bukieciki z kwiatów. 

 Wszystkim mamom, w dniu ich święta życzymy tego co najlepsze ! 

Apel do Rodziców

Drodzy Rodzice,
uwaga i współprzeżywanie z dzieckiem jego występu jest dużo ważniejsze niż najpiękniejsze zdjęcie czy film. Pamietajcie, że dzieci występują dla Was, a nie dla waszych telefonów komórkowych. Zamiast trzymać smartfona uśmiechnij się do twojego malucha i BIJ MU BRAWO :)

OGŁOSZENIE

DYŻURU WAKACYJNY

 

Szanowni Rodzice,

w dniach od 25.05.2022r. do 30.05.2022r. do godziny 8.00 trwają zapisy na dyżur wakacyjny do naszego przedszkola, które czynne będzie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2022r.

Zainteresowani Rodzice proszeni są, aby w terminie do 30 maja  2022 r. do godz. 8.00 wypełnić kartę zgłoszenia na dyżur, która  dostępna jest  w przedszkolu.

W czasie dyżuru utworzone zostaną NOWE GRUPY  w zależności od ilości zgłoszeń. Od 1 lipca do 31 lipca  2022 r.  nasze przedszkole przy ul. 3 Maja 21  BĘDZIE NIECZYNNY.

W MIESIĘCU LIPCU  DYŻUR PEŁNIĆ BĘDĄ INNE PRZEDSZKOLA  WSKAZANE W ZARZĄDZENIU BURMISTRZA  Nr 98/2022 z dnia 23 maja 2022. Zapisy do tych przedszkoli będą odbywać się elektronicznie od dnia 30 maja od godziny 15.00 do 3 czerwca.

 

W  miesiącu  lipcu  dyżur wakacyjny  pełni:
-Publiczne Przedszkole Nr 2 w Sędziszowie Małopolskim
-Oddział Publicznego  Przedszkola  Nr 1 przy ul. Legionów Polskich 17 w Sędziszowie Małopolskim
-Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej

 

W  miesiącu  sierpniu  dyżur  wakacyjny  pełni :
-Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. 3 Maja21
-Publiczne Przedszkole Nr 4 Zespole Szkół  w Sędziszowie Małopolskim przy ul. Legionów Polskich (os. Wolica Piaskowa)
-Publiczne Przedszkole w Górze Ropczyckiej
-Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Małopolskim

Harmonogram zgodny jest z Zarządzeniem  Nr98/2022  Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego z dnia 23 maja 2022r.

 

Zgodnie z art. 31 Konwencji o Prawach Dziecka rodzice/opiekunowie prawni powinni uwzględnić prawo dziecka do wypoczynku i czasu wolnego poprzez zaplanowanie mu przerwy wakacyjnej. 

 

Akcja Zaśpiewajmy razem Rotę

23 maja, w 180 rocznicę urodzin Marii Konopnickiej, którą Sejm RP ogłosił patronką roku 2022 nasze przedszkole wzięło udział w akcji „Zaśpiewajmy razem Rotę”. Z tej okazji grupy: „Wiewiórek” i „Krasnali” wyruszyły wraz z paniami pod Ratusz Sędziszowa Małopolskiego, by uroczyście odśpiewać „Rotę”, patriotyczną pieśń autorstwa Marii Konopnickiej. By uczcić polską poetkę przedszkolaki przebrały się za postaci z bajek jej autorstwa : Janka wędrowniczka, Sierotkę Marysię, Krasnoludki, Słoneczka i Jagódki. Pani Dyrektor wystąpiła w roli samej Marii Konopnickiej. Przy pomniku 100-lecia Niepodległości zgromadzili się mieszkańcy miasta, przedstawiciele szkół i przedszkoli oraz różnych instytucji. Akcję zorganizowała wicestarosta Powiatu Ropczycko - Sędziszowskiego pani Bernadetta Frysztak. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Podkarpacki Kurator Oświaty. 22 szkoły i przedszkola z naszego powiatu odśpiewały dziś Rotę. Za udział w wydarzeniu nasze przedszkole otrzymało pamiątkowy dyplom. Do zobaczenia za rok!

     

Dzień Pszczoły

20 maja przedszkolaki obchodziły Dzień Pszczoły. Dzieci w tym dniu przyszły ubrane na żółto. Podjęte zostały działania edukacyjne mające na celu uświadomienie przedszkolakom pożyteczność pszczół, możliwość pomocy w ich przetrwaniu oraz przezwyciężanie strachu przed tymi pożytecznymi owadami. Dzieci zaśpiewały piosenkę „Pszczółka Maja”, wykonały piękne prace plastyczne, brały udział w zabawach tematycznych, układały puzzle a także skosztowały naturalnego miodku. Przedszkolaki dowiedziały się jak rozwija się pszczoła, jak powstaje miód oraz na czym polega praca pszczelarza. Był to bardzo miły dzień.

Spotkanie z piekarzem

Dnia 19 maja przedszkolaki wyruszyły na spotkanie do Piekarni GS w Sędziszowie Małopolskim. Dzieci miały okazję poznać na czym polega praca piekarza, zobaczyć piekarnię od środka oraz poznać proces powstawania pieczywa. Dzieci widziały sprzęt, jakiego używa się w piekarni, ogromny gorący piec, wielką łopatkę, którą wyciąga się bułeczki. Przedszkolaki dowiedziały się jakich składników używa się do produkcji chleba oraz bułeczek a także same mogły ugniatać ciasto. Ogromne misy na mąkę zrobiły na dzieciach nie małe wrażenie. Zapach świeżego pieczywa był znakomity i szybko pobudził apetyt. Na szczęście mieliśmy okazję skosztować świeżych bułeczek. Spotkanie w piekarni bardzo podobało się dzieciom. W podziękowaniu piekarzom przedszkolaki wręczyły książeczkę zawierającą własnoręcznie wykonane rysunki.

KOMUNIKAT w sprawie dyżuru wakacyjnego

Zgodnie z przepisami przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców.

W przypadku naszego przedszkola wnioskujemy, aby w miesiącu lipcu dyżur pełniło Przedszkole przy ul. Legionów Polskich 17, a w sierpniu Przedszkole przy ul. 3 Maja 21.

Harmonogram dyżurujących przedszkoli publicznych z terenu naszej gminy, do których rodzice/prawni opiekunowie będą mogli zapisać dziecko zawarty będzie w Zarządzeniu Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego. Zostanie ono opublikowane w najbliższych dniach.

Informacje dotyczące dyżuru wakacyjnego będą zamieszczane na stronie internetowej przedszkola w zakładce: AKTUALNOŚCI.

Spotkanie ze strażakiem

Dnia 16 maja nasze przedszkolaki odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Sędziszowie Małopolskim. Panowie opowiedzieli nam na czym polega praca strażaka. Przedszkolaki miały okazję wsiąść do wozu, przymierzyć kask oraz specjalną kurtkę strażacką, które okazały się dość ciężkie, aby chronić człowieka przed siłą ognia. Dzieci poznały sprzęt pożarniczy jakim na co dzień w swej pracy posługuje się strażak oraz lały wodą z prawdziwego węża strażackiego, a także miały okazję zobaczyć z jaką siłą dmucha pompa strażacka. Przedszkolaki zobaczyły też nosze strażackie a nawet mogły wypróbować jak skuteczne są w przenoszeniu rannych. Panowie chętnie odpowiadali na pytania dzieci. Spotkanie pełne było wrażeń i ogromnie podobało się naszym przedszkolakom. W podziękowaniu naszym strażakom dzieci wręczyły swoje rysunki.

Spektakl teatralny pt. "Zabawy trudne sprawy"

W piątek 6 maja nasze przedszkole odwiedził Teatr „Zielony Melonik” i przedstawił dla nas spektakl pt. „Zabawy trudne sprawy”. Tematem przedstawienia było poszukiwanie przyjaźni oraz umiejętność grzecznej, zgodnej zabawy, a także to, jak ważne w budowaniu relacji są asertywność oraz kompromis. Bohaterką  spektaklu była Michasia, która czuła się samotna i nie miała się z kim bawić. Dziewczynka marzyła o  przyjaciółce. Pewnego dnia poznała Kasię. Czy dziewczynki się zaprzyjaźniły? Co to znaczy być przyjacielem i mieć przyjaciela? Czy to takie proste? Jak powinien, a jak nie powinien zachowywać się prawdziwy przyjaciel? Podczas przedstawienia przedszkolaki odkrywały odpowiedzi na powyższe pytania. Spektakl bardzo podobał się dzieciom. Wystąpienie aktorów zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Filharmonia "Najpiękniejsze walce świata".

Dziś po raz ostatni w tym roku przedszkolnym odwiedzili nas muzycy z Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Tematem dzisiejszego spotkania były najpiękniejsze walce świata. Dzieci dowiedziały się, że walc wywodzi się z austriackiego tańca ludowego- lendlera. Muzycy zagrali dla nas piękne utwory takie jak: „Walc Barbary” oraz „Nad pięknym modrym Dunajem”. Podczas spotkania dzieci miały okazję nauczyć się kroku podstawowego walca oraz poznały słynną utalentowaną wiedeńską rodzinę, która przyczyniła się do popularności tego tańca. Przedszkolaki poznały także budowę oraz brzmienie oboju oraz klarnetu, a także dowiedziały się czym różnią się te instrumenty. Serdecznie dziękujemy muzykom za tegoroczne audycje. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.

Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja

                                                   

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej. 

W piątek  29. kwietnia dzieci ze wszystkich grup wiekowych uczciły te wyjątkowe dla każdego Polaka Święta. Z flagami i kwiatami w rękach wzieliśmy udział w uroczystym przemarszu pod Urząd Miasta i Gminy gdzie czekał już na przedszkolaków Pan Burmistrz- Bogusław Kmieć. Wszystkie dzieci odśpiewały piosenkę "Flaga biało-czerwona", złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem, po czym z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do przedszkola. 

Filharmonia

                                                 

W słoneczny, czwartkowy poranek, 28 kwietnia, instrumentaliści z Filharmonii Podkarpackiej zabrali dzieci w muzyczną podróż po Polsce i miastach, które w swojej symbolice posiadają hejnał. Przedszkolaki dowiedziały się czym on jest, na czym jest grany i jaką dawniej pełnił rolę. Okazało się, że prawie 60 miast ma swój hejnał, a wśród nich jest też Rzeszów, stolica naszego województwa. Najbardziej znanym wśród dzieci okazał się oczywiście krakowski hejnał mariacki, grany z wieży kościelnej co godzinę na trąbce. Dzieci podczas audycji poznały również budowę        i brzmienie ukulele i gitary basowej oraz tańczyły przy piosenkach o chochlikach i zielonym zajączku, rozwijając swoje poczucie rytmu i czerpiąc radość ze wspólnej zabawy.

Spektakl

                                                    

W poniedziałek, 25 kwietnia przedszkolaki z najstarszej grupy "Wiewiórki" obejrzały przedstawienie "Pinokio", które odbyło się na scenie Miejskiego Domu Kultury. To teatralna adaptacja znanej na całym świecie książki Carlo Collodiego o tym samym tytule. Ta przepiękna, czasami pełna humoru  a czasami wzruszająca opowieść o wystruganym z drewna pajacyku, który staje się prawdziwym chłopcem, uczy jak żyć w świecie pełnym pokus. Pinokio na własnych błędach uczy się jak odróżniać dobro od zła, jak słuchać swojego sumienia i co jest w życiu najważniejsze. Pełna zabawnych przygód historia niesie ponadczasowe wartości oraz naukę dla widzów. Spektakl rozwija umiejętności w zakresie percepcji wizualnej oraz uważnego słuchania tekstów interpretowanych artystycznie. A najważniejsze- kształtuje wrażliwość naszych pociech, dostarcza niezapomnianych wrażeń i przeżyć , budujących ich wewnętrzny system wartości, przekonuje, że w życiu warto być dobrym i uczciwym, a nauka, praca to nie jest zło konieczne, tylko wrota do odpowiedzialnego życia, pełnego miłości, przyjaźni i troski o najbliższych.

 

Dzień Ziemi

                                                        

W Światowy Dzień Ziemi 22 kwietnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane w zielony kolor, który wraz z niebieskim przedstawiany jest jako przyjazny naturze. Zajęcia rozpoczęły się od odczytania listu od Przyrody. Przedszkolaki odpowiadały na pytania zawarte w treści, oglądały film edukacyjny o tematyce proekologicznej, wspólnie wykonały plakat Przyjaciela Ziemi. W ogrodzie obserwowały budzącą się do życia przyrodę oraz wysiewały nasiona roślin ozdobnych w celu upiększenia przedszkolnego ogrodu. Światowy Dzień Ziemi to okazja do wprowadzania i utrwalania wiedzy, umiejętności związanych z kształtowaniem postaw proekologicznych, poszanowania otaczającej przyrody, uświadamiania szkodliwego oddziaływania na środowisko oraz wyjaśniania pojęcia ekologia.  


                                                                   

Dzień Ziemi

W dniu 22 kwietnia (tj. piątek) obchodzić będziemy Światowy Dzień Ziemi

w związku z tym prosimy, by dzieci przyszły do przedszkola ubrane w kolorach Ziemi.

Życzenia Wielkanocne

W środę 13 kwietnia dzieci korzystając z pięknej pogody wybrały się do Ratusza, aby na ręce Pana Burmistrza złożyć życzenia wielkanocne i kartki świąteczne. Odwiedziliśmy również Dom Kultury      i Komiseriat Policji z pozdrowieniami świątecznymi.

Nauczyciel na Medal

Miło nam poinformować, że jedna z naszych nauczycielek pani Joanna Róg zdobyła
I miejsce w plebiscycie edukacyjnym Nauczyciel na Medal 
organizowanym przez gazetę codzienną NOWINY.
Jest to wspaniale wyróżnienie i dowód uznania we włożoną pracę z małym człowiekim.
Serdecznie gratulujemy - życząc tym samym dalszych sukcesów. 

#szkolazwiatrem

Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków, którzy w ramach udziału w akcji #szkolazwiatrem zostali nagrodzeni dyplomem oraz drobnymi upominkami. 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PTAKÓW

1 kwietnia obchodzimy nie tylko pełen żartów Prima Aprilis, ale także Międzynarodowy Dzień Ptaków, ustanowiony na pamiątkę pierwszej konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa. W tym dniu organizowane są zajęcia uświadamiające istotną rolę ptactwa w życiu człowieka oraz potrzebę ochrony zagrożonych gatunków. W tym dniu dzieci oglądały filmiki i zdjęcia o ptakach, nazywały wybrane gatunki, poznawały ich budowę i charakterystyczne cechy: dziub, ciało pokryte piórami, znoszenie jajek. Zrozumiały również jak można ptakom pomagać budowaniem budek lęgowych, dokarmianiem i wystawianiem pojemników z wodą. Dzieci rysowały ptaszki, liczyły je, bawiły się w ptaszki i śpiewały o nich. 

Światowy Dzień Wody

W dniu 22 marca przedszkolaki ubrane w kolorze niebieskim wzięły udział w obchodach Światowego Dnia Wody. Dzieci z grupy „Wiewiórki” wybrały się także nad staw „Skrzynczyna” w Sędziszowie Małopolskim, by bezpośrednio obserwować środowisko wodne. Przedszkolaki przypomniały sobie o znaczeniu wody w życiu ludzi, zwierząt i roślin oraz poznały sposoby oszczędzania wody. Badały i poznawały różne właściwości wody: smak, zapach, kolor oraz odgłosy jakie wydaje woda. Brały także udział w eksperymentach – sprawdzały, co może rozpuszczać się w wodzie, co tonie, a co pływa oraz jak woda się zabarwia. Zgłębiały również swoją wiedzę dotyczącą obiegu wody w przyrodzie oraz kształtowały umiejętności przewidywania i wnioskowania na podstawie obserwacji i doświadczeń. Dzieci z zaciekawieniem uczestniczyły w zajęciach, dzieliły się swoimi pomysłami i doświadczeniami oraz uświadomiły sobie, że życie bez wody jest niemożliwe.

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to także wyjątkowy dzień, gdyż obchodzimy Dzień Zespołu Downa. W tym dniu wkładamy dwie różne skarpetki, są one wyrazem solidarności z osobami z zespołem Downa, a właściwie trisomią 21. Skarpetki nie do pary symbolizują niedopasowanie społeczne osób z tym zespołem i błąd genetyczny – dodatkowy trzeci chromosom w 21. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy zasługujemy na szacunek i pomoc.  

Pierwszy Dzień Wiosny

Wiosna to przepiękna pora roku, to czas kiedy przyroda budzi się do życia. Wszystko dookoła staje się piękniejsze i bardziej kolorowe. Wiosna to czas, na który z utęsknieniem czekają zarówno dzieci jak i dorośli.

Tradycyjnie jak każdego roku dzieci z naszego przedszkola obchodziły Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu Przedszkolaki ubrane w wiosenne kolory witały Panią Wiosnę. Dzieci śpiewając wesołe piosenki o tematyce wiosennej oraz trzymając kolorowe kwiaty wyruszyły w poszukiwanie oznak wiosny. Na podstawie obserwacji przyrodniczych: pojawiających się pąków na krzewach i drzewach, pierwszych wiosennych kwiatów w ogródkach: przebiśniegów i krokusów, z radością stwierdziły, że wiosna zawitała do nas i pozostanie z nami na dłużej.

Podziękowanie

„Kimkolwiek jesteś, bądź dobry.”

Abraham Lincoln

 

Serdecznie dziękujemy Rodzicom i dzieciom z naszego przedszkola za tak serdeczne włączenie się w akcję „Pomoc dla dzieci z Ukrainy”. Dzięki Państwa pomocy zebraliśmy dla dzieci z Ukrainy m. in.: bloki rysunkowe i kolorowe, kredki, farby, kolorowanki, flamastry, plasteliny, puzzle, gry, pluszowe przytulanki, różnego rodzaju zabawki dla chłopców i dziewczynek, plecak z całym wyposażeniem oraz artykuły higieniczne. Za każdy „dar serca” bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że w tak trudnym i smutnym czasie jaki nastał „dary serca” jakie Państwo przekazali  pomogą chociaż na chwilę zapomnieć dzieciom ukraińskim o tych strasznych wydarzeniach i wywołają uśmiech na ich twarzach.

AUDYCJA MUZYCZNA

Po raz kolejny nasze przedszkole odwiedzili muzycy z Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa z audycją zatytułowaną „Znów przyszła wiosna”. Wiosna maluje dźwiękami cudowne pejzaże w szaro-burym świecie. Przenosi nas w świat intrygujących efektów dźwiękonaśladowczych, w utworach muzycznych możemy wychwycić między innymi odgłosy natury i zachodzące w niej zjawiska. Wspólnym, radosnym śpiewem piosenek „Znów przyszła wiosna”, „Mucha w Mucholocie”, witaliśmy tę zbliżającą się porę roku. Dzieci mogły także poznać instrument przypominający gitarę pochodzący Ameryki Południowej z Brazylii „Vilola Caipira”.  Prezentowane instrumenty oraz wykonywane utwory spotkały się z bardzo miłym przyjęciem przedszkolaków.

Dzień Niedźwiedzia Polarnego

28 lutego  świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Niedźwiedzzia Polarnego. Dzieci wqzbogaciły swoja wiedzę na temat miejsca zamieszkania tych niezwyklych zwierząt, ich warunków życia oraz ich wyglądu. Nie mogło zabraknąć zabaw uwzględniajacych niedźwiedzi repertuar czyli wspólnych tanców takicj jak "Stary Niedźwiedź mocno śpi" czy "Pingwinek oraz zabaw ruchowo - naśladowczych. W rytm arktycznej muzyki dzieci wcieliły się w role prawdziwych, drapieznych niedźwiedzi.  Na zakończenie zajęć przedszkolaki przygotowywały pracę plastyczną „Niedźwiedzie ”, doskonaląc swój warszta plastyczny.

  

 

Czy i jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie ?

Wraz z atakiem Rosji na Ukrainę wszyscy odczuwamy niepokój i strach przed tym, co może przynieś kolejny dzień. Niestety te wszystkie lęki i niepokoje związane z obecną sytuacją za naszą wschodnią granicą odbijają się bezpośrednio na dzieciach, które są doskonałymi obserwatorami. Maluchy nawet jak nie rozumieją, co się dzieje, to obcując ze zdenerwowanymi rodzicami, chłoną takie emocje.

Szanowni Rodzice stanęliśmy przed niezwykle trudnym i poważnym wyzwaniem – wytłumaczenia dzieciom, co się stało. Dlaczego ich beztroskie dzieciństwo jest zagrożone. Dlaczego w telewizji, internecie wszyscy pokazują straszne zdjęcia, filmy, mówią ze strachem o przyszłości. Nie możemy zostawić ich z tym problemem samych. Unikanie rozmowy na tak poważny temat może spowodować, że dziecko zacznie się bać, a po wszelkie informacje będzie sięgać do mediów społecznościowych i plotek rówieśników.

Jak przygotować się do rozmowy?

Najważniejsze jest, by dzieci dowiadywały się wszelkich wiadomości od rodziców, którzy zapewnią im bezpieczeństwo. Według psychologów przede wszystkim należy samodzielnie się uspokoić i ochłonąć. Zdenerwowanie nic tu nie pomoże, a może jedynie pogorszyć sytuację. Kiedy już rodzic wie, że jest w stanie porozmawiać na temat wojny na Ukrainie, powinien się zastanowić, jakie informacje są najistotniejsze i ile z nich należy przekazać dziecku.

Najważniejszą zasadą jest mówienie dzieciom prawdy. To jest podstawa. Druga ważna sprawa to odpowiadanie na pytania dzieci adekwatnie do ich wieku, czyli poziom szczegółowości musi być dostosowany do tego, ile mają lat.

Jeżeli istnieje jakaś obawa, że dana informacja jest za trudna dla dziecka, to można odpowiedzieć na jego pytanie na bardzo ogólnym poziomie. Jeśli dziecko jest bardzo wrażliwe, nie ma co epatować trudnymi emocjami, że ktoś cierpi, kogoś bardzo boli, bo to może je dodatkowo stymulować. Należy pokazać, że świat jest zróżnicowany i że są inni ludzie, którzy chcą tej wojnie zapobiec, że dbają o nasze bezpieczeństwo, że my też możemy pomóc. Poczucie bezpieczeństwa dziecka powinno być budowane o rzeczywiste przesłanki. Można powiedzieć, że jest ktoś taki na świecie, kto robi złe rzeczy, ale że tak nie można. Nie należy też zapominać o swoich emocjach i powiedzieć, że ludzie się boją i to jest normalne uczucie.

Psycholog zaznacza, że trzeba uważać, jakie informacje docierają do dziecka nie tylko z mediów, ale również od rówieśników, czy innych osób. Należy ograniczyć dostęp do różnych treści, które są pokazywane w mediach, tak żeby dziecko nie było ciągle stymulowane przez te informacje.

Jeśli dziecko zachowuje się normalnie, wykonuje swoje obowiązki, jest w pozytywnym nastroju, to nie ma takiej potrzeby, by samodzielnie rozpoczynać temat. Jeśli mamy świadomość, że dziecko mogło gdzieś się spotkać z takimi informacjami, możemy zapytać, co się działo, upewnić się, czy było świadkiem takich rozmów i ewentualnie wtedy zacząć temat. Natomiast, jeśli dziecko jest rozdrażnione, nerwowe, należy zapytać, co się dzieje. Powiedzieć, że widzimy, że jest przygnębione i czy chce w związku z tym porozmawiać. Trzeba dać mu sygnał, że akceptujemy jego emocje i jeśli tylko będzie chciało porozmawiać, zawsze może się do nas zwrócić.

Jak zredukować lęk u dzieci?  Można wykorzystać różne formy bajek, ćwiczenia relaksacyjne, treningi uważności, by skoncentrować dziecko na tym, co się wokół niego dzieje.

Bywa tak, że nie zawsze wiemy co przyniesie przyszłość. Dziecko musi mieć świadomość, że to wszystko kiedyś się skończy, po prostu minie.

Solidarni z Ukrainą

P O M O C  D L A  D Z I E C I 
Z   U K R A I N Y

W porozumieniu z Poradnią Psychologiczną – Pedagogiczną w Ropczycach od dziś w naszym przedszkolu będziemy prowadzić zbiórkę dla dzieci, które przybyły na nasz teren z Ukrainy. Zbieramy: kredki, bloki, ciastolinę, koraliki, gry, kolorowanki /prosimy by rzeczy były nowe/. Pierwsza odsłona zbiórki potrwa do piątku – 4 marca.

Podziel się 1%

Szanowni Rodzice

Z całego serca dziękujemy za dotychczasowa współpracę i życzliwość. Podobnie jak w latach ubiegłych zwracamy się do Was z prośbą przekazania 1% podatku na rzecz naszego przedszkola. Darowizna zgromadzona na naszym koncie zostanie wykorzystana w całości na cele przedszkolne takie jak dofinansowanie wycieczek, organizację uroczystości (dzień przedszkolaka, bal karnawałowy, dzień dziecka) , zakup dodatkowych pomocy dydaktycznych, zabawek. 

Odzyskajcie w całości kwotę z 1% podatku i sprawcie, żeby wróciła prosto do Waszych dzieci.

 

Wystarczy do zeznania PIT 36 i PIT 37  wpisać  następujące informacje:  

Cel: PP 1 SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI 6359,  KRS 0000270261

 

Za okazaną pomoc z góry serdecznie dziękujemy !

#szkolazwiatrem

„Szkoła z Wiatrem 2021” - to właśnie w tą akcję zaangażowały się straszaki z naszego przedszkola. Akcja zorganizowana została przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Akcja #szkolazwiatrem ma na celu promowanie odnawialnych źródeł energii, w szczególności lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. Dzieci poprzez udział w obserwacjach, doświadczeniach, eksperymentach oraz zabawach dowiedziały się: czym jest energia i skąd się ją czerpie, czym są odnawialne i nieodnawialne źródła energii. Ponadto obejrzały film edukacyjny „Niech wieje wiatr” który w znacznym stopniu usystematyzował ich zasób wiedzy. Na zakończenie wykonały wiatraki przy pomocy których poszukiwali miejsc w terenie oraz określały gdzie wiatr wieje najsilniej. Tego rodzaju zajęcia przyczyniły się w istotnym stopniu do rozwinięcia świadomości ekologicznej związanej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Zbieraj - nie wyrzucaj

Z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa do Akcji Ekologicznej polegającej na zbiórce zużytych baterii.

W tym roku szkolnym po raz kolejny nasze przedszkole weźmie udział w tym programie, którego jednym z elementów jest zbiórka zużytych baterii i telefonów komórkowych. Przez cały rok szkolny  tj. od września do maja  będziemy zbierać  zużyte baterie oraz telefony komórkowe do pojemnika wystawionego w przedsionku przedszkola.  

Każda bateria ma znaczenie! Akcja ma wymiar ogólnopolskiego konkursu i od liczby zebranych baterii zależy czy nasze przedszkole otrzyma atrakcyjną nagrodę!

Audycja muzyczna

Nasze przedszkole po raz kolejny odwiedzili artyści z Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa. Podczas audycji muzycznej dzieci poznały genezę sceniczną form wokalno – instrumentalnych takich jak opera, operetka i musical. Dzieci dowiedziały się także jakie sławne nazwiska miały wpływ na ich powstawanie i rozwój. Możliwość kontaktu z operetką czy musicalem wnosi wartości w życie młodych ludzi, kształtuje wyobraźnię i wrażliwość estetyczną oraz umiłowanie piękna. Przedszkolaki z wielką radością i zainteresowaniem uczestniczyły w audycji muzycznej.

Bal Karnawałowy

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele dni. Nic więc dziwnego, że już od samego rana do naszego przedszkola przybywały piękne królewny, rycerze, super bohaterowie, biedronki, czarownice i wszelkiego rodzaju zwierzątka. Dzieci z radością prezentowały przepiękne kostiumy.

Zaraz po śniadaniu rozpoczął się bal. Dzieci świetnie się bawiły tańcząc i uczestnicząc w różnych zabawach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy nawet mimo chwilowego zmęczenia. Po krótkiej przerwie i pysznym poczęstunku przygotowanym przez Radę Rodziców muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. No cóż… następny taki bal dopiero za rok.

PODZIĘKOWANIE

 „Bogatym nie jest ten, kto posiada,
 lecz ten, kto daje.” – św. Jan Paweł II

            „HERBATKA DLA BABCI I DZIADKA”-swoje babcie i dziadków kochamy            o innych, samotnych też pamiętamy.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, dzieciom i sympatykom naszego przedszkola za włączenie się w akcję „Herbatka dla babci i dziadka”, której celem było zorganizowanie upominków dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Rudzie .

Zbierane drobiazgi i słodkości sprawiły wielką radość samotnym seniorom, którzy Dnia Babci i Dziadka nie mogą obchodzić w gronie najbliższych.

Do upominków przedszkolaki dołączyły własnoręcznie przygotowane laurki z życzeniami, babeczki i domowe wypieki.

Serdecznie dziękujemy za Państwa życzliwość i wsparcie, które jak zwykle przerosło nasze najśmielsze oczekiwania :)

Poniżej podziękowanie jakie DPS w Rudzie zamieścił na swojej stronie www.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

21 i 22 stycznia to dni, w któryczh szczególnie pamiętamy o najbliższych naszym sercom- Dziadkach.  Przedszkolaki dla swoich babć i dziadków przygotowały wyjątkowe laurki , które wręczą wraz z piosenkami i wierszykami.

Wszystki Babciom i Dzidzusiom naszych przedszkolaków składamy najserdeczniejsze życzenia: Dużo czasu wolnego, samych przyjemności, Jak najmniej kłopotów i wiele radości! Niech te dni będą dla Państwa pełne ciepła, radości, przeświadczenia o wartości jaką jesteście dla swoich najbliższych. 

ŚWIEĆ z ENERGĄ

Zaczynamy wielką rozgrywkę!!!

Rozpoczął się ogólnopolski finał plebiscytu Święć się z Energą, w którym Sędziszów Małopolski reprezentuje Podkarpacie.

Dzięki głosom mieszkańców i wszystkich, którym podoba się tegoroczna iluminacja, nasze miasto wygrało I etap konkursu.

Teraz walczymy w wielkim finale. Zachęcamy wszystkich do głosowania.

Wystarczy zalogować się na stronie i codziennie oddawać 10 darmowych głosów

https://polskatimes.pl/p/kandydaci/1011541?fbclid=IwAR0RfVlYDcpOHsqG5IdY0BXULW5Cv_E8qqaRy2rqASFk78ToR8XJWyKqMKo

Nasze miasto ma szanse na tytuł Świetlnej Stolicy Polski, a nagrodą główną jest sprzęt AGD dla potrzebujących rodzin.

Głosowanie trwa do 25 stycznia 2022 r. do godz. 12.00.

Pozdrawiamy i dziękujemy za głosy :)

BAL KARNAWAŁOWY

Moi drodzy, moi mili,

byście się nie zanudzili,

wszystkie szafy przeszukajcie,

coś wyjątkowego znajdźcie.

Już niedługo, już tuż tuż,

w naszym oto tu przedszkolu,

będzie super odlotowy

KOSTIUMOWY BAL KARNAWAŁOWY

25 styczeń godz. 9.00

KONKURS PRZEDSZKOLNY TRWA

ZAPRASZAMY DZIECI I RODZICÓW 

DO UDZIAŁU W PRZEDSZKOLNYM KONKURSIE

"LEGENDA  O SĘDZISZOWIE MAŁOPOLSKIM"

 

Stwórzcie mini książeczkę o naszym mieście Sędziszowie Małopolskim. Zamknijcie między okładkami  legendę o rycerzu Sędziszu. Wymyślcie tekst i obrazki.

(minimum 5 kartek w formacie A4 lub A5 - forma płaska bez żadnych sypkich, brudzących( np. plastelina) materiałów).

Termin składania prac 31 stycznia 2022r.

Szczegóły konkursu na stronie internetowej przedszkola Aktualności z dnia 3 grudnia 2021 oraz w przedszkolu.

PIĘKNE NAGRODY ufundowane ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021/2025 CZEKAJĄ !!!

Dzień Zimy

Dziś 22 grudnia w przedszkolu obchodziliśmy pierwszy dzień zimy. Jego celem było przybliżenie dzieciom informacji dotyczących ,,zimowych” zmian w przyrodzie, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu, wzbogacenie ich wiedzy na temat zwierząt zamieszkujących krainy lodu, a przede wszystkim wspólna zabawa przy zimowych, radosnych piosenkach. Śnieżna aura stała się także doskonałą okazją do obserwacji przyrodniczych i eksperymentów. Na koniec dzieci wykonały zimowe prace plastyczne.

Wigilia

W poniedziałek 20 grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu jeden z najpiękniejszych dni w roku – Wigilię Bożego Narodzenia. W salach przedszkolnych odświętnie ubrane przedszkolaki składały sobie świąteczne życzenia przy dźwiękach kolęd. Następnie wszyscy zasiedli do pięknie, własnoręcznie nakrytych stołów, na których czekał świąteczny obiad, pierniczki i owoce. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Czas upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Wszyscy poczuli zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.

Ogólnopolski konkurs artystyczny pt. „BAŚNIOWA RODZINA W OBIEKTYWIE” rozstrzygnięty.

Wśród laureatów znalazła się Anastazja Dyło z grupy Krasnali zdobywając tym samym 3 miejsce.

Naszej laureatce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

CODZIENNE CZYTANIE ? ROZWOJU WSPIERANIE

CODZIENNE CZYTANIE – ROZWOJU WSPIERANIE

Czytaj dziecku codziennie, przynajmniej 20 minut – z tym hasłem spotkaliśmy się już nie raz. Dlaczego tak naprawdę warto? Co sprawia, że czytanie powinno być tak istotne? Odpowiedzi na to pytanie jest mnóstwo. Przede wszystkim dlatego, gdyż głośne czytanie uczy języka i myślenia, rozwija inteligencję emocjonalną, pamięć i wyobraźnię, przynosi wzorce właściwych zachowań, jest jednym z głównych sposobów zdobywania wiedzy. Czytając kilkulatkowi, pomagasz mu zrozumieć siebie samego i świat, który go otacza, a także pogłębiasz więź, jaka was łączy – podczas wspólnej lektury maluch czuje się ważny i kochany. Dzięki sięganiu po różnorodną literaturę, dziecko mimowolnie pochłania wszelki druk, a co za tym idzie, staje się specjalistą wielu dziedzin. Co to oznacza? Dzięki literackiej różnorodności ma szerszą wiedzę, zwykle podejmuje lepsze decyzje, więcej zarabia, żyje zdrowiej i dłużej, lepiej wychowuje dzieci. Nie daje sobą manipulować, jest bardziej samodzielny, twórczy i szczęśliwszy niż nieczytający rodacy. Wynika to z faktu, że czytanie pozwala na lepsze rozumienie zjawisk, procesów społecznych i mechanizmów psychologicznych, co daje poczucie wiary w siebie i kompetencji, w trudnych sytuacjach przynosi potrzebne odpowiedzi, jest zdrową ucieczką przed frustracją i nudą. I to wszystko na własnych warunkach: w wygodnym dla siebie czasie, w doborowym towarzystwie wybranych przez siebie, często wybitnych i niedostępnych inaczej osób – pisarzy, polityków, artystów, filozofów... także tych, którzy już nie żyją.

Życiodajna szczepionka

Jeśli chcemy zaszczepić u dzieci potrzebę i radość czytania, trzeba zrobić wszystko, by uwielbiały książki i znajdowały w nich sens. Dzieci znajdują go, gdy ktoś im czyta, ponieważ łatwiej wtedy rozumieją lub domyślają się znaczenia słów z kontekstu, mają też kogo zapytać, gdy coś jest niejasne. Książki są również pokarmem dla umysłu i duszy dziecka. Przy ich pomocy pomagamy dziecku zbudować obraz świata i stosunek do niego. Dlatego ważne jest, co czytamy – czy są to lektury wartościowe, które podnoszą poziom kultury dziecka i rozwijają jego najlepsze cechy, czy ogłupiają, demoralizują i straszą. Pamiętajmy, by najpierw samemu poznać treść, podobnie jak przed podaniem dziecku jedzenia sprawdzamy jego smak i temperaturę.

 

Jak czytać?

Najlepiej codziennie, z zaangażowaniem, z przekonaniem i radością, że dajemy dzieciom znakomity kapitał na całe życie! Nie przestawaj! Wręcz przeciwnie - czytaj dziecku dopóki chce słuchać!

 

WIZYTA MIKOŁAJA

Grudzień to szczególny miesiąc, w którym wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na wizytę wyjątkowego Gościa. W tym roku Święty Mikołaj również o nas nie zapomniał i odwiedził wszystkie grupy z naszego przedszkola. Były piosenki, wierszyki oraz oczywiście prezenty. Miłe, niecodzienne spotkanie ze Świętym Mikołajem zostało uwiecznione pamiątkowymi zdjęciami.  

Dziękujemy Ci, Święty Mikołaju, za odwiedziny i worek prezentów. Mamy nadzieję, że za rok znowu się zobaczymy!

  

Audycja muzyczna

Są takie utwory, które dobrze brzmią tylko wtedy gdy za oknem pojawią się sprzyjające warunki atmosferyczne. Dzieje się tak chociażby z muzyką o tematyce zimowej. Ale czy można "usłyszeć" zimę w muzyce? Tego oraz innych muzycznych ciekawostek dowiedziały się przedszkolaki w czwartek, 2 grudnia podczas audycji muzycznej w wykonaniu instrumentalistów i wokalistów Filharmonii Podkarpackiej "Zima w muzyce, a może muzyka w zimie?". Oprócz wysłuchania standardów zimowej, światowej muzyki rozrywkowej, dzieci śpiewały najbardziej znane polskie kolędy, poznały budowę i brzmienie klarnetu- dętego instrumentu drewnianego. W ten sposób przedszkolaki poszerzają swoje doświadczenia, rozwijają zainteresowania i zaspokajają potrzebę obcowania ze sztuką.

Niezależny Niedźwiedź

Akcja NIEZALEŻNY NIEDŹWIEDŹ - zakończona. Zamieszczamy treść podziękowań i certyfikat z WWF (tłum. Światowy Fundusz na rzecz Przyrody)

Witaj, Publiczne Przedszkole nr 1 w Sędziszowie Małopolskim
z Oddziałem przy ul. Legionów Polskich!

Dziękujemy Ci za to, że opiekujesz się Niezależnym Niedźwiedziem i innymi niedźwiedziami. Z Twoją pomocą możemy skuteczniej chronić wszystkie zwierzęta z Bandy Pandy i zadbać o ich bezpieczną przyszłość. Dziękujemy Ci z całego serca!

Konkurs plastyczno - literacki

„Legenda o Sędziszowie Małopolskim”   

 

O konkursie

Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstaje książka? Zalążek historii rozwija się i rośnie w umyśle autora. Po jakimś czasie dołączają obrazy, to ilustrator wplata w opowieść swoją wizję, nadając formę temu co dotąd tylko wyobrażone. Dlaczego po niektóre książki sięgamy z radością i ciekawością, a po przeczytaniu ustawiamy z dumą na regałach? I co to znaczy, że książka jest pięknie wydana?

Zapraszamy Was do konkursu, spróbujcie swoich sił w tworzeniu własnej książeczki o naszym mieście Sędziszowie Małopolskim. Zamknijcie między okładkami  legendę o rycerzu Sędziszu. Wymyślcie tekst i obraz - stwórzcie materialną rzecz - książkę, po którą sięgniemy z radością i ciekawością, a po przeczytaniu ustawimy z dumą na przedszkolnych regałach.

 

Organizator: Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim ul.3 Maja 21 z Oddziałem przy ul. Legionów Polskich 17.

Cele konkursu:

  1. Rozwijanie uzdolnień plastycznych  i zainteresowań literackich dzieci.
  2. Rozbudzanie postawy patriotycznej związanej z tożsamością kultury regionalnej.
  3. Upowszechnianie kultury żywego słowa.
  4. Skierowanie uwagi dzieci i rodziców  na ponadczasowy przekaz wartości zawartych
     w legendach.
  5. Rozbudzanie fantazji oraz wyobraźni  twórczej.
  6. Doskonalenie możliwości twórczych poprzez działania literackie i plastyczne.
  7. Budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi.
  8. Wdrażanie do współzawodnictwa i godnej rywalizacji.

Zasady i tryb prowadzenia konkursu:

  1. Konkurs adresowany jest do dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych oraz ich rodziców /opiekunów/. 
  2. Przedmiotem konkursu jest wykonanie książeczki z własnym tekstem wraz
    z ilustracjami na podstawie legendy o naszym mieście- Sędziszowie Małopolskim.
  3. Książeczka powinna zawierać co najmniej 5 kartek o formacie A5 lub A4.
  4. Praca powinna mieć formę płaską (nie uwzględnia się prac wykonanych z plasteliny, materiałów sypkich, nietrwałych, odpadających; możliwość wykorzystania programu Word i PowerPoint).
  5. Prace należy przedłożyć w przedszkolu do 31.01.2022r.
     (po tym terminie prace nie będą podlegały ocenie).
  6. Dziecko może zgłosić na konkurs tylko jedną pracę,
  7. Prace powinny spełniać wymogi estetyczne.
  8. Zgłoszenie pracy na konkurs jest równoznaczne z zezwoleniem na udostępnienie danych dziecka oraz jego wizerunku w celach konkursowych.
  9. Każda praca powinna zawierać kartę zgłoszenia do konkursu (imię i nazwisko autora, imię i nazwisko rodzica/opiekuna dziecka z pomocą którego praca została wykonana, nazwę grupy). Karta zgłoszenia do pobrania w przedszkolu.
  10. Pracę oceniać będzie Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora. Przy ocenie prac Komisja będzie brała pod uwagę: pomysłowość, oryginalność, estetykę. 
  11. Spośród  złożonych książeczek Komisja Konkursowa wyłoni I, II i III miejsce,
     a także trzy wyróżnienia.

Nagrody zostały ufundowane ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021/2025.

I miejsce – nagroda o wartości 90 zł

II miejsce – nagroda o wartości 70 zł

III miejsce – nagroda o wartości 50 zł

3 wyróżnienia - nagrody o wartości 30 zł

  1.  Lista laureatów zostanie opublikowana w Przedszkolu oraz na stronie internetowej Przedszkola, w terminie do 05.02.2022 r.
  2. Wykonane  prace pozostają do dyspozycji organizatorów konkursu. 

Koordynator konkursu:
Monika Skwirut  - wychowawczyni grupy Misie 

Przewidziana jest wystawa pokonkursowa w MGOK w Sędziszowie oraz Bibliotece Publicznej .

Zapraszamy do udziału. Życzymy miłej zabawy.

Dziękujemy

Kochani Rodzice i Sympatycy naszego Przedszkola

DZIĘKUJEMY

za każdy oddany głos w plebiscycie Przedszkole Roku 2021.

DZIĘKUJEMY

za ogrom życzliwości, sympatii i zaangażowania z Waszej strony.

Wspólnymi siłami udało nam się zdobyć
I miejsce w naszej gminie,
i II w powiecie.

Sama nominacja do konkursu była dla nas wyróżnieniem i niespodzianką. 418 oddanych głosów to dla naszego Przedszkola ogromny zaszczyt oraz zobowiązanie…
Zobowiązanie -  które dodaje skrzydeł i utwierdza w przekonaniu, że w grupie siła.  
A Grupa to MY – dzieci, pracownicy i WY Rodzice i Sympatycy.

DZIĘKUJEMY

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada to Święto Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły ze swoimi ulubionymi pluszakami. Misie – duże i całkiem malutkie, szarobure i kolorowe towarzyszyły im przez cały dzień pobytu w przedszkolu. Brały również udział z właścicielami w różnych zabawach. Po zaprezentowaniu swoich przytulanek  dzieci poznały historię powstania pluszowego misia oraz przygody prawdziwego brunatnego niedźwiadka Wojtka zaadoptowanego przez polskich żołnierzy II Korpusu Armii Andersa w miejscowości Hamadan w Iranie. Wysłuchały również ciekawostek przyrodniczych o niedźwiedziach /brunatnym, polarnym, pandzie, koali/,  rozwiązywały zagadki słowne i obrazkowe. Dużo radości dostarczyły im  zabawy muzyczno –ruchowe do piosenek o misiach, gimnastyka z misiem i dowolne pląsy przy muzyce.  Dzieci malowały portret misia ulubionymi kolorami. Słuchały fragmentów opowiadań o Kubusiu Puchatku. Opowiadały przygody różnych misiów występujących w książkach i w filmach.

Nasze przedszkolaki włączyły się również do akcji Światowego Funduszu na rzecz Przyrody WWF „Niezależny Niedźwiedź” wspierając w/w akcję symboliczną złotówką. WWF to organizacja pozarządowa i ekologiczna z główną siedzibą w Szwajcarii, a jej misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą. Dzieci symbolicznie adoptując niedźwiedzia przyłączyły się tym samym do działań WWF zmierzających do odbudowy populacji tego gatunku. Cała zebrana kwota zostanie przekazana na rzecz fundacji WWF. Dziękujemy za wsparcie akcji „Niezależny Niedźwiedź”.

Pasowanie na Przedszkolaka

23 listopada /tj. wtorek/ odbyła się w przedszkolu z niecierpliwością oczekiwana uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Dla dzieci z grupy „Zajączki” i nowo przybyłych „Krasnali” był to szczególny i wyjątkowy dzień. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności zdobyte w przedszkolu w formie montażu słowno-muzycznego.  Przedszkolaki recytowały wiersze pt. „Powitanie”, „Przedszkole”, „Tu paluszek”, „Mam trzy latka”, „Czterolatki” i śpiewały piosenki „Jestem zuch”, „Zając malowany” oraz tańczyły w kole do piosenki „Jestem przedszkolakiem”.  Odpowiadały na pytania zadawane przez panią dyrektor sprawdzające ich wiedzę oraz sprawnie wykonywały zadania ruchowe.  Złożyły także swoje pierwsze „Przyrzeczenie”. W dalszej części uroczystości nastąpiła ceremonia pasowania. Pani dyrektor symbolicznym, „zaczarowanym” ołówkiem pasowała każde dziecko na „prawdziwego przedszkolaka”. Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia „Zajączki” i „Krasnale” otrzymały dyplomy, książeczki oraz kolorowanki. Nowym Przedszkolakom życzymy radosnych chwil spędzonych z kolegami na wspólnych zabawach i nauce.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada to rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka - najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom, 30 lat temu ratyfikowanego przez nasz kraj. Ze względu na to, że w tym roku wypada on w sobotę, nasze przedszkole obchodziło ten dzień w piątek, 19 listopada. W wielu placówkach dzieci podejmują mnóstwo wspólnych działań, aktywności i inicjatyw, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków, media. Świętując Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF, w symbolicznych, niebieskich strojach wyrażaliśmy naszą solidarność z dziećmi na całym świecie. Przedszkolaki oglądały filmy edukacyjne o swoich prawach, bawiły się przy piosenkach związanych z tematem, wykonywały prace plastyczne wyrażające ich kształtującą się świadomość i wrażliwość na prawa i potrzeby własne oraz innych ludzi.

"Dziecka prawa to nie zabawa, dziecka prawa to ważna sprawa".

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
Jest to moment, w którym uwaga wszystkich
kierowana jest na dziecii ich prawa.
W tym roku ten dzień wypada w sobotę,
jednak NASZE PRZEDSZKOLAKI będą obchodzić go jutro – 19 LISTOPADA.
Prosimy by tego dnia dzieci przyszły ubrane do przedszkola
w kolorach niebieskich.

Nominacja Przedszkole Roku 2021

Rzeszów, 3 listopada 2021 r.

PRZEDSZKOLE ROKU 2021

NOMINACJA

Niniejszym

Publiczne Przedszkole nr 1
w Sędziszowie Małopolskim

otrzymuje nominację do nagrody dla przedszkola przyjaznego podopiecznym i ich rodzicom w plebiscycie Przedszkole Roku 2021.

 

To kolejna edycja największego w Polsce plebiscytu edukacyjnego, w którym najlepsze przedszkola zostaną wybrane w głosowaniu najpierw w każdym mieście i powiecie, później w skali województwa, a następnie  w ogólnopolskim finale. Czekają na nie nagrody, a dyrektorzy przedszkoli, które w każdym województwie zdobędą najwięcej głosów, odbiorą główne nagrody podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. 

 

Drodzy Rodzice i Sympatycy Naszego Przedszkola. 

Dziękujemy za zaufanie i nominację. Głosowanie już się rozpoczęło i będzie trwało
do czwartku, 2 grudnia do godz. 20.30

Żeby zagłosować wystarczy wysłać  SMS  na numer 72355 o treści  TRZ.301

Aby oddać głos na nasze przedszkole wystarczy wejść tutaj: Publiczne Przedszkole nr 1 - PRZEDSZKOLE NA MEDAL (nowiny24.pl)

BohaterON w naszym Przedszkolu

Jak co roku nasze przedszkolaki wzięły udział w ogólnopolskiej kampoanii o tematyce historycznej BohaterON - włącz historię. Kampania ma na celu upamietnienie, uhonorowanie i bezpośrednia pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa , a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. W tym roku nasi podopieczni wzięli udział w zajęciach dotyczących powstania Warszawskiego. Korzystając ze scenariusza Niebajka o Powstaniu Warszawskim poruszyliśmy na zajęciach temat Powstańców Warszawskich,  ich działań i bohaterstwa dzięki któremu żyjemy dziś w wolnym kraju. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały spektakl kukiełkowy oraz wykonały pracę manualną tworząc swoje papierowe pacynki. Pomimo iż wykonanie kartki z życzeniami nie było w tym roku obowiązkowe nasze przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem zabrały się do wykonywania pracy i samodzielnego napisania życzeń. Dodatkowo wysłaliśmy do powstańców Brązową kartkę on line. Dzieci wzięły również udział w zajęciach dotyczących kodowania, podczas którego na kartach pracy samodzielnie zakodowały znak Polski walczącej.

W środę 10 listopada w związku z obchodami w naszym przedszkolu rocznicy Odzyskania Niepodległości dzieci przyszły odświętnie ubrane. Przedszkolaki poznały legendę o powstaniu państwa polskiego oraz utrwaliły znajomość symboli narodowych. Z uwagą słuchały informacji o losach Polski na przestrzeni dziejów oraz o znaczeniu dla naszego kraju odzyskania niepodległości. Śpiewały piosenki i recytowały wiersze o treści patriotycznej. Wykonały również prace plastyczne na temat „Symbole narodowe”.  Z wybiciem godziny 1111 dzieci z wszystkich grup oraz pracownicy przedszkola odśpiewali pieśń „Mazurek Dąbrowskiego” włączając się tym samym do placówek oświatowych w całej Polsce uczestniczących w akcji „Szkoła do hymnu”. Biało-czerwone dekoracje i uroczysty nastrój panujący w przedszkolu sprawiły, że dzieci czuły się dumne z tego, iż są Polakami.

 

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia

8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety. Dzień zdrowego Jedzenia jest obchodzony na wiele sposobów. Nasze przedszkolaki rozpoczęły ten dzień oczywiście od zdrowego śniadania. Na zajęciach tematycznych zapoznały się z piramidą zdrowego żywienia. Wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą konieczności spożywania czystej wody a także utrwaliły dobre nawyki dotyczące aktywnosci fizycznej.  Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie to profilaktyka chorób, inwestycja w prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka, w związku z czym nasi wychowankowie po zajęciach ochoczo zabrali się do chrupania jabłuszek i marcheweczek. Na zdrowie!

Ogłoszenie

 

W związku z obchodami
Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości,
które w naszym przedszkolu
odbędą się w dniu 10 listopada (środa), 
prosimy Rodziców o ubranie dzieci
w strój biało czerwony lub galowy.

#SzkołaPamięta

Już po raz kolejny nasze Przedszkole wzięło udział w tegorocznej edycji akcji MEiN „Szkoła pamięta” do której zgłosiło blisko 11 tys. placówek (10 784). W inicjatywę łącznie zaangażowało się ponad 1 451 mln uczniów oraz prawie 128 tys. nauczycieli. W ramach akcji nasze przedszkolaki odwiedziły lokalne miejsca pamięci i poznały związaną z nimi historię; zadbały o zapalenie zniczy na grobach nieznanych żołnierzy a także przygotowały prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Audycja muzyczna

4 listopada przedszkolaki już po raz trzeci spotkały się z muzykami Filharmonii Podkarpackiej. Dzieci wysłuchały audycji muzycznej pt. „Melodia polskiego oręża”. Poznały pieśń „Bogurodzica”, którą śpiewało rycerstwo polskie pod Grunwaldem, pieśni o tematyce wojskowej i patriotycznej /m. in. „Co to jest niepodległość”, „Piechota", „Pożegnanie ojczyzny”/, aż do Mazurka Dąbrowskiego. Poznały również historię niedźwiadka Wojtka, który towarzyszył polskim żołnierzom w czasie walk we Włoszech. Przedszkolaki utrwaliły znajomość symboli narodowych oraz odpowiadały na pytanie – kto to jest patriota? Wysłuchały legendy o hejnale z Wieży Mariackiej i poznały trąbkę – instrument, który się z nią wiąże. Spotkanie zakończyło się zabawą pt. „Baczność! Spocznij!” z reakcją na umowne melodie –sygnały grane na trąbce przez trębacza.

Biblioteka Przedszkolaka - VI edycja

W piątek - 29 października, w naszym przedszkolu miały miejsce warsztaty inaugurujące projekt „Biblioteka przedszkolaka” – dofinansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego. Spotkanie poprowadził Łukasz Dębski – pisarz i autor książek dla dzieci, m.in. ”Wierszownika z podróży”. Warsztaty składały się z trzech części. W pierwszej autor zapoznał dzieci z projektem oraz zaprezentował książki z kuferka czytelniczego omawiając ich tematykę i treści. W drugiej części dzieci wybierały książkowy przebój, który najbardziej ich zainteresował. Trzecia część poświęcona była rozmowie i wypełnieniu karty pracy dedykowanej wybranej pozycji książkowej z podarowanego Kuferka Przedszkolaka. Prowadzący zapowiedział, że pozostałe 9 książek zostanie wraz z kuferkiem w przedszkolu - celem promocji czytelnictwa i zainteresowania literaturą wśród najmłodszych. Pomysłodawcą projektu „Biblioteka przedszkolaka" jest Fundacja burza Mózgów i będzie on kontynuowany w placówce na przestrzeni kolejnych trzech miesięcy. Efektem działań będzie spersonalizowana książka złożona z kart pracy każdego starszaka.

 

Bal wszystkich świętych

Już po raz kolejny świętowalismy w naszym przedszkolu Bal wszystkich Świetych. Był on doskonałą okazja do zapoznania dzieci z ich świętymi patronami. Przedszkolaki w niebiańskich storojach bawiły się tego dnia w rytmach chrześcijańskiej muzyki. Podczas prezentacji swoich strojów, opowiadały o swoich świętych patronach. Nie mogło zabraknąć gier i zabaw związanych z atrybutami świętych. Podczas balu został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny p.t. "Mój Święty Patron", w którym przyznano 3 nagrody główne:

I miejsce - Amelia Idzik

II miejsce - Antoni Początek

III miejsce - Anastazja Dyło

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w konkurs i gratulujemy nagrodzonym. 

SPACER NA CMENTARZ

Dzień 26 października był dla dzieci pełen wrażeń. W ramach ogólnopolskiej kampanii „BohaterOn- włącz historię!” która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polaki XX wieku, dzieci z grupy „Wiewiórki” wspólnie wykonały kartkę z życzeniami dla Powstańców, którą wszystkie przedszkolaki wysłały na poczcie. Kolejnym wydarzeniem w tym dniu był spacer na cmentarz w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Przedszkolaki zapaliły znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza i uczciły pamięci zmarłych żołnierzy modlitwą. W drodze powrotnej do przedszkola obserwowały piękno jesiennej przyrody oraz rozpoznawały i nazywały drzewa liściaste.

Bal Wszystkich Świętych

Już w najbliższy piątek zapraszamy naszych przedszkolaków na doroczny BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Prosimy by dzieci przebrały się w stroje świętych patronów. Zachęcamy również do przygotowania prac konkursowych swojego świętego patrona. Szczegóły konkursu na plakacie w przedszkolu. 

CodeWeek

W dniu 18 – 22października w naszym przedszkolu organizowanie były zabawy z kodowaniem w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania „CodeWeek” - Uczymy dzieci programować. Głównym celem podjętych działań i aktywności było rozwijanie u dzieci analitycznego i logicznego myślenia, rozumienie umownych znaków i symboli, kształtowanie kreatywności, samodzielności w myśleniu, umiejętności współdziałania w zespole. Dzieci do wykonanych zadań wykorzystywały matę do kodowania oraz różnorodne pomoce dydaktyczne takie jak kolorowe kubki, klocki, karty do pracy, plansze „Master Mind -  Mistrz intelektu” a także programowały roboty za pomocą zestawu kart Cody Roby. Udział w programie pokazał nam, że nauka kodowania nie musi być trudna, nieciekawa czy przeprowadzana wyłącznie przed komputerem, może promować umiejętności cyfrowe i przygotowywać do programowania w ciekawy i interesujący sposób.

Udostępniamy również kod uczestnictwa w Tygodniu kodowania: cw21-2sbIi 

Dzieci Mają Wychodne - Wycieczka do Ogrodów Klasztornych

12 października dzieci z naszego przedszkola wybrały się na jesienną wycieczkę do ogrodów klasztornych w Sędziszowie Małopolskim. Podczas wycieczki przedszkolaki rozpoznawały, nazywały i porównywały drzewa liściaste i iglaste, poznały także kasztana jadalnego i jego owoce oraz podziwiały drzewa w jesiennych barwach. Dzieci chętnie zbierały także dary jesieni: szyszki, kasztany, liście i gałązki drzew iglastych, które wzbogaciły przedszkolny kącik przyrody.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Miło nam poinformować iż nasze przedszkole znalazło się w gronie 326 placówek, którym przyznano wsparcie finansowe w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Decyzję o udzieleniu wsparcia organom prowadzącym, podjął Wojewoda Podkarpacki wskazując tym samym szkoły, przedszkola i biblioteki pedagogiczne które zostały zakwalifikowane do udziału w Programie, wraz z wysokością przyznanego im wsparcia finansowego. Łączna kwota wsparcia to 1 604 280, 00 zł. Dzięki temu już niedługo nasza przedszkolna biblioteka wzbogaci sie o nowe pozycje  ksiązkowe.

 

Spotkanie z pisarzem

W naszym przedszkolu gościliśmy Pana Wojciecha Ulmana - pisarza, fotografa, poetę i malarza. Pan Wojciech jest z zawodu ogrodnikiem, z zamiłowania zaś pisarzem, poetą i fotografem. W swoim dorobku ma wiele wierszy dla dorosłych i bajek dla dzieci  m.in. „Smok rzeszowski”, „Stara Lokomotywa”, „Dziadek Franek”, „Moje zwierzaki”, „Ufoludki”, „Małe piękne światy”, „Bajki rzeszowskie”. Podczas spotkania pisarz opowiadał o swojej pasji pisania, fotografowania i malowania. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały oraz odpowiadały na pytania zadawane w formie rymowanek. Niespodzianką dla dzieci było otrzymanie bajeczek z autografem od pisarza.

Święto Drzewa

8 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. Dzień ten stał się doskonałą okazją do propagowania proekologicznych zachowań oraz zasad dbania o środowisko i kształtowanie prawidłowych postaw wobec przyrody. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom roli drzew w przyrodzie i ich znaczenia w życiu człowieka. Przedszkolaki wzbogaciły swoje wiedzę o drzewach liściastych i iglastych, porównywały kształt i wielkość liści oraz łączyły liście z odpowiednim drzewem. Uczestniczyły także w zabawach dydaktycznych i ruchowych związanych tematycznie z drzewami. W ogrodzie przedszkolnym dzieci oglądały i podziwiały piękno drzew w jesiennych barwach.

AUDYCJA MUZYCZNA

Nasze przedszkole po raz kolejny odwiedzili artyści Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Podczas październikowej audycji muzycznej dzieci poznały budowę pięknie brzmiących cymbałów, dowiedziały się, że ojczyzną tego instrumentu jest Persja, a do Polski cymbały dotarły w XVII wieku na których chętnie wtedy grali Cyganie i Żydzi. Przedszkolaki wysłuchały fragmenty utworu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” oraz osłuchały się z muzyką rzeszowską, góralską i żydowską. Dzieci z wielką radością i zainteresowaniem uczestniczyły w audycji muzycznej.