W ramach realizowanego w roku szkolnym 2016/17 projektu "Jestem Eko- przedszkolakiem", finansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wychowankowie naszego przedszkola wybrali się autobusem do Osady Myśliwskiej "Podgorzałka" w Porębach Krzywskich. Dzieci z ciekawością oglądały oraz dotykały zgromadzone myśliwskie eksponaty: m.in. kaczkę krzyżówkę, łyskę, bażanta, kuropatwę, mysikrólika oraz lisa, dzika, wydrę, bobra i jenota. O zwierzętach tych, ze znawstwem prawdziwego miłośnika przyrody, opowiadał przedszkolakom dyrektor Szkoły Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej, Pan Tomasz Kozak. Wyjaśniał, że lusterko to grupa piór na skrzydle ptaka, ubarwiona mocno kontrastowo, będąca istotną cechą rozpoznawczą. Przedszkolaki poznawały i utrwalały wiedzę na temat drzew iglastych oraz sposobów rozpoznawania i rozróżniania sosny, jodły, świerka i modrzewia. Dowiedziały się, że gospodarowaniem lasami zajmują się leśnicy, natomiast gospodarowanie zwierzętami leśnymi to domena myśliwych. Patronem jednych i drugich jest Św. Hubert, którego figurka znajduje się na terenie Osady. Po interesującej prelekcji dzieci pożegnały się nowopoznanym pozdrowieniem "Darz bór!" i przeszły z gospodarzem "Podgorzałki" do woliery dla ptaków, gdzie miały możliwość obserwacji licznego stada skromnych samic i pięknie ubarwionych samców bażanta, jednego z największych, polnych, grzebiących ptaków Europy.
Aktualności
Zapraszamy Rodziców na spotkanie z panią stomatolog Katarzyną Jasińską - specjalistą stomatologii dziecięcej, które odbędzie się w przedszkolu 28 listopada ( poniedziałek) o godz. 16:30.
Każdy, kto się dzieckiem czuje,
Dzisiaj wielce się raduje.
Mały człowiek, duża sprawa
Mały człowiek ma swe prawa.
Strzegąc praw tych należycie
Układamy dziecku życie.
Dziś w przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który przypada na 20 listopada. Z tej właśnie okazji, w każdej z grup odbyły się pogadanki na temat praw dziecka, o ich potrzebach oraz roli rodziców. Przedszkolaki dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu wśród dzieci, a także o tym co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Przedszkolaki wiedzą już, że mają prawo do uśmiechu, radości, zabawy, spokojnej nauki, ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Ten dzień był także okazją do tego, abyśmy My dorośli nigdy o tym nie zapominali. Jako przedszkole wierzymy, że dobrze ugruntowana wiedza dziecka, poczucie jego własnej wartości oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem i obywatelem.
24 listopada ( czwartek) przedszkolaki wyjadą autobusem do Gabinetu Stomatologicznego w Czarnej Sędziszowskiej na spotkanie z panią stomatolog K.Jasińską, odwiedzą Bibliotekę Publiczną i Osadę " Podgorzałek" w Porębach Krzywskich. Rodziców prosimy o podpisanie zgody na wyjazd.
W czwartek 17 listopada, w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty cukiernicze, które poprowadziła pani Małgorzata Kalemba - Drożdż - dr biochemii, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dzieci poznały smak dzikiej róży, zapach lawendy, smakowały konfitury z fiołka, piły sok z czarnego bzu. Na postawie przedstawionych ilustracji, poznały jadalne odmiany kwiatów, którymi samodzielnie udekorowały pyszne babeczki nadziewane serkiem mascarpone z dodatkiem konfitury z płatków z dzikiej róży. Przedszkolaki zajadały storczyki, stokrotki, a także bratki. Dowiedziały się również, że jadalne kwiaty służą nie tylko jako dekoracja, ale również jako przyprawa lub jeden z głównych składników dania.
Warsztaty dla dzieci zostały sfinansowane z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" w ramach projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".
W ramach realizowanego projektu "Przedszkolne Smyki trenują zdrowe nawyki", w naszym przedszkolu odbyło się zebranie Rodziców, podczas którego pani mgr inż. technologii żywienia Dorota Dudzińska, omówiła "jadłospis przedszkolaka" zwracając szczególną uwagę na urozmaiconą dietę dziecka w wieku przedszkolnym, jak również jakość kupowanych do spożycia produktów. Poruszyła również problem otyłości. Następnie, w ramach współpracy z Poradnią Pedagogiczno - Psychologiczną w Ropczycach zabrała głos pani Mariola Gątarska logopeda - pedagog z PPP w Ropczycach z prezentacją na temat "Autyzmu dziecięcego".
Prelekcja dla rodziców została sfinansowana z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" w ramach projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".
14 listopada w Krakowie miał miejsce XIV Regionalny Zjazd Szkół dla Ekorozwoju. Tego dnia, podczas uroczystej gali zostały wręczone międzynarodowe certyfikaty. Wśród nagrodzonych znalazło się Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej. Kapituła Programu Szkół dla Ekorozwoju, zatwierdziła aplikacje o certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej tylko 22 placówkom w kraju.
Program Szkoły dla Ekorozwoju realizowany jest w Polsce od 2001 roku przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Skierowany jest on do szkół, przedszkoli i społeczności lokalnych w całej Polsce. W celu otrzymania certyfikatu, placówki oświatowe opracowują ciekawy projekt dotyczący ochrony środowiska i propagowania postaw proekologicznych, a następnie sumiennie go realizują.
Aplikując o certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności, nasze przedszkolne spełniło tzw. siedem kroków. Nauczyciele wspólnie stworzyli projekt. Następnie w przedszkolu przeprowadzony został audyt, który miał na celu wykazać jak wyglądała sytuacja ekologiczna przed przystąpieniem do realizacji projektu. Aby ocenić skuteczność podjętych działań, audyt powtarzany jest tuż po wdrożeniu projektu. Przez cały czas jego realizacji placówki są monitorowane, poddawane ocenie ekspertów, także pod kątem integracji z programem nauczania oraz włączenia w działania społeczności lokalnej.
Projekt realizowano w trakcie roku szkolnego 2015/2016. Działań wspólnie podjętych przez dzieci i nauczycieli było wiele, a wśród nich znalazły się m.in.: zbiórka baterii, makulatury, nakrętek, elektrośmieci, organizacja konkursów ekologicznych dla dzieci i rodziców, stworzenie eko-kodeksu, prelekcje o sposobie segregacji śmieci przedstawiciela firmy „Dezako” z Dębicy, zakup filmu edukacyjnego „Kropelka”, udział w akcji „Mamo, tato wolę wodę”, realizacja programu własnego „Mali przyrodnicy”, zajęcia otwarte dla rodziców o roli wody w życiu człowieka. Podsumowaniem projektu był Lokalny Dzień Akcji, który miał miejsce w ogrodzie przedszkolnym Oddziału Zamiejscowego naszego przedszkola.
Ubieganie się naszej placówki o certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej umożliwiło otrzymanie grantu w wysokości 1500 zł w ramach Kampanii Litter Less – Śmieci mniej! Pozyskane fundusze zostały przeznaczone na sfinansowanie wyjazdu edukacyjnego do Paszczyny - Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami, wykonanie ekologicznych toreb dla każdej mamy, zakup książek o tematyce ekologiczno-przyrodniczej do przedszkolnej biblioteczki. Z pozyskanej dotacji sfinansowano wodę do picia dla dzieci oraz zakupiono stroje do występów. Niewielką cześć dotacji przeznaczono na organizację imprez i nagrody dla dzieci i ich rodziców.
Dzięki takim działaniom nasze przedszkole ma szansę nie tylko wpłynąć na edukację dzieci, ale również na wzrost świadomości ekologicznej wśród dorosłych. Wiemy przecież, że to rodzinny dom, we współpracy ze szkołą, kształtuje młodego człowieka. Współpraca rodziców przy realizacji projektu, zapewnia przenoszenie pozytywnych rozwiązań do domów przedszkolaków, a następnie - na całą okolicę. Zapewnia to możliwie najszerszy efekt, jaki mogą dać małe projekty realizowane w lokalnej skali. Dzięki takim małym krokom podejmowanym na rzecz ekologii, możliwa jest zmiana społecznych zachowań.
10 listopada w naszym przedszkolu odbyły się obchody Święta Odzyskania Niepodległości. W tym dniu dominowały barwy biało - czerwone zarówno w pracach plastycznych, jak i ubiorze. Przedszkolaki recytowały "Katechizm małego dziecka", omawiały symbole narodowe, śpiewały piosenkę " Jestem Polakiem", " Polska mój kraj". Wielką niespodziankę sprawił przedszkolakom ksiądz Artur Michalski, który jest porucznikiem 20 pułku ułanów Króla Jana III Sobieskiego.Przybył na spotkanie w swoim pięknym mundurze, budząc wsród dzieci zdziwienie i zachwyt. Przedszkolaki dowiedziały się, że przed II wojną światową ułani byli najlepiej wyszkoloną formacją na świecie, każdy ułan posiadał trzy konie, na których spędzał minimun 6 godzin dziennie. Ksiądz opowiadał, że gdyby nie braki w uzbrojeniu i wyposażeniu wojsk, to jego zdaniem, Polacy wyszliby zwycięsko z kampanii wrześniowej. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ułańską czapkę- rogatywkę, buty- oficerki z błyszczącymi ostrogami i wojskową pelerynę. Na koniec spotkania wszyscy odśpiewali Hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego. To było pełne wrażeń spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy księdzu za tą żywą lekcję historii!
W związku z obchodzonym 10 listopada Międzynarodowym Dniem Jeża nasze przedszkole uczestniczy w ogólnopolskiej akcji dotyczącej wsparcia programu ochrony jeży i edukacji dzieci. W ramach prowadzonych zajęć zaplanowaliśmy również zbiórkę pieniędzy na zakup desek przeznaczonych na budowę domków dla jeży.
Cena jednej deski wynosi 2 zł. Liczymy, że przy Waszej pomocy uda nam się zbudować domki dla wielu jeżyków.
Zbiórka prowadzona jest do skarbonki znajdującej się w szatni przedszkolnej.
W całej Europie w dniu 8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W naszym przedszkolu dzień ten obchodzony był po raz pierwszy. Po warsztatach kulinarnych w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Ropczycach przyszła pora na warsztaty kulinarne w przedszkolu, pod okiem przedszkolnej kucharki pani Agnieszki. Wszystkie dzieci, nawet te najmłodsze, w tym dniu zamieniły się w kucharzy. Warsztaty rozpoczęła grupa "Jagódek", która przygotowała smaczne i zdrowe śniadanie zgodnie z hasłem "Śniadanie daje moc". Drugie śniadanie "owocowe co nieco", czyli szaszłyki z owoców wykonała grupa "Jeżyków". Najstarsza grupa "Wiewiórek" zasmakowała w kapuście białej. Pani Agnieszka pokazała jak z główki kapusty białej robimy kapustę kiszoną będącą skarbnicą witamiy C. Proces kiszenia kapusty przedszkolaki będą obserwować na bieżąco. W tym dniu w przedszkolnym jadłospisie królowały owoce i warzywa oraz pełnoziarniste pieczywo. Każdy mały kucharz brał udział w przyrządzaniu, a później w degustowaniu przygotowanych potraw. Warto dodać, że nikt nie grymasił. Podczas zajęć przedszkolaki poznały zalety zdrowego odżywiania, Piramidę Żywieniową, oraz utrwaliły nawyk mycia owoców i warzyw oraz rąk bawiąc się przy tym świetnie. Nieocenione okazały się fartuszki zakupione w ramach realizowanego w przedszkolu projektu pt. " Bezpieczna i przyjazna szkoła". Królową przedszkolnych warzyw została marchewka, a królem owoców jabłko. Brawo!!! Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został przygotowany w ramach innowacji pedagogicznej "Przedszkolne Smyki opanowują zdrowe nawyki".
Nie od dziś wiadomo, że bajki nie tylko powinny umilać dzieciom czas, rozweselać i bawić, ale także uczyć i pokazywać sytuacje, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Dzięk bajkom, dziecko może wczuć się w sytuację głównego bohatera, zobaczyć jak radzi sobie z problemami, czy też przeanalizować jego postępowanie i wyciągnąć wnioski na przyszłość. W piątek (4 listopada), nasze przedszkole zamieniło się w bajkową krainę. Można było w nim spotkać m.in. Czerwonego Kapturka, Królewnę Śnieżkę, Myszki Miki, Żółwia Franklina, Spidermena, Rycerzy, Krasnoludki, Smoka, Tygrysa, Śpiącą Królewnę, Piratów, Czarownicę i wiele innych bajkowych postaci. Aby uczcić ten dzień, zorganizowaliśmy bajkowe spotkanie, w którym udział wzięły wszystkie przedszkolaki. Spotkanie rozpoczęliśmy odczytaniem listu zaadresowanego do dzieci od Królowej Bajek, następnie dzieci prezenowały swoje bajkowe przebrania. Później odbyły się zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie, brały udział w zabawach ruchowych oraz improwizacjach tanecznych do melodii z bajek. Podczas poobiedniej relaksacji słuchały bajek czytanych przez swoje panie, kolorowały ulubionych bohaterów, a także układały puzzle z postaciami z bajek. Na koniec spotkania Amelka z grupy "Jagódek" przy pomocy swojej czarodziejskiej różdżki przygotowała magiczną miksturę, co wywołało u przedszkolaków wielki zachwyt. Międzynarodowy Dzien Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
W piątek (4 listopada) będziemy obchodzić Dzień Postaci z Bajek.W związku z tym prosimy tego dnia o przebranie dzieci za bajkowe postacie.
We wtorek 25 października gościliśmy w naszym przedszkolu Teatrzyk Zielony Melonik, który przedstawił spektakl pt. "1,2,3 Start!". Współcześnie często poruszany jest temat samodzielności dzieci. Od najmłodszych lat uczymy je podejmowania decyzji, bo przecież później, jako osoby dorosłe powinny potrafić decydować o sobie. Głównym zadaniem aktorów było ukazanie i skonfrontowanie ze sobą zachowań samodzielnych i roszczeniowych. "1,2,3 Start!" to również opowieść pokazująca, dlaczego warto słuchać rad starszych. Dzieci w wielkim skupieniu oglądały przedstawienie i brały aktywny udział w historii. Występ uświadomił im, jak ważne jest bycie samodzielnym zarówno w domu jak i w przedszkolu.Teatrzyk został sfinansowany z programu rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" i projektu "Przedszkolne Smyki trenują zdrowe nawyki".
W piątek 21 października grupa Wiewiórek jako ostatnia odwiedziła warsztaty Kulinarne zorganizowane przy współpracy z Zespołem Szkół Agro - Technicznych w Ropczycach. Przedszkolaki ujawniły swoje zdolności do ozdabiania, wycinania, wałkowania, ciast, które robiły z ogromnym skupieniem i zaangażowaniem. Dzieci oprócz praktycznych zajęć kulinarnych miały również okazję odwiedzić Ochotniczą Straż Pożarną w Ropczycach. Obejrzały min. wóz strażacki oraz sprzęt służący do gaszenia pożarów, usuwania skutków powodzi, wypadków drogowych i innych katastrof. Obserwowały też ćwiczenia strażackie związane z udzielaniem pierwszej pomocy, a także podziwiały umiejętności dzielnych strażaków przy gaszeniu pożaru. Podczas rozmowy przedszkolaki dowiedziały się wielu cennych informacji o niebezpieczeństwie jakie mogą napotkać w życiu codziennym.
Warsztaty dla dzieci zostały sfinansowane z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" w ramach projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".
18 października grupa "Jagódki" wzięła udział w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przy współpracy z Zespołem Szkół Agro - Technicznych w Ropczycach. Dzieci z wielką pasją i zaangażowaniem przygotowywały różne przysmaki. Przy pomocy uczniów ZSAT przedszkolaki przygotowały pizzerinki, ozdabiały owocami przygotowane gofry, babeczki, smakowały soków ze świeżo wyciskanych owoców, ozdabiały warzywami kanapki. Grupa zwiedziła również Bibliotekę szkolną, a także pracownię komputerową. Wszystkie dzieci miło spędziły czas i świetnie się bawiły.
Warsztaty dla dzieci zostały sfinansowane z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" w ramach projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".
"...Bo gotować dobra rzecz zdrowo no i smacznie,
Każdy z nas też chciałby być kuchareczką właśnie..."
11 października grupa "Jeżyków" wzięła udział w pierwszych warsztatach Kulinarnej Akademii Malucha sfinansowanych z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" w ramach projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki". Warsztaty zorganizowane zostały przy współpracy z Zespołem Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach.
Maluchy w małych 15-osobowych grupach uczestniczyły w praktycznych zajęciach kulinarnych pod czujnym okiem Pani Magdaleny Charchut i jej wychowanków. Nasi opiekunowie - prawdziwi szefowie kuchni - nie tylko sami wyglądali profesjonalnie lecz również zadbali w najmniejszych szczegółach o estetykę podania i wygląd wszystkich przygotowywanych przekąsek. Przedszkolaki zostały poinformowane o zasadach bezpieczeństwa i higieny obowiązujących w kuchni. Starannie umyły ręce i zaopatrzone w stosowne fartuszki żwawo zabrały się do pracy. Ponieważ nic tak dobrze nie smakuje jak jedzenie, które się samemu przyrządza na początek nasi podopieczni przygotowali mini pizzerinki z warzywami. Kolejną zdrową przekąską był jogurt z owocami, mus owocowy, sok ze świeżowyciskanych owoców, sałatka owocowa i na koniec babeczka z kremem i owocami. Własnoręczne przyrządzanie posiłków z małą pomocą przesympatycznych uczniów ZSAT sprawiło maluchom wiele przyjemności i było świetną zabawą.
Podczas gdy pierwsza grupa gotowała, druga zwiedzała budynek szkoły. Dzięki uprzejmości nauczycieli i uczniów ZSAT dzieci odwiedziły bibliotekę, sale informatyczną, aulę , pokój nauczycielski. Zapraszamy do galerii zdjęć.
We wtorek, 4 października gościliśmy w naszym przedszkolu muzyków Filharmonii Podkarpackiej. Tytuł spotkania:"Dzień dobry, Pani Muzyko!" był wprowadzeniem w tajemniczy świat muzyki. Dzieci poznały całonuty, półnuty, a także inne wartości rytmiczne . Słuchały piosenki " Skaczące nutki", wysłuchały utwór "Menuet", a także "Jesień" z cyklu "Cztery pory roku" A.Vivaldiego. Muzycy zaprezentowali instrument muzyczny KLARNET oraz zapoznali dzieci z jego budową. Opowiedzieli jak się tworzy muzykę. Na koniec spotkania wykonali Marsz Radeckiego, do którego wszystkie przedszkolaki wykonały improwizację ruchową.
W piątek 30 września, grupa "Jagódki" świętowała Dzień Chłopaka. Tego dnia, dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów niespodziankę w postaci koron SUPER CHŁOPAKA, które od rana wycinały i ozdabiały. Po śniadaniu odbyła się uroczysta koronacja i złożenie życzeń. Wszyscy chłopcy byli mile zaskoczeni, a uśmiechy przez cały dzień nie schodziły im z twarzy.
Szanowni Rodzice, w dniu 23 września 2016r. odbyło się zebranie nowowybranej Rady Rodziców PP1, na którym ustalono, że tegoroczna składka na Radę Rodziców wyniesie 50zł.
I rata (30zł)- płatna w terminie do 31.10.2016r.
II rata (20zł)-płatna w terminie do 29.02.2017r.
Wpłaty rat lub całości składki można dokonać na konto bankowe Rady Rodziców: Rada Rodziców Publicznego Przedszkola nr 1 w Sędziszowie Młp. z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej 64 8642 1139 2013 3933 8969 0001. W tytule przelewu proszę wpisać imię i nazwisko dziecka oraz nazwę grupy.
Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na: teatrzyki,audycje muzyczne, zakup paczek mikołajkowych oraz zabawę karnawałową.
Zwracamy się zatem do wszystkich Rodziców z prośbą o wpłatę środków na ww. cel ponieważ realizacja wielu przedsięwzięć jest uzależniona od stanu konta RR.
Dziękujemy!
Rada Rodziców PP1
„Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki”- to tytuł projektu realizowanego od września 2016r do grudnia 2016r przez całą społeczność Publicznego Przedszkola nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej .
Przedszkole nr1 wzięło udział w otwartym konkursie projektów w ramach rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” na realizację działań w zakresie zwiększenia skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkołach i placówkach dla dzieci i młodzieży w województwie podkarpackim w 2016 roku ogłoszonym przez Wojewodę Podkarpackiego. Oceny formalnej i merytorycznej wniosków dokonał Wojewódzki Zespół Koordynacyjny. W wyniku przeprowadzonej oceny merytorycznej i analizy finansowej 9 wniosków zostało zarekomendowanych do otrzymania wsparcia finansowego wśród nich znalazł się przedszkolny projekt pn. „ Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki”. Wnioskodawcą projektu jest Gmina Sędziszów Małopolski. Zgodnie z Regulaminem konkursu minimalna kwota finansowania wynosiła: 10.000zł, maksymalna 50.000zł. Nasze przedszkole otrzymało dotacje w wysokości 18.000zł.
Głównym celem projektu pn. „PRZEDSZKOLNE SMYKI TRENUJĄ ZDROWE NAWYKI”, jest promowanie zdrowego stylu życia poprzez kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci w wieku przedszkolnym przy zaangażowaniu rodziców, nauczycieli oraz pracowników przedszkola. Cele szczegółowe dotyczą:
- Wyrabiania przyzwyczajeń i nawyków zdrowego stylu życia,
- Propagowania wśród dzieci i rodziców zdrowego odżywiania, poznanie bogactwa smaków,
- Zachęcanie do spożywania zdrowych produktów, dużej ilości warzyw i owoców, kasz, pieczywa pełnoziarnistego, podkreślenie roli właściwego odżywiania. Rozumienie szkodliwości jedzenia niezdrowych produktów żywnościowych. Zwracanie uwagi na umiejętne i kulturalne zachowanie się w czasie posiłku,
- Kształtowania nawyków higienicznych, w tym dbania o higienę jamy ustnej i jej znaczenie w walce z próchnicą oraz rozumienia potrzeby kontrolowania i leczenia zębów,
- Prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci i ich rodziców,
- Uczenia dzieci i rodziców udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
- Stworzenia warunków do rozwijania aktywnej i twórczej działalności ruchowej. Rozwijanie ogólnej sprawności i koordynacji ruchowej. Wyrabianie zamiłowania do wycieczek i aktywności ruchowej jako źródła zdrowia, radości, rekreacji i wypoczynku.
Planując zajęcia prozdrowotne, wybrano treści i metody wzbudzające ciekawość, która jest jednym z najlepszych sposobów na skłonienie „małych ludzi” do podejmowania decyzji, które służą ich zdrowiu. „Przedszkolne smyki” potrafią bardzo wiele zrobić, by zaspokoić swoją ciekawość. Zaplanowane zajęcia w formie warsztatów, szkoleń, wycieczek, wizyt adaptacyjnych, edukacyjnych spektakli teatralnych oraz urządzenie zielonej sali gimnastycznej w ogrodzie przedszkolnym w Sędziszowie Młp, zaintrygują dzieci a tym samym zmotywują do zmiany zachowań. Interwencje edukacyjne ukierunkowane na wzbudzanie ciekawości odciągną przedszkolaków od pokus, które uchodzą za niezdrowe, jak np. sięganie po słone czy słodkie przekąski. Ciekawymi formami zajęć dla „ małych smyków” będą:
- wyjazdowe warsztaty kulinarne „Wiem co jem” , które odbędą się w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Ropczycach. Przedszkolaki wspólnie z uczniami ZSA przygotują zdrowe, ciekawe potrawy
- warsztaty cukiernicze „Odkrywam nowe smaki - Kwiatowa uczta”- zajęcia z każdą grupą poprowadzi pani Małgorzata Kalemba-Drożdż - dr biochemii, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dzieci poznają jadalne odmianami kwiatów, samodzielnie przygotują zdrowe smakołyki, desery z kwiatów. Zakres wiedzy przekazywanej dzieciom będzie obejmował takie zagadnienia jak: co jeść, kiedy jeść, ile jeść, jak jeść, przyczyny otyłości jej skutki.
- warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które poprowadzi ratownik medyczny.
W harmonogramie działań znalazły się wycieczki do piekarni i gabinetu stomatologicznego, teatrzyki. Dla rodziców zaplanowano spotkanie ze specjalistami na temat: „Żywienia dziecka w wieku przedszkolnym” oraz „Znaczenie higieny jamy ustnej dziecka w walce z próchnicą”oraz szkolenie dla intendentka na temat układania jadłospisów dla dzieci w wieku przedszkolnym. Doposażając ogród w Sędziszowie zbudujemy w nim „zieloną salę gimnastyczną”, gdzie przedszkolaki będą rozwijały takie umiejętności jak wspinanie, zwisanie, równowagę, koordynację ruchową, zwinność, płynność ruchów czyli ogólną sprawność ruchową. Przedsięwzięciem tym zapoczątkujemy nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu. Ogrodowe zajęcia ruchowe zaspokoją fizjologiczną potrzebę dziecka w wieku przedszkolnym, będą miały wpływ na szereg właściwości fizjologicznych, odpornościowych, adaptacyjnych jak również na prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Dla dzieci w wieku przedszkolnym właściwie użyty i dozowany ruch, łagodzi przebieg procesów rozwojowych, zwiększa odporność, koryguje wady postawy i kształtuje prawidłowe nawyki. Podjęta inicjatywa ma na celu stworzenie warunków i zachęcenie rodziców, a także dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz podniesienie świadomości w zakresie znaczenia ruchu dla prawidłowego rozwoju ogólnego.
Projekt pn. „PRZEDSZKOLNE SMYKI TRENUJĄ ZDROWE NAWYKI”, to przedsięwzięcie edukacyjne skierowane do społeczności Publicznego Przedszkola Nr 1
w Sędziszowie Małopolskim i Oddziału Zamiejscowego w Wolicy Ługowej, które ma charakter kompleksowy i angażuje przedszkolaków, rodziców, opiekunów, personel przedszkola: nauczycieli, kucharkę, intendentki. Ma na celu upowszechnianie wiedzy z zakresu zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej i stworzenie przestrzeni publicznej do promowania zdrowego stylu życia wśród przedszkolaków i ich otoczenia.
Przedszkole jest optymalnym miejscem dla rozpoczęcia działalności w zakresie edukacji zdrowotnej ze względu na liczne udogodnienia dla procesu dydaktyczno-wychowawczego, jak chociażby czas i zakres oddziaływania na podopiecznych. Przebywając w przedszkolu wiele godzin, dziecko „zdobywa podstawowe informacje i umiejętności niezbędne do wzmacniania zdrowia w sposób naturalny: w powiązaniu z zabawą, posiłkami, zabiegami higienicznymi, wypoczynkiem. Podstawą do osiągnięcia tego celu jest ścisła współpraca przedszkola z rodziną i najbliższym otoczeniem dziecka.
Krytyna Surman
W trzecim tygodniu września tematyka zajęć przedszkolnych dotyczy zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym oraz zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia. Wiek przedszkolny to dobry moment, by uwrażliwić dzieci na odpowiednie zachowanie w różnych sytuacjach zagrożenia.
W tym celu zaprosiliśmy do przedszkola tatę jednej z naszych wychowanek, który pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Sędziszowie Małopolskim. Panowie policjanci przypomnieli przedszkolakom zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, zachowania wobec obcych osób oraz numer alarmowe.Dzieci miały także okazję poznać umundurowanie i wyposażenie potrzebne w codziennej pracy policjanta. Następnie udaliśmy się na parking przedszkolny, gdzie czekał radiowóz. Przedszkolaki mogły usiąść w samochodzie policyjnym oraz posłuchać sygnałów.
Na zakończenie miłego spotkania dzieci podziękowały panom policjantom wręczając pamiątkowy dyplom.
W sobotę 17 wrzenia br. dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Na uroczystość, która miała miejsce w hali sportowej w Kawęczynie Sędziszowskim przybyli zaroszeni goście: zastępca burmistrza Sędziszowa Młp. Wiesław Wojdon, v-ce starosta powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Bernadeta Frysztak, sołtys Wolicy Ługowej Eleonora Żurad, dzieci i ich najbliżsi. Na początku dzieci odśpiewały oficjalny hymn przedszkola pt.„Jedyneczka”, a następnie dyrektor Krystyna Surman, poinformowała wszystkich o uzyskaniu przez naszą placówkę tytułu „Radosnego przedszkola”. Przyznawany jest on przedszkolom za kreatywność dzieci poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań, udoskonalanie i usprawnianie procesu dydaktycznego. Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy w imieniu reprezentowanych przez siebie władz złożyli życzenia wszystkim przedszkolakom, pracownikom przedszkola i przekazami drobne upominki.
Oczywiście z Okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka na dzieci czekały liczne niespodzianki. Wychowawcy i pracownicy przedszkola wystąpili w specjalnym przedstawieniu na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka” . Dzieci i rodzice mieli okazję zobaczyć nauczycieli i pracowników przedszkola w niecodziennych rolach i barwnych kostiumach. Inscenizacja wywołała na twarzach przedszkolaków wiele uśmiechu i zachwytu, żywe reakcje dzieci i liczne brawa zostały mile odebrane przez niecodziennych aktorów. W dalszej części na dzieci czekały zabawy z animatorami, których tematem przewodnim był Meksyk. Była to doskonała okazja do zacieśniania relacji pomiędzy dziećmi , ich rodzicami i pracownikami przedszkola.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ropczycach zaplanowanowała na rok szkolny 2016/2017:
Dla Rodziców 2 edycje warsztatów mających na celu podniesienie ich kopetancji rodzicielskich
EDYCJA I (pierwszy semestr roku szkolnego 2016/2017)
Godzina spotkań: 15:30-17:00
I spotkanie 17.10.2016 r. – „Techniki skutecznego wydawania poleceń”
II spotkanie 24.10.2016 r. – „ABC trudnego zachowania”
III spotkanie 07.11.2016 r. – „System pochwał i nagród”
IV spotkanie 14.11.2016 r. – „Wprowadzenie systemu norm i zasad domowych”
V spotkanie 21.11.2016 r. – „Kary i konsekwencje”
VI spotkanie 28.11.2016 r. – „Jak postępować z agresją dziecka”
VII spotkanie 05.12.2016 r. – „Nauka- podział obowiązków. Współpraca ze szkołą”
Zapisy na warsztaty do 14 października, grupa maksymalnie 15-osobowa, obowiązuje kolejność zgłoszeń (mogą brać udział obydwoje rodzice).
EDYCJA II (drugi semestr roku szkolnego 2016/2017)
Godzina spotkań: 15:30-17:00
I spotkanie 06.03.2017 r. – „Techniki skutecznego wydawania poleceń”
II spotkanie 13.03.2017 r. – „ABC trudnego zachowania”
III spotkanie 20.03.2017 r. – „System pochwał i nagród”
IV spotkanie 27.03.2017 r. – „Wprowadzenie systemu norm i zasad domowych”
V spotkanie 03.04.2017 r. – „Kary i konsekwencje”
VI spotkanie 10.04.2017 r. – „Jak postępować z agresją dziecka”
VII spotkanie 24.04.2017 r. – „Nauka- podział obowiązków. Współpraca ze szkołą”
Zapisy na warsztaty do 3 marca, grupa maksymalnie 15-osobowa, obowiązuje kolejność zgłoszeń (mogą brać udział obydwoje rodzice).
Warasztaty dla dzieci , które przejawiają trudności wychowawcze, emocjonalne i społeczne w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Nabór na warsztaty prowadzi Poradnia po przeprowadzonej wcześniej diagnozie dziecka. Dwie grupy po 10 spotkań.
Grupa I: dzieci w wieku 5-6 lat
- 13.10.2016 r., godz. 16:00-17:30
- 19.10.2016 r., godz. 16:00-17:30
- 28.10.2016 r., godz. 16:00-17:30
- 03.11.2016 r., godz. 16:00-17:30
- 10.11.2016 r., godz. 16:00-17:30
- 15.11.2016 r., godz. 16:00-17:30
- 25.11.2016 r., godz. 16:00-17:30
- 02.12.2016 r., godz. 16:00-17:30
- 09.12.2016 r., godz. 16:00-17:30
- 16.12.2016 r., godz. 16:00-17:30
Spotkanie organizacyjne z rodzicami dla powyższej grupy-27.09.2016 r., godz. 16:00. Spotkanie podsumowujące-19.12.2016 r., godz. 16:00.
Dni Otwarte Poradni - soboty konsultacyjne wszystkich specjalistów dla dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli, dyrektorów w roku szkolnym 2016/2017 03.12.2016 r. – sobota, godz. 9:00-13:00 i 25.03.2017 r. – sobota, godz. 9:00-13:00.
Dzień Przedszkolaka przeniesiony na halę sportową w Kawęczynie.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Serdecznie zapraszamy wszystkich przedszkolaków wraz z rodzicami na wspólne świętowanie w dniu 17.09.2016 (sobota) Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.
Impreza odbędzie się w godz. 14.00-17.00 w ogrodzie przedszkolnym w Wolicy Ługowej.
W przypadku niepogody zostanie przeniesiona na halę sportową w Kawęczynie.
Koszt imprezy 10 zł od przedszkolaka- płatne u wychowawców grup.
UBEZPIECZENIE - rok szkolny 2016/2017
Informujemy, że istnieje możliwość dodatkowego ubezpieczenia dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków .
Składka w bieżącym roku szkolnym wynosi 32 złote przy sumie ubezpieczenia 10 000zł. Ubezpieczenie to NIE JEST obowiązkowe.
Chętne dzieci prosimy zgłaszać u wychowawców grup do dnia 15.09.2016r.
Dzisiaj 1 września rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny 2016/2017.
Kadra Publicznego Przedszkola Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim życzy naszym przedszkolakom, aby osiągali same doskonałe rezultaty,
rozwijali swoje umiejętności i zainteresowania.
Niech przedszkole stanie się miejscem, w którym spotka Was wiele nowych przyjaźni oraz radosnych chwil.
Rodzicom natomiast, życzymy dobrej współpracy z gronem pedagogicznym.
Niech sukcesy Waszych dzieci przyniosą Państwu wiele satysfakcji.
2016/2017.
Poniżej znajduję sie lista z wyprawką. Uwaga przed zakupieniem wyprawki prosimy by skontaktować sie z przedszkolem odnośnie nowego podziału na grupy.
Wyprawka dla grupy „Jagódek”
1. Teczka biurowa – 2 szt.
2. Blok rysunkowy biały – 2 szt.
3. Blok rysunkowy kolorowy – 1 szt.
4. Blok techniczny biały – 2 szt.
5. Blok techniczny kolorowy – 1 szt.
6. Kredki ołówkowe trójkątne cienkie – 1 szt.
7. Klej w sztyfcie firma BIC – 2 szt.
8. Plastelina firma Astra
9. Ołówek, gumka, temperówka – po 1 szt.
10. Zeszyt czysty 60 kart. – 1 szt.
11. Zeszyt do religii 60 kart. – 1 szt.
12. Pantofle
13. Strój gimnastyczny w woreczku z materiału
14. Chusteczki higieniczne w pudełku - 1 duże opak.
15. Szczoteczka i pasta do zębów
Prosimy wszystko podpisać
Wyprawka dla grupy „Wiewiórek”
1. Teczka biurowa – 2 szt.
2. Blok rysunkowy biały – 3 szt.
3. Blok rysunkowy kolorowy – 1 szt.
4. Blok techniczny biały – 2 szt.
5. Blok techniczny kolorowy – 1 szt.
6. Kredki ołówkowe trójkątne cienkie – 1 szt.
7. Klej w sztyfcie firma BIC – 2 szt.
8. Plastelina firma Astra
9. Ołówek – 2 szt., gumka – 2 szt., temperówka – 1 szt.
10. Zeszyt czysty 60 kart. – 1 szt.
11. Zeszyt do religii 60 kart. – 1 szt.
12. Pantofle
13. Strój gimnastyczny w woreczku z materiału
14. Chusteczki higieniczne w pudełku - 2 duże opak.
15. Szczoteczka i pasta do zębów (pasta firmy Elmex)
Prosimy wszystko podpisać
Wyprawka dla grupy „Jeżyków”
1. Teczka biurowa – 2 szt.
2. Blok rysunkowy biały – 2 szt.
3. Blok rysunkowy kolorowy – 1 szt.
4. Blok techniczny biały – 1 szt.
5. Blok techniczny kolorowy – 1 szt.
6. Kredki ołówkowe trójkątne grube – 1 szt.
7. Klej w sztyfcie firma BIC – 2 szt.
8. Plastelina firma Astra
9. Ołówek, gumka, temperówka – po 1 szt.
10. Zeszyt czysty 60 kart. – 1 szt.
11. Zeszyt do religii 60 kart. – 1 szt.
12. Pantofle
13. Strój gimnastyczny w woreczku z materiału
14. Chusteczki higieniczne w pudełku - 1 duże opak.
15. Szczoteczka i pasta do zębów
Prosimy wszystko podpisać
Zgodnie z Zarządzeniem nr 13/2016 Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego z dnia 28.01.2016 dotyczączego harmonogramu rekrutacji do przedszkoli publicznych na rok szkolny 2016/2017 dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 informuje , że na dzień dzisiejszy przedszkole nie posiada żadnych wolnych miejsc.
W przypadku złożenia przez rodziaca pisemnej rezygnacji z przedszkola do dnia 16.08.2016r. zostanie ogłoszony nabór uzupełniający. Składanie wniosków w naborze uzupełniającym odbędzie się w terminie od 16.08-19.08.2016r.
W dniu 16 sierpnia na stronie przedszkola pojawi się informacja o ewentualnym naborze uzupełniającym. Informację na ten temat można będzie również uzyskać telefonicznie pod numerem tel. 17 22 16 019/ 17 74 53 438
Szczegółowy harmonogram uzupełniającego postępowania rekrutacyjnego znaleźć można w zakładce REKRUTACJA ( Zarządzenie nr 13/2016 Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego z dnia 28.01.2016r.)
Bardzo prosimy wszystkich rodziców, którzy zapisali swoje dziecko na dyżur wakacyjny również do pozostałych przedszkoli o obowiązkowe zgłoszenie się do dyrektorów poszczególnych placówek w celu podpisania umowy w dniach i godz.:
- Publicznym Przedszkolu nr 2 : 4,5,6 VII 2016.r. (tj. poniedziałek, wtorek i środa )
- Publiczne Przedszkole w Wolicy Piaskowej : 29,30 VI w godz. 8.00 – 12.00
- Publiczne Przedszkole w Górze Ropczyckiej: 22 VII w godz. 8.00 – 13..00
- Oddział Zamiejscowy Publicznego Przedszkola nr 1 w Wolicy Ługowej :1 VIII (dyżur w Wolicy Ługowej)
„Góry i lasy, morze i rzeka…
Tyle radości nas wszystkich czeka.
Tyle radości daje nam lato,
więc je serdecznie kochamy za to!
Drodzy Rodzice, kochane Dzieci!
Dziękując za wspólnie spędzony rok życzymy wszystkim słonecznych, bezpiecznych wakacji, miłego wypoczynku, udanych podróży i mnóstwa niezapomnianych przeżyć.
Do zobaczenia we wrześniu
DYREKCJA oraz PRACOWNICY PRZEDSZKOLA
W dniu 22.06.2016r. gościem w naszym przedszkolu był pan policjant – tatuś dziewczynki z grupy „Wiewiórek”. Wygłosił on pogadankę na temat : „Bezpieczne wakacje”. Nawiązując do przeczytanego wiersza przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego zachowania się na ulicy, nad wodą, w górach, podczas burzy, podróżowania samochodem, zachowania ostrożności w kontaktach z osobami obcymi itp. Przedszkolaki dzieliły się z panem policjantem swoimi przeżyciami dotyczącymi w/w tematów. Obejrzały kajdanki, czapkę i inne akcesoria policjanta. Chętnie pozowały do wspólnego zdjęcia z gościem. Na pamiątkę spotkania każde dziecko otrzymało elementy odblaskowe i lizaka.
„Dzień Rodziny” to wspaniały, choć krótki czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. Czas, który mogą spędzić tylko ze sobą, z dala od codziennych zmartwień.
Rodzice naszych przedszkolaków zostali zaproszeni na uroczystość z okazji Dnia Rodziny w dniu 21.06.2016r. Dzieci z grup „Jeżyków”, „Jagódek” i „Wiewiórek” po przywitaniu gości przedstawiły Rodzicom specjalnie dla nich przygotowany program artystyczny /montaż słowno - muzyczny, taniec, krótką inscenizację/ prezentując przy tym swoje talenty – recytatorskie, wokalne, aktorskie i taneczne. Słowami wierszy, piosenek wyraziły miłość i wdzięczność dla swoich Rodziców. Wręczyły im uśmiechnięte słoneczka z życzeniami : „Niech znikną wszystkie smutki, troski i kłopoty, niech słonko zawsze Wam świeci, te życzenia składają kochające dzieci”. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem w ogrodzie przedszkolnym.
W dniu 15 czerwca przedszkolaki przeżyły kosmiczna przygodę . Unikalne narzędzie dydaktyczne-Mobilne Planetarium przeniosło dzieci w odległy świat kosmosu. Seans rozpoczął się od zachodu słońca po którym niebo pokryło się gwiazdami. Wielki Ptak ( bohater Ulicy Sezamkowej) opowiadał dzieciom o gwiazdozbiorach zachęcając do wspólnej zabawy w odgadywanie „rysunków” na niebie. Przedszkolaki poznały między innymi zagadnienia takie jak: wielki wóz, gwiazda północy, komety. Następnie odbyły podróż na Księżyc wspólnie odliczając start rakiety i klaszcząc , by dodać jej sił. Z pomocą wyobraźni i Elmo zwiedziły Księżyc i sprawdziły w jakie zabawy można się bawić w przestrzeni kosmicznej. Wzbogaciły swoja wiedzę o planetach ze zwróceniem szczególnej uwagi na planetę Ziemię. Największy entuzjazm u wszystkich uczestników seansu wzbusził kilku minutowy pokaz urodzinowy Heca Planet, który zakończył prezentację.
Pokaz angażował dzieci do aktywnego uczestniczenia w czasie trwania seansu i pozwolił odbyć cudowna podróż w niezwykły świat astronomii.
Serdecznie zapraszamy Rodziców na krótki program artystyczny z okazji DNIA RODZINY, który odbędzie się w naszym przedszkolu w dniu 21 czerwca 2016r.
grupa „Jeżyki” – godzina 930
grupa „Jagódki” – godzina 1030
grupa „Wiewiórki” – godzina - 1300
W dniu 8.06.2016r. już po raz siódmy odbyła się Gminna Sportowa Olimpiada Przedszkolna. Miejscem wydarzenia była hala sportowa LO w Sędziszowie Młp. Tegoroczną olimpiadę zorganizowało Publiczne Przedszkole Nr 2 w Sędziszowie Młp. Celem zawodów sportowych było : rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej dzieci, popularyzacja „małego sportu” poprzez zabawę, kształtowanie postawy prozdrowotnej oraz pozytywnych cech charakteru, integracja dzieci i nauczycieli pobliskich przedszkoli, wdrażanie do czynnego wypoczynku oraz do zdrowej rywalizacji i współdziałania z rówieśnikami. Z naszego przedszkola w zawodach udział wzięło 8 zawodników z grupy „Wiewiórek”. Pozostałe dzieci z tej grupy pełniły rolę przedszkolnych kibiców. Zawodnicy rywalizowali w następujących konkurencjach : indywidualnych – rzut mini obręczą, slalom kelnera z tacą, odbijanie balonu na czas i drużynowych – rzuty piłką do kosza, przejście przez kolorowy tunel, toczenie piłki lekarskiej oraz przeciąganie liny. Miło nam poinformować, że nasi wychowankowie wywalczyli wśród pięciu przedszkoli I miejsce. Przynieśli medale indywidualne i zespołowe, dyplomy, puchary, nagrody rzeczowe i słodkie upominki.
W dniu 2.06.2016r. dzieci z naszego przedszkola zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sędziszowie Młp. Obejrzały przedstawienie pt. „Brzydkie kaczątko” w wykonaniu uczniów klas trzecich. Po przedstawieniu rozmawiały z aktorami chwaląc ich za występy i stroje. Niektórzy uczniowie, nasi absolwenci, wypytywali, co ciekawego dzieje się w przedszkolu i wspominali spędzone w nim chwile. Na pożegnanie wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.
Międzynarodowy Dzień Dziecka – to dzień ustanowiony w 1954r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ( ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955r. w różne dni roku, w różnych krajach członkowskich ONZ. W Polsce obchodzony jest 1 czerwca począwszy od 1952r.
W naszym przedszkolu Dzień Dziecka rozpoczął się do składania życzeń „wszystkim dzieciakom” z okazji ich święta. Po śniadaniu przedszkolaki wybrały się na halę sportową do Gimnazjum w Sędziszowie Młp. gdzie obejrzały pokaz podnoszenia ciężarów w wykonaniu zawodników Klubu Lechia w Sędziszowie Młp. Miały okazję porozmawiać ze sportowcami i pozowały do wspólnego z nimi zdjęcia. W drodze powrotnej odwiedziły lodziarnię, gdzie każde dziecko samodzielnie zakupiło loda o ulubionym smaku. Pozostała część dnia wypełniona była radosną zabawą o charakterze sportowym i pląsami przy muzyce. Z okazji swojego święta dzieci obdarowane zostały słodkimi i zdrowymi niespodziankami.
31.05.2016r. w naszym przedszkolu gościł Zespół Estradowy „Scena”. Dzieci spotkały się z iluzjonistą Cypiskiem w programie pt. „Ulica nie jest miejscem do zabawy”. Oglądały magiczne sztuczki, niektóre asystowały przy ich wykonywaniu, wspólnie śpiewały piosenki utrwalające zasady bezpiecznego zachowania się na ulicy, a nawet nauczyły się jednej magicznej sztuczki „Ile znaków na karcie?”. Występ magika wprowadził dzieci w świat iluzji i magii, dostarczył wiele śmiechu, humoru i radosnych przeżyć.
W piątek w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Kosmosu, które przypada na 21 maja. Światowy Dzień Kosmosu ustanowiony został z inicjatywy amerykańskich astronautów. Jego celem jest upamiętnienie wydarzeń związanych z odkryciem przestrzeni kosmicznej oraz zachęcenie do poznawania i zgłębiania tajemnic kosmosu. Podczas tego święta dzieci wzbogacały swoją wiedzę dotyczącą przestrzeni kosmicznej, wspólnie uczestniczyły w zabawach ruchowo-naśladowczych „Start rakiety”, „Tańczące promienie” oraz w zabawie dydaktycznej „Krążące planety”. Słuchały także ciekawostek dotyczących przestrzeni kosmicznej, brały również udział w improwizacji ruchowej do piosenki „Leć rakieto”.
W środę i w czwartek w Domu Kultury w Sędziszowie Młp. odbył się II Gminny Przegląd Twórczości Artystycznej Przedszkoli „Scena dla Malucha”. Mali artyści po raz drugi mieli okazję zaprezentować swoje zdolności, umiejętności i talenty zarówno aktorskie, taneczne jak i wokalne na dużej scenie, na forum szerszej publiczności. Dla wszystkich dzieci było to wielkie przeżycie pełne wrażeń i emocji. Grupa najmłodsza „Jeżyki” przygotowała piosenkę „My jesteśmy krasnoludki”, grupa „Jagódki” przedstawiła inscenizację pt. „Pod parasolem”, natomiast najstarsze „Wiewiórki” zaprezentowały montaż muzyczno- taneczny pt. „Mali patrioci”. Przegląd twórczości artystycznej był dla dzieci wielkim wyzwaniem, a jednocześnie wspaniałą przygodą, która dostarczyła wiele radości. Wszystkim małym artystom serdecznie gratulujemy.
13 maja nasze przedszkole odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Będziemyśla. Podczas spotkania dzieci zostały zapoznane z pracą strażaka, oglądały wyposażenie wozu strażackiego i potrzebny do pracy sprzęt. Chętne przedszkolaki mogły przymierzyć kask strażacki oraz usiąść w kabinie wozu strażackiego. Największą dla dzieci atrakcją był udział w pokazie gaszenia pożaru na placu przedszkolnym. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały od strażaków opaski odblaskowe.
Dnia 6 maja 2016r. dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 w Sędziszowie Młp. wzięły udział w II Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków. Punktualnie o godzinie 10.00 przedszkolaki spotkały się na sędziszowskim stadionie LECHIA. Mali sportowcy otrzymali numery startowe i koszulki, a przed rozpoczęciem maratonu wszyscy uczestniczyli w krótkiej rozgrzewce. Na sygnał gwizdka oznaczającego start przedszkolaki rozpoczęły maraton. Łączna liczba uczestników maratonu wyniosła 54. Wszyscy mali sportowcy przebiegli trasę około 100 metrów. Bieg dostarczył wiele radości i pozytywnych emocji zarówno uczestnikom maratonu, jak i kibicom. Każdy uczestnik biegu niezależnie od przekroczenia linii mety otrzymał medal upamiętniający udział w II Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków.
Rodzice dzieci urodzonych w roku 2011 i 2012, które nie zostały przyjęte do przedszkola na rok szkolny 2016/2017, otrzymają do dnia 13 maja 2016r. pisemną propozycję miejsc w innych publicznych placówkach.
W piątek 29 kwietnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane w kolorach barw narodowych, aby uczcić obchodzone 2 maja Święto Flagi. Po śniadaniu wszystkie przedszkolaki z flagami Polski i wiązanką biało-czerwonych kwiatów udały się w stronę Urzędu Miasta i Gminy. Tam zostaliśmy powitani przez Pana Burmistrza B. Kmiecia. Dzieci rozmawiały o Święcie Flagi i Konstytucji 3 Maja. Nasze przedszkolaki zaprezentowały się wierszem Bełzy „Kto ty jesteś?” oraz piosenką „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Po złożeniu kwiatów przed tablicą upamiętniającą poległych dzieci zwiedziły podziemia ratusza i wystawę fotograficzną z okazji obchodów 6 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Na zakończenie otrzymały od Pana Burmistrza lizaki – serduszka.
Dnia 27 kwietnia w grupie „Wiewiórek” został zorganizowany quiz wiedzy przyrodniczo- ekologiczny pt. „Przyjaciele przyrody”. Celem quizu było rozwijanie zainteresowania dzieci środowiskiem przyrodniczym, wzbogacanie wiedzy o przyrodzie i ekologii oraz kształtowanie postawy proekologicznej. W konkursie przyrodniczym wzięły udział trzy drużyny /w składzie po 4 osoby/, które uczestniczyły w poszczególnych konkurencjach sprawdzających wiedzę przyrodniczą oraz sprawność fizyczną uczestników quizu. Każda z drużyn w drodze losowania odpowiadała na zestaw pytań o tematyce przyrodniczej oraz uczestniczyła w zabawach i konkurencjach tj.: segregowanie śmieci, układanie puzzli o tematyce przyrodniczej, zabawa „Czarodziejski worek”, „Zawody sprawnościowe”. Za każdą prawidłową odpowiedź lub dobrze wykonaną konkurencję drużyna otrzymywała punkt w postaci zielonego listka. Zawodnikom konkursu z wielką radością kibicowali koledzy i koleżanki z grupy „Wiewiórek” oraz „Jagódek”. Uczestnicy quizu przyrodniczo – ekologicznego otrzymali odznaki „Przyjaciela przyrody” i drobne upominki, a wszystkie dzieci obiecały szanować i chronić przyrodę.
W dniu 22.04.2016 r. odbyło się rozstrzygnięcie gminnego Konkursu Plastycznego " Dbajmy o naszą planetę Ziemię". Spośród nadesłanych prac wybrano laureatów w dwóch kategoriach wiekowych. Komisja konkursowa zdecydowała przyznać następujące nagrody:
I Kategoria wiekowa: 5 lat
I miejsce: Oliwia Skwirut ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zagorzycach Górnych
II Kategoria wiekowa: 6 lat
I miejsce: Paulina Pazdan ze Szkoły Podstawowej w Szkodnej
Laureatkom składamy serdeczne gratulacje, a pozostałym uczestnikom podziękowania za udział w konkursie.
Informacja o dyżurach przedszkoli w okresie wakacji (lipiec - sierpień 2016 r.) na terenie Gminy Sędziszów Młp.
Uprzejmie informujemy, że dla dzieci, które w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczają do przedszkoli na terenie Gminy Sędziszów Młp., dyżury wakacyjne będą pełnić w określonych terminach następujące placówki:
1. Publiczne Przedszkole Nr 2 im. Janusza Korczaka w Sędziszowie Młp.,
w okresie od 01. 07. 2016 r. do 15. 07. 2016 r.
2. Publiczne Przedszkole w Zespole Szkół w Wolicy Piaskowej,
w okresie od 18. 07. 2016 r. do 22. 07. 2016 r.
3. Publiczne Przedszkole w Górze Ropczyckiej
w okresie od 25. 07. 2016 r. do 29. 07. 2016 r.
4.Oddział Zamiejscowy PP1 w Wolicy Ługowej
w okresie od 01. 08. 2016 r. do 12. 08. 2016 r.
Wczesnym rankiem, zaraz po śniadaniu dzieci z naszego przedszkola rozpoczęły obchody Światowego Dnia Ziemi, który co roku obchodzony jest 22 kwietnia. W tym celu wszystkie przedszkolaki zebrały się wspólnie, aby porozmawiać i pomyśleć o planecie, na której żyjemy, o którą musimy dbać, by stawała się piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza dla wszystkich. Dzieci słuchały wierszy o tematyce ekologicznej, bawiły się przy piosence „Ziemia – zielona wyspa”, rozwiązywały zagadki przyrodnicze. Następnie odbyła się dyskusja – „burza mózgów” na temat zanieczyszczeń środowiska przyrodniczego przez człowieka. Po dyskusji przeszliśmy z teorii do czynów, dzieci otrzymały rękawiczki ochronne i wraz z paniami wyszły w pobliże przedszkola sprzątać swoje najbliższe otoczenie. Przedszkolaki wykonały też pracę plastyczną na temat „Przyroda i my”. Zakończeniem obchodów Dnia Ziemi było złożenie obietnicy przez dzieci, że będą dbać o naszą planetę – Ziemię.
Dnia 19 kwietnia dzieci z naszego przedszkola pojechały na wycieczkę do Rzeszowa. Przedszkolaki obejrzały tam największą w Polsce wystawę z klocków LEGO, zwiedziły konstrukcje zbudowane z milionów klocków lego o niespotykanej formie i wielkości, między innymi : największy samolot z klocków /11 metrów długości, 3 metry wysokości/, najwyższego znanego człowieka w historii Roberta Wadlowa mierzącego 272 centymetry /w skali 1:1/, sceny znane z filmów i bajek, roboty, budowle przedstawiające architekturę historyczną i współczesną oraz setki innych eksponatów. Dzieci bawiły się w Funk Parku, czyli strefie zabaw klockami lego, mogły tam budować, malować i pisać, oczywiście klockami lego, a przez to rozbudzać swoją wyobraźnię i pomysłowość. Na zakończenie dzieci obejrzały film edukacyjny o świecie nauki i wiedzy pokazanej przez pryzmat klocków lego. Wycieczka dostarczyła dzieciom dużo radości.
Dnia 12 kwietnia w naszym przedszkolu odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym audycja umuzykalniająca w wykonaniu muzyków Filharmonii Podkarpackiej. Tematem audycji była „Wiosna w muzyce”. Spotkanie rozpoczęto znaną dzieciom piosenką „Maszeruje wiosna”. Przedszkolaki zapoznały się z trzema instrumentami : cajon, cibort i gitara. Miały również okazję zagrać na tych instrumentach. W wykonywanych przez muzyków utworach muzycznych odnaleźć można było charakterystyczne „odgłosy wiosny”. Audycje zakończono piosenką „Kwiatki bratki”.
Lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2016/2017 jest dostępna od 12 kwietnia w przedszkolu.
Zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego Nr13/2016 z dnia 28 stycznia 2016r Rodzice dzieci zakwalifikowanych potwierdzają wolę zapisu dziecka do przedszkola w formie pisemnego oświadczenia. Oświadczenie należy wypełnić w dniach 28.04.2016r. i 29.04.2016r. w godzinach od 6.30 do 16.00.
Nadmieniamy, że zakwalifikowanie nie oznacza przyjęcia dziecka do przedszkola.
Listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych Komisja Rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości 4 maja 2016 r.
W dniu 6.04.2016r. w naszym przedszkolu gościł teatrzyk „Zielony Melonik”. Głównymi bohaterami przedstawienia byli : Myszka Mała, Słonica Ogromna oraz dziewczynki Ala i Ola. Aktorzy w zabawny sposób pokazali przedszkolakom jak pokonać dziecięce lęki pojawiające się w nowych, nieznanych sytuacjach. Bajka została zakończona morałem, że w kłopotach zawsze pomogą przyjaciele.
W dniu 19.04.2016 odbędzie się wycieczka do Rzeszowa, której celem jest obejrzenie największej w Polsce wystawy z klocków LEGO. Tego dnia prosimy o przyprowadzanie dzieci do godziny 7.30. Wyjazd z przedszkola o godzinie 8.00, powrót około 12.00. Poniżej szczegóły wycieczki:
1. Zwiedzanie z przewodnikiem konstrukcji zbudowanych z milionów klocków lego o niespotykanej formie i wielkości między innymi :
-największego samolotu z klocków /11 metrów długości , 3 m wysokości,
-najwyższego znanego człowieka w historii Roberta Wadlow a mierzącego 272cm /w skali 1:1/,
- sceny znane z filmów i bajek ,
-budowle przedstawiające architekturę historyczna i współczesną oraz setki innych eksponatów.
2. Zabawy w Funk Parku czyli strefie zabaw klockami lego, gdzie przedszkolaki będą mogły budować, malować i pisać oczywiście klockami lego oraz sprawdzić wytrzymałość swoich budowli. Rozbudzić swoją wyobraźnię i pomysłowość, ćwiczyć umiejętności manualne, nawiązać nowe znajomości i integrować się z innymi uczestnikami zabawy. SUPER SHAKER - zostań Super Budowniczym i sprawdź wytrzymałość swoich budowli.
3. Kino Edukacyjne - na zakończenie obejrzą 20 minutowy film edukacyjny o świecie nauki i wiedzy pokazanej przez pryzmat klocków lego.
Zapraszamy Rodziców dzieci z grupy "Wiewiórek" na zajęcia otwarte z RYTMIKI, które odbędą się dnia 14.04.2016 r. (czwartek), o godz. 9:00.
22 marca to Światowy Dzień Wody. Nasze przedszkolaki również włączyły się w obchody tego dnia. Dzieci przyszły ubrane na niebiesko. Głównym celem zajęć i zabaw było uświadomienie znaczenia wody w życiu codziennym oraz dlaczego i w jaki sposób należy ją oszczędzać. Dzieci dowiedziały się, gdzie i w jakiej postaci na naszej planecie znajduje się woda, ile z tego jest wody słodkiej, z której korzystają ludzie, zwierzęta i rośliny. W zabawie „Co to za dźwięki?” rozpoznawały różne odgłosy wody. Zastanawiały się, co znaczy powiedzenie „Każda kropla wody to skarb”. Tańczyły przy muzyce zamieniając się w kropelki deszczu, płynącą rzekę, topniejący lód itp. Zajęcia zakończyły się postanowieniem, że wszystkie przedszkolaki będą oszczędzać wodę i dbać o jej czystość w przyrodzie.

.jpg)
.jpg)


.jpg)
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
Jan Paweł II
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym darczyńcom,
przekazującym 1% podatku na rzecz naszego Przedszkola.
Zebrana kwota ogółem wynosi: 2 077,43 zł
Rada Rodziców na najblizszym zebraniu zadecyduje o sposobie wykorzystania zebranych środków.
D Z I Ę K U J E M Y ! ! !


