Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim
Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. 3 Maja 21
Przejdź do strony: Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim przy ul. Legionów Polskich 17

CODZIENNE CZYTANIE ? ROZWOJU WSPIERANIE

ponad 3 lat temu

CODZIENNE CZYTANIE – ROZWOJU WSPIERANIE

Czytaj dziecku codziennie, przynajmniej 20 minut – z tym hasłem spotkaliśmy się już nie raz. Dlaczego tak naprawdę warto? Co sprawia, że czytanie powinno być tak istotne? Odpowiedzi na to pytanie jest mnóstwo. Przede wszystkim dlatego, gdyż głośne czytanie uczy języka i myślenia, rozwija inteligencję emocjonalną, pamięć i wyobraźnię, przynosi wzorce właściwych zachowań, jest jednym z głównych sposobów zdobywania wiedzy. Czytając kilkulatkowi, pomagasz mu zrozumieć siebie samego i świat, który go otacza, a także pogłębiasz więź, jaka was łączy – podczas wspólnej lektury maluch czuje się ważny i kochany. Dzięki sięganiu po różnorodną literaturę, dziecko mimowolnie pochłania wszelki druk, a co za tym idzie, staje się specjalistą wielu dziedzin. Co to oznacza? Dzięki literackiej różnorodności ma szerszą wiedzę, zwykle podejmuje lepsze decyzje, więcej zarabia, żyje zdrowiej i dłużej, lepiej wychowuje dzieci. Nie daje sobą manipulować, jest bardziej samodzielny, twórczy i szczęśliwszy niż nieczytający rodacy. Wynika to z faktu, że czytanie pozwala na lepsze rozumienie zjawisk, procesów społecznych i mechanizmów psychologicznych, co daje poczucie wiary w siebie i kompetencji, w trudnych sytuacjach przynosi potrzebne odpowiedzi, jest zdrową ucieczką przed frustracją i nudą. I to wszystko na własnych warunkach: w wygodnym dla siebie czasie, w doborowym towarzystwie wybranych przez siebie, często wybitnych i niedostępnych inaczej osób – pisarzy, polityków, artystów, filozofów... także tych, którzy już nie żyją.

Życiodajna szczepionka

Jeśli chcemy zaszczepić u dzieci potrzebę i radość czytania, trzeba zrobić wszystko, by uwielbiały książki i znajdowały w nich sens. Dzieci znajdują go, gdy ktoś im czyta, ponieważ łatwiej wtedy rozumieją lub domyślają się znaczenia słów z kontekstu, mają też kogo zapytać, gdy coś jest niejasne. Książki są również pokarmem dla umysłu i duszy dziecka. Przy ich pomocy pomagamy dziecku zbudować obraz świata i stosunek do niego. Dlatego ważne jest, co czytamy – czy są to lektury wartościowe, które podnoszą poziom kultury dziecka i rozwijają jego najlepsze cechy, czy ogłupiają, demoralizują i straszą. Pamiętajmy, by najpierw samemu poznać treść, podobnie jak przed podaniem dziecku jedzenia sprawdzamy jego smak i temperaturę.

 

Jak czytać?

Najlepiej codziennie, z zaangażowaniem, z przekonaniem i radością, że dajemy dzieciom znakomity kapitał na całe życie! Nie przestawaj! Wręcz przeciwnie - czytaj dziecku dopóki chce słuchać!