Podsumowanie Międzynarodowego Projektu Czytelniczego Magiczna moc bajek

„Bajka jest magicznym lustrem

pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to,

co wydaje się trudne i nie do pokonania”

Maria Molicka

Za nami bajkowy, magiczny czas, otulony wartościami, które są dla nas ważne i cenne. Po drodze było mnóstwo drogowskazów, dzięki którym, przekazaliśmy najmłodszym, co w życiu jest najcenniejsze.

Uczestnictwo w projekcie było  odpowiedzią na realizację kierunków polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2020/2021 tj. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych oraz założeń podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

Działania projektowe polegały na realizacji comiesięcznych modułów począwszy od października 2020 r do maja 2021 r. opartych na najważniejszych wartościach moralnych.

Opierając się na wynikach przeprowadzonej ewaluacji z dumą możemy stwierdzić, że cel projektu został osiągnięty. Czytane bajki, baśnie stały się niejako „narzędziem” do rozwoju, kształcenia, zgłębiania wiedzy, doświadczania. Podejmowane działania wpłynęły na kształtowanie pożądanych postaw społecznych i wartości już od najmłodszych lat. W trakcie słuchania bajek i wykonywania zadań projektowych dzieci zdobywały wiedzę, rozwijały swoją wyobraźnię i logiczne myślenie. Dzieliły się swoją wiedzą i przemyśleniami. Losy bohaterów prowokowały najmłodszych do zadawania pytań (często niełatwych) i budowania dłuższych wypowiedzi. Dzięki udziałowi w Projekcie dzieci chętnie sięgają po książki, częściej wykazują empatię i oswoiły się z niepełnosprawnością innych osób. Bez wątpienia realizacja poszczególnych modułów wyzwalała sporą dawkę pozytywnych emocji, takich jak radość, szczęście czy nawet poczucie bezpieczeństwa.

Dziękujemy za zaufanie, za działania, kreatywność, poświecenie i Wielkie zaangażowanie. Pamiętajcie Kochani, dzięki wartościom człowiek staje się lepszy. Nieustannie dąży do doskonałości. Czyni świat piękniejszym i milszym oraz potrafi odróżniać dobro od zła. Podążajmy zatem nadal tą Drogą, która jest wyznacznikiem do szczęśliwego życia!