Program edukacyjny : "Skąd się biorą produkty ekologiczne" - część I

"Skąd się biorą produkty ekologiczne” to ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ekologiczne-1140x520

Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydują o późniejszym stylu życia. Program skierowany jest do dzieciw w wieku 5-6 lat.

Jego celem jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.
Podczas udziału w programie dzieci nauczą się:
- skąd się biorą produkty ekologiczne,
- dlaczego warto je wybierać,
- jakie są zalecenia zdrowego stylu życia,
- jak przestrzegać zasad higieny.

Do udziału w programie zaproszeni są także rodzice i opiekunowie dzieci, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.

Poniżej  linki z materiałami edukacyjnymi dla dzieci (1) i rodziców/ opiekunów (2).

1) https://www.youtube.com/watch?v=7_2NNcSqu5w&ab_channel=MinisterstwoRolnictwaiRozwojuWsi

2) https://www.youtube.com/watch?v=T6CeoPYysfk&t=207s

W tym roku program realizowany będzie w dwóch grupach przedszkolnych: "Sowach" i "Wiwiórkach" w miesiącach kwiecień-maj 2021r.

I. W pierwszej części projektu dzieci :

• przypomniały sobie piramidę zdrowego odżywiania,
  • poznały niskoprzetworzone produkty ekologiczne i ich oznaczenie,
  • utrwaliły zasady zdrowego stylu życia i właściwe nawyki w zakresie higieny,
  • założyły własną, ekologiczną hodowlę warzyw i ziół.