Poradnik bezpiecznego wypoczynku

Nikt nie siedzi w domu  w  wakacje, kiedy za oknem mamy słoneczną, piękną, zachęcającą do wyjścia pogodę. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że wakacje i towarzysząca im dobra zabawa  nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Jak powinniśmy postępować, aby wakacje kojarzyły nam się z  przyjemnościami?

Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa. Oto najważniejsze z nich, które należy bezwzględnie przestrzegać:

• woda – należy  pamiętać, że woda to żywioł. Dziecko kąpiące się do lat 7 winniśmy mieć na wyciągnięcie ręki, CAŁY CZAS;
  • samochód – dziecka nie wolno zostawiać zamkniętego w samochodzie;
  • na placu zabaw trzeba zawsze mieć oczy szeroko otwarte. Samotny dorosły powinien wzbudzać nasze zainteresowanie. Po co iść na plac zabaw bez dziecka?
  • dziecko na rowerze, hulajnodze, rolkach, wrotkach, czy deskorolce, musi mieć na głowie kask. Kask powinien być dobrze dobrany i nie powinniśmy na nim oszczędzać. Głowa jest bardzo delikatna i urazowa. Kask to konieczność;
  • w domu, w którym jest małe dziecko, należy zabezpieczyć trujące substancje typu detergenty, leki, ostre i ciężkie narzędzia, kable, sznurki. Są upały, uchylamy, otwieramy okna i balkony na całą szerokość. To bardzo niebezpieczne !!!. Nie zostawiajmy dzieci  samych nawet na sekundę. Warto zamontować klamki z kluczykiem blokującym;
  • bądźcie widoczni na drodze i w jej pobliżu - noście drobne elementy odblaskowe na Waszej odzieży, plecakach;
  • pamiętajcie o numerze telefonu  alarmowego -  112;
  • myślcie i przewidujcie konsekwencje swoich zachowań w miejscach zabaw  i odpoczynku;
  • przestrzegajcie poleceń osób obsługujących obiekty sportowe i zwracajcie uwagę na znaki ostrzegające przed niebezpieczeństwem;

Wypoczywając, warto pamiętać o obowiązującym stanie epidemii. - Korzystajmy z maseczeki i starajmy się zachować dystans oraz unikać zatłoczonych miejsc. Każdorazowo należy uwzględnić zalecenia oraz szczegółowe wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale również okres szczególnej dbałości o bezpieczeństwo związane ze zwiększoną aktywnością dzieci. Mając pod opieką dziecko, lub dzieci, jest MILION okazji, w których sekunda nieuwagi doprowadzić może do nieszczęścia. Jedną kwestią są wypadki, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a drugą kwestią jest zwykła lekkomyślność.

BEZPIECZNYCH WAKACJI !!!