Mali Przedsiębiorcy - wyzwanie IV

Zapraszamy do wspólnej zabawy w Małych Przedsiębiorców.

Dziś kolejne wyzwanie.

Monetowa matematyka

1. Tyle, ile widzisz – zabawa ruchowa doskonaląca umiejętność rozpoznawania wybranych cyfr. Do tego zadania potrzebnych będzie kilka monet. Rodzic prosi by dziecko wylosowało jedną monetę, w zależności od nominału np. 5 gr dziecko wykonuje czynność poleconą przez rodzica np. poskocz 5 razy, 2gr – zrób dwa pajacyki, 10 gr – zrób 10 przysiadów itp.
  2. Zabawy matematyczne z monetami:
  • Dziecko porównuje ciężar poszczególnych monet. Szacuje, czy ważą tyle samo, czy różnią się od siebie – układa na jednej dłoni wybraną monetę, a na drugiej dłoni inną monetę. Opisują swoje wrażenia.
  • Układa monety od największej do najmniejszej i odwrotnie.
  • Segreguje monety według nominału.
  • Układanie rytmów z monet. Rodzic układa rytm, np. moneta 1 gr – 2 gr – 5 gr, a zadaniem dziecka jest go kontynuować.
  1. „Grosz do grosza, a będzie kokosza” – poznanie polskiego przysłowia, które uczy, że każdy pieniądz się liczy. Rodzic prezentuje dziecku monetę jednogroszową i mówi, że za nią nie możemy nic kupić, jeśli jednak uzbiera się dużo monet o wartości 1 grosza, wtedy można już zrealizować jakieś swoje marzenie lub przeznaczyć pieniądze na pomoc biednym dzieciom. Dziecko, jeśli potrafi, może przeliczyć monety.
  2. Zabawa sylabowa – rodzic rzuca piłke do dziecka i mówi:” „Daję ci piłką i mówię część słowa, a ty powiedz proszę, jaka jest druga połowa” - wymienia po jednej lub więcej sylabie, a dziecko kończy słowa, odrzucając piłkę. Propozycje wyrazów:  bankno–(ty),  złotów –(ka),  ban- (ki),  mone-(ty),  pienią-(dze), itp.
  3. Podsumowanie wiedzy o pieniądzach. Proponuję rozmowę z dziećmi n.t.:
  • Do czego potrzebne są ludziom pieniądze?
  • Czy wszystko można kupić?
  • Co można kupić? Czego nie można kupić?
  • Czy wiecie, jaka waluta obowiązuje w Polsce?