Mali Przedsiębiorcy - wyzwanie III

Zabawa w sklep

1. Zabawa „Znajdź monetę”. Zachęcam do przygotowania razem z dzieckiem monety o wartości: 1 gr, 2 gr, 5 gr, pojemniki plastikowe, ryż, kasza manna itp. Rodzic chowa w ryżu lub w kaszy monety o wartości: 1 gr, 2 gr, 5 gr. Dziecko próbuje je znaleźć i określa ich wartość.
  2. Zabawa dydaktyczna „Jakie znamy sklepy?”. Do tej zabawy konieczne będzie przygotowanie np. koszyka lub torby na zakupy i zgormadzenie w nich,  różnego rodzaju produktów, np.: rogal, cebula, pluszowy miś, mydło /ważne by asortyment był jak najszerszy/. Dziecko po kolei wyjmuje z koszyka poszczególne towary, podaje ich nazwy, a następnie stara się podać nazwę sklepu, w którym można kupić dany produkt.
  3. Zaprojektuj banknot. Rodzic prezentuje dziecku banknoty i monety. Uwaga! Prezentacji dokonuje w rękawiczkach! Następnie na wcześniej przygotowanej kartce w formacie zbliżonym do banknotu dziecko projektuje swój własny banknot. Rodzic przypomina, że banknoty mają dwie strony. Z jednej strony znajduje się wizerunek osoby, a z drugiej – przedmioty, budowle związane z jej życiem, czasami, w których żyła. Prosi również, aby na każdym banknocie znalazło się jego oznaczenie cyfrowe, czyli wartość.
  4. Zabawa w sklep. Rodzice wraz z dziećmi budują sklep z artykułów dostępnych w domu. Do zabawy można użyć papierowych pieniędzy wykonanych przez dziecko. Rodzic przypomina dziecku o używaniu słów grzecznościowych: proszę, dziękuję.
  5. Co kupiłeś? – rozwijanie koncentracji oraz pamięci wzrokowej i słuchowej. Do tej zabawy wykorzystujemy przedmioty z wcześniejszej zabawy w sklep. Rodzic prosi dziecko by wybrało liczbę od 1 do 5. W zależności od tego jaka liczba pada – dziecko wybiera do swojego koszyka np. 3 artykuły i układa je przed sobą. Rodzic zakrywa towary chustką, szalem –i prosi dziecko – by powiedziało ile rzeczy kupiło i co konkretnie. Zabawa może odbywać się na zasadzie – raz rodzic – raz dziecko. Jeśli rodzic będzie miał trudność w przypomnieniu sobie listy swoich zakupów – prosi o pomoc dziecko i chwali za doskonałą pamięć.