Mali Przedsiębiorcy - wyzwanie II

Grosz do grosza

1. Zabawa skoczna „Skok do skarbonki”. Rodzic tworzy „skarbonkę” z szala/apaszki na podłodze. Na hasło rodzica: „Hop do skarbonki!” dziecko wykonuje skok obunóż (monety wpadają do skarbonki).
  2. Miś liczy pieniądze – rozwijanie logicznego myślenia. Rodzic prezentuje monety: 1 zł, 2 zł, 5 zł i banknoty: 10 zł, 20 zł, 50 zł (monet i banknotów powinno być po kilka sztuk). Następnie układa w jednej miseczce monetę 5 zł i prosi, aby w drugiej Miś ułożył tyle złotówek, co w pierwszej. Miś narzeka, że to jest za trudne i prosi, aby ktoś mu pomógł. Dziecko pomaga misiowi, układając w drugiej miseczce pięć monet po 1 zł lub dwie monety po 2 zł i jedną monetę o wartości 1 zł. Rodzic inicjuje kilka takich sytuacji, stopniowo zwiększając poziom trudności i zachęcając, aby dzieci pomagały misiowi. Czasami miś może się pomylić. Wówczas rodzic dąży do tego, aby dziecko poprawiło błąd.
  3. „Dzieci liczą pieniądze” – zabawa paluszkowa. Rodzic czyta wiersz i razem z dzieckiem wykonuje opisane niżej gesty. Po serii powtórzeń, zachęca dziecko do samodzielnego odtwarzania wiersza.

Dzieci liczą pieniądze (Magdalena Ledwoń)

Liczą, liczą, liczą pieniążki wszystkie dzieci

/dziecko uderza otwartą dłonią w blat stolika/

„Za pierwszy dziś kupimy na obiad kotlety,

/uderza w blat stolika kciukiem prawej ręki/

za drugi kupimy w naszym kiosku gazety,

/uderza w blat stolika palcem wskazującym prawej ręki/

a trzeci odłożymy, by kupić dwa tablety.

/uderzają w blat stolika palcem środkowym prawej ręki/

Czwarty zaś wydamy na szalik i na czapkę,

/uderza w blat stolika palcem serdecznym prawej ręki/

za piąty w aptece kupimy lek na czkawkę.

/uderza w blat stolika małym palcem prawej ręki/

Za szósty kupimy rzeczy bardzo wiele albo też rzucimy na tacę w kościele.

/uderza w blat stolika kciukiem lewej ręki/

Siódmego zaś pieniążka wydamy na lody,

/uderza w blat stolika palcem wskazującym lewej ręki/

a ósmym opłacimy rachunek za wodę.

/uderzaa w blat stolika palcem środkowym lewej ręki/

Dziewiąty znów wydamy na drobne przyjemności,

/uderzają w blat stolika palcem serdecznym lewej ręki/

/uderzają w blat stolika małym palcem lewej ręki/

Tak dzieci policzyły pieniążki mamy, taty,

/pociera opuszki palców wskazującego, serdecznego i kciuka w geście liczenia banknotów/

że dzisiaj są rodzice bez swojej wypłaty!

/rozkładają bezradnie ręce/.

1. „Monetowy frottage” – dziecko poznaje technikę plastyczną frottage, która polega na odciskaniu faktury dowolnych przedmiotów na powierzchni papieru przez przyłożenie papieru do danej rzeczy i mocne pocieranie go ołówkiem/kredką. Rodzic proponuje dziecku odciskanie faktury monet.Uwaga! Do zabawy używamy zdezynfekowanych monet!