"Złoty Prym" zdobyty

W piątek 12 października 2018 podczas wojewódzkiej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, pięć najlepszych placówek oświatowych nagrodzono statuetką „Złotego Prymu”. Wśród wyróżnionych znalazło się Publiczne Przedszkole nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej.

Inicjatorem i zarazem organizatorem konkursu jest Podkarpacki Kurator Oświaty. Oceny wniosków dokonuje specjalnie powołana Komisja. Tegoroczna gala odbyła się w sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, podczas której statuetkę z rąk pani kurator - Małgorzaty Rauch, odebrała dyrektor przedszkola - pani Krystyna Surman.

Nagroda ta przyznawana jest placówce, która zrealizowała udokumentowane działania  w czasie ostatnich trzech lat szkolnych. Pod lupę brane są zatem: programy i projekty rekomendowane przez MEN, Kuratora Oświaty, innowacje edukacyjne, wolontariat, edukacja i kultura o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym, nieszablonowe inicjatywy na rzecz aktywizacji środowiska lokalnego lub współpracy z nim, działania profilaktyczne wszelkiego typu uzależnień, działania dotyczące współpracy szkoły z jednostkami systemu ochrony zdrowia, policją, organizacjami i stowarzyszeniami oraz rodzicami w zakresie zapobiegania, usuwania przejawów patologii społecznej i niedostosowania społecznego dzieci i młodzieży, inicjatywy dotyczące udziału rodziców w życiu szkoły, priorytetów polityki oświatowej MEN o działania na rzecz podniesienia jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.

Sędziszowska „Jedynka” stanęła przed nie lada zadaniem. Działania podjęte na przestrzeni ostatnich trzech lat wpisały się w powyższe wymagania idealnie. Na szczególną uwagę zasługują zdobyte przez przedszkole międzynarodowe certyfikaty związane z ochroną środowiska, ekologią i wolontariatem. Ponadto placówka zrealizowała dwie innowacje programowe dotyczące edukacji zdrowotnej i patriotycznej. Oprócz szeregu działań mieszczących się w ramach kształtowania w dzieciach tożsamości narodowej, na uwagę zasługuje złożenie przez sędziszowskie Przedszkole nr 1 wniosku do IPN-u o upamiętnienie postaci kpt. Franciszka Macha – lokalnego bohatera narodowego. Działania te zakończyły się wmurowaniem i poświęceniem tablicy pamiątkowej na budynku przedszkola. Komisja doceniła także działania podjęte w zakresie edukacji matematycznej i informatycznej, a także stale pozyskiwane przez przedszkole środki pozabudżetowe przeznaczane na rzecz wychowanków.

Powyższa nagroda wspaniale wpisuje się w obchodzony 14 października Dzień Edukacji Narodowej. Jest potwierdzeniem, iż realizowane działania nie pozostają bez echa, a podejmowane inicjatywy poszerzają horyzonty tych, dla których są przeznaczone.

Do wspólnego sukcesu przyczyniła się wzorowa współpraca społeczności przedszkolnej z organem prowadzącym przedszkole, rodzicami i środowiskiem lokalnym.

Pani dyrektor składa szczególne podziękowania pani kurator – Małgorzacie Rauch – organizatorowi konkursu, Burmistrzowi Sędziszowa Małopolskiego – Bogusławowi Kmieciowi – za rekomendację wniosku, wszystkim pracownikom przedszkola, rodzicom, dzieciom oraz partnerom i beneficjentom zaangażowanym w zrealizowane działania.