Podkarpacka kultura dla przedszkolaków

Publiczne Przedszkole nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowymw Wolicy Ługowej w bieżącym roku szkolnym zastało zakwalifikowane  do udziału  w projekcie edukacyjnym  pt. „Podkarpacka kultura dla przedszkolaków”. Głównym celem  tego przedsięwzięcia jest wzrost świadomości dzieci i ich opiekunów w zakresie roli i wartości dziedzictwa kulturowego oraz rozwijanie postawy obywatelskiej.
W ramach projektu  w miesiącu wrześniu dzieci z naszej placówki mogły zaprezentować swoje umiejętności podczas III Przeglądu pt. „Podkarpackie wędrówki” w Centrum Plaza w Rzeszowie. Po występach na przedszkolaki czekały liczne atrakcje: zabawa z animatorem, słodki poczęstunek oraz konkursy z nagrodami. Przejazd na to wydarzenie został sfinansowany przez Urząd Miejski w Sędziszowie Małopolskim. Kolejnym etapem udziału w projekcie było szkolenie dla nauczycieli  na temat wpływu dziedzictwa kulturowego oraz jego wielowymiarowej wartości na rozwój dzieci. Nie lada atrakcją była możliwość udziału w warsztatach, podczas których została zaprezentowana gra wielkogabarytowa „Podkarpackie wędrówki”. Dzieci poprzez zabawę miały okazję do poznania  różnorodności dziedzictwa kulturowego na Podkarpaciu. Po warsztatach placówka otrzymała książeczki, gry i kolorowanki. W najbliższym czasie  dzieci z najstarszej grupy otrzymają  Podkarpackie Paszporty Rodzinne zachęcające do zwiedzania atrakcji kulturowych Podkarpacia. Po okazaniu książeczki bilety wstępu do wybranych instytucji będą tańsze. Dodatkowo po  zebraniu pieczątek Paszporty można będzie zarejestrować i wziąć udział w losowaniu nagród. Udział w tym projekcie z pewnością dostarczy nowych narzędzi i metod oraz informacji jak z nich korzystać, by przekazywać dzieciom rzetelną wiedzę dotyczącą dziedzictwa i jego wartości oraz zmotywuje całe rodziny do korzystania z wartości dziedzictwa kulturowego podkarpacia.