Wycieczka do Stępiny

W czwartek, 14 czerwca grupy Jeżyków i Jagódek wyjechały autokarem na wycieczkę do Stępiny. Pochmurne niebo nie psuło podróżnikom humoru, gdyż za cel obrały sobie zwiedzanie schronu kolejowego z okresu II wojny światowej. Po drodze z ciekawością oglądały mijane piękne tereny pól, sadów, ogrodów w pełni rozkwitu początków lata. Na miejscu powitał nas miły przewodnik- Pan Maciej, który opowiedział, że widziany przez nas olbrzymi obiekt militarny- bunkier o długości 400 metrów i grubości ścian 3 m, jest jedynym tego rodzaju na świecie. Dzieci miały możliwość odczuć niezwykłą atmosferę wnętrza budowli i na zdjęciach oglądać niemieckich, hitlerowskich żołnierzy pod wodzą samego Hitlera i Mussoliniego, korzystających z owego schronu. Zdziwione przemierzyły tam i z powrotem całą długość tunelu, odkrywając po drodze boczne korytarze, przeznaczone dla kwaterujących tam żołnierzy i pracowników obsługujących pociąg. Wizyta w Stępinie była ciekawą lekcją historii Polski. W drodze powrotnej zachęceni przez pana Macieja odwiedziliśmy park należący do posiadłości rodziny Mycielskich w Wiśniowej, znany z tego, że wśród imponującego drzewostanu rośnie 650-letni dąb Józef, który zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2017, uzyskując ponad 17 tysięcy głosów. Ciekawostką jest fakt, że w czasie II wojny światowej w jego pniu ukrywała się cała żydowska rodzina. Po długim spacerze dzieci ze smakiem zabrały się do pałaszowania zawartości swoich plecaków. Uważamy wyjazd za udany, a jego pamiątką jest pocztówka ze schronów kwatery "Anlage Sud".