Naukowe show

25 maja /tj. piątek/ nasze przedszkolaki obejrzały „Naukowe Show”, czyli magiczne eksperymenty z ciekłym azotem i suchym lodem. Były to efektowne doświadczenia chemiczne i fizyczne. Dzieci dowiedziały się, co to jest powietrze, jaką ma moc, że składa się głównie z tlenu, którym oddychamy, dwutlenku węgla i azotu. Oglądały, dotykały dwutlenek węgla w stanie stałym /tzw. suchy lód/, obserwowały, jak przechodzi w stan gazowy. Mogły również dotknąć baniek mydlanych wytworzonych przy udziale asystenta wybranego spośród przedszkolaków z płynu do naczyń, wody i suchego lodu. Największy zachwyt wzbudzała jednak kolorowa woda powstająca w cylindrach i menzurkach pod wpływem różnych odczynników chemicznych oraz tzw. „chemiczny kameleon” – ciecz zmieniająca barwę pod wpływem ilości tlenu. Ciekawe były również doświadczenia z ciekłym azotem /zamrażanie chrupek, parówki, kwiatów, banana – którym można było wbić gwóźdź, baloników kurczących się  w niskiej temperaturze itp./. Spotkanie z chemikami zakończyło się efektownym wybuchem ciekłego azotu. Wszystkie obserwowane doświadczenia bardzo się dzieciom podobały, a niektóre z nich postanowiły że w przyszłości zostaną właśnie chemikami.