Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi dla naszego Przedszkola

Z wielką radością ponownie ogłaszamy, że nasza placówka zdobyła II stopień Międzynarodowego Certyfikatu Szkoły dla Ekorozwoju- ZIELONA FLAGA, potwierdzający najwyższą jakość działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nasze przedszkole dołączyło do sieci najbardziej zaangażowanych w działania ekologiczne i prozdrowotne szkół na całym świecie. 20 grudnia 2017r. Publiczne Przedszkole Nr 1 w Sędziszowie Małopolskim z Oddziałem Zamiejscowym w Wolicy Ługowej otrzymało  międzynarodowy certyfikat „Zielonej Flagi”.

Tytuł ten  nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco Schools. Do tej pory 4.500 szkół uzyskało to prestiżowe wyróżnienie a uczestniczy w nim ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy, Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Rolę koordynatora krajowego w Polsce pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. Przyznany przez Kapitułę certyfikat „Zielonej Flagi” jest dla nas dużym wyróżnieniem i uhonorowaniem wytężonej pracy bowiem kryteria do nadania certyfikatu są bardzo wysokie.

Po przeprowadzonym audycie Eko Komitet składający się z Dzieci z naszego Przedszkola, grona pedagogicznego, obsługi przedszkola oraz przedstawicieli Rady Rodziców; uznał iż skupimy się na dwóch obszarach "Transporcie” " i "Bioróżnorodność". Kolejno wspólnie opracowany planu był skrupulatnie realizowany. Dzieci uczestniczyły w wielu zajęciach na temat  środków transportu i bioróżnorodności. Poznały gatunki zagrożone i korzyści płynące z poruszania się rowerem. Naszym przedszkolakom najbardziej przypadły do gustu: obchody Dnia Roweru, opracowanie kodeksu młodego rowerzysty, wycieczki do Mini Zoo w Sklepie Majster   w Sędziszowie Małopolskim i parku dinozaurów w  Bałtowie,  hodowla kiełków  w kącikach przyrody, założenie kącika ziół  i traw  oraz zbudowanie ścieżki sensorycznej  w ogrodzie przedszkolnym, udział w zorganizowanych konkursach plastycznych  o zasięgu ogólnopolskim i przedszkolnym pt.„Dobry spacerek, jeszcze lepszy rowerek" oraz na „Najpiękniejszy domek dla motyli”. Wszystkie działania związane z ubieganiem się o Certyfikat były zintegrowane z planem nauczania Przedszkola.

Aspirując o międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi nasza „jedynka” zrealizowała szereg zadań propagujących postawy przyjazne środowisku. Jakość i ilość zrealizowanych przez nasze przedszkole działań, programów, projektów o treściach przyrodniczych, ekologicznych w roku szkolnym 2016/2017 zaważyły na przyznaniu Certyfikatu naszej placówce. Zachęceni tegorocznym sukcesem będziemy starać się utrzymać ten prestiżowy Certyfikat i kontynuować nasze  działania na rzecz ochrony środowiska w kolejnych latach.
Przy tej okazji pragniemy podziękować wszystkim Rodzicom, Dzieciom oraz Instytucjom Lokalnym, za zaangażowanie w działania podejmowane w naszej placówce. Bez Waszej pomocy niemożliwe byłoby zdobycie tak prestiżowego wyróżnienia!