Spotkanie z Ratownikiem Medycznym

W dniu 13.12. 2016r. gościliśmy ratownika medycznego. Celem przeprowadzonych zajęć było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Na samym początku Pan RatowniK wyjaśnił  na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych a następnie  uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe oraz co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego (trzeba się przedstawić, powiedzieć, ile ma się lat, gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy).

Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem warsztatów były ćwiczenia praktyczne. Dzieci nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona (inaczej zwana bezpieczną) i pod okiem instruktora ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Przedszkolaki miały okazję przeprowadzić na fantomie sztuczne oddychanie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie według jego wskazówek, naśladowały sztuczne oddychanie. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami".

Na zakończenie spotkania przedszkolaki zadawały pytania dotyczące m.in. zachowania się podczas skaleczeń oraz chciały wiedzieć, jaką szkołę należy skończyć, by móc wykonywać w przyszłości zawód ratownika medycznego.

To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie. Mamy nadzieję, że dzięki niemu udało się zaszczepić ideę konieczności niesienia pomocy osobom potrzebującym. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Warsztaty dla dzieci zostały sfinansowane z Programu Rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" - projektu przedszkolnego "Przedszkolne smyki trenują zdrowe nawyki".