Wycieczka do Osady Myśliwskiej

W ramach realizowanego w roku szkolnym 2016/17 projektu "Jestem Eko- przedszkolakiem", finansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wychowankowie naszego przedszkola wybrali się autobusem do Osady Myśliwskiej "Podgorzałka" w Porębach Krzywskich. Dzieci z ciekawością oglądały oraz dotykały zgromadzone myśliwskie eksponaty: m.in. kaczkę krzyżówkę, łyskę, bażanta, kuropatwę, mysikrólika oraz lisa, dzika, wydrę, bobra i jenota. O zwierzętach tych, ze znawstwem prawdziwego miłośnika przyrody, opowiadał przedszkolakom dyrektor Szkoły Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej, Pan Tomasz Kozak. Wyjaśniał, że lusterko to grupa piór na skrzydle ptaka, ubarwiona mocno kontrastowo, będąca istotną cechą rozpoznawczą. Przedszkolaki poznawały i utrwalały wiedzę na temat drzew iglastych oraz sposobów rozpoznawania i rozróżniania sosny, jodły, świerka i modrzewia. Dowiedziały się, że gospodarowaniem lasami zajmują się leśnicy, natomiast gospodarowanie zwierzętami leśnymi to domena myśliwych. Patronem jednych i drugich jest Św. Hubert, którego figurka znajduje się na terenie Osady. Po interesującej prelekcji dzieci pożegnały się nowopoznanym pozdrowieniem "Darz bór!" i przeszły z gospodarzem "Podgorzałki" do woliery dla ptaków, gdzie miały możliwość obserwacji licznego stada skromnych samic i pięknie ubarwionych samców bażanta, jednego z największych, polnych, grzebiących ptaków Europy.