Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

W całej Europie w dniu 8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W naszym przedszkolu dzień ten obchodzony był po raz pierwszy. Po warsztatach kulinarnych w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Ropczycach przyszła pora na warsztaty kulinarne w przedszkolu, pod okiem przedszkolnej kucharki pani Agnieszki. Wszystkie dzieci, nawet te najmłodsze, w tym dniu zamieniły się w kucharzy. Warsztaty rozpoczęła grupa "Jagódek", która przygotowała smaczne i zdrowe śniadanie zgodnie z hasłem "Śniadanie daje moc". Drugie śniadanie "owocowe co nieco", czyli szaszłyki z owoców wykonała grupa "Jeżyków". Najstarsza grupa "Wiewiórek" zasmakowała w kapuście białej. Pani Agnieszka pokazała jak z główki kapusty białej robimy kapustę kiszoną będącą skarbnicą witamiy C. Proces kiszenia kapusty przedszkolaki będą obserwować na bieżąco. W tym dniu w przedszkolnym jadłospisie królowały owoce i warzywa oraz pełnoziarniste pieczywo. Każdy mały kucharz brał udział w przyrządzaniu, a później w degustowaniu przygotowanych potraw. Warto dodać, że nikt nie grymasił. Podczas zajęć przedszkolaki poznały zalety zdrowego odżywiania, Piramidę Żywieniową, oraz utrwaliły nawyk mycia owoców i warzyw oraz rąk bawiąc się przy tym świetnie. Nieocenione okazały się fartuszki zakupione w ramach realizowanego w przedszkolu projektu pt. " Bezpieczna i przyjazna szkoła". Królową przedszkolnych warzyw została marchewka, a królem owoców jabłko. Brawo!!!                                     Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został przygotowany w ramach innowacji pedagogicznej "Przedszkolne Smyki opanowują zdrowe nawyki".